Instrukcja dla wydziałów komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych w sprawie czynności biurowych związanych z wydawaniem i cofaniem pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 8 marca 1955 r.
dla wydziałów komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych w sprawie czynności biurowych związanych z wydawaniem i cofaniem pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przy wydawaniu i cofaniu pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych w myśl przepisów rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem z dnia 15 grudnia 1953 r. (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 6) i w myśl przepisów zarządzenia Ministrów: Transportu Drogowego i Lotniczego, Obrony Narodowej oraz Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 5 września 1954 r. w sprawie pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr 85, poz. 974) należy stosować tryb postępowania ustalony w niniejszej instrukcji.
2.
Ilekroć w instrukcji jest mowa:
1)
o wydziale komunikacji drogowej, należy przez to rozumieć wydział komunikacji drogowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, Rady Narodowej w m. st. Warszawie bądź m. Łodzi, właściwej w myśl § 46 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1;
2)
o pozwoleniu praktykanta, należy przez to rozumieć pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych dla praktykantów;
3)
o pozwoleniu, należy przez to rozumieć pozwolenie na prowadzenie pojazdów mechanicznych;
4)
o wkładce traktorzysty, należy przez to rozumieć wkładkę kontrolną do karty traktorzysty.

Przepisy szczegółowe.

