uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 230 ust. 1, art. 232 ust. 1 i art. 232 ust. 3,
(1) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono między innymi wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z jednym z tych wymagań w zakresie zdrowia zwierząt przesyłki te muszą pochodzić z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kompartmentu, wymienionych w wykazie zgodnie z art. 230 ust. 1 tego rozporządzenia.
(2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/692 2 uzupełnia rozporządzenie (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek niektórych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów. Rozporządzenie delegowane (UE) 2020/692 stanowi, że zezwala się na wprowadzanie do Unii przesyłek zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem tego rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy pochodzą one z państwa trzeciego lub terytorium, bądź ich strefy lub kom- partmentu, wymienionych w wykazie odnośnie do poszczególnych gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego.
(3) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/404 3 ustanowiono wykazy państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref lub kompartmentów, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek gatunków i kategorii zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego, które są objęte zakresem rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692. Wykazy i niektóre ogólne zasady dotyczące wykazów znajdują się w załącznikach I-XXII do tego rozporządzenia wykonawczego.
(4) W załączniku IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek koniowatych. Republikę Południowej Afryki wymieniono w tym załączniku, przypisano do grupy sanitarnej F i zregionalizowano jako strefę ZA-1, ograniczoną do obszaru metropolitalnego Kapsztadu. Wprowadzanie do Unii przesyłek zarejestrowanych koni z tej strefy jest zawieszone od dnia 3 maja 2011 r.
(5) W październiku 2022 r. w Republice Południowej Afryki przeprowadzono audyt Komisji 4 , aby ocenić kontrole zdrowia zwierząt w odniesieniu do wprowadzania do Unii przesyłek zarejestrowanych koniowatych, zwłaszcza w zakresie gwarancji zdrowia zwierząt pod kątem afrykańskiego pomoru koni. Wyniki audytu wykazały, że w ostatnich latach Republika Południowej Afryki znacznie podniosła poziom nadzoru nad afrykańskim pomorem koni i zwalczania tej choroby na obszarze kontroli. Stwierdzono jednak również pewne niedociągnięcia. Republika Południowej Afryki przedstawiła plan działania, aby zastosować się do zaleceń sformułowanych w sprawozdaniu z audytu, oraz dodatkowe gwarancje dotyczące nadzoru nad afrykańskim pomorem koni i zwalczania tej choroby do celów wprowadzania do Unii przesyłek zarejestrowanych koni.
(6) W świetle tych gwarancji przedstawionych przez Republikę Południowej Afryki należy ponownie zezwolić na wprowadzanie do Unii przesyłek zarejestrowanych koni ze strefy ZA-1 zgodnie z warunkami szczególnymi dotyczącymi dodatkowych środków zmniejszających ryzyko w odniesieniu do afrykańskiego pomoru koni. W związku z tym w odniesieniu do strefy ZA-1 w Republice Południowej Afryki należy dodać warunek szczególny "AHS-ZA" w kolumnie 6 tabeli w części 1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 oraz datę otwarcia w kolumnie 9 tej tabeli. Ponadto w części 3 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 należy zawrzeć opis warunku szczególnego "AHS-ZA".
(7) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/351 5 zmieniono załącznik II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/403 6 poprzez skreślenie wzoru świadectwa zdrowia zwierząt i wzoru oświadczenia na potrzeby tranzytu przez terytorium Unii przesyłek koniowatych nieprzeznaczonych do uboju (wzór "EQUI-TRANS- IT-X") oraz wzoru świadectwa zdrowia zwierząt i wzoru oświadczenia na potrzeby tranzytu przez terytorium Unii przesyłek koniowatych przeznaczonych do uboju (wzór "EQUI-TRANSIT-Y"), ponieważ w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/692 nie określono żadnych wymogów szczególnych dotyczących tranzytu koniowatych przez terytorium Unii. Ponadto rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2024/351 zmieniono wzór świadectwa zdrowia zwierząt i wzór oświadczenia na potrzeby powtórnego wprowadzenia na terytorium Unii zarejestrowanych koni po czasowym wywozie na okres nie dłuższy niż 90 dni w celu udziału w określonych wyścigach (wzór "EQUI-RE- ENTRY-90-RACE") poprzez włączenie zawodów Bahrain Turf Series i Pucharu Arabii Saudyjskiej. W związku z tym należy skreślić odniesienia do "EQUI-TRANSIT-X" i "EQUI-TRANSIT-Y" z kolumny 5 tabeli w części 1 załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, natomiast odniesienia do "EQUI-RE-ENTRY-90-RACE" należy zaktualizować i pozostawić w kolumnie 5 tej tabeli w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Australii, Bahrajnu, Kanady, Hongkongu, Japonii, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Singapuru i Stanów Zjednoczonych, ponieważ wzór "EQUI-RE-ENTRY-90-RACE" obejmuje konkretne wyścigi odbywające się wyłącznie w tych państwach trzecich.
