Eksport osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

UCHWAŁA Nr 77
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 maja 1979 r.
w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.

W celu zapewnienia warunków organizacyjnych i ekonomicznych do dalszego rozwoju eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, bardziej efektywnego wykorzystania dorobku i możliwości jednostek naukowo-badawczych i rozwojowych, doświadczeń produkcyjnych przedsiębiorstw, a także w celu stworzenia dla twórców i jednostek gospodarki uspołecznionej zachęt materialnych, sprzyjających temu rozwojowi, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały określają zasady eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych, a także zadania naczelnych organów administracji państwowej i jednostek gospodarki uspołecznionej w tej dziedzinie.
2.
Przez osiągnięcia naukowe i techniczne, zwane dalej "osiągnięciami", rozumie się udostępniane kontrahentom zagranicznym na podstawie umów licencyjnych, umów o współpracy naukowo-technicznej, umów o tworzeniu spółek produkcyjno-handlowych za granicą, umów o kooperacji, kontraktów dotyczących eksportu kompletnych obiektów lub innych umów:
1)
wynalazki lub wzory użytkowe oraz projekty racjonalizatorskie, określone w ustawie z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. Nr 43, poz. 272),
2)
wyniki prac naukowych, badawczych, rozwojowych, projektowych, konstrukcyjnych, doświadczalnych, doświadczenia produkcyjne, sposoby produkcji oraz inne opracowania i rozwiązania o charakterze know-how, nie chronione prawami wyłączności,

wraz z dokumentacją techniczną lub technologiczną, stanowiącą integralną część osiągnięć.

3.
Przez usługi techniczne, zwane dalej "usługami", rozumie się usługi świadczone kontrahentom zagranicznym na podstawie umów o współpracy naukowo-technicznej, umów o tworzeniu spółek produkcyjno-handlowych za granicą, kontraktów dotyczących eksportu kompletnych obiektów lub innych umów, polegające na:
1)
wykonaniu (opracowaniu) dokumentacji projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych, techniczno-organizacyjnych,
2)
doradztwie technicznym i ekonomicznym,
3)
sporządzaniu analiz, studiów, założeń i raportów techniczno-ekonomicznych,
4)
prowadzeniu prac poszukiwawczych zasobów surowcowych, wodnych, energetycznych itp. oraz sporządzaniu opracowań studialnych z tego zakresu,
5)
prowadzeniu prac doświadczalnych, obliczeniowych, pomiarowych, analitycznych, a także prób oraz badań laboratoryjnych i przemysłowych,
6)
projektowaniu obiektów przemysłowych, w tym specjalizacyjnych, modernizacji obiektów, a także nadzorowaniu wykonawstwa inwestycyjnego oraz rozruchu kompletnych obiektów przemysłowych, w tym rozruchu technicznego i technologicznego,
7)
wykonywaniu odbioru urządzeń, prac dotyczących rozruchu oraz eksploatacji (uruchamiania), a także badań i pomiarów urządzeń i obiektów, łącznie z konsultacjami i ekspertyzami z danego zakresu,
8)
pracach z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury oraz geodezji i kartografii,
9)
świadczeniu usług serwisowych w Polsce na rzecz zleceniodawców zagranicznych,
10)
świadczeniu eksportowych usług informatycznych,
11)
wykonywaniu innych usług o charakterze technicznym, techniczno-ekonomicznym lub organizacyjnym, z wyłączeniem usług realizowanych na podstawie odrębnych przepisów, dotyczących eksportu budownictwa.
4.
Do usług zalicza się również czynności związane z ochroną zagranicznej własności przemysłowej w Polsce.
5.
Użyte w ust. 2, 3 i 4 pojęcia stosuje się jako obowiązujące do celów planistycznych i statystycznych.
6.
Upoważnia się Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki do ustalenia w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, na wniosek zainteresowanego ministra, zakresu przedmiotowego osiągnięć i usług, o których mowa w ust. 2, 3 i 4.
