Decyzja wykonawcza 2024/459 w sprawie ustanowienia konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/459
z dnia 1 lutego 2024 r.
w sprawie ustanowienia konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2481 z dnia 14 grudnia 2022 r. ustanawiającą program polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie" do 2030 r. 1 , w szczególności jej art. 14 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją (UE) 2022/2481 uprawniono Komisję do ustanawiania konsorcjów na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej ("EDIC").

(2) W dniu 20 grudnia 2023 r. Chorwacja, Estonia, Francja, Łotwa, Portugalia, Słowenia i Hiszpania zwróciły się do Komisji z wnioskiem o ustanowienie konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC). Czechy przyłączyły się do tego wniosku w dniu 4 stycznia.

(3) Jako przyjmujące państwo członkowskie Hiszpania złożyła oświadczenie zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. d) decyzji (UE) 2022/2481, w którym uznała LDT CitiVERSE EDIC za organizację międzynarodową w rozumieniu art. 143 ust. 1 lit. g) i art. 151 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/112/WE 2  oraz za organizację międzynarodową w rozumieniu art. 11 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady (UE) 2020/262 3  od dnia ustanowienia EDIC.

(4) Komisja oceniła wniosek na podstawie art. 14 ust. 2 decyzji (UE) 2022/2481 i stwierdziła, że spełnia on wymogi określone w art. 13-21 decyzji (UE) 2022/2481.

(5) Zgodnie z art. 14 ust. 3 decyzji (UE) 2022/2481 zwrócono się do komitetu ustanowionego na podstawie art. 23 ust. 1 wspomnianej decyzji o opinię w sprawie ustanowienia LDT CitiVERSE EDIC; komitet ten wydał opinię pozytywną.

(6) Sztuczna inteligencja (AI) jest główną siłą napędową rozwoju i wdrażania lokalnych cyfrowych bliźniaków, pomagając miastom w bardziej efektywnym funkcjonowaniu. W związku z tym, że Unia Europejska odgrywa wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz wspierania odpowiedzialnych innowacji w dziedzinie godnej zaufania sztucznej inteligencji, rolą LDT CitiVERSE EDIC będzie wspieranie nowego obszaru zastosowań innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz oferowanie nowych możliwości podmiotom opracowującym sztuczną inteligencję i przedsiębiorstwom typu startup.

(7) Zadaniem LDT CitiVERSE EDIC jest wdrożenie projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse w obszarze projektów wielokrajowych dotyczących europejskiej wspólnej infrastruktury danych i usług związanych ze sztuczną inteligencją. W swoich działaniach w tym obszarze LDT CitiVERSE EDIC opracowuje wspólne działanie państw członkowskich UE polegające na wdrożeniu silnego ekosystemu cyfrowego opierającego się na wspólnych komponentach infrastrukturalnych i najnowocześniejszych technologiach w zakresie danych, usług opartych na sztucznej inteligencji i powiązanych elementów na rzecz inteligentnych społeczności w chmurze.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Cyfrowej Dekady ustanowionego w art. 23 ust. 1 decyzji (UE) 2022/2481,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym ustanawia się konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC).
2. 
LDT CitiVERSE EDIC posiada osobowość prawną i posiada, w każdym z państw członkowskich, zdolność do czynności prawnych o najszerszym zakresie przyznawaną podmiotom prawnym na podstawie prawa krajowego danego państwa członkowskiego. Może w szczególności nabywać, posiadać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome oraz własność intelektualną, zawierać umowy i być stroną w postępowaniach sądowych.
3. 
Zasadnicze elementy statutu LDT CitiVERSE EDIC, uzgodnione przez jego członków, są załączone do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 lutego 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADNICZE ELEMENTY STATUTU LDT CitiVERSE EDIC

1)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. c) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  2

Nazwa, siedziba, lokalizacja i język roboczy

[...]

2. 
Nazwa EDIC, o którym mowa w ust. 1, brzmi "Networked Local Digital Twins towards a CitiVERSE EDIC"; dalej zwane jest ono "LDT CitiVERSE EDIC".
3. 
LDT CitiVERSE EDIC ma siedzibę statutową w Walencji (Hiszpania).
2)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. d) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  30

Czas trwania

1. 
LDT CitiVERSE EDIC ustanawia się na czas nieokreślony.
Artykuł  31

Likwidacja

1. 
Decyzję o likwidacji LDT CitiVERSE EDIC podejmuje zgromadzenie członków zgodnie z art. 11.
2. 
Bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie w ciągu dziesięciu dni od przyjęcia decyzji o likwidacji LDT CitiVERSE EDIC, LDT CitiVERSE EDIC zawiadamia Komisję Europejską o tej decyzji.
3. 
Aktywa pozostałe po spłacie długów LDT CitiVERSE EDIC rozdziela się pomiędzy członków proporcjonalnie do ich skumulowanego rocznego wkładu na rzecz LDT CitiVERSE EDIC, jak określono w art. 10, lub przekazuje innemu podmiotowi prawnemu, jeżeli podmiot ten kontynuuje działalność EDIC.
4. 
Bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie w ciągu dziesięciu dni od zakończenia procedury likwidacji, LDT Citi- VERSE EDIC powiadamia Komisję o tym fakcie.
3)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. e) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  22

Odpowiedzialność i ubezpieczenie

1. 
EDIC odpowiada za swoje długi.
2. 
Odpowiedzialność finansowa członków za długi EDIC jest ograniczona do wysokości ich odpowiednich wkładów wniesionych na rzecz EDIC, jak określono w załączniku III.
3. 
Unia Europejska nie ponosi odpowiedzialności za długi LDT CitiVERSE EDIC.
4)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. i) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  21

Zwolnienia z podatku i akcyzy

1. 
Zwolnienia z VAT na podstawie art. 143 ust. 1 lit. g) i art. 151 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/112/WE ograniczają się do zakupów dokonywanych przez LDT CitiVERSE EDIC oraz przez członków LDT CitiVERSE EDIC, które są przeznaczone do oficjalnego i wyłącznego użytku LDT CitiVERSE EDIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby niemającej charakteru gospodarczego działalności LDT CitiVERSE EDIC zgodnej z przedmiotem jego działalności.
2. 
Zwolnienia z VAT ograniczają się do zakupów o wartości przekraczającej 300 EUR.
3. 
Zwolnienia z akcyzy na podstawie art. 11 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady (UE) 2020/262 ograniczają się do zakupów dokonywanych przez LDT CitiVERSE EDIC przeznaczonych do oficjalnego i wyłącznego użytku LDT CitiVERSE EDIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby niemającej charakteru gospodarczego działalności LDT CitiVERSE EDIC zgodnej z przedmiotem jego działalności i że wartość zakupu przekracza kwotę 300 EUR.
1 Dz.U. L 323 z 19.12.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2481/oj.
2 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s 1).
3 Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4), ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2020/262/oj).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024