united kingdom
ukraine

Fundusz finansowania prac geologicznych.

UCHWAŁA Nr 138
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lipca 1982 r.
w sprawie funduszu finansowania prac geologicznych.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się fundusz finansowania prac geologicznych, zwany dalej "funduszem".
2.
Środki funduszu przeznacza się na finansowanie:
1)
badań dla poznania budowy geologicznej kraju,
2)
geofizycznych i wiertniczych prac regionalnych mających na celu stworzenie podstaw do poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego,
3)
geologicznych prac poszukiwawczych dla ustalenia zasobów złóż kopalin (kategoria C2),
4) 1
geologicznych prac rozpoznawczych związanych z ustaleniem zasobów złóż kopalin stałych (kategoria C1), z wyłączeniem złóż węgla kamiennego,
5)
badań w zakresie nowych zastosowań kopalin w gospodarce, w tym również kopalin zastępczych,
6) 2
sporządzania i publikowania bilansu zasobów złóż kopalin i wód podziemnych.
3.
Przepisów ust. 2 pkt 3 i 4 nie stosuje się do geologicznych prac poszukiwawczych i rozpoznawczych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, prowadzonych na podstawie wyników badań określonych w ust. 2 pkt 1 i 2.
§  2.
Dochodami funduszu są:
1) 3
opłaty za wydobyte ze złóż kopaliny, zwane dalej "opłatami", wnoszone przez państwowe jednostki organizacyjne oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej eksploatujące złoża kopalin, zwane dalej "jednostkami eksploatującymi",
2)
dotacje z budżetu Państwa.
§  3.
1. 4
Opłatę pobiera się za jednostkę (tonę, m3) wydobytej ze złoża kopaliny w wysokości 1% ceny sprzedaży kopaliny, z wyjątkiem węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu ziemnego. Opłata ta wynosi dla węgla kamiennego 0,6% ceny sprzedaży, a dla ropy naftowej i gazu ziemnego - 6% ceny sprzedaży. Opłaty te stanowią składnik ceny jednostki wydobytej kopaliny.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, ulegają podwyższeniu o 25% w razie przekroczenia przy wydobywaniu ze złoża kopaliny normatywu strat zasobów złoża, ustalonego odrębnymi przepisami.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii może na udokumentowany wniosek jednostki eksploatującej obniżyć opłatę lub zwolnić z opłat, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  4.
Opłatę wnoszą jednostki eksploatujące w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym.
§  5.
1.
Dysponentem funduszu jest Centralny Urząd Geologii.
2.
Środki funduszu są przeznaczone na finansowanie wydatków związanych z prowadzeniem badań geologicznych określonych w planach centralnych.
3. 5
Jednostki eksploatujące zgłaszają dysponentowi funduszu potrzeby w zakresie badań geologicznych za pośrednictwem swych organów założycielskich lub odpowiednio zarządów centralnych związków spółdzielczych, związków kółek i organizacji rolniczych albo organizacji społecznych.
§  6.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii powoła Geologiczną Radę Programową jako organ doradczy i opiniodawczy Centralnego Urzędu Geologii w zakresie kierunków badań i prac finansowanych z funduszu.
2.
Szczegółowy zakres działania i tryb pracy Rady, o której mowa w ust. 1, określi regulamin nadany przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii.
§  7.
1.
Środki funduszu gromadzone są na wyodrębnionym rachunku Centralnego Urzędu Geologii w Narodowym Banku Polskim.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii w uzgodnieniu z Ministrem Finansów określi szczegółowe zasady i tryb wnoszenia opłat i wydatkowania środków funduszu.
§  8.
Przepisów uchwały nie stosuje się do eksploatacji złóż wód podziemnych, torfu uznanego za leczniczy i kopalin towarzyszących kopalinie głównej oraz złóż kopalin, dla których odrębnymi przepisami ustalono obowiązek zatwierdzenia karty rejestracji złoża.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1982 r.
1 § 1 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały nr 125 z dnia 5 września 1984 r. (M.P.84.22.149) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały nr 125 z dnia 5 września 1984 r. (M.P.84.22.149) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
3 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 125 z dnia 5 września 1984 r. (M.P.84.22.149) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
4 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 125 z dnia 5 września 1984 r. (M.P.84.22.149) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
5 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 uchwały nr 125 z dnia 5 września 1984 r. (M.P.84.22.149) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.17.139

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz finansowania prac geologicznych.
Data aktu: 01/07/1982
Data ogłoszenia: 21/07/1982
Data wejścia w życie: 01/07/1982, 21/07/1982