§  2.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) opracowują w ujęciu wartościowym resortowe pięcioletnie i roczne projekty planów eksportu osiągnięć i usług, według zasad i w terminach ustalonych instrukcjami o sporządzaniu pięcioletnich i rocznych planów społeczno-gospodarczych.
2.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki przedstawia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zbiorcze projekty planów eksportu osiągnięć i usług.
3.
Plany eksportu osiągnięć i usług stanowią w ramach narodowych planów społeczno-gospodarczych wyodrębnioną część planu obrotów handlu zagranicznego.
4.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej ustala w porozumieniu z właściwym ministrem zadania wynikające z rocznych planów eksportu osiągnięć i usług dla przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
5.
Wartość eksportu osiągnięć i usług, nie ujętą w planach obrotów towarowych lub eksportu budownictwa, wlicza się do zbiorczego salda obrotów handlu zagranicznego ministerstw i innych jednostek centralnych.
§  3.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) opracowują 5-letnie programy rozwoju eksportu osiągnięć i usług, które powinny określać kierunki rozwoju tego eksportu oraz kierunki działalności promocyjnej i akwizycyjnej przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
2.
Ministrowie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej określają zasady i tryb sporządzania programów.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, a w szczególności jednostki naukowo-badawcze i rozwojowe, są obowiązane do systematycznej analizy posiadanych osiągnięć, które mogłyby stanowić przedmiot akwizycji i sprzedaży kontrahentom zagranicznym. Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do prowadzenia stałej analizy możliwości świadczenia usług.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są do przygotowywania dla właściwych przedsiębiorstw handlu zagranicznego propozycji ofert dotyczących eksportu osiągnięć i do podejmowania działań na rzecz zapewnienia tym osiągnięciom ochrony prawnej w państwach przewidywanych kontrahentów oraz przeprowadzania badań patentowych, określających czystość patentową oferowanego osiągnięcia.
3.
Propozycje sprzedaży za granicę osiągnięć oraz usług powinny być przedstawiane przez właściciela osiągnięcia lub wykonawcę usługi właściwemu przedsiębiorstwu handlu zagranicznego w formie ofert lub wniosków składanych co najmniej raz w roku i systematycznie aktualizowanych przez właścicieli i wykonawców wspólnie z tym przedsiębiorstwem handlu zagranicznego.
4.
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, któremu właściciele osiągnięć lub usług przedstawili oferty lub wnioski dotyczące eksportu osiągnięć lub usług, jest obowiązane do przygotowania - wspólnie z właścicielem osiągnięć lub wykonawcą usług - materiałów akwizycyjno-handlowych dotyczących osiągnięć i usług zakwalifikowanych do eksportu oraz w miarę potrzeby planu działania związanego z realizacją eksportu danego osiągnięcia lub usługi.
5.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego są obowiązane do prowadzenia akcji akwizycyjnej i rozpoznawania rynków, a właściciele osiągnięć i wykonawcy usług są obowiązani do udzielania odpowiedzi na pytania ofertowe, otrzymywane z przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
§  5.
Eksport osiągnięć usług realizują właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego lub Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "Polservice".
§  6.
1.
Jednostce gospodarki uspołecznionej, będącej właścicielem osiągnięcia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, z tytułu dokonania eksportu przysługują kwoty ustalane i wypłacane zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie projektów wynalazczych (Dz. U. z 1972 r. Nr 54, poz. 351 i z 1977 r. Nr 27, poz. 113).
2.
Jednostce gospodarki uspołecznionej, będącej właścicielem osiągnięcia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, przysługuje w walucie zagranicznej, w której uzyskano płatność, 30% kwoty uzysku dewizowego, pomniejszonego o kwotę, o której mowa w ust. 5. Jednostka ta ma prawo do tworzenia z uzyskanej kwoty funduszu dewizowego.
3.
W jednostkach naukowo-badawczych i rozwojowych oraz szkołach wyższych wskaźnik, o którym mowa w ust. 2, może być za zgodą właściwego ministra podwyższony do 40%.
4.
