united kingdom
ukraine

Zapewnienie ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.

ZARZĄDZENIE Nr 88
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1969 r.
w sprawie zapewnienia ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.

W celu zapewnienia ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania na wyroby przemysłowe w związku z pogłębiającą się specjalizacją i koncentracją produkcji zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Właściwe ministerstwa dokonają w podległych im branżach i przedsiębiorstwach przeglądu asortymentowej struktury oraz rozmiarów wykonywanej produkcji i ustalą przedsiębiorstwa, które mają specjalizować się w produkcji wielkoseryjnej, oraz takie, które wykonywać będą wyroby produkowane w małych seriach.
2.
Zjednoczenia powinny przy kształtowaniu asortymentowych profili produkcji podległych przedsiębiorstw rozszerzać zakres unifikacji i standaryzacji. Dotyczyć to powinno w szczególności elementów maszyn i urządzeń, które powinny być w najszerszym zakresie wykorzystywane do nowych rozwiązań konstrukcyjnych.
3.
Zjednoczenia lub jednostki równorzędne powinny ustalić koncepcję profilu produkcyjnego podległych im przedsiębiorstw w terminie poprzedzającym zakończenie prac nad planem na lata 1971-1975 w celu umożliwienia uwzględnienia tych ustaleń w planach przedsiębiorstw.
4.
Jeżeli wskutek zaniechania produkcji wyrobu w przedsiębiorstwie konieczne jest przekazanie jej do innego przedsiębiorstwa, zjednoczenie bądź jednostka równorzędna powinny przede wszystkim lokować tę produkcję w podległych sobie zakładach o warunkach zapewniających osiągnięcie należytego poziomu jakości oraz kosztów własnych.
5.
Jeżeli założenia dotyczące profilu asortymentowego produkcji podległych zjednoczeniu przedsiębiorstw nie zapewniają odpowiedniego wzrostu produkcji w porównaniu z potrzebami gospodarki narodowej, zjednoczenie powinno w uzasadnionych ekonomicznie wypadkach zapewnić pokrycie tych potrzeb w drodze rozwoju produkcji odpowiednich wyrobów w zakładach podległych innym jednostkom gospodarczym na zasadach koordynacji branżowej bądź w drodze importu z krajów socjalistycznych.
§  2.
1.
Zaniechanie w przedsiębiorstwach produkcji maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz innych wyrobów na zaopatrzenie gospodarki uspołecznionej wymaga uzgodnienia z jednostką nadrzędną.
2.
Przy ewentualnym podejmowaniu decyzji o zaniechaniu w przedsiębiorstwach produkcji części zamiennych oraz wyrobów na zaopatrzenie rynku wewnętrznego należy przestrzegać przepisów uchwały nr 275 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1963 r. w sprawie zapewnienia ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego (Monitor Polski Nr 70, poz. 345) oraz uchwały nr 365 Rady Ministrów z dnia 20 września 1961 r. w sprawie usprawnienia gospodarki remontowej (Monitor Polski Nr 81, poz. 340).
§  3.
Zjednoczenie lub inna jednostka bezpośrednio nadrzędna może zezwolić lub nakazać zaprzestanie w przedsiębiorstwie produkcji określonego asortymentu maszyn i wyrobów, jeżeli:
1)
właściwa organizacja zbytu i główni dotychczasowi odbiorcy wydali opinie, że na dany asortyment wyrobu brak jest zapotrzebowania lub że zapotrzebowanie zostanie pokryte z innych źródeł przez substytuty lub import z krajów socjalistycznych,
2)
nastąpiło przekazanie produkcji innemu przedsiębiorstwu z zachowaniem jej ciągłości w rozmiarach potrzebnych dla zaspokojenia potrzeb krajowych.
§  4.
1.
Decyzja przekazania produkcji określonego wyrobu z jednego przedsiębiorstwa do innego powinna być podjęta po uprzednim ustaleniu, że przekazanie to nie spowoduje wstrzymania lub poważnego ograniczenia ogólnych dostaw tego wyrobu.
2.
Przedsiębiorstwo, które uzyskało decyzję o zaniechaniu produkcji maszyn i wyrobów, powinno zawrzeć z przedsiębiorstwem podejmującym tę produkcję umowę regulującą sposób przekazania dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej, zapasów półfabrykatów (materiałów) i posiadanych zamówień na wyroby, jak również udzielenia pomocy instruktażowej. Przedsiębiorstwo, które przejmuje produkcję, jest zobowiązane do wykonania dostaw, do jakich było zobowiązane na podstawie uprzednio zawartych umów lub decyzji właściwych organów przedsiębiorstwo, które zaniechało produkcji, oraz do wynagradzania szkód (zapłaty kar umownych) w razie niewykonania dostawy.
3.
Jeżeli zaniechana ma być produkcja wyrobów, na które zawarta została umowa kooperacyjna, przekazanie produkcji dopuszczalne jest tylko z zachowaniem przepisów uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106).
4.
Minister resortowy może zastrzec do swojej decyzji sprawy związane z przenoszeniem produkcji o zasadniczym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
§  5.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, po uzyskaniu decyzji o zaniechaniu produkcji maszyn i wyrobów, obowiązane są zawiadomić o tym swych dotychczasowych odbiorców na 12 miesięcy przed terminem zaprzestania produkcji oraz wskazać przedsiębiorstwa przejmujące tę produkcję.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.39.320

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zapewnienie ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.
Data aktu: 22/08/1969
Data ogłoszenia: 11/09/1969
Data wejścia w życie: 11/09/1969