Zakaz używania metali nieżelaznych do wyrobu niektórych artykułów.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 25 marca 1953 r.
w sprawie zakazu używania metali nieżelaznych do wyrobu niektórych artykułów.

Na podstawie art. 1 oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy następujących metali nieżelaznych: aluminium, antymonu, arsenu, berylu, bizmutu, boru, ceru, chromu, cyny, cynku, cyrkonu, irydu, kadmu, kobaltu, krzemu, litu, magnezu, manganu, miedzi, molibdenu, niklu, ołowiu, osmu, palladu, rodu, rtęci, rutenu, selenu, srebra, teluru, tytanu, wanadu, wapnia i wolframu oraz ich stopów, występujących w postaci surowców, półfabrykatów oraz surowców wtórnych, zwanych dalej metalami nieżelaznymi.
2.
Stopami metali nieżelaznych w rozumieniu niniejszego zarządzenia są stopy, w których zawartość metali nieżelaznych wynosi przynajmniej 85%.
§  2.
1.
Wprowadza się zakaz używania metali nieżelaznych do wyrobu artykułów wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
2.
Zakaz określony w ust. 1 nie dotyczy wyrobu:
1)
artykułów, których wyrób z metali nieżelaznych nakazany jest obowiązującymi przepisami;
2)
artykułów przeznaczonych do celów naukowo-badawczych.
§  3.
1.
Artykuły objęte wykazem określonym w § 2 mogą być wyrabiane dla potrzeb eksportu za zezwoleniem Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej - Zarządu do Spraw Metali Nieżelaznych, zwanego dalej "Zarządem".
2.
W celu uzyskania zezwolenia należy złożyć odpowiednio uzasadniony wniosek do Zarządu za pośrednictwem właściwej centrali eksportowej; centrala eksportowa za zgodą Ministerstwa Handlu Zagranicznego przesyła wniosek do Zarządu wraz z opinią.
3.
Wniosek o zezwolenie powinien zawierać dokładne dane co do ilości, przeznaczenia i konieczności użycia metali nieżelaznych.
§  4.
1.
W przypadkach innych niż określone w § 3 ust. 1 Zarząd może udzielić wyjątkowo zezwolenia na użycie metali nieżelaznych do wyrobu artykułów objętych wykazem określonym w § 2, o ile przemawiają za tym istotne względy gospodarcze.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, zainteresowane jednostki gospodarki uspołecznionej powinny złożyć szczegółowo uzasadnione wnioski do Zarządu za pośrednictwem nadzorujących je ministerstw (urzędów centralnych), a jednostki gospodarki nie uspołecznionej - za pośrednictwem właściwego zrzeszenia prywatnego przemysłu i Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  5.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej może dokonywać zmian w wykazie określonym w § 2, ustalającym artykuły, których wyrób z metali nieżelaznych jest zabroniony.
§  6.
Jednostki uprawnione do obrotu i gospodarowania metalami nieżelaznymi na zasadach wyłączności na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 4 czerwca 1951 r. w sprawie obrotu i gospodarowania reglamentowanymi metalami nieżelaznymi (Dz. U. z 1951 r. Nr 45, poz. 336 i z 1952 r. Nr 43, poz. 299), oznaczając zgodnie z § 2 ust. 3 tego rozporządzenia cel, na jaki ma być użyty sprzedawany metal, stosować będą zasady wynikające z §§ 2-4 niniejszego zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie nie narusza przepisów zarządzenia nr 34 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 lutego 1953 r. w sprawie ograniczenia stosowania niklu i soli niklowych (Biuletyn PKPG Nr 4, poz. 20).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ARTYKUŁÓW, KTÓRYCH WYRÓB Z METALI NIEŻELAZNYCH JEST ZABRONIONY

1.
