Tryb doboru kandydatów oraz warunki dopuszczenia na I rok studiów w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 7 czerwca 1956 r.
w sprawie trybu doboru kandydatów oraz warunków dopuszczenia na I rok studiów w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz w związku z § 5 zarządzenia nr 129 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 maja 1956 r. w sprawie doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr 42, poz. 521) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia określają tryb i warunki doboru kandydatów na I rok studiów do wszystkich szkół wyższych, utworzonych lub działających na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38).
2.
Tryb i warunki doboru kandydatów na I rok studiów zaocznych lub wieczorowych w szkołach wyższych regulują odrębne przepisy.
§  2.
Warunkiem dopuszczenia do studiów w szkole wyższej jest posiadanie wykształcenia przygotowującego do studiów wyższych, złożenie z wynikiem pomyślnym egzaminów wstępnych oraz zakwalifikowanie do studiów (w miarę ilości miejsc ustalonych dla poszczególnych kierunków studiów) przez działające w tym celu w szkole wyższej komisje.
§  3.
1.
Osoby posiadające wykształcenie wymagane do rozpoczęcia studiów w szkołach wyższych i ubiegające się o przyjęcie na studia wyższe składają podania o przyjęcie na I rok studiów wyższych (wraz z niezbędnymi dokumentami):
1)
w szkole, w której kończą naukę, w terminie określonym przez dyrekcję szkoły, jeżeli bezpośrednio po ukończeniu szkoły ubiegają się o przyjęcie do szkoły wyższej,
2)
w wybranej przez siebie szkole wyższej w terminie od dnia 15 kwietnia do dnia 15 maja, jeżeli ubiegają się o przyjęcie na studia wyższe nie w tym samym roku, w którym ukończyły szkoły.
2.
Wykaz dokumentów, które kandydaci są obowiązani dołączyć do podania, określa załącznik nr 1.
3.
Wykaz przedmiotów, z których kandydaci na I rok studiów są obowiązani złożyć egzaminy wstępne, określa załącznik nr 2.
4.
Podania osób określonych w ust. 1 pkt 1 otrzymują szkoły wyższe od właściwych szkolnych komisji rekrutacyjnych w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 czerwca.
§  4.
1.
Dobór kandydatów na I rok studiów przeprowadzają w szkołach wyższych:
1)
uczelniane komisje do spraw rekrutacji (zwane dalej "komisjami uczelnianymi") oraz
2)
wydziałowe komisje doboru kandydatów na I rok studiów wyższych (zwane dalej "komisjami wydziałowymi").
2.
Do zadań komisji uczelnianej należy:
1)
decydowanie na podstawie otrzymanych podań o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego,
2)
zatwierdzanie listy kandydatów zakwalifikowanych po złożeniu egzaminu wstępnego przez komisje wydziałowe do przyjęcia na I rok studiów,
3)
zatwierdzanie wniosków komisji wydziałowych w sprawie przyznania stypendiów i miejsc w domach studenckich osobom przyjętym na I rok studiów wyższych,
4)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych.
3.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
przeprowadzanie egzaminów wstępnych,
2)
kwalifikowanie kandydatów na I rok studiów na dany wydział na podstawie oceny wyników egzaminu wstępnego i przedstawianie tej listy komisji uczelnianej do zatwierdzenia,
3)
opiniowanie podań o przyznanie stypendium lub miejsca w domu studenckim.
§  5.
1.
Komisje obowiązane są przy kwalifikowaniu kandydatów stosować zasadę, że w granicach ustalonej liczby miejsc dla poszczególnych kierunków studiów przy równych wynikach egzaminów pierwszeństwo przyjęcia mają:
1)
dzieci przodowników pracy, racjonalizatorów, robotników zatrudnionych w produkcji przemysłowej i rolnej, w budownictwie i transporcie, członków spółdzielni produkcyjnych, nauczycieli, inteligencji technicznej i twórczej,
2)
