united kingdom
ukraine

Decyzja 2017/1967 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu EOG w odniesieniu do zmiany protokołu 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami (Działanie przygotowawcze Unii w zakresie badań nad obronnością)

DECYZJA RADY (UE) 2017/1967
z dnia 23 października 2017 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu EOG w odniesieniu do zmiany protokołu 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami (Działanie przygotowawcze Unii w zakresie badań nad obronnością)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2894/94 z dnia 28 listopada 1994 r. w sprawie uzgodnień dotyczących stosowania Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym 1 , w szczególności jego art. 1 ust. 3,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 2 , w szczególności jego art. 54 ust. 2 lit. b), art. 84 ust. 2 i art. 124,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym 3  (zwane dalej "Porozumieniem EOG") weszło w życie w dniu 1 stycznia 1994 r.

(2) Zgodnie z art. 98 Porozumienia EOG Wspólny Komitet EOG może podjąć decyzję o zmianie, między innymi, protokołu 31 do Porozumienia EOG.

(3) Protokół 31 do Porozumienia EOG zawiera postanowienia dotyczące współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami.

(4) Należy rozszerzyć współpracę pomiędzy Umawiającymi się Stronami Porozumienia EOG, aby uwzględnić udział państw EFTA w działaniu przygotowawczym Unii w zakresie badań nad obronnością, które jest finansowane z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

(5) Właściwe jest, aby udział państw EFTA w działalności finansowanej z linii budżetowej 02 04 77 03 rozpoczął się od dnia 11 kwietnia 2017 r., nawet jeżeli dołączona decyzja Wspólnego Komitetu EOG zostanie przyjęta lub spełnienie wymogów konstytucyjnych dotyczących tej decyzji, o ile takie istnieją, zostanie notyfikowane po dniu 10 lipca 2017 r.

(6) Instytucjom, przedsiębiorstwom, organizacjom i obywatelom państw EFTA powinno przysługiwać prawo do udziału w działalności, która rozpoczyna się przed wejściem w życie niniejszej decyzji. Koszty związane z ich udziałem w takiej działalności, której realizacja rozpoczyna się po dniu 11 kwietnia 2017 r., należy uznać za kwalifikowalne na takich samych zasadach jak koszty poniesione przez instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje i obywateli państw członkowskich UE, o ile dołączona decyzja Wspólnego Komitetu EOG wejdzie w życie przez zakończeniem danego działania przygotowawczego.

(7) Należy zatem zmienić protokół 31 do Porozumienia EOG, aby umożliwić realizację tej rozszerzonej współpracy od dnia 11 kwietnia 2017 r.

(8) Stanowisko Unii w ramach Wspólnego Komitetu EOG powinno zatem być oparte na dołączonym projekcie decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Wspólnego Komitetu EOG w odniesieniu do proponowanej zmiany protokołu 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami, oparte jest na projekcie decyzji Wspólnego Komitetu EOG dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 23 października 2017 r.
W imieniu Rady
K. IVA
Przewodniczący

PROJEKT

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG NR .../2017

z dnia ...

zmieniająca protokół 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym (zwane dalej "Porozumieniem EOG"), w szczególności jego art. 86 i 98,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy rozszerzyć współpracę pomiędzy Umawiającymi się Stronami Porozumienia EOG, aby uwzględnić udział państw EFTA w działaniu przygotowawczym Unii w zakresie badań nad obronnością, które jest finansowane z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

(2) Właściwe jest, aby udział państw EFTA w działalności finansowanej z linii budżetowej 02 04 77 03 rozpoczął się od dnia 11 kwietnia 2017 r., nawet jeżeli niniejsza decyzja zostanie przyjęta lub spełnienie wymogów konstytucyjnych dotyczących niniejszej decyzji, o ile takie istnieją, zostanie notyfikowane po dniu 10 lipca 2017 r.

