uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1,
1. PROCEDURA
1.1. Obowiązujące środki
(1) Obecnie obowiązującym środkiem jest ostateczne cło antydumpingowe nałożone rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/388 2 , zmienionym rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2016/1369 3 .
(2) Produkt objęty postępowaniem podlega także ostatecznemu cłu wyrównawczemu nałożonemu rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/387 4 .
1.2. Wniosek o dokonanie przeglądu
(3) W dniu 2 marca 2018 r. Komisja otrzymała wniosek o przeprowadzenie częściowego przeglądu okresowego obowiązujących środków antydumpingowych na podstawie art. 11 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2016/1036 ("rozporządzenie podstawowe") ograniczonego do producenta eksportującego Electrosteel Castings Limited ("Electrosteel"). Wniosek został złożony przez Saint-Gobain PAM, Saint-Gobain PAM Deutschland GmbH, Saint-Gobain PAM España S.A. i Duktus (Production) GmbH ("wnioskodawcy"), czterech producentów unijnych.
(4) W pierwotnym dochodzeniu Komisja ustaliła margines dumpingu w wysokości 4,1 % dla przedsiębiorstwa Electrosteel, ale ostateczna stawka cła antydumpingowego została ustalona na poziomie 0 %, aby uniknąć podwójnego liczenia subsydiów wywozowych już ujętych w ostatecznej stawce cła wyrównawczego w wysokości 9,0 %. Wniosek zawierał wystarczające dowody wskazujące na to, że przedsiębiorstwo Electrosteel nasiliło swoją praktykę dumpingową od czasu nałożenia środków oraz że okoliczności, na podstawie których wprowadzono obowiązujące środki, zmieniły się i zmiany te mają charakter trwały.
1.3. Wszczęcie przeglądu
(5) Komisja podjęła decyzję o wszczęciu częściowego przeglądu okresowego, ograniczonego do zbadania dumpingu w odniesieniu do Electrosteel, zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego. W dniu 4 maja 2018 r. Komisja opublikowała zawiadomienie o wszczęciu przeglądu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ("zawiadomienie o wszczęciu") 5 .
(6) Ponowne dochodzenie przeglądowe objęło okres od dnia 1 kwietnia 2017 r. do dnia 31 marca 2018 r. Pierwotne dochodzenie objęło okres od dnia 1 października 2013 r. do dnia 30 września 2014 r.
1.4. Zainteresowane strony
(7) W zawiadomieniu o wszczęciu Komisja wezwała zainteresowane strony do przedstawienia swoich opinii. Ponadto Komisja wyraźnie poinformowała wnioskodawców, Electrosteel i władze państwa, którego dotyczy postępowanie, o przeglądzie i zaprosiła te podmioty do wzięcia w nim udziału.
(8) Zainteresowane strony miały możliwość przedstawienia swoich opinii na piśmie oraz złożenia wniosku o przesłuchanie przed Komisją lub rzecznikiem praw stron w postępowaniach w sprawie handlu. Przedsiębiorstwo Electrosteel wystąpiło z wnioskiem o przeprowadzenie trzech przesłuchań z udziałem służb Komisji i wniosek ten został przyjęty. Przesłuchania te odbyły się w dniach 15 maja 2018 r., 15 czerwca 2018 r. i 17 stycznia 2019 r.
2. WYCOFANIE WNIOSKU I ZAKOŃCZENIE POSTĘPOWANIA
(9) Pismami z dnia 19 kwietnia i z dnia 2 maja 2019 r. wnioskodawcy poinformowali Komisję o wycofaniu swojego wniosku.
(10) Na podstawie art. 9 ust. 1 rozporządzenia podstawowego w przypadku wycofania skargi postępowanie może zostać zakończone, o ile nie jest to sprzeczne z interesem Unii.
(11) Dochodzenie nie ujawniło żadnych okoliczności wskazujących, że zakończenie postępowania byłoby sprzeczne z interesem Unii. W tym kontekście Komisja zauważyła, że nie otrzymano żadnych uwag od zainteresowanych stron, wskazujących, że takie zakończenie byłoby sprzeczne z interesem Unii. W związku z tym Komisja uznała, że należy zakończyć częściowy przegląd okresowy bez formalnego określenia istnienia istotnych trwałych zmian oraz praktyki dumpingowej stosowanej przez Electrosteel.
(12) Komisja stwierdziła, że częściowy przegląd okresowy, którego zakres ograniczono do zbadania dumpingu w odniesieniu do Electrosteel, powinien zostać zakończony bez zmiany obowiązujących środków.
(13) Zainteresowane strony zostały odpowiednio poinformowane i umożliwiono im przedstawienie uwag.
(14) Niniejsza decyzja jest zgodna z opinią komitetu ustanowionego art. 15 ust. 1 rozporządzenia podstawowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2019.181.87 |
Rodzaj: | Decyzja |
Tytuł: | Decyzja wykonawcza 2019/1145 w sprawie zakończenia częściowego przeglądu okresowego środków antydumpingowych mających zastosowanie do przywozu rur i przewodów rurowych z żeliwa ciągliwego (zwanego także żeliwem sferoidalnym) pochodzących z Indii, bez wprowadzania zmian w obowiązujących środkach |
Data aktu: | 04/07/2019 |
Data ogłoszenia: | 05/07/2019 |
Data wejścia w życie: | 06/07/2019 |