uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a) oraz art. 18 ust. 1 lit. b),
(1) Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) benalaksylu, bromoksynilu i fenamifosu określono w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP chlorsulfuronu i epoksykonazolu określono w części A załącznika III do tego rozporządzenia.
(2) Zatwierdzenie substancji czynnej benalaksyl nie zostało odnowione rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/1280 2 , między innymi ze względów związanych ze zdrowiem człowieka. Zatwierdzenie to wygasło z dniem 31 lipca 2021 r. Wszystkie dotychczasowe zatwierdzenia dotyczące środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną zostały cofnięte.
(3) W kontekście nieodnowienia zatwierdzenia benalaksylu Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") nie mógł stwierdzić, że substancja ta nie ma właściwości zaburzania funkcjonowania układu hormonalnego 3 .
(4) Benalaksyl-M jest zatwierdzoną substancją czynną do stosowania w środkach ochrony roślin. Definicja pozostałości zarówno dla benalaksylu, jak i benalaksylu-M brzmi: "Benalaksyl, w tym inne mieszaniny izomerów składowych, łącznie z benalaksylem-M (suma izomerów)". NDP benalaksylu na powierzchni winogron stołowych, ziemniaków, czosnku, cebuli, szalotki, arbuzów, sałat i porów są bezpieczne dla konsumentów i powinny zostać utrzymane w celu uwzględnienia dozwolonych zastosowań benalaksylu-M na powierzchni tych produktów. W przypadku winogron do produkcji wina i melonów obowiązujące NDP odpowiadają kodeksowym najwyższym dopuszczalnym poziomom pozostałości ("CXL"). Są one bezpieczne dla konsumentów i powinny również zostać utrzymane zgodnie z art. 14 ust. 2 lit. e) rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP dotyczące dozwolonych zastosowań benalaksylu-M na powierzchni oberżyn/bakłażanów i pomidorów są niższe niż NDP benalaksylu. W związku z tym NDP benalaksylu na powierzchni tych produktów należy obniżyć do obecnych NDP dla benalaksylu-M. W przypadku papryki rocznej i ziaren rzepaku nie istnieją żadne dozwolone zastosowania benalaksylu-M i nie ma CXL ani tolerancji importowych. NDP benalaksylu na powierzchni tych produktów należy obniżyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 do granicy oznaczalności ("LOD").
(5) Zatwierdzenie substancji czynnej bromoksynil nie zostało odnowione rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/1276 4 , między innymi ze względów związanych ze zdrowiem człowieka. Zatwierdzenie tej substancji wygasło z dniem 31 lipca 2021 r. Wszystkie obowiązujące zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające bro- moksynil zostały cofnięte i nie istnieją żadne CXL ani tolerancje importowe dla tej substancji czynnej. Zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 14 ust. 1 lit. a) należy zatem usunąć obecne NDP tej substancji ustanowione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP w odniesieniu do wszystkich produktów należy wyznaczyć na poziomie granicy oznaczalności w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 zgodnie z art. 18 pkt 1 lit. b) tego rozporządzenia.
(6) Zatwierdzenie substancji czynnej chlorsulfuron wygasło z dniem 31 grudnia 2019 r., a wnioskodawca nie złożył wniosku o jego odnowienie. Wszystkie dotychczasowe zatwierdzenia dotyczące środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną zostały cofnięte. Nie istnieją CXL ani tolerancje importowe dla chlorsulfuronu. Zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 14 ust. 1 lit. a) należy zatem usunąć obecne NDP tej substancji ustanowione w części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP w odniesieniu do wszystkich produktów należy wyznaczyć na poziomie granicy oznaczalności w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 zgodnie z art. 18 pkt 1 lit. b) tego rozporządzenia.
(7) Zatwierdzenie substancji czynnej epoksykonazol wygasło z dniem 30 kwietnia 2020 r., a wnioskodawca wycofał wniosek o jego odnowienie. Wszystkie dotychczasowe zatwierdzenia dotyczące środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną zostały cofnięte. Nie istnieją CXL ani tolerancje importowe dla epoksykonazolu. Zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 14 ust. 1 lit. a) należy zatem usunąć obecne NDP tej substancji ustanowione w części A załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP w odniesieniu do wszystkich produktów należy wyznaczyć na poziomie granicy oznaczalności w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 zgodnie z art. 18 pkt 1 lit. b) tego rozporządzenia.
(8) Zatwierdzenie substancji czynnej fenamifos nie zostało odnowione rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/1246 5 , między innymi ze względów związanych ze zdrowiem człowieka. Zatwierdzenie tej substancji wygasło z dniem 23 września 2020 r. Wszystkie dotychczasowe zezwolenia dotyczące środków ochrony roślin zawierających fenami- fos zostały cofnięte.
(9) W kontekście nieodnowienia zatwierdzenia fenamifosu Urząd stwierdził szereg obaw 6 związanych z zagrożeniem dla zdrowia konsumentów oraz brak danych dotyczących reprezentatywnych zastosowań dotyczących warzyw owocowych.
(10) NDP dotyczące winogron stołowych i winogron do produkcji wina odpowiadają tolerancjom importowym, ale ponieważ pakiet danych w odniesieniu do metabolitów M01 i M02 na temat genotoksyczności był niekompletny, a ocena ryzyka dla konsumentów nie mogła zostać sfinalizowana, nie można wykluczyć ryzyka dla konsumentów. NDP dotyczące pomidorów, papryki rocznej, oberżyn/bakłażanów, melonów i korzeni buraka cukrowego opierają się na zastosowaniach fenamifosu w UE, których zatwierdzenia zostały cofnięte. Zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 14 ust. 1 lit. a) należy zatem usunąć obecne NDP tej substancji ustanowione w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP w odniesieniu do wszystkich produktów należy wyznaczyć na poziomie granicy oznaczalności w załączniku V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 zgodnie z art. 18 pkt 1 lit. b) tego rozporządzenia.
(11) Komisja skonsultowała się z laboratoriami referencyjnymi Unii Europejskiej ds. pozostałości pestycydów w związku z potrzebą dostosowania niektórych granic oznaczalności. W odniesieniu do wszystkich substancji czynnych objętych niniejszym rozporządzeniem laboratoria te zaproponowały granice oznaczalności dla poszczególnych produktów, które są osiągalne w sposób analityczny.
(12) Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu przeprowadzono konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.
(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.
(14) Należy przewidzieć odpowiednio długi termin przed rozpoczęciem stosowania nowych NDP, aby umożliwić państwom członkowskim, państwom trzecim i podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze dostosowanie się do wymogów wynikających ze zmian odpowiednich NDP.
(15) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 18 stycznia 2023 r.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2023.17.22 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie 2023/128 zmieniające załączniki II, III i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości benalaksylu, bromoksynilu, chlorsulfuronu, epoksykonazolu i fenamifosu w określonych produktach lub na ich powierzchni |
Data aktu: | 18/01/2023 |
Data ogłoszenia: | 19/01/2023 |
Data wejścia w życie: | 08/08/2023, 08/02/2023 |