(3) Instytucjom, przedsiębiorstwom, organizacjom i obywatelom państw EFTA powinno przysługiwać prawo do udziału w działalności, która rozpoczyna się przed wejściem w życie niniejszej decyzji. Koszty związane z ich udziałem w takiej działalności, której realizacja rozpoczyna się po dniu 11 kwietnia 2017 r., należy uznać za kwalifikowalne na takich samych zasadach jak koszty poniesione przez instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje i obywateli państw członkowskich UE, o ile niniejsza decyzja wejdzie w życie przed zakończeniem danego działania przygotowawczego.

(4)Należy zatem zmienić protokół 31 do Porozumienia EOG, aby umożliwić realizację tej rozszerzonej współpracy od dnia 11 kwietnia 2017 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 1 protokołu 31 do Porozumienia EOG dodaje się ustęp w brzmieniu:

"13. a) Począwszy od dnia 11 kwietnia 2017 r. państwa EFTA uczestniczą w działalności Unii związanej z następującą linią budżetową włączoną do budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2017:

- linia budżetowa 02 04 77 03: »Działanie przygotowawcze - Badania nad obronnością«.

b) Państwa EFTA wnoszą wkład finansowy do działalności określonej w lit. a) zgodnie z art. 82 ust. 1 lit. a) Porozumienia.

c) Koszty poniesione przez instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje i obywateli państw EFTA z związku z ich udziałem w działalności, o której mowa w lit. a), i której realizacja rozpoczyna się po dniu 11 kwietnia 2017 r., uznaje się za kwalifikowalne od początku działania na takich samych warunkach jak koszty poniesione przez instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje i obywateli państw członkowskich UE, zgodnie z odpowiednią umową o udzielenie dotacji lub decyzją o udzieleniu dotacji, pod warunkiem że decyzja Wspólnego Komitetu EOG nr .../2017 z dnia ... [niniejsza decyzja] wejdzie w życie przed końcem działania przygotowawczego.

d) Islandia i Liechtenstein nie uczestniczą w tym działaniu przygotowawczym i nie wnoszą wkładu finansowego do działalności, o której mowa w lit. a).".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po ostatniej notyfikacji zgodnie z art. 103 ust. 1 Porozumienia EOG * .

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 11 kwietnia 2017 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w sekcji EOG i w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli,

W imieniu Wspólnego Komitetu EOG

Przewodniczący Sekretarze

Wspólnego Komitetu EOG

ZAŁĄCZNIK

Deklaracja państw EFTA do decyzji nr .../2017 zmieniającej protokół 31 do Porozumienia EOG w celu rozszerzenia współpracy pomiędzy Umawiającymi się Stronami aby uwzględnić udział państw EFTA w działaniu przygotowawczym Unii w zakresie badań nad obronnością

Niniejsza decyzja rozszerza współpracę Umawiających się Stron, aby uwzględnić udział państw EFTA w działaniu przygotowawczym Unii w zakresie badań nad obronnością. Państwa EFTA przyjmują do wiadomości, że kwestie obronności nie są objęte zakresem Porozumienia EOG, a zatem przyjęcie niniejszej decyzji nie rozszerza zakresu Porozumienia EOG w celu włączenia do niego kwestii obronności wykraczających poza udział państw EFTA w tym działaniu przygotowawczym. Państwa EFTA podkreślają również, że Islandia i Liechtenstein nie uczestniczą w tym działaniu przygotowawczym ani nie wnoszą wkładu finansowego do tego działania.
1 Dz.U. L 305 z 30.11.1994, s. 6.
2 Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1.
3 Dz.U. L 1 z 3.1.1994, s. 3.
* [Nie wskazano wymogów konstytucyjnych.] [Wskazano wymogi konstytucyjne.]

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.279.50

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2017/1967 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Wspólnego Komitetu EOG w odniesieniu do zmiany protokołu 31 do Porozumienia EOG w sprawie współpracy w konkretnych dziedzinach poza czterema swobodami (Działanie przygotowawcze Unii w zakresie badań nad obronnością)
Data aktu: 23/10/2017
Data ogłoszenia: 28/10/2017