united kingdom
ukraine

Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 grudnia 1996 r.
w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 8 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb korzystania przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym.
§  2.
1.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia posłów i senatorów do korzystania bezpłatnie z przejazdów i przelotów w zakresie określonym w § 1 są odpowiednio legitymacje poselska lub senatorska.
2.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia do przejazdów i przelotów posłów i senatorów na pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu lub Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest stosowne zaświadczenie o dokonanym wyborze, wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą, lub zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  3.
Posłowie i senatorowie otrzymują bezpłatnie, korzystając z:
1)
przejazdu w pociągu oznaczonym jako pociąg z dopłatą - bilet dodatkowy na przejazd w pociągu z dopłatą,
2)
miejsca sypialnego lub miejsca do leżenia - bilet dodatkowy na miejsce sypialne lub do leżenia, na podstawie zlecenia na przejazd w wagonie sypialnym wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu,
3)
przejazdu w autobusie objętym rezerwowaniem miejsc - bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia (miejscówkę),
4)
przelotu samolotem - bilet, na podstawie zlecenia wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  4.
1.
W bilet dodatkowy, o którym mowa w § 3 pkt 1, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się najwcześniej na 60 dni przed odjazdem pociągu w kasach biletowych przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanego dalej "PKP", lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu do 2 godzin przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrzyć się bezpłatnie w bilet dodatkowy w kasach biletowych lub w pociągu tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
W pociągach oznaczonych jako pociągi z dopłatą PKP wyznacza sześć miejsc dla posłów i senatorów w wagonie klasy 1 (odpowiednio 4 i 2 miejsca).
§  5.
1.
W bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia, o których mowa w § 3 pkt 2, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w kasach biletowych PKP lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu, do 8 godzin przed odjazdem wagonu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia w kasach biletowych lub w wagonie tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
We wszystkich relacjach kursowania wagonów sypialnych lub z miejscami do leżenia w kierunku do i z Warszawy, PKP wyznacza, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
1 przedział klasy 1 w wagonie sypialnym (po jednym miejscu dla posła i senatora) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  6.
Terminy kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu zgłaszane są Zarządowi przedsiębiorstwa państwowego PKP, Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji i Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przez:
1)
Kancelarię Sejmu - co kwartał, a terminy dodatkowych posiedzeń co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem,
2)
Kancelarię Senatu - co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na 3 dni przed posiedzeniem.
§  7.
PKP zapewnia w ciągu 2 dni poprzedzających rozpoczęcie posiedzenia Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, odpowiednio do i z Warszawy:
1)
3 przedziały klasy 1 w wagonie sypialnym (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  8.
Przedsiębiorstwa PKS rezerwują dla posłów i senatorów:
1)
2 miejsca w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc, do 30 minut przed odjazdem autobusu z miejscowości początkowej kursu autobusu,
2)
w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu - oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny - 3 miejsca w autobusach do i z Warszawy.
§  9.
1.
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. (PLL LOT S.A.) rezerwują w każdym samolocie na liniach krajowych do i z Warszawy 2 miejsca dla posłów i senatorów. Miejsca te pozostają - do 12 godzin przed planowanym odlotem samolotu - w dyspozycji PLL LOT S.A. w Warszawie, a w pozostałych portach lotniczych - w dyspozycji właściwego oddziału PLL LOT S.A.
2.
PLL LOT S.A. zapewniają dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 6, w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu i w dniu posiedzenia, w samolotach odlatujących w godzinach rannych oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, na wszystkie regularne przeloty krajowe odpowiednio do i z Warszawy - po 2 miejsca dla posłów i senatorów.
3.
Miejsca rezerwowane są do godz. 11.30 w samolotach odlatujących po południu i do godz. 15.00 dnia poprzedniego w samolotach odlatujących w godzinach rannych.
§  10.
Na wniosek Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu przewoźnicy zapewniają, w miarę możliwości, w dniach poprzedzających i kończących posiedzenia Sejmu i Senatu miejsca dla posłów i senatorów ponad limity określone w § 7, § 8 pkt 2 i § 9 ust. 2.
§  11.
1.
Sposób rozliczania należności ponoszonych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu za korzystanie przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym określają umowy zawarte pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a podmiotami, o których mowa w § 6, oraz Przedsiębiorstwem Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych "Wars", eksploatującym wagony z miejscami sypialnymi i do leżenia.
2.
Korzystanie przez posłów i senatorów z usług przewozowych innych niż wymienionych w zarządzeniu przewoźników określają stosowne umowy zawierane pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a tymi przewoźnikami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.1.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.
Data aktu: 20/12/1996
Data ogłoszenia: 13/01/1997
Data wejścia w życie: 28/01/1997