Rozporządzenie wykonawcze 2024/574 określające techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1454

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2024/574
z dnia 15 lutego 2024 r.
określające techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1454

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych 1 , w szczególności jego art. 24 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1454 2  określające techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1143/2014.

(2) Techniczne wzory wykorzystane zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/1454 w trakcie pierwszej rundy składania sprawozdań przez państwa członkowskie okazały się jednak niewystarczające do zapewnienia dobrej jakości sprawozdań, co skutkowało powstaniem niejasności i niskim poziomem zgłaszania.

(3) W związku z tym należy podjąć działania wymierzone w te braki poprzez ułatwienie gromadzenia danych do celów uzyskania kluczowych wskaźników i nadanie pierwszeństwa informacjom, które są już publicznie dostępne na poziomie krajowym, przy korzystaniu z możliwości, jakie daje stosowanie dyrektywy 2007/2//WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3  w odniesieniu do danych przestrzennych, a także przy zapewnianiu spójności z powiązanymi politykami określonymi w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/60/WE 4 , 2008/56/WE 5  i 2009/147/WE 6  oraz dyrektywie Rady 92/43/EWG 7 .

(4) Dyrektywa 2007/2/WE zawiera ponadto wymóg, aby organy publiczne w państwach członkowskich udostępniały zbiory danych przestrzennych zgodnie z przepisami wykonawczymi dotyczącymi metadanych, usług sieciowych i interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych ustanowionymi w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1089/2010 8 , w tym dane określone w sekcji 18 ("Rozmieszczenie gatunków") załącznika IV do tego rozporządzenia.

(5) Z uwagi na wprowadzenie obszernych zmian do największej części tego rozporządzenia wykonawczego, tj. załącznika zawierającego techniczne wzory sprawozdań, należy uchylić i zastąpić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1454.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Inwazyjnych Gatunków Obcych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 24 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014 określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1454 traci moc.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 lutego 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

Techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 24 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014

grafika

Instrukcje przygotowania informacji, które należy złożyć

Państwa członkowskie składają informacje w odniesieniu do wszystkich kwestii, z wyjątkiem tych, które wskazano jako nieobowiązkowe.

SEKCJA  A

Na wszystkie pytania w sekcji A należy odpowiedzieć w odniesieniu do każdego inwazyjnego gatunku obcego ujętego w wykazie unijnym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014, obowiązującym przed końcem ostatniego roku kalendarzowego objętego sprawozdaniem.

W przypadku każdego gatunku stwarzającego zagrożenie dla regionu, w odniesieniu do którego, w tym samym terminie, wszedł w życie akt wykonawczy przyjęty zgodnie z art. 11 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014, należy odpowiedzieć tylko na pytania 1-5 i 14-22.

Pytanie 1

Podać nazwę systematyczną gatunku.

Pytanie 2

Nieobowiązkowo: proszę podać nazwę zwyczajową gatunku w języku narodowym.

Pytanie 3

Proszę określić, czy gatunek jest uznawany za obecny na terytorium państwa członkowskiego (z wyjątkiem regionów najbardziej oddalonych, w stosownych przypadkach).
Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.
W przypadku wybrania odpowiedzi "Tak, obecny w obiektach izolowanych" należy zaznaczyć tę opcję, jeśli informacje są łatwo dostępne, tzn. nie trzeba przeprowadzać badania lub ankiet ad hoc.

Pytania 4.a-4.d

Jeżeli na pytanie 3 udzielono odpowiedzi "Tak, aktualnie obecny w środowisku", proszę zamieścić plik z danymi dotyczącymi rozmieszczenia gatunku zgodnie z dyrektywą 2007/2/WE. W pliku tym należy zastosować typy obiektu przestrzennego zdefiniowane w sekcji 18 załącznika IV ("Rozmieszczenie gatunków") do rozporządzenia (UE) nr 1089/2010. Informacje na temat stanu reprodukcyjnego, modeli reprodukcyjnych, wprowadzania i rozprzestrzeniania się należy podawać z zastosowaniem właściwych list kodowych.
Pytanie 4.c - Modele reprodukcyjne. Wypełnić tylko w przypadku gdy na pytanie 4b udzielono odpowiedzi a) albo b).
Pytanie 4.d - Modele wprowadzania. Możliwe jest zaznaczenie więcej niż jednej opcji.

