Warunki zdrowia wymagane od pracowników narażonych na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 sierpnia 1963 r.
w sprawie warunków zdrowia wymaganych od pracowników narażonych na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.

Na podstawie § 5 ust. 2 i § 6 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 października 1961 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy używaniu urządzeń mikrofalowych (Dz. U. Nr 48, poz. 255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Praca narażająca na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal jest zabroniona młodocianym, kobietom w ciąży oraz osobom dotkniętym następującymi schorzeniami:
1)
organiczne schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego,
2)
padaczka,
3)
zaćma i inne zmiany chorobowe w przeziernym aparacie oka,
4)
choroby psychiczne, nawet w okresie remisji,
5)
choroby narządu krwiotwórczego,
6)
choroby układu wewnątrzwydzielniczego,
7)
czynna gruźlica płuc i poza płucna,
8)
przewlekłe choroby wewnętrzne w okresie zaostrzenia,
9)
wyraźne stany asteniczne,
10)
czynnościowe zaburzenia układu wegetatywnego wyraźnie zaznaczone,
11)
niżej wymienione schorzenia, jeżeli według opinii lekarza ich objawy lub przebieg mogą ulec pogorszeniu pod wpływem pola elektromagnetycznego mikrofal:
a)
przewlekle choroby wewnętrzne,
b)
gruźlica płuc i gruźlica pozapłucna w stanie nieczynnym,
c)
przewlekłe zapalenie spojówek.
§  2.
Kandydaci do pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal podlegają badaniom wstępnym, które obejmują:
1)
ogólne badanie stanu zdrowia,
2)
odczyn opadania krwinek (OB),
3)
pełne morfologiczne badanie krwi z obrazem odsetkowym krwinek białych,
4)
ogólne badanie moczu,
5)
badanie radiologiczne płuc,
6)
badanie elektrokardiograficzne serca,
7)
badanie neurologiczne,
8)
badanie okulistyczne z wykonaniem badania w lampie szczelinowej,
9)
inne badania specjalistyczne i dodatkowe – w miarę potrzeby.
§  3.
1.
Pracownicy narażeni na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal podlegają badaniom profilaktycznym:
1)
okresowym, nie rzadziej niż raz w ciągu roku,
2)
kontrolnym:
a)
w razie wystąpienia u pracownika objawów chorobowych mogących świadczyć o uszkodzeniu organizmu wskutek działania pola elektromagnetycznego mikrofal,
b)
po okresie co najmniej 30-dniowym niezdolności do pracy z powodu choroby,
c)
przed upływem okresu czasowego odsunięcia od pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.
2.
Badania określone w ust. 1 pkt 1 obejmują zakres przewidziany w § 2 pkt 1–4 i 7–9.
3.
Badania określone w ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) przeprowadza się w zakresie potrzebnym do ustalenia, czy pracownik odzyskał zdolność do pracy.
§  4.
1.
Badania profilaktyczne (§§ 2 i 3) przeprowadzają właściwe przychodnie przyzakładowe lub międzyzakładowe, a w razie ich braku – właściwe ze względu na położenie zakładów pracy zakłady opieki zdrowotnej otwartej przeznaczone dla ogółu ludności.
2.
Badania specjalistyczne i pomocnicze, których nie mogą wykonać zakłady określone w ust. 1, przeprowadzają na podstawie ich skierowania inne zakłady społeczne służby zdrowia.
3.
Jeżeli pomimo 6-miesięcznego odsunięcia od pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal stan zdrowia pracownika nie pozwala na powrót do tej pracy, zakład określony w ust. 1 kieruje pracownika do wojewódzkiej przychodni przemysłowej bądź – w razie jej braku w danym województwie – do wojewódzkiej przychodni specjalistycznej, która może orzec o trwałej niemożności wykonywania przez pracownika pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.
4.
W przypadkach trudnych pod względem diagnostycznym wojewódzka przychodnia przemysłowa bądź wojewódzka przychodnia specjalistyczna zwraca się o konsultację do Instytutu Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym w Łodzi.
§  5.
1.
W wyniku badania wstępnego zakład określony w § 4 ust. 1 orzeka:
1)
o przydatności osoby badanej do pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal, określając termin najbliższego badania okresowego, albo
2)
o nieprzydatności osoby badanej do takiej pracy.
2.
Orzeczenie określone w ust. 1 wpisuje się do karty obiegowej bądź wydaje się w formie zaświadczenia o stanie zdrowia.
§  6.
1.
Dla każdego pracownika podlegającego badaniom okresowym zakład określony w § 4 ust. 1 prowadzi indywidualną kartę badań profilaktycznych.
2.
W wyniku badania okresowego bądź kontrolnego zakład wydaje:
1)
zaświadczenie o przydatności do pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal, z równoczesnym określeniem terminu następnego badania – jeżeli stan zdrowia pracownika nie budzi zastrzeżeń,
2)
zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy – jeżeli stan zdrowia pracownika nie pozwala na wykonywanie żadnej pracy, oraz
3)
zaświadczenie o potrzebie zmiany rodzaju i warunków pracy – jeżeli pracownik ze względu na stan zdrowia wymaga odsunięcia od pracy narażającej na działanie pola elektromagnetycznego mikrofal.
3.
Przy wydawaniu zaświadczeń określonych w ust. 2 pkt 2 i 3 stosuje się przepisy §§ 9–12 i 18 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 marca 1958 r. w sprawie niektórych orzeczeń wydawanych przez zakłady społeczne służby zdrowia (Dz. U. Nr 20, poz. 92), z tym że okres objęty zaświadczeniami o potrzebie zmiany rodzaju i warunków pracy (ust. 2 pkt 3) nie może przekraczać 6 miesięcy.
§  7.
Jeżeli zmiany chorobowe wywołane działaniem pola elektromagnetycznego mikrofal stwierdził lekarz nie będący pracownikiem zakładu określonego w § 4 ust. 1, jest on obowiązany skierować chorego do takiego zakładu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024