(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE L z dnia 12 stycznia 2021 r.)
KOMISJA EUROPEJSKA,
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 7 i art. 37 ust. 7,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Dyrektywą 2008/98/WE nałożono na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia środków zachęcających do ponownego użycia produktów w krajowych programach zapobiegania powstawaniu odpadów oraz obowiązek monitorowania i oceny wdrażania krajowych środków dotyczących ponownego użycia poprzez pomiar ponownego użycia na podstawie wspólnej metody, którą ma ustanowić Komisja.
(2) Dyrektywą 2008/98/WE nałożono również na państwa członkowskie obowiązek corocznego zgłaszania Komisji danych dotyczących ponownego użycia w formacie, który ma zostać ustalony przez Komisję.
(3) Wspólna metoda i format sprawozdawczości są ściśle ze sobą powiązane i mają być stosowane łącznie. W trosce o prostotę i łatwość stosowania należy zatem przyjąć oba środki w jednym akcie.
(4) Aby pomiary i sprawozdawczość były jak najdokładniejsze, należy unikać podwójnego liczenia produktów. Należy uwzględniać jedynie produkty, które są faktycznie ponownie używane. Produkty, które są jedynie oferowane do ponownego użycia, takie jak produkty przekazywane podmiotom zajmującym się ponownym użyciem i inne produkty, w przypadku których ponowne użycie nie jest pewne, nie powinny być uwzględniane w pomiarze ponownego użycia i zgłaszane Komisji.
(5) W związku z ograniczeniami i trudnościami w gromadzeniu danych na temat ponownego użycia, spowodowanymi szerokim zakresem kategorii produktów, faktem, że pomiar ponownego użycia jest nowym zadaniem, i obciążeniami administracyjnymi związanymi z gromadzeniem danych na temat ponownego użycia, wspólna metodyka pomiaru i format sprawozdawczości powinny być proporcjonalne, odpowiednie i racjonalne pod względem kosztów. Dlatego też wspólna metoda powinna umożliwiać stosowanie różnorodnych narzędzi gromadzenia danych do pomiaru ponownego użycia.
(6) Wspólna metoda powinna w jak największym stopniu koncentrować się na gromadzeniu danych ilościowych dotyczących ponownego użycia, aby umożliwić określenie wielkości sektora ponownego użycia. Takie dane ilościowe powinny być gromadzone regularnie. Aby ograniczyć obciążenie administracyjne organów państw członkowskich i jednocześnie zapewnić wystarczającą aktualność mierzonych i zgłaszanych danych, państwa członkowskie powinny mierzyć ponowne użycie danej kategorii produktów co najmniej raz na trzy lata.
(7) Aby monitorować wdrażanie środków dotyczących ponownego użycia i lepiej zrozumieć wpływ środków wprowadzanych przez państwa członkowskie w celu stymulowania ponownego użycia, wspólna metoda sprawozdawczości w zakresie ponownego użycia powinna również umożliwiać identyfikację kluczowych środków ułatwiających ponowne użycie.
(8) Aby monitorować ponowne użycie i lepiej zrozumieć ten sektor, sprawozdawczość w zakresie ponownego użycia powinna uwzględniać kombinację danych jakościowych i ilościowych. Niektóre dane - w tym dane dotyczące ponownego użycia z poszczególnych kanałów, za pośrednictwem których produkt zmienia właściciela - powinny być zgłaszane na zasadzie dobrowolności, aby ułatwić wymianę najlepszych praktyk i umożliwić zainteresowanym stronom lepsze zrozumienie ponownego użycia.
(9) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 39 dyrektywy 2008/98/WE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Komisji | |
Virginijus SINKEVICIUS | |
Członek Komisji | |
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2021.10.1 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2021/19 ustanawiająca wspólną metodę i format sprawozdawczości w zakresie ponownego użycia zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE |
Data aktu: | 18/12/2020 |
Data ogłoszenia: | 12/01/2021 |
Data wejścia w życie: | 12/01/2021 |