Pytanie 5

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytania 1-4.

Pytanie 6

Proszę określić, czy w odniesieniu do danego gatunku w okresie sprawozdawczym wydano zezwolenia, o których mowa w art. 8 ust. 2 lub art. 9 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 7

Proszę wskazać, czy w odniesieniu do danego gatunku istnieją jakiekolwiek dodatkowe zezwolenia - o których mowa w art. 8 ust. 2 lub art. 9 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014 - ważne w obecnym okresie sprawozdawczym, które wydano w poprzednim okresie sprawozdawczym.

Pytanie 8

Odpowiedzieć tylko w przypadku gdy na pytanie 6 lub 7 udzielono odpowiedzi "Tak".
Dla każdego roku kalendarzowego objętego sprawozdaniem proszę podać liczbę wydanych lub ważnych zezwoleń, o których mowa w art. 8 i 9 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014 według kategorii ich celów, a także odpowiadającą im całkowitą liczbę lub ilość osobników objętych tymi zezwoleniami, w tym jednostkę pomiaru (liczba osobników, kg nasion itp.).

Pytanie 9

Proszę wskazać, czy jakiekolwiek zezwolenie zostało cofnięte w trakcie okresu sprawozdawczego - na stałe lub tymczasowo.

Pytanie 10

Proszę potwierdzić, że dla wszystkich wydanych zezwoleń informacje, o których mowa w art. 8 ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014, bezzwłocznie udostępniono publicznie w internecie oraz wskazać właściwy link internetowy.

Pytanie 11

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytania 6-10.

Pytanie 12

Dla każdego roku kalendarzowego objętego sprawozdaniem przedstawić tabelę wypełnioną w odniesieniu do inspekcji wymaganych na podstawie art. 8 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 13

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytanie 12. W szczególności wyjaśnić powody nieprzeprowadzenia inspekcji oraz innych planowanych działań.

Pytanie 14

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Pytanie 15

Jeśli na pytanie 14 udzielono odpowiedzi "Tak", należy odpowiedzieć na to pytanie. Informacje można podawać łącznie dla osobników/populacji danego gatunku objętych tymi samymi środkami szybkiej eliminacji zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014. Jeżeli różne populacje są objęte różnymi środkami, informacje te należy podawać osobno dla każdej populacji.

Pytanie 15f

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź i podać właściwą datę.

Pytanie 15 g

Nieobowiązkowo: proszę zaznaczyć odpowiednio. Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.

Pytanie 15i

Proszę zaznaczyć odpowiednio. Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.

Pytanie 15j

Odpowiedzieć tylko w przypadku gdy przy odpowiedzi na pytanie 15i zaznaczono opcję "Niekorzystny wpływ na gatunki niebędące przedmiotem zwalczania".

Pytanie 15k

Odpowiedzieć tylko w przypadku gdy sekcja ta jest wypełniana dla środków stosowanych wobec inwazyjnego obcego gatunku zwierząt stwarzającego zagrożenie dla Unii lub regionu.

Pytanie 15l

Nieobowiązkowo: to pytanie dotyczy zarówno gatunków zwierząt, jak i gatunków niezaliczanych do zwierząt.

Pytanie 16

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytania 14 i 15.

W szczególności wyjaśnić powody niezastosowania środków oraz innych planowanych działań.

Pytanie 17

Proszę wskazać, czy w okresie sprawozdawczym zastosowano jakikolwiek środek zaradczy wobec tego gatunku?

