uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 10 ust. 4 akapit trzeci,
(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 149/2013 2 określono między innymi wartości progów wiążą- cych się z obowiązkiem rozliczania do celów obowiązku rozliczania.
(2) Zgodnie z art. 10 ust. 4 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 648/2012 Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) ma za zadanie dokonywać okresowego przeglądu wartości tych progów wiążących się z obowiązkiem rozliczania i proponować regulacyjne standardy techniczne w celu zmiany tych progów. Przegląd ten mają poprzedzać konsultacje z Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) i innymi właściwymi organami, a w przeglądzie należy uwzględniać, w razie potrzeby, wzajemne powiązania kontrahentów finansowych.
(3) W przypadku niektórych jurysdykcji państw trzecich nie przyjęto jeszcze decyzji w sprawie równoważności, o której mowa w art. 2a rozporządzenia (UE) nr 648/2012. W rezultacie kontrakty zawierane na rynkach w tych jurysdykcjach państw trzecich uznaje się za kontrakty będące przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym i - mimo że są rozliczane przez uznanych CCP - uwzględnia się je przy obliczaniu progów wiążących się z obowiązkiem rozliczania. W ostatnim czasie wzrosły również ceny surowców, do czego znacznie przyczyniła się niczym niesprowoko- wana i nieuzasadniona agresja wojskowa Rosji na Ukrainę. Względy te powodują konieczność dokonania odpowiedniej korekty obecnego progu dla towarowych instrumentów pochodnych. Wartość progu wiążącego się z obowiązkiem rozliczania dla pozycji utrzymywanych w towarowych instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym należy zatem podwyższyć z 3 mld EUR do 4 mld EUR.
(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie delegowane (UE) nr 149/2013.
(5) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi sprawozdanie oraz projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożone Komisji przez ESMA.
(6) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat progów wiążących się z obowiązkiem rozliczania dla różnych klas aktywów, a w szczególności na temat progów wiążących się z obowiązkiem rozliczania dla klas aktywów obejmujących towarowe instrumenty pochodne. Biorąc pod uwagę ograniczony zakres zmiany i jej pilny charakter w świetle gwałtownie rosnących cen surowców, przeprowadzenie przez ESMA dodatkowych otwartych konsultacji publicznych na temat projektu tych regulacyjnych standardów technicznych byłoby wysoce nieproporcjonalne. ESMA skonsultował się jednak z ERRS zgodnie z art. 10 ust. 4 akapit czwarty rozporządzenia (UE) nr 648/2012 oraz zwrócił się o poradę do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych ustanowionej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 3 .
(7) Biorąc pod uwagę niedawny wzrost cen surowców i jego wpływ na kontrahentów niefinansowych zajmujących pozycje w towarowych instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, konieczne jest jak najszybsze skorygowanie wartości progu wiążącego się z obowiązkiem rozliczania dla pozycji utrzymywanych przez kontrahentów niefinansowych w towarowych instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym. ESMA oceni wpływ skorygowanego progu w świetle obecnego kryzysu energetycznego i inflacji oraz zaproponuje zmiany, jeżeli uzna to za konieczne i stosowne. Niniejsze rozporządzenie powinno zatem wejść w życie w trybie pilnym,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 18 października 2022 r.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2022.307.29 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie delegowane 2022/2310 zmieniające regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) nr 149/2013 w odniesieniu do wartości progu wiążącego się z obowiązkiem rozliczania dla pozycji utrzymywanych w towarowych kontraktach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym i innych kontraktach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym |
Data aktu: | 18/10/2022 |
Data ogłoszenia: | 28/11/2022 |
Data wejścia w życie: | 29/11/2022 |