dzieci chłopów mało- i średniorolnych, pracowników fizycznych i umysłowych nie wymienionych w pkt 1 oraz rzemieślników - członków spółdzielni pracy.
2.
Przy kwalifikowaniu należy brać pod uwagę również postawę moralno-społeczną kandydata.
§  6.
Szczegółowy sposób przeprowadzania egzaminów wstępnych, przypadki zwolnień od egzaminów oraz tryb szczegółowego kwalifikowania kandydatów na studia wyższe, jak również działania komisji uczelnianych i komisji wydziałowych określa regulamin stanowiący załącznik nr 3.
§  7.
1.
Rektor szkoły wyższej powołuje pod swym przewodnictwem corocznie w terminie do dnia 10 czerwca uczelnianą komisję do spraw rekrutacji.
2.
W skład komisji uczelnianej wchodzą jako członkowie 1-2 pracowników nauki oraz przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej danej szkoły wyższej wyznaczony przez zakładową organizację związkową w porozumieniu z rektorem.
3.
Rektora w razie niemożności pełnienia przez niego funkcji przewodniczącego komisji uczelnianej zastępuje prorektor. W razie potrzeby mogą być powołani zastępcy członków komisji uczelnianej.
§  8.
1.
Rektor szkoły wyższej powołuje na każdym wydziale corocznie w terminie do dnia 10 czerwca wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na I rok studiów wyższych w składzie: dziekan wydziału jako przewodniczący oraz 2 członków grona nauczającego na danym wydziale.
2.
Dziekana w razie niemożności pełnienia przez niego funkcji przewodniczącego komisji wydziałowej zastępuje prodziekan.
3.
Przy powoływaniu komisji rektor jednocześnie ustala zastępców członków komisji wydziałowej, którzy obowiązani są pełnić obowiązki w razie niemożności wykonywania funkcji przez członków komisji.
4. 1
W razie gdy ilość kandydatów na I rok studiów danego wydziału (oddziału, kierunku studiów) przekracza 200 osób, rektor może powołać dodatkową komisję wydziałową, której skład ustala w porozumieniu z dziekanem.
5.
Przeprowadzanie egzaminów wstępnych powierza przewodniczący komisji wydziałowej samodzielnym lub pomocniczym pracownikom nauki bądź osobom posiadającym kwalifikacje do nauczania w szkołach średnich. Funkcje egzaminatorów mogą pełnić również członkowie komisji wydziałowej. Egzaminatorami nie mogą być pomocniczy pracownicy nauki, którzy są jeszcze studentami.
§  9.
1.
W egzaminach wstępnych oraz w posiedzeniach komisji wydziałowej w szkołach wyższych podległych Ministrom: Szkolnictwa Wyższego, Oświaty, Zdrowia, Spraw Zagranicznych i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej mogą brać udział zaproszeni przez rektora szkoły wyższej dyrektorzy oraz nauczyciele szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, jak również przedstawiciele resortów zainteresowanych zakresem studiów danego wydziału - jako obserwatorzy z głosem doradczym.
2.
W posiedzeniach komisji wydziałowej może ponadto uczestniczyć wyznaczony w porozumieniu z rektorem delegat zakładowej organizacji związkowej danej szkoły wyższej w charakterze obserwatora z prawem wypowiadania swojego zdania.
§  10. 2
Kadencja komisji uczelnianej i wydziałowych trwa od chwili ich powołania aż do zakończenia przyjęć, tj. do dnia 30 września każdego roku.
§  11.
Wynagrodzenie osób biorących udział w komisjach uczelnianych i wydziałowych określają odrębne przepisy.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministrów: Szkolnictwa Wyższego, Oświaty i Zdrowia z dnia 25 maja 1954 r. w sprawie egzaminów wstępnych i regulaminu uczelnianych komisji do spraw rekrutacji i wydziałowych komisji dla doboru kandydatów na I rok studiów w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-55, poz. 755 oraz z 1955 r. Nr 63, poz. 747 i Nr 73, poz. 910).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 3

