Mieszkalnictwo powinno wreszcie zostać włączone w krwioobieg gospodarki rynkowej. Powodzenie gruntownej reformy mieszkalnictwa może być jednak osiągnięte tylko na gruncie społecznego przyzwolenia.
Gwarancje skuteczności dla polskiej reformy mieszkaniowej - łącznie z dalszym przeznaczeniem nie mniejszych środków publicznych na potrzeby mieszkalnictwa - powinno być społeczeństwu udzielone wspólnie i zgodnie przez władze rządowe i samorządowe oraz obie izby parlamentu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako długoterminowe zobowiązanie nie podlegające uchyleniu, bez względu na ewentualne zmiany powodowane wynikami kolejnych wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczo wolę swego czynnego uczestnictwa i wzięcia współodpowiedzialności za rozwiązanie polskiej kwestii mieszkaniowej w warunkach społecznej gospodarki rynkowej. Dlatego ze swej strony przynajmniej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje gotowość udzielania oczekiwanych gwarancji, a równocześnie podejmuje własną inicjatywę ustawodawczą, obejmującą całość reformy prawodawstwa mieszkaniowego w zakresie społecznym, ekonomicznym i organizacyjno-administracyjnym.
W tym celu, uznając konieczność skrócenia oraz zintegrowania procedury legislacyjnej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje niniejszym Komisję Nadzwyczajną do spraw Mieszkalnictwa, do której delegują merytorycznie przygotowanych członków stałe komisje sejmowe: Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Polityki Społecznej, Przekształceń Własnościowych, Samorządu Terytorialnego oraz Ustawodawczą.
Przedmiotem działania Komisji Nadzwyczajnej będzie przygotowanie i wniesienie pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej sukcesywnie od dnia 31 października do dnia 15 grudnia 1992 r. zestawu ustaw, których uchwalenie stworzy wszechstronne możliwości skutecznego rozwiązywania polskiej kwestii mieszkaniowej w latach dziewięćdziesiątych. Do zadań Komisji Nadzwyczajnej należeć będzie także rozpatrywanie związanych z mieszkalnictwem projektów ustaw wnoszonych ewentualnie przez Rząd, Senat lub Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Sejm wyraża nadzieję podjęcia z Prezydentem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej zgodnego współdziałania na polu reformy mieszkalnictwa, a także zobowiązuje Rząd do zapewnienia Komisji Nadzwyczajnej niezbędnej pomocy i obsługi przyspieszonego procesu legislacyjnego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się również do środowisk samorządu terytorialnego i zawodowego, do wszelkich instytucji i stowarzyszeń społecznych o wnoszenie konstruktywnych propozycji na rzecz nowego prawodawstwa, warunkującego długo oczekiwaną reformę polskiego mieszkalnictwa.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | M.P.1992.20.146 |
Rodzaj: | Uchwała |
Tytuł: | Mieszkalnictwo. |
Data aktu: | 20/06/1992 |
Data ogłoszenia: | 06/07/1992 |