uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 292,
(1) Niniejsze zalecenie dotyczy stosowania przepisów art. 33 ust. 3 akapit pierwszy lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1 ("rozporządzenie o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych") oraz art. 40 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/891 2 .
(2) Wspieranie zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego w rolnictwie stanowi jeden z sześciu celów polityki Unii w zakresie owoców i warzyw od momentu wprowadzenia tej polityki w 1996 r. Z tego względu fundusze wspólnego inwestowania są dla organizacji producentów ważnym narzędziem zapobiegania sytuacjom kryzysowym w ramach ich programów operacyjnych.
(3) W tym kontekście art. 33 ust. 3 akapit pierwszy lit. d) rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych zmieniony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2393 3 dopuszcza możliwość uzyskania wkładów finansowych za pośrednictwem programów operacyjnych organizacji producentów w sektorze owoców i warzyw w celu uzupełnienia funduszy wspólnego inwestowania w związku z rekompensatami wypłacanymi będącym producentami członkom takich organizacji producentów, którzy doświadczają poważnego spadku dochodów w wyniku niekorzystnych warunków rynkowych.
(4) Zgodnie z art. 40 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/891 państwa członkowskie mają określić szczególne warunki przyznawania wsparcia w ramach tego środka. Muszą przy tym zapewnić równe traktowanie rolników w całej Unii, a także zgodność z unijnymi regułami konkurencji i międzynarodowymi zobowiązaniami Unii (takimi jak porozumienia WTO).
(5) Niniejsze zalecenie ma służyć zapewnieniu państwom członkowskim i podmiotom gospodarczym jasności odnośnie do stosowania środka dotyczącego funduszy wspólnego inwestowania przez organizacje producentów z myślą o zwiększeniu wykorzystania tego narzędzia zapobiegania sytuacjom kryzysowym wśród organizacji producentów w całej Unii.
(6) Przygotowując niniejsze zalecenie, uwzględniono również przepisy regulujące fundusze wspólnego inwestowania ustanowione w art. 36-39a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 4 w zakresie, w jakim przepisy te są zbieżne z rozporządzeniem o wspólnej organizacji rynków produktów rolnych oraz z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2017/891,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:
UZASADNIENIE ŚRODKA DOTYCZĄCEGO FUNDUSZY WSPÓLNEGO INWESTOWANIA
BENEFICJENCI POMOCY FINANSOWEJ UNII
Intensywność pomocy - kwota pomocy finansowej Unii
ZARZĄDZANIE ADMINISTRACYJNE I ZARZĄDZANIE FINANSAMI
KONTROLA I MONITOROWANIE
SPRAWOZDANIE ROCZNE GRUP PRODUCENTÓW, ORGANIZACJI PRODUCENTÓW I ZRZESZEŃ ORGANIZACJI PRODUCENTÓW
W imieniu Komisji | |
Phil HOGAN | |
Członek Komisji |
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.
20.05.2025Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2019.253.1 |
Rodzaj: | Zalecenie |
Tytuł: | Zalecenie 2019/1665 w sprawie środków zapobiegania sytuacjom kryzysowym i zarządzania kryzysowego zgodnie z art. 33 ust. 3 akapit pierwszy lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 - (fundusze wspólnego inwestowania) |
Data aktu: | 30/09/2019 |
Data ogłoszenia: | 03/10/2019 |
Data wejścia w życie: | 30/09/2019 |