Decyzja 2016/547 zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim

DECYZJA KOMISJI (UE) 2016/547
z dnia 7 kwietnia 2016 r.
zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2013/785/UE z dnia 16 grudnia 2013 r. dotyczącą zawarcia, w imieniu Unii Europejskiej, protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Unią Europejską a Królestwem Marokańskim 1 , w szczególności jej art. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W art. 10 Porozumienia o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim 2 , zwanym dalej "porozumieniem", zatwierdzonym rozporządzeniem Rady (WE) nr 764/2006 3 ustanowiono wspólny komitet odpowiedzialny za kontrolę przedmiotowego porozumienia, w szczególności za nadzór nad jego wykonaniem, interpretacją i sprawnym stosowaniem. Artykułem 5 Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Unią Europejską a Królestwem Marokańskim, zwanego dalej "protokołem", zatwierdzonym decyzją 2013/785/UE, upoważnia się wspólny komitet do przyjmowania zmian do protokołu.

(2) Przewidziano, że wspólny komitet zbierze się w Brukseli w dniach 14-16 października 2015 r. w celu przyjęcia zmian niektórych środków technicznych niezbędnych do wykonania protokołu; są to mianowicie klucz podziału liczby i pojemności brutto taklowców upoważnionych do połowów w kategorii "połowy denne" w wyniku stwierdzenia niepełnego wykorzystania tej kategorii, jak również skład połowów w kategorii "połowy pelagiczne na skalę przemysłową" w celu umożliwienia kontynuowania połowów w tej kategorii.

(3) Przed odnośnym spotkaniem w ramach wspólnego komitetu Komisja przekazała Radzie dokument przygotowawczy, w którym wyszczególniono konkretne elementy planowanego stanowiska Unii.

(4) Zgodnie z pkt 3 załącznika do decyzji 2013/785/UE Rada zatwierdziła planowane stanowisko Unii.

(5) Środki dotyczące podziału liczby i pojemności brutto taklowców zapisano w protokole z przedmiotowego posiedzenia wspólnego komitetu; środki dotyczące składu połowów w kategorii "połowy pelagiczne na skalę przemysłową" potwierdzono pismem nr 510/11 z dnia 13 listopada 2015 r. marokańskiego ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa morskiego.

(6) Ponieważ zwiększenie odsetka połowów gatunków z grupy sardynka/sardynela jest zrekompensowane odpowiednim zmniejszeniem odsetka połowów gatunków z grupy ostrobok/makrela/sardela europejska, procent przyłowów pozostaje niezmieniony.

(7) Zmiany te należy zatwierdzić w imieniu Unii Europejskiej.

(8) Należy przewidzieć stosowanie z mocą wsteczną tych środków, począwszy od dnia 13 listopada 2015 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii zmiany arkuszy technicznych nr 4 i 6 Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim, przyjęte przez wspólny komitet ustanowiony na podstawie art. 10 wspomnianego porozumienia, zgodnie z wyciągiem z protokołu posiedzenia i wyciągiem z pisma nr 510/11, które znajdują się w załącznikach I i II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 13 listopada 2015 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 7 kwietnia 2016 r.

W imieniu Komisji

Jean-Claude JUNCKER

Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wyciąg z protokołu posiedzenia wspólnego komitetu ustanowionego w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim, które to posiedzenie odbyło się w dniach 14-16 października 2015 r.

Po stwierdzeniu niepełnego wykorzystania podkategorii taklowców oraz na wniosek Unii Europejskiej dotyczący zmiany dozwolonej pojemności strona marokańska proponuje nowy podział liczby i pojemności upoważnionych statków zgodnie z pułapem całkowitej zdolności połowowej segmentu taklowców kategorii 4; podział ten jest następujący: 5 taklowców o pojemności mniejszej lub równej 150 GT oraz 4 taklowce o pojemności mniejszej lub równej 200 GT. Strona marokańska będzie nadal analizować ten wniosek w ramach ogólnego, wyznaczonego pułapu, rozpatrując jednocześnie wnioski o licencje składane przez statki, których pojemność przekracza 200 GT.

ZAŁĄCZNIK  II

Wyciąg z pisma nr 510/11 z dnia 13 listopada 2015 r. marokańskiego ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa morskiego

W odpowiedzi na wniosek sformułowany podczas 2. posiedzenia wspólnego komitetu, które odbyło się w Brukseli w dniach 14-16 października 2015 r., którego przedmiotem były zmiany szczegółowych warunków technicznych w zakresie eksploatacji małych gatunków pelagicznych dotyczących kategorii 6, mam zaszczyt poinformować, że Institut National de Recherche Halieutique (INRH) w swojej opinii naukowej zaleca ustalić odsetek połowów gatunków z grupy sardynka/sardynela na poziomie 37 % przydzielonej kwoty i utrzymać go, aby uniknąć nadmiernej eksploatacji stada.
1 Dz.U. L 349 z 21.12.2013, s. 1.
2 Dz.U. L 141 z 29.5.2006, s. 4.
3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 764/2006 z dnia 22 maja 2006 r. w sprawie zawarcia Porozumienia o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim (Dz.U. L 141 z 29.5.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.94.14

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2016/547 zatwierdzająca, w imieniu Unii Europejskiej, zmianę Protokołu między Unią Europejską a Królestwem Marokańskim ustalającego uprawnienia do połowów i rekompensatę finansową przewidziane w Porozumieniu o partnerstwie w sektorze rybołówstwa pomiędzy Wspólnotą Europejską a Królestwem Marokańskim
Data aktu: 07/04/2016
Data ogłoszenia: 08/04/2016
Data wejścia w życie: 08/04/2016, 13/11/2015