Mieszkalnictwo.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 czerwca 1992 r.
w sprawie mieszkalnictwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że przerwanie błędnego koła dotychczasowego rozwoju mieszkalnictwa może i musi być dokonane - tu i teraz - wspólnym obywatelskim staraniem całego społeczeństwa, wszystkich organów państwa i samorządu terytorialnego.

Mieszkalnictwo powinno wreszcie zostać włączone w krwioobieg gospodarki rynkowej. Powodzenie gruntownej reformy mieszkalnictwa może być jednak osiągnięte tylko na gruncie społecznego przyzwolenia.

Gwarancje skuteczności dla polskiej reformy mieszkaniowej - łącznie z dalszym przeznaczeniem nie mniejszych środków publicznych na potrzeby mieszkalnictwa - powinno być społeczeństwu udzielone wspólnie i zgodnie przez władze rządowe i samorządowe oraz obie izby parlamentu i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako długoterminowe zobowiązanie nie podlegające uchyleniu, bez względu na ewentualne zmiany powodowane wynikami kolejnych wyborów samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża stanowczo wolę swego czynnego uczestnictwa i wzięcia współodpowiedzialności za rozwiązanie polskiej kwestii mieszkaniowej w warunkach społecznej gospodarki rynkowej. Dlatego ze swej strony przynajmniej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje gotowość udzielania oczekiwanych gwarancji, a równocześnie podejmuje własną inicjatywę ustawodawczą, obejmującą całość reformy prawodawstwa mieszkaniowego w zakresie społecznym, ekonomicznym i organizacyjno-administracyjnym.

W tym celu, uznając konieczność skrócenia oraz zintegrowania procedury legislacyjnej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołuje niniejszym Komisję Nadzwyczajną do spraw Mieszkalnictwa, do której delegują merytorycznie przygotowanych członków stałe komisje sejmowe: Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej, Polityki Społecznej, Przekształceń Własnościowych, Samorządu Terytorialnego oraz Ustawodawczą.

Przedmiotem działania Komisji Nadzwyczajnej będzie przygotowanie i wniesienie pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej sukcesywnie od dnia 31 października do dnia 15 grudnia 1992 r. zestawu ustaw, których uchwalenie stworzy wszechstronne możliwości skutecznego rozwiązywania polskiej kwestii mieszkaniowej w latach dziewięćdziesiątych. Do zadań Komisji Nadzwyczajnej należeć będzie także rozpatrywanie związanych z mieszkalnictwem projektów ustaw wnoszonych ewentualnie przez Rząd, Senat lub Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm wyraża nadzieję podjęcia z Prezydentem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej zgodnego współdziałania na polu reformy mieszkalnictwa, a także zobowiązuje Rząd do zapewnienia Komisji Nadzwyczajnej niezbędnej pomocy i obsługi przyspieszonego procesu legislacyjnego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się również do środowisk samorządu terytorialnego i zawodowego, do wszelkich instytucji i stowarzyszeń społecznych o wnoszenie konstruktywnych propozycji na rzecz nowego prawodawstwa, warunkującego długo oczekiwaną reformę polskiego mieszkalnictwa.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024