united kingdom
ukraine

Komisje egzaminacyjne z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 lutego 1956 r.
w sprawie komisji egzaminacyjnych z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk.

W związku z § 6 zarządzenia Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 maja 1953 r. w sprawie wykazu dyscyplin dla poszczególnych gałęzi nauk i egzaminów kandydackich składanych w szkołach wyższych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego (Monitor Polski Nr A-55, poz. 698) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu przeprowadzenia egzaminów kandydackich z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk powołuje się komisje egzaminacyjne z materializmu dialektycznego i historycznego w następujących szkołach wyższych:
1)
na Uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim w Krakowie, Wrocławskim im. Bolesława Bieruta, Łódzkim, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Mikołaja Kopernika w Toruniu;
2)
na Politechnikach: Gdańskiej i Śląskiej im. Wincentego Pstrowskiego w Gliwicach.
2.
Komisje wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 są właściwe do przeprowadzania egzaminów kandydackich z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk w szkołach, przy których powołane zostały komisje, oraz w innych szkołach podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego, uprawnionych do nadawania stopnia kandydata nauk, jeżeli znajdują się one w tej samej miejscowości, w której istnieje uprawniona do przeprowadzania tych egzaminów szkoła wyższa.
3.
Niżej wymienione komisje egzaminacyjne z materializmu dialektycznego i historycznego są ponadto właściwe do przeprowadzania egzaminów dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk w następujących szkołach wyższych znajdujących się poza siedzibą szkół uprawnionych do przeprowadzenia egzaminów:
1)
komisja egzaminacyjna powołana na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - dla osób z Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie,
2)
komisja egzaminacyjna powołana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu - dla osób z Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie,
3)
komisja egzaminacyjna powołana na Politechnice Śląskiej im. Wincentego Pstrowskiego w Gliwicach - dla osób z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalinogrodzie oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Częstochowie.
§  2.
1.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą przewodniczący i egzaminatorzy, powoływani przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
2.
Do składu komisji egzaminacyjnej wchodzą ponadto samodzielni pracownicy nauki, delegowani do udziału w egzaminach przez rektora szkoły, w której zainteresowany ubiega się o stopień kandydata nauk.
§  3.
Organizację egzaminów kandydackich i zespołów egzaminujących, w skład których wchodzą: przewodniczący, egzaminator oraz samodzielny pracownik nauki delegowany przez rektora szkoły, w której zainteresowany ubiega się o stopień kandydata nauk, powierza się prorektorom do spraw nauki szkół wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
1.
Prorektorzy do spraw nauki szkół wymienionych w § 1 ust. 1 ustalają roczne terminy sesji egzaminacyjnych, przewidując, że w zasadzie egzamin dla aspirantów powinien odbywać się w okresie od 1 do 15 października, oraz wyznaczają dwa dalsze terminy egzaminów dla pozostałych osób ubiegających się o stopień kandydata nauk.
2.
O terminach egzaminów prorektorzy do spraw nauki szkół, w których powołano komisje egzaminacyjne z materializmu dialektycznego i historycznego, zawiadamiają szkoły, w których kandydat ubiega się o stopień kandydata nauk.
§  5.
Prorektorzy do spraw nauki dopuszczają do egzaminów z materializmu dialektycznego i historycznego aspirantów i inne osoby, które wszczęły przewody kandydackie w przepisanym trybie.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 lipca 1953 r. w sprawie komisji egzaminacyjnych z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk (Monitor Polski Nr A-72, poz. 872).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 marca 1956 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.26.364

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Komisje egzaminacyjne z materializmu dialektycznego i historycznego dla osób ubiegających się o stopień kandydata nauk.
Data aktu: 15/02/1956
Data ogłoszenia: 30/03/1956
Data wejścia w życie: 30/03/1956, 15/03/1956