uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b) ppkt (ii),
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt 2 , w szczególności jego art. 15 ust. 5,
(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 669/2009 3 przewidziano zwiększony poziom kontroli urzędowych przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności niepochodzących od zwierząt, wymienionych w załączniku I do tego rozporządzenia. Orzeszki ziemne z Brazylii oraz Capsicum annuum i gałka muszkatołowa z Indii już od stycznia 2010 r. podlegają takiemu zwiększonemu poziomowi kontroli urzędowych w odniesieniu do obecności aflatoksyn. Od lipca 2012 r. również gałka muszkatołowa z Indonezji została poddana zwiększonemu poziomowi kontroli urzędowych w odniesieniu do aflatoksyn.
(2) Wyniki kontroli urzędowych przeprowadzanych przez państwa członkowskie na podstawie rozporządzenia (WE) nr 669/2009 na tych towarach pokazują, że utrzymuje się wysoka częstotliwość występowania niezgodności z wymogami w zakresie najwyższych dopuszczalnych poziomów aflatoksyn. Wyniki te stanowią dowód na to, że przywóz tej żywności i paszy stanowi ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt. Po kilku latach prowadzenia kontroli o zwiększonej częstotliwości na granicach Unii nie zaobserwowano poprawy sytuacji.
(3) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 884/2014 4 nałożono specjalne warunki dotyczące przywozu niektórych rodzajów pasz i żywności z niektórych państw trzecich w związku z ryzykiem zanieczyszczenia aflatoksynami.
(4) W celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt w Unii konieczne jest zapewnienie dodatkowych gwarancji w odniesieniu do wspomnianej żywności i paszy z Brazylii, Indii i Indonezji. Wszystkim przesyłkom orzeszków ziemnych z Brazylii, Capsicum annuum z Indii oraz gałki muszkatołowej z Indii i Indonezji powinno towarzyszyć świadectwo zdrowia stwierdzające, że z produktów tych pobrano próbki, zbadano je pod kątem obecności aflatoksyn i stwierdzono, że są one zgodne z przepisami unijnymi. Wyniki tych badań analitycznych należy dołączyć do świadectwa zdrowia.
(5) Oprócz zwolnienia przesyłek przeznaczonych dla osób prywatnych do konsumpcji osobistej i na własny użytek, należy również objąć wyłączeniem bardzo małe przesyłki niektórych rodzajów pasz i żywności, tzn. nieprzekraczające 20 kg, np. przeznaczone na wystawy lub wysłane jako próbki komercyjne. Wymóg dołączania wyniku analizy do świadectwa zdrowia wobec takich przesyłek jest nieproporcjonalny do niskiego poziomu ryzyka dla zdrowia publicznego, jakie powodują tego rodzaju przesyłki.
(6) Władze tureckie i irańskie poinformowały Komisję o zmianie właściwego organu, którego upoważniony przedstawiciel jest uprawniony do podpisywania świadectw zdrowia. Organ brazylijski jest również właściwy w odniesieniu do pasz. Dlatego też należy wprowadzić odpowiednie zmiany.
(7) W celu zmniejszenia niepotrzebnego obciążenia administracyjnego należy ustalić, że w przypadku przesyłki, której opakowanie zawiera kilka małych opakowań/sztuk, nie jest konieczne, aby numer identyfikacyjny przesyłki był umieszczony na każdym opakowaniu jednostkowym w przesyłce, lecz jedynie na opakowaniu zbiorczym zawierającym małe opakowania/sztuki.
(8) W związku z napotkanymi problemami należy określić, że pozycje wspólnotowego dokumentu wejścia dotyczące ukończenia kontroli dokumentów z wynikiem pozytywnym muszą zostać wypełnione przed wydaniem zezwolenia na transport przesyłki do wyznaczonego miejsca przywozu.
(9) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 669/2009 oraz rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 884/2014.
(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 8 stycznia 2016 r.
W imieniu Komisji | |
Jean-Claude JUNCKER | |
Przewodniczący |
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2016.8.1 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 2016/24 wprowadzające specjalne warunki dotyczące przywozu orzeszków ziemnych z Brazylii, Capsicum annuum i gałki muszkatołowej z Indii oraz gałki muszkatołowej z Indonezji oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 669/2009 i (UE) nr 884/2014 |
Data aktu: | 08/01/2016 |
Data ogłoszenia: | 13/01/2016 |
Data wejścia w życie: | 02/02/2016 |