uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 31 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
(1) W dniu 19 listopada 2018 r. Rada przyjęła strategię UE na rzecz zwalczania nielegalnej broni palnej, broni strzeleckiej i lekkiej (BSiL) oraz amunicji do tych rodzajów broni, zatytułowaną "Zabezpieczenie broni, ochrona obywateli" (zwaną dalej "strategią UE dotyczącą BSiL"). Strategia UE dotycząca BSiL zobowiązuje Unię i jej państwa członkowskie do pomocy we wzmacnianiu zdolności w zakresie egzekwowania prawa, aby wykrywać, zakłócać działalność i zakazywać działalności siatek nielegalnego handlu bronią oraz zapobiegać sytuacjom, w których broń palna trafia w ręce terrorystów i przestępców za pośrednictwem nielegalnego rynku, między innymi poprzez blokowanie nielegalnego finansowania i transportu broni oraz usprawnienie roli policji granicznej, organów celnych i portowych w walce z nielegalnym przepływem broni drogą morską.
(2) W dniu 2 grudnia 2019 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2019/2009 1 dotyczącą wspierania wysiłków Ukrainy na rzecz zwalczania nielegalnego handlu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi, we współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rada przyjęła następnie decyzje (WPZiB) 2022/2276 2 , (WPZiB) 2024/330 3 i (WPZiB) 2024/1805 4 , aby przedłużyć okres wdrażania decyzji (WPZiB) 2019/2009 do dnia 21 stycznia 2025 r.
(3) W dniu 2 grudnia 2021 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2021/2133 5 dotyczącą wsparcia kompleksowego programu wspierania wysiłków na rzecz zapobiegania nielegalnemu handlowi BSiL i amunicją konwencjonalną oraz zwalczania tego procederu w Europie Południowo-Wschodniej.
(4) Bezprecedensowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, jakie pojawiają się od lutego 2022 r. w wyniku nielegalnej rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, znacząco zwiększyły ryzyko handlu bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi w Ukrainie i ich rozprzestrzeniania. Potencjalnie stanowi to znaczące długoterminowe zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno w Unii, jak i w Ukrainie. Współpraca między Unią a Ukrainą w tej kwestii stanowi zatem przedmiot wspólnego zainteresowania.
(5) Wykonywanie decyzji (WPZiB) 2019/2009 wykazało jej skuteczność oraz podkreśliło bezwzględną konieczność bieżącego i rozszerzonego wsparcia.
(6) W lutym 2024 r. władze ukraińskie zwróciły się do Sekretariatu OBWE o dalsze wspieranie wzmacniania zdolności władz ukraińskich w zakresie zapobiegania nielegalnemu handlowi bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi oraz zwalczania tego procederu we wszystkich jego aspektach.
(7) Wspólne zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa między Unią Europejską a Ukrainą z dnia 27 czerwca 2024 r. stanowią, że:
- Unia i Ukraina zintensyfikują współpracę w celu zapobiegania przenikaniu broni palnej oraz BSiL, amunicji do tych rodzajów broni oraz materiałów wybuchowych, oraz w celu zwalczania tego zjawiska,
- Unia będzie nadal wspierać Ukrainę w tworzeniu solidnej zdolności do monitorowania zapasów, przypadków nabywania oraz posiadania broni palnej i BSiL, prowadzenia dochodzeń w sprawie jej nielegalnego posiadania i handlu nią oraz wnoszenia w tej sprawie oskarżeń, a także wspierania międzynarodowej współpracy i pomocy w tym zakresie,
- Unia będzie popierać wyznaczenie i rozwinięcie odpowiednich struktur mających na celu skuteczną kontrolę i utylizację broni palnej oraz BSiL,
- Unia i Ukraina będą czynnie ujawniać i zwalczać manipulację informacjami dokonywaną przez Rosję w tym zakresie,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.3003 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2024/3003 w sprawie wsparcia wzmocnienia zdolności organów ukraińskich w zakresie zapobiegania nielegalnemu handlowi bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi oraz zwalczania tego procederu, we współpracy z OBWE |
Data aktu: | 02/12/2024 |
Data ogłoszenia: | 03/12/2024 |
Data wejścia w życie: | 02/12/2024 |