Decyzja 2024/1277 w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi

DECYZJA RADY (UE) 2024/1277
z dnia 29 kwietnia 2024 r.
w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W swoim komunikacie z 2002 r., skierowanym do Rady Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (zwanej dalej "Radą TRIPS"), Unia i jej państwa członkowskie postanowiły omówić wprowadzenie osobnego wymogu informacyjnego umożliwiającego państwom członkowskim śledzenie zgłoszeń patentowych odnoszących się do zasobów genetycznych.

(2) W 2004 r. Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) postanowiło, zgodnie z sugestią Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej, przeanalizować kwestię związku między dostępem do zasobów genetycznych a wymogami informacyjnymi w zgłoszeniach dotyczących praw własności intelektualnej.

(3) Od 2004 r. WIPO prowadzi dyskusję na temat ujawniania w zgłoszeniach patentowych pochodzenia lub źródła zasobów genetycznych i związanej z nimi wiedzy tradycyjnej.

(4) Zgromadzenie Ogólne WIPO postanowiło zwołać konferencję dyplomatyczną, która miałaby się odbyć nie później niż w 2024 r., w celu zawarcia międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi.

(5) Unia powinna uczestniczyć w negocjacjach na temat takiego międzynarodowego instrumentu prawnego w odniesieniu do kwestii objętych jej kompetencjami i kwestii, w przypadku których Unia przyjęła wspólne zasady, na które może wpływać ten instrument międzynarodowy, lub których zakres może on zmienić. Państwa członkowskie zachowują swoje kompetencje w zakresie, w jakim ten międzynarodowy instrument prawny nie wpływa na wspólne zasady ani nie zmienia ich zakresu, w tym również w odniesieniu do ich przewidywalnych przyszłych zmian.

(6) Niniejsza decyzja powinna pozostawać bez uszczerbku dla podziału kompetencji między Unią a jej państwami członkowskimi, określonego w Traktatach,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym upoważnia się Komisję do rozpoczęcia w imieniu Unii negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi, w odniesieniu do kwestii objętych kompetencjami Unii i kwestii, w przypadku których przyjęła ona wspólne zasady, na które może wpływać ten instrument międzynarodowy, lub których zakres może on zmienić.
2. 
Negocjacje są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum. Wytyczne te mogą być zmieniane i doprecyzowywane w zależności od przebiegu negocjacji.
3. 
W zakresie, w jakim przedmiot negocjacji wchodzi w zakres kompetencji zarówno Unii, jak i jej państw członkowskich, Komisja i państwa członkowskie powinny ściśle współpracować w procesie negocjacji, dążąc do zapewnienia jedności w reprezentowaniu Unii i jej państw członkowskich na arenie międzynarodowej.
Artykuł  2

Negocjacje prowadzi się w porozumieniu z Grupą Roboczą ds. Własności Intelektualnej, która zostaje niniejszym wyznaczona jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Komisja regularnie składa specjalnemu komitetowi, o którym mowa w akapicie pierwszym, sprawozdania na temat kroków podjętych na podstawie niniejszej decyzji i regularnie się z nim konsultuje.

Gdy tylko Rada wyrazi takie życzenie, Komisja złoży jej - również na piśmie - sprawozdanie z przebiegu i wyników negocjacji.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 29 kwietnia 2024 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.1277

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2024/1277 w sprawie upoważnienia do rozpoczęcia w imieniu Unii Europejskiej negocjacji w ramach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej na temat międzynarodowego instrumentu prawnego dotyczącego własności intelektualnej, zasobów genetycznych i wiedzy tradycyjnej związanej z zasobami genetycznymi
Data aktu: 29/04/2024
Data ogłoszenia: 03/05/2024