uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając decyzję Rady 2014/415/UE z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie uzgodnień dotyczących zastosowania przez Unię klauzuli solidarności 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 3,
(1) Niniejsza decyzja dotyczy ustanowienia mechanizmu koordynacji operacyjnej w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji (MOCADEM), poprzez dostosowanie zintegrowanego mechanizmu UE, który został zatwierdzony przez Radę w dniu 25 czerwca 2013 r. i uzgodnień, o których mowa w art. 1 ust. 2 decyzji 2014/415/UE.
(2) Rada Europejska obradująca w dniach 24 i 25 czerwca 2021 r. wezwała do zacieśnienia partnerstwa i współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu, aby zapobiec ofiarom śmiertelnym i ograniczać presję na granice europejskie, w ramach pragmatycznego, elastycznego i dostosowanego do potrzeb podejścia, z wykorzystaniem w skoordynowany sposób wszelkich dostępnych instrumentów i zachęt na szczeblu Unii i państw członkowskich.
(3) Rada Europejska obradująca w dniach 21-22 października 2021 r. wezwała następnie do zapewnienia operacyjności planów działania ustanowionych dla ośmiu priorytetowych krajów pochodzenia i tranzytu, którym mają towarzyszyć konkretne harmonogramy i odpowiednie wsparcie finansowe.
(4) W dniu 16 grudnia 2021 r. Rada Europejska zwróciła się do Rady, by pod kierownictwem swojej prezydencji zapewniła ścisłe monitorowanie szybkiego i skutecznego wdrażania zewnętrznej polityki migracyjnej Unii Europejskiej.
(5) Aby Rada była w stanie zapewnić wykonanie tego zadania, konieczne jest zintegrowanie różnych środków i dźwigni,
wzmocnienie koordynacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie zewnętrznego wymiaru migracji oraz zapewnienie operacyjnego charakteru działań Unii, bez uszczerbku dla odnośnych kompetencji instytucji unijnych.
(6) W tym celu należy stworzyć mechanizm koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji (MOCADEM). Mechanizm ten powinien opierać się na uzgodnieniach przewidzianych w decyzji wykonawczej Rady (UE) 2018/1993 w sprawie zintegrowanych uzgodnień UE dotyczących reagowania na szczeblu politycznym w sytuacjach kryzysowych 2 . Różni się on jednak pod względem celu, ponieważ nowy mechanizm ma dotyczyć stosunków z państwami trzecimi w dziedzinie migracji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Rady | |
Przewodniczący | |
J.-Y. LE DRIAN |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2022.10.79 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2022/60 w sprawie mechanizmu koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji |
Data aktu: | 12/01/2022 |
Data ogłoszenia: | 17/01/2022 |
Data wejścia w życie: | 13/01/2022 |