(8) W załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich lub terytoriów, lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek psów, kotów i fretek domowych, wraz z warunkami szczególnymi, jakie muszą spełniać takie przesyłki, aby zezwolono na ich wprowadzanie do Unii.
(9) Kontrole przeprowadzone w ostatnich latach przez właściwe organy państw członkowskich w punktach kontroli granicznej wykazały powtarzające się niezgodności z niektórymi wymogami unijnymi w przypadku przesyłek psów, kotów i fretek domowych wprowadzanych do Unii z Białorusi i Rosji, w szczególności w odniesieniu do środków zapobiegania wściekliźnie i związanych z tym świadectw. W wyniku tych niezgodności rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2024/1130 7
zaktualizowano wykaz terytoriów i państw trzecich zawarty w części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 577/2013 8 , w przypadku których nie jest obowiązkowe badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania w odniesieniu do psów, kotów i fretek domowych wprowadzanych do Unii, aby usunąć z tego wykazu pozycje dotyczące Białorusi i Rosji.
(10) Aby uwzględnić art. 76 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692, w trosce o jasność prawa Unii należy uwzględnić niedawne aktualizacje wykazu zawartego w części 2 załącznika II do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 577/2013 w odniesieniu do pozycji dotyczących Białorusi i Rosji, poprzez wskazanie w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 warunku szczególnego, zgodnie z którym psy, koty i fretki domowe muszą posiadać ważne badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania przed wprowadzeniem do Unii z Białorusi i Rosji. Te zmiany w części 1 załącznika VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 powinny mieć zastosowanie od dnia 16 września 2024 r., ponieważ jest to data rozpoczęcia stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2024/1130.
(11) W załączniku XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa zwierząt kopytnych. Niektóre stany Brazylii wymieniono w tym załączniku jako upoważnione do wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa bydła.
(12) Brazylia poinformowała Komisję, że niektóre stany Brazylii, które są wymienione obecnie w wykazie dotyczącym wprowadzania do Unii świeżego mięsa bydła i objęte warunkiem szczególnym "Kontrolowany program szczepień" w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, zaprzestały szczepień odnośnych zwierząt przeciwko pryszczycy ze względu na korzystną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby oraz że stany te uznano na szczeblu międzynarodowym za wolne od pryszczycy bez szczepień, zgodnie z procedurą WOAH dotyczącą urzędowego uznania statusu choroby 9 .
(13) W następstwie audytu przeprowadzonego przez Komisję w dniach 10-27 października 2023 r. w celu oceny systemu kontroli zdrowia zwierząt, w szczególności pryszczycy w Brazylii 10 , oraz dalszej wymiany informacji z tym państwem trzecim, określone w prawie Unii warunki wprowadzania do Unii przesyłek świeżego mięsa bydła mające zastosowanie w przypadku państwa trzeciego lub terytorium, lub ich strefy, w których nie przeprowadza się szczepień przeciwko pryszczycy, zostały spełnione przez niektóre stany brazylijskie, które zaprzestały szczepienia i które WOAH uznała za wolne od pryszczycy bez szczepień. W związku z tym warunek szczególny "Kontrolowany program szczepień", o którym mowa w kolumnie 5 tabeli w części 1 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, należy zastąpić warunkiem szczególnym "Brak szczepień" w odniesieniu do wymienionych stanów.
(14) Ponadto należy doprecyzować opis warunku szczególnego "Kontrolowany program szczepień" w części 3 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, uwzględniając sytuacje, w których właściwy organ państwa trzeciego, terytorium lub ich strefy zaprzestał szczepienia zwierząt przeciwko pryszczycy ze względu na korzystną sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do tej choroby.
(15) Ponadto należy doprecyzować opis warunku szczególnego "Brak szczepień" w części 3 załącznika XIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 poprzez skreślenie odniesienia do regularnego nadzoru serologicznego, ponieważ w celu wykazania braku wirusa pryszczycy właściwy organ państwa trzeciego lub terytorium może również stosować inne metody nadzoru.
(16) W części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych.
