united kingdom
ukraine

Utworzenie Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych.

ZARZĄDZENIE Nr 83
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 2000 r.
w sprawie utworzenia Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych

Na podstawie art. 1271 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się Zespół do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych, zwany dalej "Zespołem".
§  2.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego albo wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu;
2)
dwóch wiceprzewodniczących, w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu, wskazanych odpowiednio przez:
a)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
b)
ministra właściwego do spraw informatyzacji;
3)
członkowie:
a)
w randze sekretarza lub podsekretarza stanu, wskazani po jednym przedstawicielu przez:
-
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
-
Ministra Sprawiedliwości,
-
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
-
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
-
ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania,
-
ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego,
-
ministra właściwego do spraw gospodarki,
b)
wskazani po jednym przedstawicielu przez:
-
Szefa Służby Celnej,
-
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
-
Komendanta Głównego Policji,
-
Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
sekretarz - wskazany przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu przedstawicieli Prokuratora Generalnego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz inne osoby, w tym przedstawicieli organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi oraz przedstawicieli samorządnych zrzeszeń, których działalnością jest ochrona praw autorskich oraz praw pokrewnych. Zaproszone osoby uczestniczą w pracach Zespołu z głosem doradczym.
3.
Członkowie Zespołu oraz zaproszone osoby mogą wyznaczyć swojego zastępcę do uczestniczenia w konkretnym posiedzeniu Zespołu w przypadkach, gdy obecność członka Zespołu lub innej zaproszonej osoby nie jest możliwa. W takich przypadkach wymagane jest pełnomocnictwo.
§  3.
Do zadań Zespołu należy opracowywanie wniosków i propozycji dotyczących usprawnienia koordynacji działań organów administracji rządowej w zakresie skuteczności zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych, w szczególności:
1)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów bieżącej analizy sytuacji w zakresie przestrzegania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
2)
przedstawianie propozycji działań mających na celu zapobieganie naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz zwalczanie naruszeń;
3)
przygotowywanie propozycji zmian legislacyjnych zmierzających do skuteczniejszego egzekwowania prawa autorskiego i praw pokrewnych;
4)
dokonywanie okresowej oceny postępów działań w zakresie zwalczania naruszeń prawa autorskiego i praw pokrewnych.
§  4.
1.
Organy administracji rządowej oraz podległe im państwowe jednostki organizacyjne są obowiązane, na wniosek przewodniczącego Zespołu lub upoważnionego przez niego członka Zespołu, do współdziałania i udzielania pomocy Zespołowi w realizacji jego zadań, w szczególności przez udzielanie mu niezbędnych informacji.
2.
Zespół w wykonywaniu swoich działań współdziała także z organami samorządu terytorialnego i zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi.
§  5.
1.
W ramach Zespołu mogą być tworzone grupy robocze i podzespoły.
2.
Grupy robocze i podzespoły są tworzone w celu realizacji poszczególnych przedsięwzięć podejmowanych przez Zespół.
§  6.
1.
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu co najmniej dwa razy w roku.
2.
Przewodniczący Zespołu na wniosek co najmniej połowy członków Zespołu zwołuje posiedzenie w terminie podanym przez wnioskodawców.
§  7.
1.
Zespół działa kolegialnie.
2.
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na wniosek przewodniczącego Zespołu.
§  8.
Przewodniczący Zespołu składa Prezesowi Rady Ministrów, raz na rok, sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu oraz analizy, oceny i wnioski związane z zakresem jego działania.
§  9.
Obsługę organizacyjno-techniczną i finansową Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz. 658 i Nr 121, poz. 843, z 2007 r. Nr 99, poz. 662 i Nr 181, poz. 1293, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 152, poz. 1016.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2013.540 t.j.

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych.
Data aktu: 09/11/2000
Data ogłoszenia: 18/06/2013
Data wejścia w życie: 21/11/2000