Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 grudnia 1996 r.
w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 8 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa tryb korzystania przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym.
§  2.
1.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia posłów i senatorów do korzystania bezpłatnie z przejazdów i przelotów w zakresie określonym w § 1 są odpowiednio legitymacje poselska lub senatorska.
2.
Dokumentem poświadczającym uprawnienia do przejazdów i przelotów posłów i senatorów na pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu lub Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest stosowne zaświadczenie o dokonanym wyborze, wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą, lub zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  3.
Posłowie i senatorowie otrzymują bezpłatnie, korzystając z:
1)
przejazdu w pociągu oznaczonym jako pociąg z dopłatą - bilet dodatkowy na przejazd w pociągu z dopłatą,
2)
miejsca sypialnego lub miejsca do leżenia - bilet dodatkowy na miejsce sypialne lub do leżenia, na podstawie zlecenia na przejazd w wagonie sypialnym wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu,
3)
przejazdu w autobusie objętym rezerwowaniem miejsc - bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia (miejscówkę),
4)
przelotu samolotem - bilet, na podstawie zlecenia wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
§  4.
1.
W bilet dodatkowy, o którym mowa w § 3 pkt 1, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się najwcześniej na 60 dni przed odjazdem pociągu w kasach biletowych przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", zwanego dalej "PKP", lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu do 2 godzin przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrzyć się bezpłatnie w bilet dodatkowy w kasach biletowych lub w pociągu tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
W pociągach oznaczonych jako pociągi z dopłatą PKP wyznacza sześć miejsc dla posłów i senatorów w wagonie klasy 1 (odpowiednio 4 i 2 miejsca).
§  5.
1.
W bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia, o których mowa w § 3 pkt 2, posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w kasach biletowych PKP lub uprawnionych biur podróży.
2.
Miejsca dla posłów i senatorów są rezerwowane w dniu wyjazdu, do 8 godzin przed odjazdem wagonu ze stacji początkowej. Po tym terminie posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety dodatkowe na miejsca sypialne lub do leżenia w kasach biletowych lub w wagonie tylko w miarę wolnych miejsc.
3.
We wszystkich relacjach kursowania wagonów sypialnych lub z miejscami do leżenia w kierunku do i z Warszawy, PKP wyznacza, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
1 przedział klasy 1 w wagonie sypialnym (po jednym miejscu dla posła i senatora) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  6.
Terminy kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu zgłaszane są Zarządowi przedsiębiorstwa państwowego PKP, Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji i Polskim Liniom Lotniczym LOT S.A. przez:
1)
Kancelarię Sejmu - co kwartał, a terminy dodatkowych posiedzeń co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem,
2)
Kancelarię Senatu - co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na 3 dni przed posiedzeniem.
§  7.
PKP zapewnia w ciągu 2 dni poprzedzających rozpoczęcie posiedzenia Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, odpowiednio do i z Warszawy:
1)
3 przedziały klasy 1 w wagonie sypialnym (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów) lub
2)
1 przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (4 miejsca dla posłów i 2 dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
§  8.
Przedsiębiorstwa PKS rezerwują dla posłów i senatorów:
1)
2 miejsca w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc, do 30 minut przed odjazdem autobusu z miejscowości początkowej kursu autobusu,
2)
w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu - oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny - 3 miejsca w autobusach do i z Warszawy.
§  9.
1.
Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. (PLL LOT S.A.) rezerwują w każdym samolocie na liniach krajowych do i z Warszawy 2 miejsca dla posłów i senatorów. Miejsca te pozostają - do 12 godzin przed planowanym odlotem samolotu - w dyspozycji PLL LOT S.A. w Warszawie, a w pozostałych portach lotniczych - w dyspozycji właściwego oddziału PLL LOT S.A.
2.
PLL LOT S.A. zapewniają dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 6, w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu i w dniu posiedzenia, w samolotach odlatujących w godzinach rannych oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, na wszystkie regularne przeloty krajowe odpowiednio do i z Warszawy - po 2 miejsca dla posłów i senatorów.
3.
Miejsca rezerwowane są do godz. 11.30 w samolotach odlatujących po południu i do godz. 15.00 dnia poprzedniego w samolotach odlatujących w godzinach rannych.
§  10.
Na wniosek Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu przewoźnicy zapewniają, w miarę możliwości, w dniach poprzedzających i kończących posiedzenia Sejmu i Senatu miejsca dla posłów i senatorów ponad limity określone w § 7, § 8 pkt 2 i § 9 ust. 2.
§  11.
1.
Sposób rozliczania należności ponoszonych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu za korzystanie przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym określają umowy zawarte pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a podmiotami, o których mowa w § 6, oraz Przedsiębiorstwem Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych "Wars", eksploatującym wagony z miejscami sypialnymi i do leżenia.
2.
Korzystanie przez posłów i senatorów z usług przewozowych innych niż wymienionych w zarządzeniu przewoźników określają stosowne umowy zawierane pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a tymi przewoźnikami.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024