WYKAZ DOKUMENTÓW, KTÓRE KANDYDACI SĄ OBOWIĄZANI DOŁĄCZYĆ DO PODANIA O PRZYJĘCIE NA I ROK STUDIÓW W SZKOŁACH WYŻSZYCH

1.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na I rok studiów w szkołach wyższych obowiązane są dołączyć do podania następujące dokumenty:
1)
własnoręcznie napisany życiorys,
2)
ankietę indywidualną kandydata na I rok studiów na ustalonym formularzu,
3)
metrykę urodzenia lub dokument zastępczy,
4)
świadectwo dojrzałości w oryginale,
5)
3 fotografie o wymiarze 37 X 52 mm bez nakrycia głowy na jasnym tle,
6)
świadectwo lekarskie, stwierdzające przydatność kandydata do studiów na odpowiednim wydziale (kierunku studiów) wraz z kartą zdrowia; ważne są świadectwa lekarskie i karty zdrowia wydane przez ośrodki badań lekarskich, powołane w tym celu przez Ministra Zdrowia; brak świadectwa lekarskiego może być powodem niedopuszczenia do egzaminu wstępnego,
7)
kandydaci ubiegający się o przyznanie stypendium bądź miejsca w domu studenckim powinni załączyć oddzielne podanie o przyznanie stypendium oraz oddzielne o miejsce w domu studenckim. Podanie o przyznanie stypendium powinno być poparte zaświadczeniem, stwierdzającym stan majątkowy rodziny kandydata i potwierdzonym przez zakład pracy i prezydium rady narodowej.
2.
Do podań kandydatów - absolwentów szkół z danego roku - szkolna komisja rekrutacyjna powinna dołączyć charakterystykę kandydata (na formularzu ankiety indywidualnej).
3.
Kandydaci pracujący - absolwenci szkół z lat ubiegłych obok załączników wymienionych w ust. 1 pkt 1-7 obowiązani są dołączyć opinię zakładu pracy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 4

WYKAZ PRZEDMIOTÓW, Z KTÓRYCH KANDYDACI NA I ROK STUDIÓW W SZKOŁACH WYŻSZYCH SĄ OBOWIĄZANI SKŁADAĆ EGZAMINY WSTĘPNE

I.

Uniwersytety i wyższe szkoły pedagogiczne.

Lp. Kierunek studiów Egzaminy pisemna Egzaminy ustne
1. archeologia i etnografia historia historia i geografia
2. astronomia fizyka matematyka i podstawowe wiadomości z astronomii
3. biologia, biochemia i mikrobiologia biologia biologia i chemia
4. chemia matematyka chemia i fizyka
5. ekonomia polityczna matematyka matematyka i historia
6. filologia angielska język angielski język angielski i literatura polska
7. filologia białoruska i ukraińska język rosyjski, niemiecki, angielski, francuski, łacina (do wyboru przez kandydata) język białoruski lub ukraiński z elementami gramatyki i literatura polska
8. filologia germańska język niemiecki język niemiecki i literatura polska
9. filologia klasyczna język łaciński język łaciński z elementami historii starożytnej i literatura polska
10. filologia polska i bibliotekoznawstwo literatura polska literatura polska i historia
11. filologia romańska język francuski język francuski i literatura polska
12. filologia rosyjska język rosyjski język rosyjski i literatura polska
13. filologia słowiańska i orientalna język obcy nowożytny do wyboru przez kandydata język obcy wybrany na egzaminie pisemnym i literatura polska
14. filozofia literatura polska lub historia, lub biologia, lub fizyka (do wyboru przez kandydata) literatura polska i logika
15. fizyka i geofizyka fizyka fizyka i matematyka
16. geografia geografia geografia i fizyka
17. geologia geografia fizyka i chemia
18. geologia inżynierska matematyka fizyka i chemia
19. historia historia historia z elementami geografii opisowej i literatura polska
20. historia sztuki i sztuki piękne historia historia oraz elementarne wiadomości o sztuce i kulturze polskiej, literatura polska
21. matematyka matematyka matematyka i fizyka
22. muzykologia literatura polska literatura polska oraz teoria muzyki, harmonii, form muzycznych w historycznym rozwoju
23. pedagogika literatura polska literatura polska i historia lub biologia, lub fizyka (do wyboru przez kandydata)
24. prawo historia historia i geografia
25. psychologia literatura polska literatura polska i biologia
26. socjologia historia lub literatura polska (do wyboru przez kandydata) literatura polska z elementami historii i logika
Uwagi:

1. Kandydaci zdający egzamin ustny z literatury polskiej pytani są z elementów gramatyki polskiej.

2. Kandydaci na filologię białoruską mogą zdawać egzamin pisemny z języka białoruskiego; w tym przypadku obowiązuje ich egzamin ustny z języka rosyjskiego lub niemieckiego, lub angielskiego, lub francuskiego, lub łacińskiego (do wyboru przez kandydata).

II.

Wyższe szkoły techniczne.

Lp. Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
1. architektura matematyka, rysunek matematyka
2. pozostałe kierunki matematyka matematyka i fizyka

III.

Wyższe szkoły rolnicze.

Lp. Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
1. mleczarstwo, technologia drewna i melioracje wodne matematyka matematyka i fizyka
2. rolnictwo, ogrodnictwo, zootechnika, rybactwo, leśnictwo biologia i matematyka matematyka
3. technologia rolna matematyka matematyka i chemia
4. weterynaria biologia biologia i chemia

IV.

Wyższe szkoły ekonomiczne.

Lp. Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
1. handel zagraniczny i wydział morski 2 języki obce nowożytne geografia i matematyka
2. ogólnoekonomiczny, finansów, przemysłu, handlu, rolnictwa, transportu drogowego (na Politechnice Szczecińskiej) historia geografia i matematyka
3. towaroznawstwo historia geografia i chemia

V.

Akademie medyczne.

Kierunek studiów Egzaminy pisemne Egzaminy ustne
wszystkie kierunki biologia fizyka i chemia
VI. Wyższe szkoły wychowania fizycznego.

Egzamin pisemny z języka polskiego; egzaminy ustne: z historii oraz z fizyki lub chemii, lub biologii - do wyboru przez kandydata - oraz próba sprawności: gry sportowe, gimnastyka, pływanie, lekkoatletyka.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

REGULAMIN PRZEPROWADZANIA EGZAMINÓW WSTĘPNYCH ORAZ TRYBU DZIAŁANIA UCZELNIANEJ KOMISJI DO SPRAW REKRUTACJI I WYDZIAŁOWYCH KOMISJI DOBORU KANDYDATÓW NA I ROK STUDIÓW W SZKOŁACH WYŻSZYCH

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Funkcję sekretarza komisji wydziałowej powierza przewodniczący komisji jednemu z jej członków. Do zadań sekretarza komisji wydziałowej należy:
1)
przygotowanie potrzebnych materiałów do prac komisji,
2)
prowadzenie protokołów posiedzeń komisji.

Sekretarz komisji wydziałowej pełni czynności od dnia 10 czerwca.