§  2.
1.
Ubiegający się o pozwolenie praktykanta bądź o pozwolenie albo o wkładkę traktorzysty składa podanie do wydziału komunikacji drogowej na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej składają podania (ust. 1) w jednostce wojskowej.
3.
Praktykanci ubiegający się o pozwolenie kategorii III podań nie składają, lecz po odbyciu praktyki przedstawiają wydziałowi komunikacji drogowej pozwolenie praktykanta z potwierdzeniem odbytej z wynikiem pomyślnym praktyki.
4.
Celem zorientowania ubiegających się, jakie załączniki powinni dołączyć do podań o pozwolenie poszczególnych kategorii, należy w lokalu wydziału komunikacji drogowej w miejscu dostępnym wywiesić wykaz załączników wymaganych do podań o wydanie pozwoleń według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do instrukcji.
§  3.
1.
Po otrzymaniu podania wydział komunikacji drogowej sprawdza:
1)
czy podanie zostało wniesione do właściwej rady narodowej;
2)
czy zostało prawidłowo wypełnione;
3)
czy dołączono do podania wymagane załączniki;
4)
czy uiszczono należną opłatę skarbową.
2.
W przypadku stwierdzenia, że podanie wniesiono do niewłaściwej rady narodowej, wydział komunikacji drogowej skieruje według właściwości i zawiadomi o tym ubiegającego się albo zwróci podanie ubiegającemu się i wskaże mu, gdzie podanie powinien złożyć.
3.
W przypadku braku choćby jednego załącznika do podania wydział komunikacji drogowej wezwie (na druku według wzoru zawartego w załączniku nr 5) ubiegającego się o uzupełnienie, zaznaczając, że podanie będzie rozpatrzone dopiero po dołączeniu brakującego(ych) załącznika(ów).
4.
Po stwierdzeniu, że podanie wniesiono prawidłowo, wydział komunikacji drogowej wpisuje podanie do rejestru wpływu podań o pozwolenie kolejno według daty wpływu i odnotowuje na podaniu datę wpływu (złożenia) podania oraz kolejny numer rejestru. W uzasadnionych przypadkach rejestr można prowadzić alfabetycznie.
5.
Na podstawie dowodu osobistego lub karty meldunkowej wydział komunikacji drogowej sprawdza:
1)
miejsce zamieszkania ubiegającego się i odnotowuje to w podaniu;
2)
czy w ciągu okresu rocznego, licząc wstecz od daty wniesienia (złożenia) podania, ubiegający się nie zmienił miejsca zamieszkania.
6.
W razie stwierdzenia, że ubiegający się zmieniał w ciągu roku miejsce zamieszkania, wydział komunikacji drogowej zasięga informacji w wydziałach komunikacji drogowej właściwych według poprzednich miejsc zamieszkania, czy ubiegającemu się nie zostało cofnięte pozwolenie praktykanta, pozwolenie bądź wkładka traktorzysty.
7.
Wydział komunikacji drogowej przesyła zapytania do Wydziału Statystycznego Ministerstwa Sprawiedliwości (na druku według obowiązującego wzoru), czy ubiegający się był karany i za jakie przestępstwo. Zapytanie o karalności nie dotyczy pracowników wymienionych w ust. 3.
8.
Od pracowników ministerstw, urzędów centralnych, prezydiów rad narodowych, aparatu partyjnego i aparatu związkowego wydział komunikacji drogowej zażąda - zamiast informacji z Ministerstwa Sprawiedliwości (ust. 7) - dołączenia do podania zaświadczenia pracodawcy o zatrudnieniu ubiegającego się.
9.
Wydział komunikacji drogowej:
1)
może odmówić dopuszczenia do egzaminu lub wydania pozwolenia praktykanta, pozwolenia bądź karty traktorzysty, jeżeli ubiegający się został ukarany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu lub bezpieczeństwu publicznemu;
2)
odmówi wydania pozwolenia praktykanta, jeżeli ubiegający się nadużywa alkoholu lub innych podobnie działających środków bądź nie posiada odpowiednich warunków zdrowotnych, choćby poza tym spełniał inne warunki wymagane do otrzymania pozwolenia;
3)
odmówi wydania pozwolenia bądź karty traktorzysty, jeżeli ubiegający się:
a)
nadużywa alkoholu lub innych podobnie działających środków bądź nie posiada odpowiednich warunków zdrowotnych, choćby poza tym spełniał inne warunki wymagane do otrzymania pozwolenia,
b)
został pozbawiony prawa prowadzenia pojazdów mechanicznych, a czasokres, na który cofnięto pozwolenie, jeszcze nie upłynął.
