uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców 1 , w szczególności jej art. 9 ust. 1,
(1) W dyrektywie wykonawczej Komisji 2014/96/UE 2 określono wymagania dotyczące etykietowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców w celu zapewnienia tożsamości i identyfikowalności tego materiału rozmnożeniowego i tych roślin sadowniczych podczas wprowadzania do obrotu.
(2) Zgodnie z tą dyrektywą Komisja do dnia 1 stycznia 2019 r. miała dokonać przeglądu stosowania kolorowych etykiet dla materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych, który to materiał i rośliny należą do kategorii przedelitarnej, elitarnej lub kwalifikowanej.
(3) Badanie przeprowadzone przez Komisję wykazało, że większość państw członkowskich opowiada się za obowiązkowym stosowaniem kolorowych etykiet dla kategorii przedelitarnej, elitarnej lub kwalifikowanej materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych. Z badania tego wynika również, że kilka państw członkowskich wprowadza do obrotu materiał Conformitas Agraria Communitatis ("CAC") z żółtym dokumentem dostawcy w postaci etykiety umieszczanej na materiale CAC.
(4) W celu uwzględnienia praktyk istniejących w państwach członkowskich oraz w celu zapewnienia wyraźnego rozróżnienia między dokumentem dostawcy dotyczącym materiału CAC a urzędowymi etykietami dla materiału przedelitarnego, elitarnego i kwalifikowanego kolor etykiety CAC powinien być żółty, jeżeli dokument dostawcy jest umieszczany na materiale CAC. Nie należy określać żadnego szczególnego koloru dla dokumentu dostawcy, jeżeli nie jest on umieszczany na materiale CAC, ponieważ w takim przypadku nie ma ryzyka pomylenia go z żadną inną etykietą lub innym dokumentem.
(5) W dyrektywie wykonawczej 2014/96/UE nie zalecono określonego koloru dla dokumentu dostawcy, gdy jest on umieszczany na materiale CAC w postaci etykiety. Niektóre państwa członkowskie stosują obecnie kolor inny niż żółty w przypadku tych etykiet. Aby uniknąć zakłóceń w handlu, należy umożliwić państwom członkowskim zezwalanie, w okresie przejściowym, na wprowadzanie do obrotu materiału CAC, na którym umieszczono etykiety w kolorze innym niż żółty, na ich własnym terytorium, na którym stosuje się już te kolorowe etykiety do dnia 1 kwiet nia 2020 r.
(6) Ponadto doświadczenie pokazuje, że treść dokumentu dostawcy można by uprościć, aby zapewnić większą elastyczność przy wprowadzaniu do obrotu materiału CAC w każdym z państw członkowskich. Gdy dokument dostawcy zawiera mniej informacji, dostawcy jest łatwiej zmniejszyć jego rozmiar, tak by można było umieścić ten dokument na materiale CAC, który ma być wprowadzony do obrotu. Z tego względu podawanie informacji o ilości materiału CAC wprowadzanego do obrotu oraz o państwie członkowskim, w którym wyprodukowano materiał CAC, w przypadku gdy jest ono inne niż państwo członkowskie, w którym sporządzono dokument dostawcy, powinno być nieobowiązkowe.
(7) Z uwagi na zmiany, które należy wprowadzić w wymaganiach dotyczących etykietowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych, który to materiał i rośliny należą do wszystkich kategorii ustalonych do celów wprowadzania do obrotu, oraz w wymaganiach dotyczących dokumentu dostawcy, należy zmienić dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE.
(8) Aby zapewnić właściwym organom i dostawcom odpowiedni czas na dostosowanie się do nowych wymagań, niniejsza dyrektywa powinna mieć zastosowanie od dnia 1 kwietnia 2020 r.
(9) Środki przewidziane w niniejszej dyrektywie są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, Sekcja ds. Materiału Rozmnożeniowego oraz Roślin Rodzajów i Gatunków Owocowych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:
W imieniu Komisji | |
Vytenis ANDRIUKAITIS | |
Członek Komisji |
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
20.05.2025Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2019.278.7 |
Rodzaj: | Dyrektywa |
Tytuł: | Dyrektywa 2019/1813 zmieniająca dyrektywę wykonawczą 2014/96/UE w sprawie wymagań dotyczących etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców, który to materiał i rośliny są objęte zakresem dyrektywy Rady 2008/90/WE, w odniesieniu do koloru etykiety dla certyfikowanych kategorii materiału rozmnożeniowego i roślin sadowniczych oraz treści dokumentu dostawcy |
Data aktu: | 29/10/2019 |
Data ogłoszenia: | 30/10/2019 |
Data wejścia w życie: | 19/11/2019 |