§  2.
Do zadań administracji szkoły należy ewidencjonowanie i porządkowanie podań, przesłanych przez szkolne komisje rekrutacyjne i złożonych przez kandydatów indywidualnych (absolwentów z lat ubiegłych), korespondencja, sporządzanie zestawień liczbowych kandydatów na I rok studiów oraz inne prace sprawozdawczo-statystyczne. Do wykonywania tych czynności rektor szkoły wyznacza odpowiednich pracowników administracyjnych.
§  3.
Pracownicy, o których mowa w § 2, obowiązani są sprawdzić, czy do podań dołączone zostały dokumenty wymienione w załączniku nr 1 do zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 czerwca 1956 r. (Monitor Polski Nr 49, poz. 566).
§  4.
W razie braku obowiązujących dokumentów szkoła wyższa powinna zażądać uzupełnienia dokumentów. Brakujące dokumenty powinien kandydat przedłożyć najpóźniej w przeddzień egzaminu. Niewykonanie tego obowiązku może być powodem niedopuszczenia do egzaminu wstępnego.
§  5.
Uczelniana komisja do spraw rekrutacji w terminie do dnia 25 czerwca podejmuje decyzję o dopuszczeniu do egzaminu wstępnego kandydatów zgłoszonych na I rok studiów oraz zawiadamia zainteresowanych o wyznaczonym terminie egzaminów. Wykaz kandydatów dopuszczonych do egzaminów na danym wydziale wraz z ich dokumentami komisja uczelniana przekazuje właściwej wydziałowej komisji doboru kandydatów na I rok studiów.
§  6.
Komisje wydziałowe ustalają do dnia 30 czerwca listę osób, które podlegają przyjęciu bez egzaminu wstępnego. Przyjęciu bez egzaminu wstępnego z zastrzeżeniem wynikającym z § 7 niniejszego regulaminu podlegają:
a)
absolwenci studiów przygotowawczych, którzy w danym roku szkolnym złożyli egzamin końcowy z wynikiem pomyślnym i zostali zakwalifikowani na dany wydział,
b)
absolwenci szkół dających prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe, jeżeli są:
c) 5
absolwenci szkół i liceów felczerskich, którzy posiadają wykształcenie uprawniające do studiów w szkołach wyższych i ukończyli te szkoły z wynikiem bardzo dobrym bądź dobrym oraz posiadają pozytywną opinię z miejsca dotychczasowego zatrudnienia - na studia w akademiach medycznych

-

zwycięzcami "Olimpiady Matematycznej" i "Olimpiady Fizycznej" i ubiegają się o przyjęcie na wydziały: matematyki, fizyki i chemii uniwersytetów, wydziały matematyki, fizyki i chemii wyższych szkół pedagogicznych oraz na dowolne wydziały wyższych szkół technicznych;

-

zwycięzcami "Olimpiady Chemicznej" i ubiegają się o przyjęcie: na chemię i geologię uniwersytetów, na chemię wyższych szkół pedagogicznych, na wydziały chemii, chemii spożywczej, ceramiczny, metalurgiczny, odlewnictwa, włókiennictwa, inżynierii sanitarnej, geologii wyższych szkół technicznych, na wydziały rolne (z uwzględnieniem oddziałów technologii rolno-spożywczej), mleczarski wyższych szkół rolniczych, na wydziały technologii żywienia zbiorowego, towaroznawstwa, inżynieryjno-ekonomiczny przemysłu rolno-spożywczego wyższych szkół ekonomicznych oraz na wydziały farmacji akademii medycznych.

§  7.
Kandydaci wymienieni w § 6 lit. a) obowiązani są złożyć:
a)
egzamin z rysunku, jeśli się ubiegają o przyjęcie na studia w zakresie architektury, historii sztuki i sztuk pięknych,
b)
egzamin ustny z teorii muzyki, harmonii oraz form muzycznych w historycznym rozwoju, jeśli ubiegają się o przyjęcie na muzykologię.
§  8.
Komisje wydziałowe do dnia 30 czerwca ustalają listę kandydatów zwolnionych od opłat egzaminacyjnych zgodnie z zarządzeniem Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sztuki oraz Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 1951 r. w sprawie opłat przy przyjmowaniu kandydatów do państwowych szkół wyższych.

II.

Przebieg egzaminów.

