Zasady tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1962/1963 w państwowych gospodarstwach rolnych.

UCHWAŁA Nr 260
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 września 1962 r.
w sprawie zasad tworzenia funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1962/1963 w państwowych gospodarstwach rolnych.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała dotyczy państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz działających według zasad rozrachunku gospodarczego gospodarstw rolnych wchodzących w skład tych przedsiębiorstw, jak również państwowych gospodarstw rolnych stanowiących gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, zwanych w dalszym ciągu "gospodarstwami".
2.
Uchwała nie dotyczy państwowych gospodarstw rolnych Polskiej Akademii Nauk oraz gospodarstw eksperymentujących, nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa.

II.

Tworzenie funduszu zakładowego.

§  2.
1.
Do tworzenia funduszu zakładowego uprawnione są gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1962/1963 osiągną zysk bilansowy.
2.
Prawo do tworzenia funduszu zakładowego mają pomocnicze gospodarstwa rolne jednostek budżetowych, które oprócz spełnienia warunku, wymienionego w ust. 1, wykonają planowe zadania w zakresie działalności naukowo-badawczej lub dydaktycznej.
3.
Wysokość odpisów na fundusz zakładowy wynosi:
1)
13-15% zysku bilansowego,
2)
20% sumy stanowiącej poprawę wyniku w porównaniu do roku gospodarczego 1961/1962,
3)
15-20% wzrostu wartości produkcji towarowej netto w porównaniu do średniej wartości tej produkcji za ostatnie 3 lata.
4.
Wysokość odpisów w granicach określonych w ust. 3 pkt 1 i 3 dla gospodarstw rolnych na terenie poszczególnych województw i powiatów ustali Minister Rolnictwa.
5.
We wszystkich gospodarstwach posiadających czynne gorzelnie zysk bilansowy jako podstawę do odpisów na fundusz zakładowy pomniejsza się o 1 zł za każdy litr spirytusu, wyprodukowany w roku gospodarczym 1962/1963.
6.
Minister Rolnictwa może wprowadzić inne ograniczenia odpisów na fundusz zakładowy w gospodarstwach wyposażonych w specjalne urządzenia produkcyjne, mające wpływ na rozmiary akumulacji.
7.
Ogólna suma odpisów na fundusz zakładowy obliczona według zasad podanych w ust. 3, 4, 5 i 6 nie może przekraczać:

- 50% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963 w tych gospodarstwach, w których zysk pokrywa w całości obliczone odpisy,

- 30% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963 w pozostałych gospodarstwach.

8.
Jeżeli suma odpisów na fundusz zakładowy jest niższa od 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963, odpisu dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac, nienależnie od wysokości zysku bilansowego.
9.
Jeżeli zysk gospodarstwa nie pokrywa odpisów na fundusz zakładowy, różnice uzupełnia się dotacją budżetową. Wysokość dotacji nie może przewyższać 10% planowanego funduszu płac. Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na podwyższenie dotacji do wysokości 30% planowanego funduszu płac, gdy przedsiębiorstwo uzyskało znaczny przyrost produkcji i poprawę wskaźników finansowych, wykonując ważne dodatkowe zadania produkcyjne.
§  3.
1.
Przy ustalaniu, czy gospodarstwu przysługuje prawo do funduszu zakładowego, jak również przy obliczaniu wysokości tego funduszu wyłącza się różnice wynikające z wprowadzonych w roku gospodarczym 1962/1963 (po dniu 1 lipca 1962 r.) urzędowych zmian cen zakupionych materiałów, usług obcych, stawek płac, składek na ubezpieczenie rzeczowe i społeczne, stawek podatkowych oraz stawek amortyzacji. Przepis ten nie dotyczy zmian cen i stawek, których skutki finansowe zgodnie z odrębnymi przepisami pokrywane są dotacjami przedmiotowymi, zaliczanymi do dochodów gospodarstwa.
2.
Przy ustalaniu poprawy wyniku finansowego oraz wzrostu produkcji towarowej netto w stosunku do roku poprzedniego należy wyeliminować skutki finansowe wprowadzonych w ciągu roku urzędowych zmian cen na produkty dostarczone Państwu.
3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa (ministrów zainteresowanych resortów) do określenia innych poza wymienionymi w ust. 1 i 2 korekt wyniku bilansowego i wartości produkcji towarowej netto jako podstawy do odpisów na fundusz zakładowy z tytułów określonych w § 2 ust. 3.
§  4.
Odpisy na fundusz zakładowy ulegają pomniejszeniu z tytułu nieuzasadnionego przekroczenia funduszu płac planowanego na rok gospodarczy 1962/1963, na zasadach określonych w § 21 uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1962 r. w sprawie zasad i trybu kontroli funduszu płac przedsiębiorstw uspołecznionych wykonywanej przez banki (Monitor Polski Nr 29, poz. 123).
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo osiągnęło zysk w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami lub ze szkodą dla interesu społecznego, podstawa odpisów na fundusz zakładowy podlega pomniejszeniu o sumę zysku nieprawidłowego
2.
Za zysk nieprawidłowy podlegający odliczeniu od wyniku bilansowego uważa się:
1)
niewykonanie planowanych remontów i konserwacji, powodujące utrzymywanie w złym stanie lub niszczenie budynków, maszyn, urządzeń melioracyjnych oraz innych środków trwałych,
2)
niedokonywanie planowych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
3)
niewykonywanie niezbędnych zabiegów agrotechnicznych lub zootechnicznych przewidzianych w planie gospodarczo-finansowym na rok 1962/1963.

III.

Podział funduszu zakładowego.