Ponadto jednostce gospodarki uspołecznionej z tytułu eksportu osiągnięcia, o którym mowa w ust. 2, przysługuje w walucie polskiej równowartość pozostałej kwoty wpływu, uzyskanej z eksportu tego osiągnięcia, przeliczonej według obowiązującego kursu, pomniejszonej o marżę przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, o kwoty wymienione w ust. 2 i 5, dewizowe koszty sprzedaży osiągnięcia oraz wynagrodzenie twórców wypłacane zgodnie z przepisem § 8 ust. 2.
5.
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego eksportujące osiągnięcie, o którym mowa w ust. 2, otrzymuje 5% kwoty uzysku dewizowego w walacie zagranicznej, uzyskanej z tytułu eksportu tego osiągnięcia, z przeznaczeniem na promocję i akwizycję osiągnięć.
6.
W razie eksportu usługi jednostka gospodarki uspołecznionej wykonująca tę usługę jest upoważniona do tworzenia funduszu dewizowego w wysokości 30% uzysku dewizowego.
7.
Minister Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej zapewni w ramach środków przeznaczonych na promocję eksportu i działalność akwizycyjną preferencyjne traktowanie promocji i działalności akwizycyjnej w zakresie eksportu osiągnięć i usług.
§  7.
1.
Nazwisko twórcy (twórców) powinno być wymienione w umowie zawieranej pomiędzy właścicielem osiągnięcia a właściwym przedsiębiorstwem handlu zagranicznego.
2.
Jeżeli osiągnięciem jest wynalazek, wzór użytkowy lub projekt racjonalizatorski, wówczas za twórcę (twórców) tego osiągnięcia uważa się twórcę (twórców) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości.
3.
Za twórcę (twórców) osiągnięcia nie będącego wynalazkiem lub projektem racjonalizatorskim uważa się osobę (osoby) fizyczną, która faktycznie opracowała dane osiągnięcie. Za twórcę (twórców) nie uważa się osoby (osób), która jedynie udzieliła pomocy przy opracowaniu danego osiągnięcia.
4.
Decyzję w sprawie określenia twórcy lub twórców wydaje kierownik jednostki będącej właścicielem osiągnięcia, po zasięgnięciu opinii społecznej organizacji zawodowej działającej w tej jednostce. W razie gdy twórcą jest kierownik jednostki będącej właścicielem osiągnięcia lub jego zastępca, stosuje się odpowiednio tryb postępowania określony w przepisach, o których mowa w ust. 2.
§  8.
1.
Twórcy (twórcom) eksportowanego osiągnięcia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, przysługuje wynagrodzenie w wysokości określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie projektów wynalazczych.
2.
Twórcy (twórcom) eksportowanego osiągnięcia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, przysługuje w walucie polskiej wynagrodzenie w wysokości 10% pełnej kwoty uzyskanej ze sprzedaży tego osiągnięcia, przeliczonej według obowiązującego kursu.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, nie może wynosić więcej niż 500.000 złotych, a w wyjątkowych wypadkach, przy sprzedaży osiągnięcia mającego poważne znaczenie dla gospodarki narodowej, może być ono przez właściwego ministra podwyższone do 300%. W tym wypadku jednak wynagrodzenie nie może wynosić więcej niż 1.000.000 złotych.
4.
Wypłata wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić po uzyskaniu należnych kwot w walucie zagranicznej, płatnych z tytułu realizacji kontraktu.
§  9.
Minister Finansów określa tryb otwierania i prowadzenia rachunków bankowych dla jednostek gospodarki uspołecznionej będących właścicielami osiągnięć oraz wykonawcami usług, a także tryb naliczania i wykorzystywania funduszu dewizowego.
§  10.
1.
Kwoty, o których mowa w § 6 ust. 2 i 6, mogą być wykorzystywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej ponad ustalone dla nich w rocznych narodowych planach społeczno-gospodarczych limity dewizowe na import narzędzi, wyposażenia laboratoryjnego, literatury fachowej, sprzętu, urządzeń technicznych, materiałów pomocniczych i części zamiennych, aparatury naukowo-badawczej, a także na pokrywanie wydatków na zakup za granicą osiągnięć naukowo-technicznych, licencji, dokumentacji i usług technicznych, z zachowaniem obowiązującego w tym zakresie trybu postępowania.
