united kingdom
ukraine

Zasady i tryb realizowania należności za usługi transportowe, świadczone przez przewoźników nie uspołecznionych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 20 stycznia 1953 r.
w sprawie zasad i trybu realizowania należności za usługi transportowe, świadczone przez przewoźników nie uspołecznionych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 28 lutego 1952 r. w sprawie korzystania z usług i kontraktacji nie uspołecznionych przedsiębiorstw ciężarowego transportu drogowego (Monitor Polski Nr A-24, poz. 307) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, wymienione w § 2 ust. 1 zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 28 lutego 1952 r. w sprawie korzystania z usług i kontraktacji nie uspołecznionych przedsiębiorstw ciężarowego transportu drogowego (Monitor Polski Nr A-24, poz. 307), obowiązane są przedkładać w terminie 10 dni od zakontraktowania przewoźników nie uspołecznionych oddziałowi banku finansującego odpisy wykazów przewoźników przewidzianych do zakontraktowania, sporządzone według wzoru nr 1, stanowiącego załącznik do powołanego zarządzenia, potwierdzone przez wydziały komunikacji drogowej prezydiów powiatowych lub miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej wymienione w § 2 ust. 2 powołanego wyżej zarządzenia z dnia 28 lutego 1952 r. obowiązane są - w przypadku uzyskania upoważnienia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na korzystanie z usług przewoźników nie uspołecznionych w drodze kontraktacji - do składania bankowi finansującemu odpisów wykazów, o których mowa w ust. 1, w trybie przewidzianym w tym ustępie.
3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które nie uzyskały upoważnienia na kontraktację przewoźników nie uspołecznionych, obowiązane są przedkładać oddziałowi banku finansującego odpisy jednorazowych bądź okresowych imiennych skierowań wydziału komunikacji drogowej właściwego prezydium rady narodowej stwierdzających, że jednostki te mogą korzystać z usług przewoźników nie zakontraktowanych, wymienionych w tych skierowaniach.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są przedkładać bankowi finansującemu w przypadkach uzasadnionej potrzeby korzystania z usług przewoźników konnych, nie posiadających zezwoleń na publiczny transport drogowy (mało- i średniorolni chłopi), odpisy wykazów tych przewoźników, sporządzone na formularzach według wzoru nr 1, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 28 lutego 1952 r., i potwierdzone przez wydziały komunikacji drogowej właściwych prezydiów powiatowych bądź miejskich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
Wydziały komunikacji drogowej potwierdzając odpisy wykazów przewoźników konnych, nie posiadających zezwoleń na publiczny transport drogowy, skreślą tych przewoźników z wykazów, którzy nie przedłożą zaświadczeń właściwych prezydiów rad narodowych o wypełnieniu obowiązków i świadczeń wobec Państwa.
3.
Odpisy wykazów (ust. 1) będą traktowane na równi z odpisami wykazów, o których mowa w § 1.
§  3. 1
1.
Bank będzie realizował rachunki tylko tych przewoźników nie uspołecznionych, z których usług korzystają jednostki gospodarki uspołecznionej na podstawie potwierdzonych przez wydziały komunikacji drogowej właściwych prezydiów rad narodowych odpisów wykazów bądź odpisów wydanych skierowań.
2.
Rachunki, o których mowa w ust. 1, powinny być sprawdzone przez kontraktującą jednostkę gospodarki uspołecznionej i zaopatrzone klauzulą: «Stwierdzono, że rachunek wystawiony jest zgodnie z obowiązującą taryfą przewozową i faktycznie wykonaną pracą» oraz podpisem kontrolującego pracownika, umieszczonym obok pieczęci kontraktującej jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Rachunki przewoźników nie uspołecznionych, z których usług korzystają jednostki gospodarki uspołecznionej w trybie przewidzianym w § 4a, będą realizowane przez bank na podstawie pisemnego oświadczenia zainteresowanej jednostki gospodarki uspołecznionej o uzyskanym zwolnieniu z powołaniem się na to zwolnienie.
§  4.
Ustala się termin 7 dni do złożenia przez jednostkę gospodarki uspołecznionej we właściwym banku rachunku przewoźnika nie uspołecznionego, który bez zastrzeżeń wykonał zlecenie.
§  4a. 2
W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach Minister Finansów może za zgodą Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego zwolnić na wniosek właściwego ministra jednostki gospodarki uspołecznionej od stosowania przepisów § 2 zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 listopada 1953 r. (M.P.53.A-102.1390) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1953 r.
2 § 4a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 listopada 1953 r. (M.P.53.A-102.1390) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 listopada 1953 r.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-13.180

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb realizowania należności za usługi transportowe, świadczone przez przewoźników nie uspołecznionych.
Data aktu: 20/01/1953
Data ogłoszenia: 13/02/1953
Data wejścia w życie: 13/02/1953