§  6.
1.
Środki funduszu zakładowego przeznacza się na:
1)
inwestycje oraz remonty kapitalne i bieżące w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz budynków i sprzętu o przeznaczeniu socjalnym - w wysokości nie mniejszej niż 25% ogólnej sumy odpisów na fundusz zakładowy,
2)
nagrody pieniężne i rzeczowe (w naturze), przy czym łączna suma wypłat na ten cel nie może przekroczyć 8,5% osobowego funduszu płac gospodarstwa planowanego na rok gospodarczy 1962/1963,
3)
wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym w wysokości do 4% sumy osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963.
2.
Cześć funduszu zakładowego pozostałą po przeznaczeniu odpowiednich jego części na cele wymienione w ust. 1 przeznacza się dodatkowo na cele określone w ust. 1 pkt 1.
3.
Jeżeli ogólna suma odpisów na fundusz zakładowy nie przekracza 4% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1962/1963, środki tego funduszu mogą być w całości przeznaczone na nagrody.

IV.

Odpisy na fundusz premiowy.

§  7.
1.
Gospodarstwa, które w roku gospodarczym 1962/1963 pomniejszą stratę bilansową w stosunku do roku poprzedniego, uprawnione są do dokonania odpisu na fundusz premiowy w wysokości:
1)
20% sumy stanowiącej poprawę wyniku bilansowego w stosunku do roku gospodarczego 1961/1962,
2)
10% wzrostu wartości produkcji towarowej netto w porównaniu do średniej wartości tej produkcji za ostatnie 3 lata.
2.
Przy ustalaniu poprawy wyniku i wzrostu wartości produkcji towarowej netto należy stosować odpowiednio przepisy §§ 3, 4 i 5.
3.
Środki funduszu premiowego przeznacza się na:
1)
nagrody pieniężne i w naturze, przy czym łączna suma wypłat na ten cel nie może przekroczyć 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok gospodarczy 1962/1963,
2)
na inwestycje oraz remonty kapitalne i bieżące w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz budynków i sprzętu o przeznaczeniu socjalnym, jak również na wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym.
4.
Na wydatki o charakterze socjalno-bytowym i kulturalno-oświatowym może być przeznaczona suma nie przekraczająca 4% planowanego osobowego funduszu płac.
5.
Dyrektor wojewódzkiego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub jednostki równorzędnej w uzasadnionych przypadkach może zwiększyć część środków funduszu premiowego przeznaczoną na nagrody, nie więcej jednak niż do wysokości 4% planowanego osobowego funduszu płac.
6.
Fundusz premiowy, o którym mowa w ust. 1, pokrywany jest z dotacji budżetowej. Przy ustalaniu wysokości dotacji stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 9.

V.

Korzystanie z funduszu zakładowego lub premiowego przez pracowników zarządów przedsiębiorstw wielozakładowych.

§  8.
1.
Pracownicy zarządu przedsiębiorstwa wielozakładowego, którego podległe jednostki działają według zasad rozrachunku gospodarczego i obowiązane są do sporządzenia samodzielnych sprawozdań finansowych (bilansów), mają prawo do uczestnictwa w funduszu zakładowym, jeżeli roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zysk, lub do uczestnictwa w funduszu premiowym, jeżeli roczne sprawozdanie finansowe całego przedsiębiorstwa wykazuje zmniejszenie straty bilansowej w stosunku do roku poprzedniego.
2.
Fundusz zakładowy lub fundusz premiowy dla pracowników zarządu przedsiębiorstwa ustala się w takim procencie planowanego osobowego funduszu płac zarządu na rok gospodarczy 1962/1963, jaki wynika ze stosunku łącznej kwoty odpisów w gospodarstwach na fundusz zakładowy oraz na fundusz premiowy do łącznej sumy planowanego w roku gospodarczym 1962/1963 osobowego funduszu płac wszystkich podległych gospodarstw.
3.
Jeżeli suma odpisów na fundusz zakładowy, dokonanych zgodnie z ust. 2, jest niższa w przedsiębiorstwie wielozakładowym wykazującym zysk od 2% planowanego osobowego funduszu płac zarządu, odpisów dokonuje się w wysokości 2% tego funduszu płac.
4.
Na fundusz zakładowy zarządu przeznacza się środki z wpłat z zysku podległych jednostek, a w razie braku tych wpłat lub ich niedostatecznej wysokości - z dotacji budżetowej.
5.
Fundusz premiowy zarządu pokrywany jest z dotacji budżetowej.

VI.

Przepisy końcowe.

§  9.
Dotacje przedmiotowe, z których zgodnie z odrębnymi przepisami korzystają gospodarstwa, nie są potrącane przy ustalaniu podstawy odpisów na fundusz zakładowy.
§  10.
Fundusz zakładowy i premiowy tworzy się na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego na rok gospodarczy 1962/1963. W ciągu roku gospodarstwa nie mają prawa dokonywania zaliczkowych odpisów na te fundusze.
§  11.
Wysokość odpisów podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną. Składając wniosek o zatwierdzenie odpisu gospodarstwo powinno dokonać przelewu pełnej sumy objętej wnioskiem na specjalny rachunek bankowy i podlegający oprocentowaniu.
§  12.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszej uchwały jednostka nadrzędna, niezależnie od pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej, może przypisać do zwrotu kierownikowi (dyrektorowi) i głównemu (starszemu) księgowemu całość lub część pobranej nagrody.
§  13.
1.
Wynikające z § 2 ust. 4 i 6 oraz § 3 ust. 3 uprawnienia Ministra Rolnictwa wykonują w stosunku do gospodarstw podległych lub nadzorowanych przez innych ministrów albo przez urzędy centralne właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych.
2.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych wydadzą szczegółowe przepisy regulujące tryb tworzenia i wykorzystania funduszu zakładowego na rok gospodarczy 1962/1963.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1962 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024