uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,
uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,
(1) Konwencja celna dotycząca międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR z dnia 14 listo pada 1975 r. (zwana dalej "konwencją TIR") została zawarta przez Unię na mocy rozporządzenia Rady (EWG) nr 2112/78 1 i weszła w życie w Unii w dniu 20 czerwca 1983 r. 2 .
(2) Zgodnie z art. 59 konwencji TIR Komitet Administracyjny może przyjmować zmiany niniejszej konwencji większością dwóch trzecich obecnych i głosujących Umawiających się Stron.
(3) Na posiedzeniu, które odbędzie się w lutym 2020 r., Komitet Administracyjny ma przyjąć nowy załącznik 11 i związane z nim zmiany konwencji TIR.
(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Administracyjnego, gdyż zmiany konwencji TIR będą miały skutki prawne dla Unii.
(5) Unia opowiada się za nowym załącznikiem 11 do konwencji TIR oraz niezbędnymi zmianami w treści konwencji TIR, ponieważ są one zgodne polityką określoną w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 3 , na podstawie którego wszelka komunikacja z organami celnymi ma być prowadzona elektronicznie.
(6) W nowym art. 1 lit. s) konwencji TIR zostanie zdefiniowana "procedura eTIR" stosowana do elektronicznej wymiany danych między organami celnymi.
(7) W nowym art. 58c konwencji TIR ma zostać ustanowiony organ ds. wdrożenia technicznego odpowiedzialny za przyjęcie specyfikacji technicznej międzynarodowego systemu eTIR bez uszczerbku dla istniejących merytorycznych i instytucjonalnych ram konwencji TIR.
(8) W nowym art. 60a ma zostać ustanowiona specjalna procedura wejścia w życie nowego załącznika 11 do konwencji TIR oraz jakichkolwiek przyszłych zmian tego załącznika.
(9) Zmiany art. 43, 59 i 61 konwencji TIR mają zostać wprowadzone dostosowania niezbędne do wprowadzenia nowego załącznika 11.
(10) Celem nowego załącznika 11 do konwencji TIR jest umożliwienie związanym tym załącznikiem Umawiającym się Stronom korzystanie z operacji eTIR. Załącznik ma umożliwić Unii i państwom członkowskim wybór terminu połączenia posiadanych systemów z międzynarodowym systemem eTIR.
(11) Stanowisko Unii w ramach Komitetu Administracyjnego powinno być zatem oparte na projekcie zmian dołączonym do niniejszej decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Rady | |
A. METELKO-ZGOMBIĆ | |
Przewodniczący |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2020.32.8 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja 2020/143 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Administracyjnego Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR w odniesieniu do zmiany konwencji |
Data aktu: | 28/01/2020 |
Data ogłoszenia: | 04/02/2020 |