Przedmioty służące do użytku osobistego, a w szczególności:
a)
cygarniczki, papierośnice, popielniczki,
b)
pudełka do zapałek i tytoniu, przybory do czyszczenia fajek, zapalniczki i inne przybory do palenia tytoniu,
c)
pudełka do kart, sztony i inne przybory do gier,
d)
puderniczki,
e)
lokówki do włosów,
f)
lusterka kieszonkowe,
g)
wachlarze,
h)
rozpylacze do perfum,
i)
prawidła i łyżki do butów,
j)
pudełka do szczotek do zębów,
k)
wykałaczki,
l)
czarki, kubki i kieliszki myśliwskie,
ł)
grzebienie i oprawki do grzebieni,
m)
oprawki do notesów,
n)
ramiączka do ubrań,
o)
szczotki do ubrań,
p)
wózki dla lalek i mebelki dziecięce,
r)
zabawki dziecięce,
s)
przybory podróżne (nesesery),
t)
zakładki do książek.
2.
Części ubioru dla ludzi i uprzęży dla zwierząt z wyjątkiem zamków błyskawicznych.
3.
Przedmioty zdobnicze i artystyczne, a w szczególności:
a)
popiersia i figury,
b)
obicia wszelkiego rodzaju i obramowania,
c)
wieńce honorowe i żałobne,
d)
narożniki książek,
e)
pamiątki wszelkiego rodzaju,
f)
świeczniki,
g)
nagrody sportowe (puchary, figury itp.),
h)
łańcuszki i naszyjniki,
i)
wazony różnych rozmiarów,
j)
ozdoby i skuwki na naczynia i laski,
k)
gwoździe i okucia do chorągwi.
4.
Przedmioty służące do wyposażenia lub upiększenia mieszkań, biur, lokali publicznych, magazynów, sklepów i pomieszczeń dla zwierząt, a w szczególności:
a)
koszyki do papieru,
b)
tablice adresowe,
c)
wieszaki na okrycia (haki),
d)
kraty, barierki, poręcze balkonów i schodów,
e)
numerki w szatniach,
f)
lampy biurowe i ich części,
g)
akwaria i terraria,
h)
ramy i podstawki do luster, obrazów i fotografii,
i)
teczki na dokumenty,
j)
klatki na ptaki,
k)
wycieraczki do nóg,
l)
kasetki na pieniądze,
ł)
skarbonki,
m)
naczynia dla zwierząt,
n)
kraty do kominków,
o)
wózki do sprzedaży ulicznej,
p)
urządzenia wystaw sklepowych,
r)
lustra metalowe,
s)
uchwyty do czasopism,
t)
tzw. dziadki do orzechów,
u)
mydelniczki i podstawki na gąbkę,
v)
miednice,
w)
artykuły biurowe: kalendarze, suszki, temperówki, noże do rozcinania, spinacze, maszynki do zszywania i dziurkowania papieru,
x)
odważniki do wag stołowych,
y)
szalki wag stołowych i technicznych,
z)
piece przenośne i piekarniki.
5.
Opakowania, zamki i inne urządzenia zabezpieczające, a w szczególności:
a)
opakowania cukierków i słodyczy,
b)
opakowania artykułów kosmetycznych,
c)
opakowania klejów i pasty do obuwia,
d)
kapsle, zakrętki zamknięcia do butelek i słoi,
e)
puszki i skrzynki wszelkiego rodzaju (z wyjątkiem opakowań do konserw),
f)
oprawki do pomadek do ust,
g)
flakony do perfum.
6.
Odznaki, plakiety, tablice ogłoszeniowe, litery i cyfry oraz inne znaki i przedmioty reklamowe.
7.
Przedmioty do prac w gospodarstwie domowym, biurach i sklepach, a w szczególności:
a)
skrzynki do piasku,
b)
skrzynki do węgla,
c)
formy do lodu,
d)
naczynia i kotły.
8.
Plomby ołowiane, z wyjątkiem przypadków, gdy użycie tych plomb zastrzeżone zostało w umowach z kontrahentami zagranicznymi.
9.
Trumny.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024