united kingdom
ukraine

Szczegółowe zasady udzielania i umarzania pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej, leśnej i przemysłu rolno-spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 10 listopada 1981 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania i umarzania pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej, leśnej i przemysłu rolno-spożywczego.

Na podstawie § 7 uchwały nr 29 Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1981 r. w sprawie pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego (Monitor Polski Nr 5, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Absolwenci szkół wyższych i średnich szkół zawodowych, zwani dalej "absolwentami", podejmujący pracę w jednostkach, o których mowa w uchwale nr 29 Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1981 r. w sprawie pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej i przemysłu rolno-spożywczego (Monitor Polski Nr 5, poz. 38), i spełniający określone tą uchwałą warunki, mogą ubiegać się o udzielenie pożyczki na zagospodarowanie, zwanej dalej "pożyczką".
§  2.
Pierwszeństwo w otrzymaniu pożyczki przysługuje absolwentom, którzy:
1)
wykazują się szczególną przydatnością w zakładzie pracy,
2)
posiadają na utrzymaniu rodzinę.
§  3.
1.
Pożyczka może być udzielona na wniosek absolwenta, złożony w zakładzie pracy, w którym absolwent podjął pracę.
2.
Pożyczkę przyznaje kierownik zakładu pracy po zasięgnięciu opinii właściwych organów związków zawodowych.
3.
Pożyczkę wypłaca bank spółdzielczy na zlecenie zakładu pracy.
§  4.
1.
Absolwentowi (mężczyźnie) pożyczka może być udzielona po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, chyba że został z tej służby zwolniony.
2.
Okresu służby wojskowej nie wlicza się do czteroletniego okresu, w którym absolwent może ubiegać się o pożyczkę.
§  5.
Pożyczka podlega umorzeniu w całości w razie:
1)
upływu sześciu lat pracy absolwenta w tym samym zakładzie pracy od daty otrzymania pożyczki,
2)
rozwiązania umowy o pracę z absolwentem przed upływem okresu, o którym mowa w pkt 1, wskutek długotrwałej choroby powodującej niezdolność do pracy,
3)
przejścia absolwenta w wyniku porozumienia zakładów pracy do pracy w innej uspołecznionej jednostce gospodarki rolnej, leśnej lub przemysłu rolno-spożywczego, uprawnionej do udzielania pożyczek absolwentom, albo przejścia z powodu likwidacji zakładu pracy lub reorganizacji, jeżeli łączny okres zatrudnienia w tych jednostkach wynosi sześć lat,
4)
rozwiązania umowy o pracę przez absolwenta bez wypowiedzenia z przyczyn, o których mowa w Kodeksie pracy.
§  6.
Pożyczka podlega częściowemu umorzeniu proporcjonalnie do okresu pracy absolwenta w zakładzie pracy:
1)
w razie rozwiązania umowy o pracę przez zakład pracy za wypowiedzeniem,
2)
w razie powołania z wyboru do pełnienia funkcji w organizacji społecznej lub politycznej,
3)
w innych szczególnie uzasadnionych wypadkach za zgodą właściwego ministra, wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego) lub zarządu centralnego związku spółdzielni.
§  7.
1.
Pożyczka podlega zwrotowi w całości w razie rozwiązania umowy o pracę przez absolwenta za wypowiedzeniem, porzucenia pracy bądź rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika przed upływem sześciu lat pracy od daty otrzymania pożyczki.
2.
W razie sporu co do przyczyn rozwiązania stosunku pracy spłata pożyczki ulega zawieszeniu do czasu rozstrzygnięcia sporu przez właściwy organ powołany do rozstrzygania sporów ze stosunku pracy.
§  8.
Pożyczkę umarza kierownik zakładu pracy po zaopiniowaniu przez właściwe organy związków zawodowych; dotyczy to również zwrotu pożyczki.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.29.270

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady udzielania i umarzania pożyczek na zagospodarowanie dla absolwentów wyższych i średnich szkół zawodowych podejmujących pracę w niektórych uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej, leśnej i przemysłu rolno-spożywczego.
Data aktu: 10/11/1981
Data ogłoszenia: 07/12/1981
Data wejścia w życie: 07/12/1981