§  9. 6
Egzamin wstępny ma wykazać, czy kandydat jest przygotowany do studiów w obranym przez siebie kierunku. Tematy egzaminów pisemnych ustala rektor na wniosek przewodniczącego komisji wydziałowej, tematy nie powinny wykraczać poza materiał ustalony w programie szkoły średniej.
§  10. 7
Egzaminy wstępne odbywają się w terminie od dnia 2 do dnia 15 lipca. Szczegółowe tematy egzaminów pisemnych i ustnych ustala rektor szkoły w porozumieniu z przewodniczącymi komisji wydziałowych. W usprawiedliwionych przypadkach niestawienia się kandydata na egzamin pisemny w dniu ustalonym przez rektora szkoły przewodniczący komisji wydziałowej może zarządzić dodatkowe egzaminy w czasie trwania sesji. Za usprawiedliwiony przypadek należy również uważać fakt niestawienia się na egzamin pisemny w dniu ustalonym przez rektora tego kandydata, który złożył podanie do dwóch wyższych szkół (w tym jednej artystycznej), a w części praktycznej egzaminu wstępnego nie wykazał odpowiednich uzdolnień artystycznych, stwierdzonych zaświadczeniem danej wyższej szkoły artystycznej. Zgłoszenia tych kandydatów po dniu 10 lipca mogą być nie uwzględnione..
§  11. 8
W dniu egzaminu pisemnego bezpośrednio przed jego rozpoczęciem przewodniczący komisji wydziałowej otwiera w obecności członków komisji i egzaminatorów kopertę zawierającą tematy z przedmiotów wyznaczonych na dany dzień i ogłasza zdającym ustalone tematy. Tematy egzaminacyjne - aż do chwili ujawnienia na sali - są tajemnicą służbową. Egzaminy pisemne mogą się odbywać w grupach, o ile warunki lokalowe nie pozwalają na łączne przeegzaminowanie wszystkich kandydatów.
§  12.
Z matematyki i fizyki kandydaci opracowują jeden podany temat, z pozostałych przedmiotów wybierają jeden z trzech ogłoszonych tematów.
§  13.
Kandydaci opracowują ogłoszone im tematy w odpowiednio przygotowanych salach pod ścisłą kontrolą. Egzamin pisemny trwa 4 godziny nie licząc czasu przeznaczonego na podyktowanie i przepisanie tematu. Przewodniczący czuwa nad prawidłowym przebiegiem całości egzaminu. Zdającym nie wolno przynosić na egzamin papieru ani pomocy naukowych, z wyjątkiem przyborów rysunkowych i tablic logarytmicznych.

Zdający otrzymuje z rąk komisji na sali egzaminacyjnej papier z pieczęcią szkoły. Przed opuszczeniem sali powinien zdający zwrócić wszystkie otrzymane arkusze.

