Tymczasowa organizacja Centralnego Urzędu Radiofonii.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1949 r.
w sprawie tymczasowej organizacji Centralnego Urzędu Radiofonii.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o utworzeniu i zakresie działania Centralnego Urzędu Radiofonii (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się tymczasowy statut organizacyjny Centralnego Urzędu Radiofonii stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Wykonanie zarządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Radiofonii.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWA ORGANIZACJA CENTRALNEGO URZĘDU RADIOFONII.

§ 1.
1.
W skład Centralnego Urzędu Radiofonii wchodzą: Sekretariat Generalny, Biuro Planowania i Koordynacji, Biuro Spraw i Postępu Technicznego, Biuro Kadr, Biuro Finansowe, Biuro Kontroli, Samodzielny Wydział Badania i Nadzoru Programu.
2.
Przy Prezesie Centralnego Urzędu Radiofonii działa Bada Programowa i Rada Techniczna.
§  2.
1.
Do zakresu działania Sekretariatu Generalnego należą:

sprawy, wynikające ze stosunku Prezesa do naczelnych władz, urzędów i instytucji, o ile sprawy te nie należą do zakresu działania innych komórek organizacyjnych Urzędu, obsługa Rady Programowej i Rady Technicznej oraz sprawy reprezentacyjne; sprawy koordynacji wewnętrznej, sprawy współpracy z zagranicą; sprawy prasowe i wydawnicze, sprawy prawne, intendentura oraz inne sprawy zlecone przez Prezesa CUR.

2.
Sekretariat Generalny dzieli się na:

Wydział Prezydialny,

Wydział Zagraniczny,

Referat Informacji i Wydawnictw.

W skład Sekretariatu Generalnego wchodzi nadto Kancelaria Główna.

§  3.
1.
Do zakresu działania Biura Planowania i Koordynacji należą:

sprawy koordynacji planowania podległych przedsiębiorstw w zakresie planowania operatywnego, inwestycyjnego, finansowego, organizacyjnego oraz zatrudnienia i płac; sprawy planowania we współdziałaniu z innymi naczelnymi władzami i instytucjami, opracowanie wytycznych planów gospodarczych, inwestycyjnych i innych; polityka radiofonizacji kraju; sprawy zaopatrywania przedsiębiorstw; ustalenie ustroju, zakresu działania i organizacji wewnętrznej podległych przedsiębiorstw, ustalenie i kwalifikowanie stanowisk oraz sprawy norm etatów osobowych, sprawy wytycznych usprawnienia metod pracy, prowadzenie i nadzorowanie prac z dziedziny sprawozdawczości i statystyki.

2.
Biuro Planowania i Koordynacji dzieli się na:

Wydział Koordynacji Planów,

Wydział Kontroli Wykonania Planów,

Wydział Inwestycji,

Referat Organizacji.

§  4.
Do zakresu działania Biura Spraw i Postępu Technicznego należą:

sprawy technicznej współpracy Polski z zagranicą w zakresie radiofonii i telewizji, sprawy technicznego nadzoru nad podległymi przedsiębiorstwami, eksploatującymi radiofoniczne i telewizyjne urządzenia dla powszechnego odbioru; inicjatywa nowych metod technicznych w zakresie radiofonii, czuwanie nad postępem technicznym, wynalazczością i racjonalizacją.

§  5.
1.
Do zakresu działania Biura Kadr należą:

polityka personalna, przygotowanie przyszłych kadr pracowniczych oraz sprawy metod i programów szkolenia dla potrzeb radiofonii i telewizji; sprawy osobowe CUR-u i prowadzenie ewidencji osobowej pracowników zatrudnionych w podległych przedsiębiorstwach; sprawy odznaczeń, sprawy paszportów na wyjazd zagranicę; sprawy pracy i płacy, opieki społecznej nad pracownikiem, sprawy emerytalne, ubezpieczeniowe i społeczne; współdziałanie z Powszechną Organizacją "Służba Polsce" w zakresie przysposobienia zawodowego młodzieży.

2.
Biuro Kadr dzieli się na:

Wydział Zatrudnienia i Płac,

Wydział Metod i Programów Szkolenia,

Referat Spraw Osobowych CUR,

Samodzielny Referat Socjalny.

§  6.
1.
Do zakresu działania Biura Finansowego należą: sprawy polityki finansowej podległych przedsiębiorstw, opracowanie planów finansowych, nadzór nad finansowaniem produkcji i inwestycji, organizowanie księgowości, analiza bilansów i sprawozdawczości rachunkowej, analiza kosztów własnych i cen, ustalenie zasad rozliczeń za usługi, ewidencja majątku bilansowego, sporządzanie preliminarzy budżetowych CUR, wykonanie obsługi finansowej CUR, sprawowanie nadzoru nad sprawami finansowymi przedsiębiorstw podległych, sprawy polityki koncesyjnej w zakresie urządzeń odbiorczych oraz polityki zezwoleń na posiadanie i użytkowanie odbiorczych urządzeń radiofonicznych i telewizyjnych.
2.
Biuro Finansowe dzieli się na:

Wydział Planów Finansowych i Rozliczeń Przedsiębiorstw,

Wydział Bilansów i Organizacji Księgowości,

Referat Budżetowy CUR.

§  7.
Do zakresu działania Biura Kontroli należą: sprawy organizowania i planowania czynności kontrolnych, nadzór nad wykonaniem kontroli przez organa podległe, czynności bezpośrednie kontrolne z inicjatywy własnej i zlecone sprawy wynikające ze stosunku nadzoru Prezydium Rady Ministrów oraz kontroli społecznej, sprawozdawczość w zakresie kontroli.
§  8.
Do zakresu działania Samodzielnego Wydziału Badania i Nadzoru Programu należą: opiniowanie treści i układu programu radiowego dla Prezesa CUR i Rady Programowej oraz sprawowanie nadzoru nad programem.
§  9.
W skład Biur wchodzą referaty ogólne obejmujące następujące sprawy tych Biur:
a)
zestawienie planów prac i sprawozdań ogólnych,
b)
załatwienie bieżących spraw osobowych,
c)
ewidencja zarządzeń normatywnych i wydawnictw urzędowych,
d)
sprawy gospodarcze,
e)
sprawy kancelaryjne.
§  10.
Zakres działania Rady Programowej i Rady Technicznej, ich skład oraz sposób powoływania członków ustali Prezes Rady Ministrów na wniosek Prezesa Centralnego Urzędu Radiofonii.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024