united kingdom
ukraine

Przedstawiciele gromadzkiej rady narodowej oraz zebrania wiejskie.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA I RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1954 r.
o przedstawicielach gromadzkiej rady narodowej oraz o zebraniach wiejskich.

Rada Państwa i Rada Ministrów uchwalają, co następuje:
§  1.
Dla wchodzących w skład gromady poszczególnych wsi, liczących co najmniej 15 gospodarstw - gromadzka rada narodowa powołuje przedstawicieli gromadzkiej rady narodowej, zwanych pełnomocnikami. Dla wsi o rozproszonej zabudowie lub wsi, których liczba mieszkańców przekracza 300 może gromadzka rada narodowa powołać 2 lub więcej pełnomocników z przydzieleniem każdemu określonego terenu działania.
§  2.
Gromadzka rada narodowa powołuje pełnomocników w zasadzie spośród zamieszkałych w danej wsi radnych gromadzkiej rady narodowej.
§  3.
Pełnomocnik pracuje w myśl wskazań prezydium gromadzkiej rady narodowej i utrzymuje stałą łączność między mieszkańcami wsi a prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Pełnomocnik współdziała przy wykonywaniu swych czynności z radnymi, członkami komisji gromadzkiej rady narodowej oraz innymi aktywistami, zamieszkałymi w danej wsi.
2.
Pełnomocnik -
1)
zwołuje zebranie mieszkańców wsi na zlecenie gromadzkiej rady narodowej lub jej prezydium bądź też na żądanie większości mieszkańców wsi, podając do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej wsi termin i miejsce zebrania wiejskiego oraz sprawy, które na tym zebraniu mają być omawiane,
2)
współdziała w wykonaniu zadań stojących przed gromadzką radą narodową i jej prezydium przy organizowaniu obowiązkowych dostaw oraz czynów społecznych i współzawodnictwa,
3)
przekazuje do gromadzkiej rady narodowej skargi, zażalenia i wnioski ludności,
4)
okazuje pomoc prezydium gromadzkiej rady narodowej w prowadzeniu spraw meldunkowych,
5)
wydaje świadectwa miejsca pochodzenia zwierząt.
§  5.
1.
Zebranie wiejskie otwiera i przewodniczy na nim pełnomocnik lub inny przedstawiciel gromadzkiej rady narodowej, wyznaczony przez jej prezydium.
2.
Na zebraniu wiejskim rozpatruje się sprawozdania radnych z ich działalności i z działalności rady.
3.
Na zebraniu wiejskim mogą być omawiane sprawy danej wsi, a w szczególności sprawy dotyczące:
1)
poprawy warunków gospodarczych, bytowych i kulturalnych mieszkańców wsi,
2)
rozwoju produkcji rolniczej,
3)
upowszechnienia wiedzy rolniczej,
4)
warunków sanitarnych i porządkowych wsi,
5)
postulatów mieszkańców wsi.
4.
Zebrania wiejskie mogą być poświęcone poprawie warunków gospodarczych i bytowo-kulturalnych wsi w drodze czynów społecznych oraz sprawie wykonania obowiązków wobec Państwa i mobilizowania ludności pracującej do zwalczania wszelkich prób przeciwdziałania zarządzeniom władzy ludowej.
§  6.
Pełnomocnik bierze udział w naradach pełnomocników, organizowanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, i obowiązany jest informować prezydium o wykonywaniu zadań zleconych mu przez gromadzką radę narodową i jej prezydium, a także o wnioskach omawianych na zebraniach wiejskich.
§  7.
Funkcja pełnomocnika jest pracą społeczną i z tytułu wykonywania swoich zadań pełnomocnik nie pobiera wynagrodzenia.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.118.1663

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przedstawiciele gromadzkiej rady narodowej oraz zebrania wiejskie.
Data aktu: 11/12/1954
Data ogłoszenia: 17/12/1954
Data wejścia w życie: 17/12/1954