§  14.
Jeżeli podczas egzaminu kandydat korzysta z cudzej pomocy albo posługuje się środkami pomocniczymi lub innym w tym pomaga, przewodniczący skreśla go z listy zdających.
§  15.
Dyżurujący wpisuje dokładny czas oddania wypracowania. Jeśli kandydat wychodzi z sali w czasie egzaminu, dyżurujący powinien na wypracowaniu zaznaczyć czas wyjścia i powrotu kandydata. Kandydaci, którzy skończyli wypracowanie, powinni natychmiast wręczyć je dyżurującemu i opuścić salę.
§  16.
Z przebiegu egzaminu pisemnego należy spisać protokół, który powinien zawierać w szczególności:
a)
nazwiska i imiona zdających,
b)
tematy wybrane przez kandydatów,
c)
czas oddania pracy egzaminacyjnej.
§  17.
Wypracowania egzaminacyjne ocenia właściwy egzaminator, podając jego zalety i braki, a umotywowaną ocenę wyraża jednym ze stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny. Błędy i ich rodzaje należy zaznaczyć na marginesie wypracowania.
§  18.
Wypracowania powinien przeglądać poza egzaminatorem co najmniej jeden z członków komisji wydziałowej i stwierdzić to własnoręcznym podpisem. Może przy tym poczynić własne uwagi bądź zaproponować zmianę oceny. W razie sprzeczności opinii ocenę ostateczną ustala przewodniczący komisji wydziałowej, który może ocenę egzaminatora zmienić; zmianę taką powinien umotywować pisemnie przy ustalonej przez siebie ocenie.
§  19.
Egzamin ustny odbywa się wobec wszystkich członków komisji. Poza przewodniczącym i egzaminatorami prawo stawiania pytań mają wszyscy członkowie komisji. Pytania na egzaminie nie powinny wykraczać poza materiał ustalony programem szkoły średniej.
§  20. 9
1.
W przypadku gdy z przedmiotu egzaminu pisemnego nie jest przewidziany egzamin ustny - przewodniczący komisji wydziałowej może wyznaczyć egzamin ustny z tego przedmiotu dla kandydatów, którzy otrzymali ocenę niedostateczną na egzaminie pisemnym. Komisja wydziałowa może wezwać również do egzaminu ustnego tych kandydatów, których egzamin pisemny został oceniony pozytywnie, jednakże zachodzą wątpliwości co do poziomu ich przygotowania w zakresie tego przedmiotu.
2.
Kandydat, który otrzymał z dwóch wypracowań egzaminu pisemnego oceny niedostateczne, nie może być dopuszczony do egzaminu ustnego.
3.
Łączna ocena egzaminu pisemnego i ustnego jest oceną ostateczną braną pod uwagę przy kwalifikowaniu kandydata.
§  21.
Tematy egzaminu ustnego z każdego przedmiotu powinny być przygotowane na oddzielnych kartkach. Egzamin powinien być wykorzystany do przeprowadzenia z kandydatem rozmowy, zmierzającej do wyrobienia sobie na jej podstawie - łącznie z posiadanymi materiałami - pełnej opinii o uzdolnieniach, zamiłowaniach, charakterze i postawie moralno-politycznej kandydata.
§  22.
Wszyscy członkowie komisji wydziałowej lub ich zastępcy obowiązani są do brania udziału we wszystkich posiedzeniach. Uchwały komisji zapadają większością głosów.
§  23.
Z przebiegu egzaminów pisemnych i ustnych każdego kandydata spisuje się oddzielny protokół w karcie kandydata.

W protokole wpisuje się treść pytań egzaminu ustnego. Oceny należy wpisywać słowami. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji i zaopatrzony w datę. Wszelkie skreślenia, zmiany i poprawki dokonywane w protokole powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy z zaznaczeniem dokonania zmiany.

III.

Kwalifikowanie kandydatów na I rok studiów wyższych.

§  24.
Komisja wydziałowa po przeprowadzeniu egzaminu - nie ogłaszając wyników - sporządza:
a)
listę kandydatów, których zakwalifikowała do przyjęcia na dany wydział, stosując kolejność ustaloną w § 5 zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 czerwca 1956 r. i uwzględniając możliwości zamieszkania kandydatów w miejscu studiów (przyznanie mieszkania w domu studenckim, stypendium mieszkaniowego, mieszkania u rodziny i inne możliwości mieszkaniowe kandydata),
b)
listę kandydatów, którzy zdali egzamin, lecz nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia z powodu braku miejsc,
c)
listę kandydatów, którzy nie zdali egzaminu.

Jednocześnie komisje wydziałowe rozpatrują podania kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na dany wydział o stypendia i miejsca w domach studenckich w ramach przydzielonego limitu oraz przedstawiają wnioski komisji uczelnianej do zatwierdzenia.

Decyzja w sprawie przyznania stypendium i miejsca w domu studenckim należy do komisji uczelnianej.

Wymienione wyżej listy kandydatów sporządzać należy na przesłanych do szkół formularzach "Protokół wydziałowej komisji doboru kandydatów na I rok studiów".

