uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 4 akapit pierwszy,
(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2 ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.
(2) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2018/2019 uwzględniono tymczasowo jako rośliny wysokiego ryzyka 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących z państw trzecich. Wykaz ten obejmuje rodzaj Tilia L.
(3) W dniu 9 czerwca 2023 r. Zjednoczone Królestwo 3 przedłożyło Komisji wniosek o wywóz do Unii następujących roślin przeznaczonych do sadzenia należących do gatunków Tilia cordata L. i Tilia platyphyllos L., pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa: okulanty/zrazy w wieku do dwóch lat, o maksymalnej średnicy 12 mm, przeznaczone do sadzenia rośliny w wieku do siedmiu lat, z odkrytymi korzeniami, o maksymalnej średnicy 40 mm u podstawy łodygi oraz przeznaczone do sadzenia rośliny w wieku do 25 lat, w podłożu uprawowym, o maksymalnej średnicy 80 mm u podstawy łodygi. Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.
(4) Dnia 18 kwietnia 2024 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z roślinami, w odniesieniu do których złożono wniosek 4 . Urząd nie zidentyfikował żadnego agrofaga istotnego dla roślin przeznaczonych do sadzenia gatunków Tilia cordata L. i Tilia platyphyllos L. pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa ("odpowiednie rośliny").
(5) Na podstawie opinii Urzędu uznaje się, że zagrożenie fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii odnośnych roślin, niezależnie od ich wieku, rozmiaru i typu, jest na dopuszczalnym poziomie.
(6) W związku z tym przeznaczonych do sadzenia roślin gatunku Tilia cordata L. i Tilia platyphyllos L. pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa nie należy już uznawać za rośliny wysokiego ryzyka. Należy je zatem usunąć z wykazu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka zawartego w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.
(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019.
(8) W celu wypełnienia zobowiązań Unii wynikających z porozumienia Światowej Organizacji Handlu w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 5 należy w jak najkrótszym czasie wznowić przywóz przeznaczonych do sadzenia roślin gatunków Tilia cordata L. i Tilia platyphyllos L. pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa.
(9) Niniejsze rozporządzenie jest zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 17 lipca 2024 r.
Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.
10.12.2025Mimo iż do 1 stycznia zostały trzy tygodnie, przedsiębiorcy wciąż nie mają pewności, które zmiany wejdą w życie w nowym roku. Brakuje m.in. rozporządzeń wykonawczych do KSeF i rozporządzenia w sprawie JPK VAT. Część ustaw nadal jest na etapie prac parlamentu lub czeka na podpis prezydenta. Wiadomo już jednak, że nie będzie dużej nowelizacji ustaw o PIT i CIT. W 2026 r. nadal będzie można korzystać na starych zasadach z ulgi mieszkaniowej i IP Box oraz sprzedać bez podatku poleasingowy samochód.
10.12.2025Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.1958 |
| Rodzaj: | Rozporządzenie |
| Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2024/1958 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 w odniesieniu do roślin przeznaczonych do sadzenia należących do gatunków Tilia cordata L. i Tilia platyphyllos L. pochodzących ze Zjednoczonego Królestwa |
| Data aktu: | 17/07/2024 |
| Data ogłoszenia: | 18/07/2024 |
| Data wejścia w życie: | 21/07/2024 |