Decyzja wykonawcza 2022/60 w sprawie mechanizmu koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (UE) 2022/60
z dnia 12 stycznia 2022 r.
w sprawie mechanizmu koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2014/415/UE z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie uzgodnień dotyczących zastosowania przez Unię klauzuli solidarności 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niniejsza decyzja dotyczy ustanowienia mechanizmu koordynacji operacyjnej w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji (MOCADEM), poprzez dostosowanie zintegrowanego mechanizmu UE, który został zatwierdzony przez Radę w dniu 25 czerwca 2013 r. i uzgodnień, o których mowa w art. 1 ust. 2 decyzji 2014/415/UE.

(2) Rada Europejska obradująca w dniach 24 i 25 czerwca 2021 r. wezwała do zacieśnienia partnerstwa i współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu, aby zapobiec ofiarom śmiertelnym i ograniczać presję na granice europejskie, w ramach pragmatycznego, elastycznego i dostosowanego do potrzeb podejścia, z wykorzystaniem w skoordynowany sposób wszelkich dostępnych instrumentów i zachęt na szczeblu Unii i państw członkowskich.

(3) Rada Europejska obradująca w dniach 21-22 października 2021 r. wezwała następnie do zapewnienia operacyjności planów działania ustanowionych dla ośmiu priorytetowych krajów pochodzenia i tranzytu, którym mają towarzyszyć konkretne harmonogramy i odpowiednie wsparcie finansowe.

(4) W dniu 16 grudnia 2021 r. Rada Europejska zwróciła się do Rady, by pod kierownictwem swojej prezydencji zapewniła ścisłe monitorowanie szybkiego i skutecznego wdrażania zewnętrznej polityki migracyjnej Unii Europejskiej.

(5) Aby Rada była w stanie zapewnić wykonanie tego zadania, konieczne jest zintegrowanie różnych środków i dźwigni,

wzmocnienie koordynacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie zewnętrznego wymiaru migracji oraz zapewnienie operacyjnego charakteru działań Unii, bez uszczerbku dla odnośnych kompetencji instytucji unijnych.

(6) W tym celu należy stworzyć mechanizm koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji (MOCADEM). Mechanizm ten powinien opierać się na uzgodnieniach przewidzianych w decyzji wykonawczej Rady (UE) 2018/1993 w sprawie zintegrowanych uzgodnień UE dotyczących reagowania na szczeblu politycznym w sytuacjach kryzysowych 2 . Różni się on jednak pod względem celu, ponieważ nowy mechanizm ma dotyczyć stosunków z państwami trzecimi w dziedzinie migracji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Utworzenie mechanizmu koordynacji operacyjnej

1. 
Niniejsza decyzja tworzy mechanizm koordynacji operacyjnej działań w zakresie zewnętrznego wymiaru migracji (MOCADEM). MOCADEM umożliwia Unii koordynację i terminowe reagowanie na kwestie związane z zewnętrznym wymiarem migracji.
2. 
MOCADEM daje Radzie niezbędną elastyczność, aby zapewnić syntezę informacji i wytycznych proponowanych przez różne organy przygotowawcze i różne strony zaangażowane w mechanizm. Przygotowuje i proponuje działania operacyjne związane ze środkami i dźwigniami, które mają zostać uruchomione, aby realizować cele Unii w odniesieniu do każdego zainteresowanego państwa trzeciego.
3. 
MOCADEM podlega prezydencji Rady, z pełnym uwzględnieniem kompetencji Komisji i Wysokiego Przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (WP).
4. 
MOCADEM nie zastępuje ani nie powiela istniejących unijnych mechanizmów lub uzgodnień.
Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszej decyzji "działanie operacyjne" oznacza każde działanie, którego realizacja może przyczynić się do osiągnięcia celów Unii w jej stosunkach z państwem trzecim w dziedzinie migracji, w tym:

podejście polityczne lub dyplomatyczne,
działanie wspierające dane państwo trzecie, w tym w dziedzinie budowania zdolności lub współpracy na rzecz rozwoju,
uruchomienie wszelkich dostępnych dźwigni, na przykład wsparcia finansowego, lub narzędzi polityki wizowej lub jakiejkolwiek innej polityki, oraz
opracowanie ukierunkowanych strategii komunikacyjnych.
Artykuł  3

