Finansowanie wydatków na zakup pojazdów samochodowych i przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży pojazdów w gospodarce uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 kwietnia 1951 r.
w sprawie finansowania wydatków na zakup pojazdów samochodowych i przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży pojazdów w gospodarce uspołecznionej.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 10 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) oraz w związku z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 stycznia 1951 r. w sprawie trybu przekazywania i sposobu wyceny nadmiernych remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 163) zarządza się co następuje:

I.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Zarządzenie niniejsze ustala dla jednostek państwowych i spółdzielczych źródła finansowania wydatków na zakup i przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży:
1)
pojazdów samochodowych,
2)
nowych lub używanych zespołów, akcesoriów i części zamiennych pojazdów samochodowych,
3)
narzędzi specjalnych i urządzeń technicznych służących do obsługi i napraw pojazdów samochodowych oraz do przerabiania pojazdów na inny rodzaj paliwa,
4)
wszelkich instrukcji dotyczących urządzeń technicznych, służących do obsługi i napraw pojazdów samochodowych, instrukcji do pojazdów samochodowych i katalogów części zamiennych.
2.
Pojazdami samochodowymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są bez względu na ich stan samochody osobowe, autobusy, samochody ciężarowe, ciągniki drogowe, samochody specjalne i motocykle oraz przyczepy i naczepy.
§  2.
1.
Jednostkami państwowymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są urzędy, przedsiębiorstwa, zakłady i instytucje państwowe, przedsiębiorstwa pod zarządem państwowym, centrale spółdzielczo-państwowe oraz spółki prawa cywilnego i handlowego, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwa państwowe albo osoby prawne prawa publicznego posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Jednostkami spółdzielczymi w rozumieniu niniejszego zarządzenia są Centralny Związek Spółdzielczy, centrale spółdzielni i spółdzielnie.
§  3.
1.
Zarządzenie nie dotyczy pojazdów samochodowych przekazywanych pomiędzy urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami państwowymi nieodpłatnie w trybie obowiązujących przepisów.
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia, dotyczące źródeł pokrycia kosztów zakupu pojazdów samochodowych oraz posiadających charakter inwestycyjny przedmiotów określonych w § 1 ust. 1 pkt 3 i przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży wymienionych przedmiotów, nie mają zastosowania do jednostek, dla których zakupywane albo sprzedawane pojazdy samochodowe stanowią środki obrotowe (np. przedsiębiorstw wytwarzających pojazdy lub central handlowych zbywających pojazdy).

II.

Źródła finansowania wydatków na zakup pojazdów samochodowych.

§  4.
Jednostki państwowe, i spółdzielcze finansują wydatki na zakup pojazdów samochodowych (§ 1 ust. 1 pkt 1) w całości ze środków inwestycyjnych z wyjątkiem przypadków określonych w §§ 5 i 12.
§  5.
Jednostki budżetowe finansują wydatki na zakup pojazdów samochodowych ze środków przewidzianych na ten cel w ich preliminarzu wydatków.
§  6.
1.
Jednostki państwowe i spółdzielcze finansują wydatki na zakup przedmiotów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 i 4 zawsze ze środków obrotowych (budżetowych).
2.
Jeżeli nowe lub używane zespoły, akcesoria i części zamienne pojazdów samochodowych (§ 1 ust. 1 pkt 2) zużyte zostaną przez jednostki działające na zasadzie rozrachunku gospodarczego na kapitalne remonty pojazdów samochodowych, wówczas równowartość tych zespołów, akcesoriów i części zamiennych podlega zrefundowaniu ze środków zakumulowanych na rachunku środków na kapitalne remonty danej jednostki.
3.
Jednostki państwowe i spółdzielcze finansują wydatki na zakup przedmiotów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 3 ze środków obrotowych (budżetowych) lub ze środków inwestycyjnych w zależności od tego, czy dany zakup stanowi nakład inwestycyjny w rozumieniu instrukcji Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 21 dla sporządzenia planu inwestycyjnego na rok 1951.

III.

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży pojazdów samochodowych.

§  7.
Jednostki państwowe i spółdzielcze działające na zasadzie pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego oraz jednostki działające na zasadzie ograniczonego rozrachunku gospodarczego, jeżeli posiadają rachunek operacyjny w banku, odprowadzają kwoty uzyskane ze sprzedaży przedmiotów wymienionych w § 1 w całości na własny rachunek operacyjny z wyjątkiem przypadków określonych w § 12 ust. 1.
§  8.
Jednostki budżetowe odprowadzają kwoty należności z tytułu sprzedaży przedmiotów wymienionych w § 1 na rachunek dochodów budżetu, którym objęta jest dana jednostka.
§  9.
Dyrekcje budów odprowadzają należności za sprzedane przedmioty wymienione w § 1 do banku finansującego inwestycje na zmniejszenie wypłat z bieżącego planu inwestycyjnego.
§  10.
Spółdzielcze jednostki organizacyjne, wykonujące w stosunku do spółdzielni wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru, odprowadzają kwoty uzyskane ze sprzedaży przedmiotów wymienionych w § 1 na dochód funduszu administracyjnego, z którego utrzymuje się dana jednostka.

IV.

Wymiana pojazdów samochodowych.

§  11.
Przepisy §§ 4-10 należy stosować odpowiednio w przypadku sprzedaży właściwemu państwowemu przedsiębiorstwu wymagających wyremontowania przedmiotów, wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, połączonej z zakupem w tym przedsiębiorstwie nowych lub wyremontowanych przedmiotów (pojazdów lub części pojazdów), z wyjątkiem przypadku określonego w § 12.
§  12. 1
(uchylony).

V.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  13.
Sumy uzyskane z tytułu sprzedaży pojazdów samochodowych lub innych przedmiotów wymienionych w § 1, a nagromadzone w bankach na kontach specjalnych przedsiębiorstw państwowych na podstawie dawniejszych przepisów uchylonych w § 4 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów, motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1528) - podlegają odprowadzeniu do właściwego banku i na właściwy rachunek zgodnie z przepisami rozdziału III niniejszego zarządzenia.
§  14.
Kwoty, uzyskane z tytułu sprzedaży nadmiernych remanentów motoryzacyjnych na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 16 stycznia 1951 r. w sprawie trybu przekazywania i sposobu wyceny nadmiernych remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 163), należy odprowadzić zgodnie z przepisami rozdziału III niniejszego zarządzenia.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 12 uchylony przez § 8 zarządzenia z dnia 10 lutego 1955 r. w sprawie zasad finansowania wydatków związanych z kapitalnymi remontami pojazdów samochodowych (M.P.55.20.201) z dniem 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-75.1034

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie wydatków na zakup pojazdów samochodowych i przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży pojazdów w gospodarce uspołecznionej.
Data aktu: 02/04/1951
Data ogłoszenia: 25/08/1951
Data wejścia w życie: 25/08/1951