united kingdom
ukraine

Decyzja 2022/521 w sprawie mianowania członków Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)

DECYZJA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY I KOMISJI (UE, Euratom) 2022/521
z dnia 28 marca 2022 r.
w sprawie mianowania członków Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)

PARLAMENT EUROPEJSKI, RADA I KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z późniejszymi zmianami 1  dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 2 , w szczególności jego art. 15 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 stanowi, że Komitet Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest złożony z pięciu niezależnych członków, posiadających doświadczenie w pracy na stanowiskach wysokiego szczebla w organach sądowych lub dochodzeniowych, lub też na porównywalnych stanowiskach związanych z dziedzinami działalności Urzędu. Są oni mianowani za wspólnym porozumieniem Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Decyzja o mianowaniu członków Komitetu Nadzoru zawiera również listę kandydatów rezerwowych, którzy mogą zastąpić członków Komitetu Nadzoru do końca ich kadencji, na wypadek gdyby jeden lub kilku członków złożyło rezygnację, zmarło lub stało się trwale niezdolnymi do pełnienia obowiązków.

(2) Zgodnie z art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 kadencja członków Komitetu Nadzoru trwa pięć lat i nie jest odnawialna. W celu zachowania ciągłości wiedzy Komitetu Nadzoru zastępuje się raz trzech, a raz dwóch jego członków.

(3) Zgodnie z art. 15 ust. 6 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami Komisji członkom Komitetu Nadzoru wypłaca się dzienną dietę oraz zwraca się koszty poniesione w trakcie wykonywania przez nich swoich obowiązków.

(4) Zgodnie z art. 15 ust. 7 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 pełniąc swoje obowiązki, członkowie Komitetu Nadzoru nie zwracają się o instrukcje ani nie przyjmują instrukcji od jakiegokolwiek rządu, instytucji, organu, urzędu lub agencji.

(5) Zgodnie z art. 10 ust. 5 akapit trzeci rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 członkowie Komitetu Nadzoru są związani obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej w trakcie pełnienia swoich obowiązków i są nadal związani tym obowiązkiem po zakończeniu sprawowania przez nich mandatu.

(6) Zgodnie z art. 1 decyzji Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (UE, Euratom) 2016/1201 z dnia 13 lipca 2016 r. w sprawie mianowania członków Komitetu Nadzoru OLAF kadencja dwóch członków Komitetu Nadzoru: Grażyny Stronikowskiej i Rafaela Muñoz Lópeza-Carmony, wygasła dnia 12 lipca 2021 r., a kadencja trzech członków: Jana Muldera, Marii Heleny Pereiry Loureiro Correii Fazenda i Dobrinki Mihaylowej, wygasła dnia 22 stycznia 2022 roku. Zgodnie z art. 15 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 po upływie kadencji wspomniani

członkowie nadal sprawują swoją funkcję, aż do zakończenia procedury mianowania nowych członków Komitetu Nadzoru. Należy zatem mianować nowych członków w celu zastąpienia tych pięciu członków, z poszanowaniem określonej w art. 15 ust. 3 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 zasady naprzemiennego zastępowania członków. W drodze losowania wybrano dwie osoby, których kadencja rozpocznie się natychmiast, oraz trzy osoby, których kadencja rozpocznie się dnia 23 września 2022 roku.

(7) W następstwie procedury wyboru Parlament Europejski, Rada i Komisja są przekonane, że osoby, które mają zostać mianowane na członków Komitetu Nadzoru oraz osoby figurujące na liście rezerwowej potencjalnych członków spełniają wymogi ustanowione w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 883/2013 w odniesieniu do ich niezależności i doświadczenia na stanowiskach wysokiego szczebla w organach sądowych lub dochodzeniowych, lub też na porównywalnych stanowiskach związanych z obszarami działalności OLAF. Miejsca na liście rezerwowej przyznano w kolejności według osiągnięć, zgodnie z procedurą naboru,

STANOWIĄ, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1
1. 
Następujące osoby mianuje się niniejszym członkami Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) od dnia wejścia w życie przedmiotowej decyzji w celu zastąpienia członków, których kadencja wygasła w lipcu 2021 roku:
Pan Dusan STERLE,
Pan Carsten ZATSCHLER.
2. 
Następujące osoby mianuje się niniejszym członkami Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) od dnia 23 września 2022 r. w celu zastąpienia członków, których kadencja wygasła w styczniu 2022 roku:
Pani Teresa ANJINHO,
Pani Marita SALGRAVE,
Pan Angelo Maria QUAGLINI.
3. 
W wypadku rezygnacji którejkolwiek z wymienionych powyżej osób z członkostwa w Komitecie Nadzoru, jej śmierci lub trwałej niezdolności do pełnienia obowiązków, zostanie ona niezwłocznie zastąpiona do końca jej kadencji przez pierwszą z osób wymienionych w zamieszczonym poniżej wykazie, która nie zastępowała jeszcze członka Komitetu Nadzoru:
Pan Thierry CRETIN,
Pan Ilias KONSTANTAKOPOULOS,
Pani Maria STYLIANIDI,
Pan Andrei Atila Luca CHENDI,
Pani Sophie DE WAEL,
Pan Igors LUDBORŻS,
Pani Gabriella NAGY,
Pan Joaquin SILGUERO ESTAGNAN.
Artykuł  2

Członkowie Komitetu Nadzoru nie zajmują się, bezpośrednio ani pośrednio, sprawami, które dotyczą ich osobiście, w szczególności ze względów rodzinnych lub finansowych, co mogłoby wpłynąć na ich niezależność.

Artykuł  3

Kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z pełnieniem funkcji członka Komitetu Nadzoru, wysokość dziennej diety za każdy dzień pełnienia tych funkcji, jak również procedura zwrotu i płatności są określane przez Komisję zgodnie z jej obowiązującymi przepisami.

Artykuł  4

Komisja powiadamia wymienione powyżej osoby o niniejszej decyzji, a także zawiadamia niezwłocznie osoby, które będą zastępowały członka Komitetu Nadzoru zgodnie z art. 1 ust. 3.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 28 marca 2022 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 marca 2022 r.
W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady W imieniu Komisji
Przewodnicząca Przewodniczący Komisarz
Roberta METSOLA Bruno LE MAIRE Johannes HAHN
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2020/2223 z dnia 23 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 883/2013 w odniesieniu do współpracy z Prokuraturą Europejską i skuteczności dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (Dz.U. L 437 z 28.12.2020, s. 49).
2 Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.104.71

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/521 w sprawie mianowania członków Komitetu Nadzoru Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)
Data aktu: 28/03/2022
Data ogłoszenia: 01/04/2022