2.
Kwoty, o których mowa w ust. 1, mogą być wykorzystywane w wysokości do 20% na wydatki związane z wyjazdami zagranicznymi pracowników tych jednostek, mającymi na celu podnoszenie kwalifikacji kadr naukowych i zawodowych.
3.
Kwoty w walucie polskiej, o których mowa w § 6 ust. 4, uzyskane przez jednostki gospodarki uspołecznionej mogą być przeznaczone przez te jednostki na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem lub wdrożeniem osiągnięć zakwalifikowanych do sprzedaży za granicę oraz na przygotowanie materiałów akwizycyjnych, a także na inne cele określone w odrębnych przepisach.
§  11.
W odniesieniu do pracowników jednostek będących właścicielami osiągnięć i wykonawcami usług oraz pracowników przedsiębiorstw handlu zagranicznego eksportujących osiągnięcia lub usługi stosuje się odpowiednio zasady wynagradzania za wyniki osiągnięte w eksporcie z tytułu efektywności eksportu lub z funduszu nagród ustalonego w przepisach w sprawie materialnego zainteresowania pracowników działalnością w sferze handlu zagranicznego.
§  12.
1.
W razie gdy w kontrakcie na dostawę kompletnego obiektu przemysłowego została wyodrębniona wartość osiągnięcia lub usługi, do eksportu tych osiągnięć lub usług stosuje się odpowiednio przepisy § 6-10.
2.
W razie gdy w kontrakcie na dostawę kompletnego obiektu na wniosek kontrahenta zagranicznego lub z innych przyczyn natury handlowej wartość osiągnięcia lub usługi nie została wyodrębniona, określenie tej wartości dającej podstawę do stosowania przepisów § 6-10 następuje zgodnie z umową zawartą pomiędzy właścicielem osiągnięcia lub usługi a generalnym dostawcą.
§  13.
Właściwi ministrowie zapewnią w podległych sobie jednostkach warunki niezbędne do wykonania zadań określonych w uchwale w zakresie rozwoju eksportu osiągnięć i usług, w szczególności przez:
1)
wyznaczenie w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały jednostki prowadzącej przygotowania techniczno-organizacyjne i koordynację działań w resorcie w zakresie eksportu osiągnięć i usług,
2)
wyznaczenie w podległych przedsiębiorstwach handlu zagranicznego, a w miarę potrzeby i w innych jednostkach, służb do spraw eksportu osiągnięć i usług,
2)
systematyczne prowadzenie oceny sytuacji w zakresie rozwoju nauki i techniki, w tym wynalazczości i wdrożeń, w celu podejmowania działań na rzecz stałego zwiększania możliwości eksportu w tej dziedzinie.
§  14.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zapewnią kontrolę realizacji zadań podległych im jednostek, wynikających z programów i planów eksportu osiągnięć i usług.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przedstawiają Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Ministrowi Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Prezesowi Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej roczne analizy i oceny eksportu osiągnięć i usług w terminie do dnia 31 marca każdego roku za rok ubiegły.
3.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej opracowuje, na podstawie materiałów wymienionych w ust. 2, zbiorczą analizę wraz z wnioskami, którą przedstawia Prezydium Rządu w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku za rok ubiegły.
§  15.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrami Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej ustali zasady i tryb sporządzania sprawozdawczości statystycznej z realizacji eksportu osiągnięć oraz usług.
§  16.
Zasady ustalania i wypłacania właścicielom osiągnięć i twórcom kwot, o których mowa w § 6 i 8, z tytułu sprzedaży osiągnięcia za granicę na podstawie kontraktów zawartych przed dniem wejścia w życie uchwały stosuje się do wypłat dokonywanych po dniu jej wejścia w życie.
§  17.
Traci moc uchwała nr 197 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.16.94

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Eksport osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.
Data aktu: 29/05/1979
Data ogłoszenia: 30/06/1979
Data wejścia w życie: 30/06/1979