§  4.
1.
Po stwierdzeniu, że ubiegający się odpowiada warunkom wymaganym do dopuszczenia go do egzaminu, a nie zachodzą przeszkody wymienione w § 3 ust. 9, wydział komunikacji drogowej:
1)
wezwie (na druku według wzoru zawartego w załączniku nr 5) ubiegającego się do przedłożenia dowodu uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
2)
po przedłożeniu tego dowodu wyznaczy termin i miejsce egzaminu stosownie do planu egzaminów, ustalonego przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
3)
prześle lub doręczy podania ubiegających się wraz z załącznikami podań komisji egzaminacyjnej działającej przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi) przy wykazie sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do instrukcji.
§  5.
1.
Komisja egzaminacyjna przy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi):
1)
spisuje z przeprowadzonych egzaminów protokoły na drukach według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji;
2)
wypełnia część III podania (załącznik nr 1 do instrukcji);
3)
zwraca podania wraz z załącznikami do wydziałów komunikacji drogowej, od których je otrzymała. Akta kandydatów, którzy nie złożyli egzaminu, komisja zatrzymuje do następnego egzaminu(ów), nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące.
2.
W przypadku ujemnego wyniku sprawdzenia kwalifikacji fachowych (§ 5 ust. 6 i 7 zarządzenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 instrukcji) i potrzeby poddania ubiegającego się ponownemu egzaminowi oraz w przypadku sprawdzenia - przed wydaniem praktykantowi pozwolenia kategorii III - znajomości praktykanta w zakresie przepisów o ruchu drogowym i praktycznej umiejętności prowadzenia pojazdów (§ 7 ust. 3 zarządzenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 instrukcji) komisja egzaminacyjna po przeprowadzeniu egzaminu wypełnia część V podania (załącznik nr 1 do instrukcji).
§  6.
1.
Wydział komunikacji drogowej po otrzymaniu podania z komisji egzaminacyjnej podejmuje decyzję co do wydania pozwolenia praktykanta, pozwolenia bądź wkładki traktorzysty i odnotowuje ją na podaniu (załącznik nr 1 do instrukcji).
2.
Ubiegającym się, co do których zapadnie decyzja wydania pozwolenia, wydział komunikacji drogowej wystawi pozwolenie i odnotuje na podaniu numer blankietu (druku) wydanego dokumentu. Jeżeli wynik egzaminu jest ujemny, wydział komunikacji drogowej odmówi wydania pozwolenia.
3.
Wydział komunikacji drogowej wpisuje wystawione pozwolenie praktykanta, pozwolenie bądź wkładkę traktorzysty do rejestru otrzymanych i wydanych druków pozwoleń według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji, a następnie wzywa ubiegającego się (na druku według wzoru zawartego w załączniku nr 5) po odbiór pozwolenia. O ile ubiegający się posiadał dotychczas pozwolenie innej kategorii, musi je zwrócić przy otrzymywaniu nowego pozwolenia.
4.
Ubiegający się potwierdza otrzymanie pozwolenia praktykanta, pozwolenia bądź wkładki traktorzysty własnoręcznym podpisem na podaniu (załącznik nr 1 do instrukcji).
5.
Wydział komunikacji drogowej po wydaniu kierowcy pozwolenia kategorii III przesyła akta ewidencyjne do wydziału komunikacji drogowej prezydium rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy.
§  7.
Ubiegającym się, co do których zapadła decyzja odmowy dopuszczenia do egzaminu lub wydania pozwolenia praktykanta, pozwolenia lub wkładki traktorzysty, wydział komunikacji drogowej przesyła bądź doręcza decyzję według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji.
§  8.
W przypadku potrzeby wezwania kierowcy lub traktorzysty do ponownego zbadania ich stanu zdrowia, poddania ich egzaminom dla sprawdzenia kwalifikacji fachowych (§ 51a rozporządzenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 instrukcji) wydział komunikacji drogowej przesyła lub doręcza kierowcy bądź traktorzyście za pokwitowaniem wezwanie według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do instrukcji.
Art.  9. 1

