united kingdom
ukraine

Obowiązki sprawozdawcze w zakresie bazy noclegowej turystyki.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 24 lipca 1996 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie bazy noclegowej turystyki.

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzu K-T1 - Sprawozdanie o obiektach noclegowych turystyki, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają osoby prawne, samodzielne jednostki nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące właścicielami, dzierżawcami lub użytkownikami obiektów wykorzystywanych dla turystyki.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje:
1)
domów wczasów dziecięcych,
2)
zakładów uzdrowiskowych, wykorzystywanych do prowadzenia działalności leczniczej,
3)
adaptowanych na cele zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkół, internatów i innych placówek oświatowo-wychowawczych.
§  3.
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, prowadzące działalność w kilku rodzajach obiektów, sporządzają odrębne sprawozdanie dla każdego obiektu; podmioty prowadzące pola biwakowe i pokoje gościnne sporządzają odrębne sprawozdanie dla każdej miejscowości, na której terenie są one zlokalizowane.
§  4.
Wprowadzone zarządzeniem sprawozdanie statystyczne przekazuje się do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na którego terenie zlokalizowany jest obiekt noclegowy turystyki, w terminie do dnia 9 października 1996 r.; obiekty sezonowe przekazują dane niezwłocznie po zakończeniu działalności, nie później jednak niż przed upływem terminu złożenia sprawozdania.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

K - T 1

Sprawozdanie o obiektach noclegowych turystyki za okres od 1 października do 30 września roku następnego

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA K-T1

Obiekty nie posiadające własnego numeru identyfikacyjnego REGON wpisują pełny numer właściciela obiektu, np. zakładu pracy, przedsiębiorstwa turystycznego, organizacji społecznej itp.

Dział 1. Dane ogólne

W pkt 3 należy wpisać pełną nazwę jednostki dysponującej danym obiektem, np. Biuro Turystyczno-Usługowe "Juventur", Klub Sportowy "Orzeł", Huta Katowice, Kopalnia Węgla Kamiennego "Marcel", Hotel Jana Kowalskiego itp.

Dział 2. Pokoje i miejsca noclegowe rzeczywiste

- rubr. 1 wypełnia się dla obiektów kubaturowych, w tym także dla domków turystycznych;

- w rubr. 2 nie należy wykazywać pokoi wyposażonych tylko w WC lub tylko w umywalkę;

- miejsce noclegowe rzeczywiste (rubr. 3 do 5) - to miejsce przygotowane dla turysty, bez względu na to czy jest zajęte, czy też nie; do liczby miejsc zalicza się również tzw. miejsca dostawne; nie zalicza się natomiast miejsc zajętych przez personel obiektu i inne osoby stale zamieszkujące w obiekcie (np. gdy część obiektu wykorzystywana jest na tzw. hotel robotniczy);

- do miejsc noclegowych całorocznych (rubr. 4) należy zaliczyć miejsca w obiektach czynnych przynajmniej przez 5 miesięcy w roku i wyposażonych w stałe urządzenia ogrzewcze;

- dla pól biwakowych - liczba miejsc oznacza liczbę osób, które jednocześnie mogą korzystać z tego obiektu;

- dla obiektów oznaczonych w dziale 1 pkt 2 symbolem 16 wykazuje się wyłącznie miejsca przeznaczone do dyspozycji turystów;

- domkiem turystycznym (wiersz 2) jest mały obiekt noclegowy, nie podpiwniczony, zbudowany z materiałów nietrwałych, posiadający co najwyżej 4 pokoje.

Dział 3. Placówki gastronomiczne

W dziale tym należy wykazać wszystkie placówki zlokalizowane na terenie obiektu, bez względu na właściciela lub dostępność (ogólnodostępne, tylko dla gości), przy tym:

- do placówek obcych (rubr. 2) należy zaliczyć placówki prowadzone przez inne podmioty, które nie są gestorami obiektu, np. na campingu ośrodka sportu i rekreacji funkcjonuje kawiarnia, która jest prowadzona przez osobę fizyczną;

- restauracja (wiersz 1) - to zakład gastronomiczny z pełną obsługą kelnerską, oferujący całodzienne wyżywienie o szerokim asortymencie potraw i napojów;

- do barów i kawiarni (wiersz 2) należy także zaliczyć winiarnie, piwiarnie, jadłodajnie itp.;

- do punktów gastronomicznych (wiersz 4) zalicza się inne placówki gastronomiczne, np. smażalnie, pijalnie, lodziarnie, bufety itp.