Pytanie 18

Jeśli na pytanie 17 udzielono odpowiedzi "Tak", należy odpowiedzieć na to pytanie. Informacje można podawać łącznie dla różnych populacji danego gatunku objętych tymi samymi środkami zaradczymi zgodnie z art. 19 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014. Jeżeli różne populacje są objęte różnymi środkami, informacje te należy podawać osobno dla każdej populacji, tzn. można zduplikować tabelki dla każdej podjednostki geograficznej.

Pytanie 18b

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź i podać właściwą datę.

Pytanie 18c

Nieobowiązkowo: proszę zaznaczyć odpowiednio. Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.

Pytanie 18e

Proszę zaznaczyć odpowiednio. Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.

Pytanie 18f

Odpowiedzieć tylko w przypadku gdy przy odpowiedzi na pytanie 18e zaznaczono opcję "Niekorzystny wpływ na gatunki niebędące przedmiotem zwalczania".

Pytanie 18g

Odpowiedzieć tylko w przypadku gdy sekcja ta jest wypełniana dla środków stosowanych wobec inwazyjnego obcego gatunku zwierząt stwarzającego zagrożenie dla Unii lub regionu.

Pytanie 18h

Nieobowiązkowo: to pytanie dotyczy zarówno gatunków zwierząt, jak i gatunków niezaliczanych do zwierząt.

Pytanie 19

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytania 17 i 18.

W szczególności wyjaśnić powody niezastosowania środków oraz innych planowanych działań.

Pytanie 20

Nieobowiązkowo: proszę podać informacje o oddziaływaniu gatunku na bioróżnorodność i powiązane usługi ekosyste- mowe, w tym na gatunki rodzime, tereny chronione i siedliska zagrożone. Ponadto proszę podać informacje na temat społecznych i gospodarczych skutków obecności danego gatunku, a także jego oddziaływanie na zdrowie ludzkie i bezpieczeństwo.

Pytanie 21

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź, aby wskazać, czy państwo członkowskie jest zaangażowane w umieszczanie w wykazie jakiegokolwiek inwazyjnego gatunku obcego stwarzającego zagrożenie dla regionu. Podać nazwę systematyczną gatunku.

Pytanie 22

Pytanie 22 należy zduplikować dla każdego gatunku wymienionego w pytaniu 21.

SEKCJA  B

Na pytania w sekcji B należy odpowiedzieć w odniesieniu do każdego inwazyjnego gatunku obcego stwarzającego zagrożenie dla państwa członkowskiego zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 1
Proszę jasno określić, czy państwo członkowskie ustanowiło krajowy wykaz inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla państwa członkowskiego.

Pytanie 2

Proszę podać nazwę systematyczną gatunku.

Pytanie 3

Nieobowiązkowo: proszę podać nazwę zwyczajową gatunku w języku narodowym.

Pytanie 4a

Proszę wskazać, czy dany gatunek jest rodzimy dla części terytorium Unii Europejskiej.

Pytanie 4b

Proszę wskazać, czy dany gatunek uznawany jest za obecny na terytorium państwa członkowskiego (jeżeli dotyczy gatunku rodzimego dla części terytorium państwa członkowskiego, odpowiedzi należy udzielić tylko w odniesieniu do obcego zasięgu tego gatunku).
Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.
W przypadku wybrania odpowiedzi "Tak, obecny w obiektach izolowanych" należy zaznaczyć tę opcję, jeśli informacje są łatwo dostępne, tzn. nie trzeba przeprowadzać badań naukowych lub badania ad hoc.

Pytanie 5

Nieobowiązkowo: wypełnić tylko w przypadku gdy na pytanie 4b udzielono odpowiedzi "Tak, jest aktualnie obecny w środowisku". Zob. instrukcje dotyczące pytania 4 w sekcji A. Uwaga: jeżeli dotyczy gatunku rodzimego dla części terytorium państwa członkowskiego, odpowiedzi należy udzielić tylko w odniesieniu do obcego zasięgu tego gatunku w danym państwie członkowskim.

Pytanie 6

W stosownych przypadkach podać środki, które są stosowane w odniesieniu do danego gatunku. Możliwe jest zaznaczenie kilku opcji.