1.
Wydział komunikacji wystawia pozwolenie kategorii III, II i I dla kierowców w czynnej służbie wojskowej na podstawie protokołów komisji egzaminacyjnej i podań o wydanie pozwolenia, przedstawionych przez oficera lub podoficera delegowanego przez właściwego dowódcę jednostki wojskowej.
2.
Pozwolenia wystawione dla kierowców w czynnej służbie wojskowej wydział komunikacji wydaje za potwierdzeniem odbioru delegowanemu oficerowi lub podoficerowi wraz z podaniami o wydanie pozwoleń (aktami ewidencyjnymi) po uprzednim wpisaniu do tych podań kategorii i numerów wystawionych pozwoleń oraz numerów blankietów, zatrzymując protokół komisji egzaminacyjnej i upoważnienie do odbioru tych pozwoleń, wystawione przez właściwego dowódcę jednostki wojskowej.
3.
Po potwierdzeniu odbioru pozwoleń na podaniach o wydanie pozwoleń przez kierowców w czynnej służbie wojskowej podania te (akta ewidencyjne) zwraca delegowany oficer lub podoficer do wydziału komunikacji, który wystawił pozwolenie.
4.
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do oficerów zawodowych i podoficerów nadterminowych ubiegających się o uzyskanie pozwolenia kategorii amatorskiej lub motocyklowej. O uzyskanie tych pozwoleń oficerowie zawodowi i podoficerowie nadterminowi ubiegają się na ogólnych zasadach.
§  10.
1.
W razie zmiany miejsca zamieszkania przez kierowcę bądź traktorzystę wydział komunikacji drogowej prezydium rady narodowej właściwej ze względu na nowe miejsce zamieszkania:
1)
wyda kierowcy nową wkładkę kontrolną, a traktorzyście nową wkładkę traktorzysty - z tą samą literą, którą miała posiadana dotychczas przez kierowcę bądź traktorzystę wkładka, oraz z tą samą ilością odcinków;
2)
wycofaną wkładkę złoży do akt kierowcy bądź traktorzysty;
3)
w przypadku gdy zmiana miejsca zamieszkania polega na przeniesieniu się kierowcy bądź traktorzysty do innego powiatu (miasta, dzielnicy), wydział komunikacji drogowej niezależnie od wymiany i wycofania wkładek (pkt 1) zażąda od wydziału komunikacji drogowej ostatniego miejsca zamieszkania kierowcy bądź traktorzysty nadesłania akt ewidencyjnych.
2.
Żądanie nadesłania akt wysyła się na druku stanowiącym załącznik nr 8 do instrukcji. Akta nadsyła się przy druku stanowiącym załącznik nr 9 do instrukcji.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą kierowców w czynnej służbie wojskowej.
4.
Prezydium rady narodowej, które wysłało akta kierowcy, odnotowuje fakt wysłania akt w karcie ewidencyjnej kierowcy. Prezydium rady narodowej, które otrzymało akta kierowcy, wypełnia na podstawie tych akt kartę ewidencyjną (załącznik nr 10 do instrukcji) zgodnie z przepisem § 11 instrukcji.
§  11.
1.
Wydziały komunikacji drogowej prowadzą osobną kartotekę wydanych, osobną kartotekę cofniętych i osobną kartotekę skreślonych z ewidencji pozwoleń posługując się kartami ewidencyjnymi kierowcy według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do instrukcji, wypełniając przewidziane w karcie rubryki.
2.
Kartoteka wydanych pozwoleń ma układ następujący:
1)
pozwolenia kategorii I;
2)
pozwolenia kategorii II;
3)
pozwolenia kategorii III;
4)
pozwolenia kategorii amatorskiej;
5)
pozwolenia kategorii motocyklowej;
6)
pozwolenia kategorii ciągnikowej;
7)
pozwolenia kategorii trolejbusowej;
8)
pozwolenia praktykantów;
9)
wkładki kontrolne do kart traktorzystów;
10)
pozwolenia kategorii amatorskiej z ograniczeniem do prowadzenia tylko samochodów osobowych doświadczalnych z silnikiem o pojemności skokowej poniżej 500 cm3;
11)
pozwolenia kategorii motocyklowej z ograniczeniem do prowadzenia tylko rowerów z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej do 130 cm3 i motocykli z silnikami pomocniczymi o tejże pojemności;
12)
pozwolenia na prowadzenie wózków elektrycznych;
13)
pozwolenia inwalidzkie.
3.
W obrąbie każdej z wymienionych w ust. 2 kategorii pozwoleń karty ewidencyjne kierowcy należy układać alfabetycznie,
4.
W razie cofnięcia pozwolenia należy z kartoteki wydanych pozwoleń wyjąć odpowiednią kartę ewidencyjną kierowcy i po odnotowaniu w niej faktu cofnięcia pozwolenia przełożyć ją do kartoteki cofniętych pozwoleń. Karty te układa się w kartotece cofniętych pozwoleń alfabetycznie bez podziału na kategorie. W razie zwrotu pozwolenia należy kartę ewidencyjną kierowcy wyjąć z kartoteki cofniętych pozwoleń i włożyć ją z powrotem do kartoteki wydanych pozwoleń odpowiedniej kategorii po uprzednim odnotowaniu faktu zwrotu pozwolenia. W razie przeniesienia się kierowcy na teren innej rady narodowej należy kartę wyjąć z kartoteki wydanych pozwoleń i przechowywać ją odrębnie w kartotece pozwoleń skreślonych z ewidencji. Karty ewidencyjne kierowcy układa się w kartotece pozwoleń skreślonych z ewidencji alfabetycznie bez podziału na kategorie.
§  12.
1.
Wydawanie wtórników pozwoleń, wkładek traktorzysty i wkładek kontrolnych następuje w trybie przewidzianym w § 11 zarządzenia, o którym mowa w § 1 ust. 1 instrukcji.
2.
Wydanie wtórników wydział komunikacji drogowej odnotowuje w rejestrze prowadzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji.
§  13.
1.
Druki pozwoleń wszystkich kategorii, pozwoleń praktykanta, wkładki do kart traktorzystów oraz wkładki "A" i "B" są drukami ścisłego zarachowania i podlegają przepisom o rachunkowości i gospodarce drakami ścisłego zarachowania.
2.
Ewidencję przychodu i rozchodu druków (ust. 1) prowadzą:
1)
wydział komunikacji drogowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) w rejestrach otrzymanych i wydanych druków pozwoleń według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do instrukcji;
2)
wydział komunikacji drogowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej w rejestrze zbiorczym według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do instrukcji.
3.
Ewidencję przychodu i rozchodu druków (ust. 1) należy prowadzić oddzielnie dla każdego rodzaju druku w jednym rejestrze odpowiednio podzielonym lub - w razie potrzeby - w osobnych rejestrach.
4.
Rejestry (ust. 2) powinny posiadać stronice ponumerowane, przesznurowane, końce sznurków olakowane i opatrzone pieczęcią oraz powinny być poświadczone na ostatniej stronicy przez przewodniczącego prezydium rady narodowej.
§  14.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

REJESTR OTRZYMANYCH I WYDANYCH DRUKÓW POZWOLEŃ NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH KATEGORII .......... I WKŁADEK KONTROLNYCH "A" i "B"

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

WEZWANIE*)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 10

KARTA EWIDENCYJNA KIEROWCY

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 11

REJESTR ZBIORCZY

OTRZYMANYCH I WYDANYCH DRUKÓW POZWOLEŃ NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH I WKŁADEK KONTROLNYCH "A" i "B".
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 12

WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW WYMAGANYCH DO PODAŃ O WYDANIE POZWOLEŃ NA PROWADZENIE POJAZDÓW MECHANICZNYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 9 zmieniony przez § 1 instrukcji z dnia 8 czerwca 1959 r. (M.P.59.58.289) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 30 czerwca 1959 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.26.259

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Instrukcja dla wydziałów komunikacji drogowej prezydiów rad narodowych w sprawie czynności biurowych związanych z wydawaniem i cofaniem pozwoleń na prowadzenie pojazdów mechanicznych.
Data aktu: 08/03/1955
Data ogłoszenia: 25/03/1955
Data wejścia w życie: 25/03/1955