(17) Mołdawia złożyła do Komisji wniosek o zezwolenie na wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i przedstawiła gwarancje dotyczące zgodności z wymaganiami w zakresie powiadamiania i sprawozdawczości w związku z chorobami umieszczonymi w wykazie w załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692 odnoszącymi się do świeżego mięsa drobiu, a także gwarancje dotyczące zgodności z odpowiednimi unijnymi wymaganiami w zakresie zdrowia zwierząt lub równoważnymi wymaganiami. W listopadzie 2023 r. w Mołdawii przeprowadzono audyt Komisji 11 w celu oceny stosowania środków zwalczania chorób w przypadku wywozu świeżego mięsa drobiu do Unii. Wyniki audytu wykazały, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy we wprowadzaniu wcześniejszych zaleceń. Właściwy organ Mołdawii przedstawił również zadowalający plan działania w odniesieniu do zaleceń sformułowanych w sprawozdaniu z audytu.
(18) Po dniu 29 grudnia 2023 r. Mołdawia powiadomiła jednak Komisję o wystąpieniu kilku ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. W związku z wystąpieniem tych ognisk Mołdawia wyznaczyła obszary objęte ograniczeniami o promieniu co najmniej 10 km wokół zakładów, w których wystąpiła choroba, oraz wprowadziła politykę likwidacji stad w celu kontroli występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków i ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby.
(19) Ponadto Mołdawia przedstawiła Komisji informacje o sytuacji epidemiologicznej na swoim terytorium oraz środkach, jakie wprowadziła celem zapobieżenia dalszemu rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków. Na podstawie oceny Komisji oraz w celu ochrony statusu zdrowia zwierząt w Unii należy zezwolić na wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu z całego terytorium Mołdawii, z wyjątkiem rejonów, w których niedawno wystąpiły ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym, ponieważ w tym państwie trzecim stosuje się regionalizację, strefę MD-1 należy wymienić w kolumnie 2 tabeli zawartej w części 1 sekcja B załącznika XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404, a w tabeli w części 2 tego załącznika należy dodać pozycję dotyczącą Mołdawii z opisem tej strefy.
(20) W załączniku XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich lub terytoriów, bądź ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek produktów mięsnych ze zwierząt kopytnych, drobiu i ptaków łownych. Czarnogóra jest wymieniona w tym załączniku w odniesieniu do produktów mięsnych ze świń utrzymywanych lub dzikich, z przypisanym konkretnym procesem obróbki zmniejszającym ryzyko D przewidzianym w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.
(21) W styczniu 2024 r. Czarnogóra powiadomiła Komisję o pierwszym wystąpieniu u dzików afrykańskiego pomoru świń, który jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie. Biorąc pod uwagę nową sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Czarnogórze oraz biorąc pod uwagę, że minimalna temperatura 70 °C w przypadku procesu obróbki zmniejszającego ryzyko D nie stanowi skutecznej metody inaktywacji wirusa afrykańskiego pomoru świń, należy przypisać Czarnogórze surowszy proces obróbki zmniejszający ryzyko C na potrzeby wprowadzania do Unii przesyłek produktów mięsnych ze świń utrzymywanych z tego państwa trzeciego. Ponadto stosowanie procesu obróbki zmniejszającego ryzyko D należy ograniczyć w przypadku Czarnogóry do obróbki surowej szynki polegającej na fermentacji naturalnej i dojrzewaniu trwającym nie krócej niż dziewięć miesięcy, dzięki której produkt posiada określone właściwości zgodnie z opisem obróbki D w załączniku XXVI do rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/692.
(22) Ponadto ze względu na wyższe ryzyko przenoszenia chorób za pośrednictwem produktów mięsnych ze świń dzikich należy zawiesić wprowadzanie do Unii przesyłek takich produktów mięsnych ze świń dzikich, z wyjątkiem ras domowych, z Czarnogóry. Należy zatem zmienić pozycję dotyczącą tego państwa trzeciego w części 1 sekcja A załącznika XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.
(23) Należy zatem odpowiednio zmienić załączniki IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.
(24) W załączniku XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 ustanowiono wykaz państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych. W tytułach w części 3 i 4 tego załącznika należy sprostować błędne odniesienia do kolumn dotyczących warunków szczególnych i gwarancji zdrowia zwierząt w tabeli zawartej w części 1 sekcja B tego załącznika.
(25) Należy zatem odpowiednio sprostować załącznik XIV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404.
(26) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 23 kwietnia 2024 r.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2024.1170 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2024/1170 w sprawie zmiany załączników IV, VIII, XIII, XIV i XV do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/404 w odniesieniu do wykazów państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek niektórych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz w sprawie sprostowania załącznika XIV do tego rozporządzenia w odniesieniu do wykazu państw trzecich, terytoriów lub ich stref, z których dozwolone jest wprowadzanie do Unii przesyłek świeżego mięsa drobiu i ptaków łownych |
Data aktu: | 23/04/2024 |
Data ogłoszenia: | 30/04/2024 |
Data wejścia w życie: | 20/05/2024, 16/09/2024 |