§  25.
Przewodniczący komisji wydziałowej do dnia 15 lipca przekazuje listy kandydatów (§ 24 regulaminu) przewodniczącemu komisji uczelnianej celem zatwierdzenia. Przewodniczący komisji uczelnianej przesyła w ciągu trzech dni zatwierdzone przez komisję uczelnianą listy przewodniczącemu właściwej komisji wydziałowej do niezwłocznego ogłoszenia.
§  26. 10
(skreślony).
§  26. 11
Kandydaci, którzy zdali egzamin z wynikiem pomyślnym, a nie zostali przyjęci z powodu braku miejsc na dany wydział (oddział, kierunek studiów) bądź do danej szkoły wyższej, mogą ubiegać się o przyjęcie do tych szkół i na te kierunki studiów, na których właściwy minister zarządzi egzamin w terminie dodatkowym.

Kandydatom takim na żądanie szkoła wyższa, w której składali egzamin, wystawi odpowiednie zaświadczenie z wykazem ocen zdanych egzaminów (wzór - załącznik do niniejszego regulaminu).

Akta takiego kandydata szkoła wyższa, w której zdawał on egzamin w terminie pierwszym, przekaże wybranej przez kandydata szkole wyższej w ciągu trzech dni od wystawienia zaświadczenia o zdaniu egzaminu.

Kandydat będzie obowiązany do zdania w terminie dodatkowym egzaminu ze wszystkich przedmiotów obowiązujących na nowoobranym kierunku studiów, z wyjątkiem tych, z których w pierwszym egzaminie otrzymał ocenę lepszą niż dostateczną.

Kandydaci nie przyjęci do obranej szkoły wyższej z powodu niezdania egzaminu nie mogą w danym roku ubiegać się o przyjęcie do innej szkoły wyższej.

§  27. 12
Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do szkoły wyższej mimo złożenia egzaminu z wynikiem pomyślnym, mogą wnieść do rektora w ciągu siedmiu dni od daty ogłoszenia wyników prośbę o rewizję decyzji. W tym przypadku rektor rozpatruje sprawę w ciągu 10 dni i zawiadomi kandydata o decyzji.

Decyzja rektora jest ostateczna.

§  28. 13
Kandydaci przyjęci na I rok studiów, którzy nie dokonają zapisu w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia nauki w szkole wyższej, zostają skreśleni z listy kandydatów przez dziekana właściwego wydziału.

ZAŁĄCZNIK 

..............................................

(nazwa szkoły)

Wydział .................................

ZAŚWIADCZENIE Nr .......... o ZŁOŻENIU EGZAMINU WSTĘPNEGO

Ob. ........................................................................... syn (córka) ................................

urodzony(a) dnia ............................. 19... r. w .............................................................

stanął (stanęła) przed Wydziałową Komisją Doboru Kandydatów na I rok studiów wyższych i zdał(a) następujące egzaminy:

Przedmiot Ocena
Pisemne
Ustne

Z powodu braku miejsc nie został(a) przyjęty(a).

...................., dnia .................... 19... r.

....................

(dziekan)

(pieczęć)

1 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
2 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
3 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
4 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 3 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 marca 1958 r. (M.P.58.25.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 kwietnia 1958 r.

5 Załącznik nr 3 § 6 lit. c) dodana przez § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
6 Załącznik nr 3 § 9 zmieniony przez § 4 pkt 2 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
7 Załącznik nr 3 § 10 zmieniony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
8 Załącznik nr 3 § 11 zmieniony przez § 4 pkt 4 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
9 Załącznik nr 3 § 20 zmieniony przez § 4 pkt 5 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
10 Załącznik nr 3 § 26 skreślony przez § 4 pkt 6 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
11 Załącznik nr 3 § 26 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 7 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
12 Załącznik nr 3 § 27 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 7 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.
13 Załącznik nr 3 § 28 według numeracji ustalonej przez § 4 pkt 7 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1957 r. (M.P.57.52.327) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024