Dział 4. Wyposażenie w urządzenia sportowo-rekreacyjne

Dotyczy urządzeń zlokalizowanych na terenie obiektu, bez względu na to, kto jest ich właścicielem (np. gestor obiektu czy inna jednostka); obejmuje także urządzenia poza terenem obiektu w sytuacji, gdy korzystanie z nich jest w stałej ofercie (np. stała umowa ze stadniną koni).

Dział 5. Wykorzystanie obiektu według miesięcy

- do liczby dni działalności obiektu (rubr. 1) nie wlicza się przerw międzyturnusowych, z powodu remontu, dezynfekcji itp.;

- nominalna liczba noclegów w miesiącu (rubr. 2) - to suma miejsc noclegowych przygotowanych w każdym dniu działalności obiektu; np. obiekt czynny był w dniach od 1 do 15 czerwca, tj. 15 dni; w dniach od 1 do 5 VI przygotowano 10 miejsc noclegowych, od 6 do 10 VI - 15 miejsc noclegowych, a od 11 do 15 VI było 20 miejsc noclegowych; nominalną liczbę noclegów w czerwcu obliczymy w następujący sposób: 5 x 10 + 5 x 15 + 5 x 20 = 225;

- nominalna liczba pokoi w miesiącu (rubr. 2) - to suma pokoi przygotowanych w każdym dniu działalności obiektu; zasada obliczeń jest taka sama jak dla miejsc noclegowych; np. obiekt był czynny od 1 do 25 maja, tj. 25 dni; w dniach od 1 do 10 V przygotowano 15 pokoi, od 11 do 20 V - 20 pokoi, a od 21 do 25 V - 22 pokoje; nominalna liczba pokoi będzie wynosić: 10 x 15 + 10 x 20 + 5 x 22 = 460;

- korzystający z noclegów (rubr. 3 i 4) - to liczba osób, które rozpoczęły pobyt w obiekcie w danym miesiącu (tj. zostały zameldowane); oznacza to, że osoby przebywające na przełomie dwóch miesięcy powinny być liczone jeden raz; wyjątkiem od tej zasady są osoby przebywające na przełomie września i października; ze względu na nowy okres sprawozdawczy, osoby te należy wykazać we wrześniu, a także w październiku w nowym sprawozdaniu; nie należy wykazywać osób, które wniosły opłatę, ale z usług nie skorzystały;

- udzielone noclegi (rubr. 5) - to liczba osób pomnożona przez liczbę dni (nocy) ich pobytu, np. 5 osób x 3 noclegi + 2 osoby x 8 noclegów + 12 osób x 1 nocleg = 43; dla hoteli, moteli i pensjonatów należy wykazywać wynajęte pokoje, a nie noclegi zrealizowane;

- wynajęte pokoje dla hoteli, moteli i pensjonatów - to suma pokoi wynajętych w każdym dniu działalności obiektu, bez względu na liczbę osób nocujących w tych pokojach.

Dział 6. Turyści zagraniczni według obywatelstwa

Źródłem danych do tego działu są zapisy w książce meldunkowej dotyczące obywatelstwa turystów zagranicznych.

Dane należy podać za cały okres sprawozdawczy; dane wykazane w rubr. 1, wiersz 01 powinny być zgodne z danymi wykazanymi w dziale 5, wiersz 01, rubr. 4, natomiast dane wykazane w rubryce 2 - z rubryką 6 działu 5.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.47.456

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obowiązki sprawozdawcze w zakresie bazy noclegowej turystyki.
Data aktu: 24/07/1996
Data ogłoszenia: 06/08/1996
Data wejścia w życie: 21/08/1996