Pytanie 7

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje uznane za niezbędne do wyjaśnienia odpowiedzi na pytania 1-6.

SEKCJA  C

Pytanie 1

Proszę określić, przy okazji którego wykazu unijnego lub której aktualizacji wykazu unijnego przeprowadzono wszechstronną analizę dróg niezamierzonego wprowadzania oraz rozprzestrzeniania się, jak i dokonano oceny ich stopnia ważności.
Pierwotny wykaz unijny: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1141 9
Pierwsza aktualizacja wykazu unijnego: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1263 10
Druga aktualizacja wykazu unijnego: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1262 11
Trzecia aktualizacja wykazu unijnego: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1203 12
Pytanie 2
Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Pytanie 3

Proszę wymienić drogi przenoszenia wymagające działań priorytetowych, które wynikają z analizy przeprowadzonej zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 4

Nieobowiązkowo: proszę przedstawić sporządzony dokument dotyczący oceny stopnia ważności drogi przenoszenia lub link do niego.

Pytanie 5

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź. Pojedynczy plan działania zawierający kilka rozdziałów poświęconych konkretnym tematom nadal uznaje się za jeden plan działania.

Pytanie 6

Korzystając z poniższych kodów, proszę określić uwzględnione odpowiednie priorytetowe drogi przenoszenia oraz inwazyjne gatunki obce stwarzające zagrożenie dla Unii uwzględnione w przypadku każdej z tych dróg:
Droga Kod
1. UWALNIANIE DO ŚRODOWISKA Środki kontroli biologicznej 1.1
Kontrola erozji/stabilizacja wydm (wiatrochrony, żywopłoty itp.) 1.2
Połowy w warunkach naturalnych (w tym połowy rekreacyjne) 1.3
Łowiectwo 1.4
"Poprawianie" stanu krajobrazu/flory/fauny w warunkach naturalnych 1.5
Wprowadzanie do celów związanych z ochroną lub zarządzaniem dziką fauną i florą 1.6
Uwalnianie do środowiska do celów użytkowych (innych niż wymienione powyżej, np. pozyskiwanie futer, transport, zastosowania medyczne) 1.7
Inne zamierzone uwalnianie 1.8
2. UCIECZKA Z MIEJSC IZOLACJI Rolnictwo (w tym surowce do produkcji biopaliw) 2.1
Akwakultura/marikultura 2.2
Ogrody botaniczne/zoologiczne/akwaria (z wyjątkiem akwariów domowych) 2.3
Gatunki zwierząt domowych/akwariowych/terrariowych (w tym żywa pasza dla takich gatunków) 2.4
Zwierzęta gospodarskie (w tym zwierzęta pozostawione pod ograniczoną kontrolą) 2.5
Leśnictwo (w tym zalesianie lub ponowne zalesianie) 2.6
Hodowle zwierząt futerkowych 2.7
Ogrodnictwo 2.8
Cele ozdobne inne niż ogrodnictwo 2.9
Badania naukowe i hodowla ex-situ (w stosownych obiektach) 2.10
Żywa pasza i żywa przynęta 2.11
Inne przypadki ucieczki z miejsc izolacji 2.12
3. TRANSPORT - ZANIECZYSZCZENIE Zanieczyszczenie w materiale szkółkarskim 3.1
Zanieczyszczona przynęta 3.2
Zanieczyszczenie w żywności (w tym w żywej paszy) 3.3
Zanieczyszczenie na zwierzętach (z wyjątkiem pasożytów, gatunków przenoszonych przez gospodarza/wektor) 3.4
Pasożyty na zwierzętach (w tym gatunki przenoszone przez gospodarza i wektor) 3.5
Zanieczyszczenie na roślinach (z wyjątkiem pasożytów, gatunków przenoszonych przez gospodarza/wektor) 3.6
Pasożyty na roślinach (w tym gatunki przenoszone przez gospodarza i wektor) 3.7
Zanieczyszczenie na materiale siewnym 3.8
Handel drewnem 3.9
Transport materiału siedliskowego (gleby, roślin itp.) 3.10
4. TRANSPORT - "PASAŻEROWIE NA GAPĘ" Sprzęt wędkarski/połowowy 4.1
Kontenery/transport luzem 4.2
"Pasażerowie na gapę" w samolocie lub na nim 4.3
"Pasażerowie na gapę" na statku/łodzi (z wyłączeniem wody balastowej i zanieczyszczenia kadłuba) 4.4
Maszyny/wyposażenie 4.5
Ludzie i ich bagaż/sprzęt (w szczególności turystyka) 4.6
Organiczne materiały opakowaniowe, w szczególności opakowania z drewna 4.7
Woda balastowa na statku/łodzi 4.8
Zanieczyszczenie kadłuba statku/łodzi 4.9
Pojazdy (samochód osobowy, pociąg itp.) 4.10
Inne środki transportu 4.11
5. KORYTARZ Połączone drogi wodne/dorzecza/morza 5.1
Tunele i pomosty lądowe 5.2
6. ROZPRZESTRZENIANIE SAMOCZYNNE Naturalne rozprzestrzenianie się ponad granicami inwazyjnych gatunków obcych, które zostały wprowadzone drogami wymienionymi w pkt 1-5 6.1