Funkcjonowanie

1. 
Jeżeli sytuacja w stosunkach między Unią Europejską a państwem trzecim w zakresie migracji ma tego rodzaju wpływ, że wymaga to koordynacji i szybkiej reakcji ze strony Unii, prezydencja może zwołać, przy wsparciu i doradztwie Sekretariatu Generalnego Rady, obrady okrągłego stołu MOCADEM.
2. 
Celem obrad okrągłego stołu MOCADEM jest synteza informacji i propozycji w zakresie polityki przedstawionych przez różne organy przygotowawcze Rady, a także przez inne zaproszone strony. Będą się one opierać w szczególności na streszczeniach roboczych opracowanych przez Grupę Roboczą Rady ds. Zewnętrznych Aspektów Azylu i Migracji oraz odpowiednich pracach prowadzonych przez inne grupy robocze Rady (takie jak Grupę Roboczą ds. Wiz, Grupę Roboczą ds. Integracji, Migracji i Wydaleń, Grupę Roboczą ds. Współpracy Rozwojowej i Partnerstw Międzynarodowych lub geograficzne grupy robocze). W ramach okrągłego stołu przygotowywane są działania operacyjne, które zostaną zaproponowane Komitetowi Stałych Przedstawicieli (Coreper), we wszelkich dziedzinach związanych ze stosunkami między Unią Europejską a danym państwem trzecim w dziedzinie migracji.
3. 
Prezydencja podejmuje decyzję o składzie obrad okrągłego stołu MOCADEM. Służby Komisji i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) są zapraszane do uczestniczenia i przedstawiania podsumowania wkładu w ich odpowiednich obszarach kompetencji. Zainteresowane państwa członkowskie są zapraszane do udziału. Odpowiednie instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, inne odpowiednie zainteresowane strony i eksperci w określonych dziedzinach są również, w stosownych przypadkach, zapraszani do udziału.
4. 
Poziom reprezentacji każdej zaproszonej instytucji, organu, jednostki organizacyjnej lub innej strony jest proporcjonalny do celów operacyjnych i decyzyjnych obrad okrągłego stołu.
Artykuł  4

Rola Coreper

Aby zapewnić spójność polityk i działań prowadzonych przez Unię, Coreper zapewnia strategiczny kierunek prac MOCA- DEM, który regularnie składa sprawozdania Coreperowi, a Coreper zapewnia kontrolę polityczną nad wdrażaniem uzgodnień.

Artykuł  5

Zasoby

1. 
MOCADEM może opierać się na sprawozdaniach przygotowywanych w ramach zdolności wsparcia przez Komórkę Zintegrowanej Orientacji i Analizy Sytuacyjnej (ISAA) ustanowioną decyzją wykonawczą (UE) 2018/1993.
2. 
Zdolności wsparcia komórki ISAA umożliwiają:
a)
gromadzenie i rozpowszechnianie informacji sytuacyjnych, analiz przeprowadzanych przez Unię i państwa członkowskie, decyzji i środków, jakie przyjęły lub muszą przyjąć odpowiednie zainteresowane strony oraz wymogów w zakresie koordynacji;
b)
przetwarzanie informacji, o których mowa w lit. a), i zapewnienie ogólnego oglądu sytuacji; oraz
c)
sporządzenie zintegrowanej analizy, również dotyczącej ewentualnego rozwoju i skutków danej sytuacji.
3. 
ISAA jest rozwijana przez służby Komisji i ESDZ w ramach ich ról i obowiązków oraz z uwzględnieniem ograniczeń istniejących środków i możliwości. ISAA jest także zasilana analizami przekazywanymi przez państwa członkowskie oraz instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii.
Artykuł  6

Przegląd

Nie później niż dnia 13 stycznia 2023 r. Coreper dokona przeglądu realizacji MOCADEM, na podstawie sprawozdania przedłożonego przez prezydencję po konsultacji z Komisją i WP. Coperer, w stosownych przypadkach, zaproponuje Radzie ewentualne zmiany do niniejszej decyzji.

Artykuł  7

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej przyjęciu.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN
1 Dz.U. L 192 z 1.7.2014, s. 53.
2 Decyzja wykonawcza Rady (UE) 2018/1993 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zintegrowanych uzgodnień UE dotyczących reagowania na szczeblu politycznym w sytuacjach kryzysowych (Dz.U. L 320 z 17.12.2018, s. 28).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024