Rozporządzenie wykonawcze 2023/2157 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2157
z dnia 17 października 2023 r.
w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 1 , w szczególności jego art. 133 i art. 134 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W pkt 2 lit. a) ppkt (iv) załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1475 2  liczba cyfr przypisanych do kodu budżetu okazała się niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby państw członkowskich w zakresie liczby kwot jednostkowych dotyczących interwencji w ramach WPR. W związku z tym, aby zapewnić jasność i spójność, w opisie kodu budżetu, który ma zostać zgłoszony, należy usunąć odniesienie do liczby cyfr, a pkt 2 lit. a) ppkt (iv) tego załącznika powinien zostać odpowiednio zmieniony.

(2) W pkt 7 załącznika V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 przewidziano roczne sprawozdanie zawierające informacje rynkowe dotyczące innych sektorów, o których mowa w art. 42 lit. f) rozporządzenia (UE) 2021/2115. Aby umożliwić ocenę wskaźnika zorganizowania w sektorze owoców i warzyw, w sektorze chmielu oraz w sektorze oliwy z oliwek i oliwek stołowych, co umożliwi lepszą ocenę zakresu wspólnej polityki rolnej, należy gromadzić dane dotyczące całkowitej powierzchni produkcji owoców i warzyw, chmielu i oliwy z oliwek oraz produkcji oliwek stołowych od producentów zorganizowanych w ramach organizacji producentów, międzynarodowych organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów i międzynarodowych zrzeszeń organizacji producentów. W celu zapewnienia gromadzenia tych danych należy zmienić "formularz A.7" w pkt 7 tego załącznika.

(3) Aby zapewnić gromadzenie danych na temat budżetu transgranicznych/transnarodowych grup operacyjnych oraz całkowitego budżetu grup operacyjnych innych niż grupy wspierane przez EFRROW, państwa członkowskie powinny dostarczyć dodatkowe dane dotyczące dodatkowego finansowania innego niż krajowe lub wkładów prywatnych. Należy zatem zmienić pkt 1 lit. n) ppkt (iv) oraz pkt 1 lit. p) załącznika VI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475.

(4) Art. 2 lit. d) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 zobowiązuje państwa członkowskie do przeprowadzenia, w ramach ewaluacji planów strategicznych WPR oraz w stosownych przypadkach, oceny konkretnych interwencji lub tematów planów strategicznych WPR. Punkt 4 lit. b) załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego zawiera błędne odniesienie do art. 2 lit. e) tego rozporządzenia wykonawczego, zamiast odniesienia do lit. d) tego artykułu. W celu zapewnienia jasności i spójności należy odpowiednio sprostować pkt 4 lit. b) tego załącznika.

(5) Należy skorygować kilka błędów w przepisach dotyczących nazw zmiennych określonych w załącznikach II, IV i VI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1475.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Polityki Rolnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przepisy zmieniające

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1475 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 2 lit. a) ppkt (iv) załącznika IV otrzymuje brzmienie:

"(iv) M040: kod budżetu

W tym polu podaje się kod budżetu, który obejmuje nomenklaturę budżetową, rodzaj interwencji, sektor i podsektor, wskaźnik produktu, interwencję, kwotę jednostkową, zmniejszenie płatności lub stawki wkładu oraz rok kalendarzowy;";

2)
pkt 7 załącznika V otrzymuje brzmienie:

"7. Formularz A.7.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, sektora chmielu, sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych oraz pozostałych sektorów, o których mowa w art. 42 lit. a) i d)-f) rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do których państwo członkowskie corocznie przekazuje następujące informacje rynkowe dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego:

a) całkowity obszar (w hektarach) produkcji owoców i warzyw (z wyłączeniem grzybów) przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

b) całkowity obszar (w hektarach) produkcji chmielu przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

c) całkowity obszar (w hektarach) produkcji oliwy z oliwek i oliwek stołowych przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

d) w przypadku innych sektorów:

– w przypadku sektorów upraw, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. a)-e), h), k) i m) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz sektorów obejmujących produkty wymienione w załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2021/2115 - całkowity obszar (w hektarach) przypadający na lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP i MZOP,

– w przypadku sektorów produkcji zwierzęcej, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. o)-t) i w) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz sektorów obejmujących produkty wymienione w załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2021/2115 - całkowita liczba zwierząt lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP i MZOP.";

3)
w pkt 1 załącznika VI wprowadza się następujące zmiany:
a)
lit. n) ppkt (iv) otrzymuje brzmienie:

"(iv) budżet na państwa członkowskie/regiony, które stanowią część projektu, w wydatkach publicznych, sumujący wszystkie wkłady (EFRROW, współfinansowanie krajowe, dodatkowe finansowanie krajowe i w stosownych przypadkach inne finansowanie);";

b)
lit. p) otrzymuje brzmienie:

"p) budżet całkowity: całkowity wkład projektu (EFRROW, współfinansowanie krajowe, dodatkowe finansowanie krajowe i w stosownych przypadkach inne finansowanie);".

Artykuł  2

Przepisy sprostowujące

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1475 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
pkt 4 lit. b) załącznika II otrzymuje brzmienie otrzymuje brzmienie:

"b) w stosownych przypadkach ewaluacji dotyczących konkretnych tematów, o których mowa w art. 2 lit. d);";

2)
w załączniku IV wprowadza się następujące sprostowania:
a)
pkt 2 lit. b) ppkt (i) nagłówek "M050: całkowita wypłacona kwota (środki UE)" otrzymuje brzmienie:

"M050: całkowita kwota środków UE";

b)
(nie dotyczy wersji polskiej);
3)
pkt 1 lit. i) załącznika VI otrzymuje brzmienie:

"i) stan projektu: w toku, zakończony, anulowany;".

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 października 2023 r.

1 Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1475 z dnia 6 września 2022 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do ewaluacji planów strategicznych WPR oraz dostarczania informacji na potrzeby monitorowania i ewaluacji (Dz.U. L 232 z 7.9.2022, s. 8).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2157

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2157 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR
Data aktu: 17/10/2023
Data ogłoszenia: 18/10/2023
Data wejścia w życie: 25/10/2023