Pytanie 7

Proszę wskazać, które z planów działania zostały sfinalizowane, a które są nadal w fazie projektu.

Pytania 8 i 9

Proszę wskazać, które z planów działania zostały ustanowione, a które wdrożone.

Pytanie 10

Proszę przedstawić przyjęte plany działania lub podać link do nich.

Pytanie 11

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące planów działania, które zostały przyjęte lub są opracowywane.

Pytanie 12

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Proszę podać szczegóły dotyczące zasięgu geograficznego systemu nadzoru.

Proszę przedstawić dokument (lub link do takiego dokumentu w internecie, w stosownych przypadkach), zawierający opis systemu nadzoru, o którym mowa w art. 14 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 13

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Pytanie 14

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące utworzonego systemu nadzoru.

Pytanie 15

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Proszę przedstawić szczegóły dotyczące działającego systemu kontroli urzędowych, w tym opis struktur wykorzystywanych do przeprowadzania kontroli urzędowych oraz procedur zapewniających wymianę stosownych informacji oraz sprawną i skuteczną koordynację pomiędzy wszystkimi organami zaangażowanymi w prowadzenie weryfikacji, jak określono w art. 15 ust. 7 rozporządzenia (UE) 1143/2014.

Proszę wymienić kategorie towarów objęte kontrolą urzędową, wykorzystując kody Nomenklatury scalonej, w przypadku gdy jest to istotne do celów art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Proszę wskazać, które właściwe organy przeprowadzają kontrole urzędowe.

Proszę przedstawić dokument (lub link do takiego dokumentu w internecie, w stosownych przypadkach), zawierający opis kontroli urzędowych, o których mowa w art. 15 rozporządzenia (UE) nr 1143/2014.

Pytanie 16

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące ustanowionych kontroli urzędowych.

Pytanie 17

Proszę opisać (lub podać link internetowy do dokumentu zawierającego taki opis) środki wprowadzone w celu powiadomienia ogółu społeczeństwa o obecności inwazyjnych gatunków obcych oraz wszelkie działania, których podjęcia wymaga się od obywateli. Można podać linki internetowe do zasobów umieszczonych w internecie oraz załadować przykładowe dokumenty, pod warunkiem że dołączono do nich stosowne opisy podjętych działań.

Pytanie 18

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Pytanie 19

Proszę podać dodatkowe szczegóły dotyczącego tego, jak zapewniono społeczeństwu możliwość uczestnictwa w planach działania zgodnych z art. 13 rozporządzenia w sprawie inwazyjnych gatunków obcych oraz w zastosowanych środkach zaradczych.

Pytanie 20

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje dotyczące środków wprowadzonych w celu powiadomienia ogółu społeczeństwa lub zapewnienia mu możliwości uczestnictwa.

Pytanie 21

Proszę wskazać i opisać koszt działań podjętych w celu spełnienia wymogów rozporządzenia (UE) nr 1143/2014. Należy przede wszystkim przedstawić - o ile takie informacje są dostępne - poniesione koszty i wsparte działania osobno w odniesieniu do każdej kategorii (budowanie zdolności, obsługa systemu nadzoru, przeprowadzanie kontroli urzędowych, wdrażanie środków szybkiej eliminacji lub środków zaradczych, przeprowadzanie inspekcji ośrodków posiadających zezwolenia). W przypadku gdy niemożliwe jest określenie kosztów osobno w odniesieniu do poszczególnych kategorii, należy wskazać i opisać całkowitą sumę poniesionych kosztów lub wsparte działania, jak i wybrane odpowiednie kategorie. W miarę możliwości proszę podać stosowne informacje o zwrocie kosztów i korzyściach wynikających z podjętych działań (uniknięcie kosztów szkód, uniknięcie szkód dla bioróżnorodności i powiązanych usług ekosystemowych, wkład w realizację innych celów UE, uniknięcie szkód dla zdrowia ludzi, bezpieczeństwa i gospodarki), o ile są dostępne.

Pytanie 22

Proszę zaznaczyć odpowiednią odpowiedź.

Pytanie 23

Nieobowiązkowo: proszę podać wszelkie dodatkowe informacje, lub link internetowy do zawierającego je dokumentu, dotyczące kosztów działań podjętych w celu spełnienia wymogów rozporządzenia (UE) nr 1143/2014, o których to kosztach mowa w art. 24 ust. 1 lit. i) tego rozporządzenia, w tym dodatkowe szczegóły dotyczące pytań 21 i 22. Proszę szczegółowo opisać działające systemy zwrotu kosztów.

Pytanie 24

Nieobowiązkowo: proszę przedstawić dokument (lub link do takiego dokumentu w internecie), zawierający wszelkie inne informacje, jakie państwo członkowskie pragnie dodać w związku z wykonaniem rozporządzenia (UE) nr 1143/2014, oprócz tych, które są wymagane w niniejszym formularzu.
1 Dz.U. L 317 z 4.11.2014, s. 35, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/1143/oj.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1454 z dnia 10 sierpnia 2017 r. określające techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 (Dz.U. L 208 z 11.8.2017, s. 15, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1454/oj).
3 Dyrektywa 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) (Dz.U. L 108 z 25.4.2007, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2007/2/oj).
4 Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2000/60/oj).
5 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego (dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej) (Dz.U. L 164 z 25.6.2008, s. 19, ELI: http:// data.europa.eu/eli/dir/2008/56/oj).
6 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz.U. L 20 z 26.1.2010, s. 7, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/147/oj).
7 Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1992/43/oj).
8 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1089/2010 z dnia 23 listopada 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2007/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych (Dz.U. L 323 z 8.12.2010, s. 11, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2010/1089/oj).
9 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 r. przyjmujące wykaz inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 (Dz.U. L 189 z 14.7.2016, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/1141/oj).
10 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1263 z dnia 12 lipca 2017 r. aktualizujące wykaz inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii ustanowiony w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2016/1141 na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 (Dz.U. L 182 z 13.7.2017, s. 37, ELI: http://data.europa.eu/eli/ reg_impl/2017/1263/oj).
11 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1262 z dnia 25 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/1141 w celu aktualizacji wykazu inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii (Dz.U. L 199 z 26.7.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/1262/oj).
12 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1203 z dnia 12 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2016/1141 w celu aktualizacji wykazu inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii (Dz.U. L 186 z 13.7.2022, s. 10, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1203/oj).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.574

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2024/574 określające techniczne wzory sprawozdań składanych przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1454
Data aktu: 15/02/2024
Data ogłoszenia: 16/02/2024
Data wejścia w życie: 07/03/2024