Rozporządzenie wykonawcze 2016/2304 w sprawie sposobów, struktury, częstotliwości składania oraz wskaźników oceny sprawozdań dotyczących jakości danych przekazywanych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2016/2304
z dnia 19 grudnia 2016 r.
w sprawie sposobów, struktury, częstotliwości składania oraz wskaźników oceny sprawozdań dotyczących jakości danych przekazywanych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej 1 , w szczególności jego art. 4 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (UE) nr 549/2013 ustanowiono Europejski System Rachunków Narodowych i Regionalnych z 2010 r. (ESA 2010), który wprowadza program określający terminy, w których państwa członkowskie przekazują Komisji rachunki i tablice, które należy zestawiać zgodnie z metodyką określoną w tym rozporządzeniu.

(2) Zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) nr 549/2013 dane objęte tym rozporządzeniem podlegają kryteriom jakości określonym w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 2 . Państwa członkowskie mają składać Komisji sprawozdanie dotyczące jakości przekazywanych danych z rachunków narodowych i regionalnych.

(3) Na podstawie decyzji wykonawczej Komisji 2014/403/UE 3  państwom członkowskim przyznano czasowe odstępstwa. Z tego względu zawartość sprawozdań dotyczących jakości, których złożenia Komisja wymaga od państw członkowskich, powinna zostać dostosowana zgodnie z tymi odstępstwami. Wymóg składania sprawozdań dotyczących jakości powinien zostać wprowadzany stopniowo do 2021 r., aby dać państwom członkowskim czas na dokończenie zasadniczych zmian koniecznych do wprowadzenia ESA 2010 do krajowych systemów statystycznych.

(4) Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 549/2013 i w celu stosowania kryteriów jakości, o których mowa w art. 4 ust. 1 tego rozporządzenia, sposoby, struktura, częstotliwość składania oraz wskaźniki oceny sprawozdań dotyczących jakości składanych przez państwa członkowskie powinny zostać określone przez Komisję w drodze aktów wykonawczych.

(5) Z uwagi na to, że informacje w sprawozdaniu dotyczącym jakości danych z rachunków narodowych i regionalnych powinny być oparte na normach Europejskiego Systemu Statystycznego odnoszących się do sprawozdawczości dotyczącej jakości, opublikowanych przez Komisję (Eurostat), załącznik do niniejszego rozporządzenia należy sporządzić zgodnie z tymi normami. Informacje dotyczące wdrożenia ESA 2010, które zostały już przekazane przez państwa członkowskie, powinny zostać ponownie wykorzystane przez Komisję i nie powinny być wymagane w sprawozdaniach dotyczących jakości.

(6) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Sprawozdanie dotyczące jakości danych z rachunków narodowych i regionalnych, o którym mowa w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 549/2013, obejmuje dane przekazane przez państwa członkowskie w roku poprzedzającym sprawozdanie zgodnie z programem transmisji danych ESA 2010 określonym w załączniku B do rozporządzenia (UE) nr 549/2013.

Państwa członkowskie co roku składają sprawozdanie dotyczące jakości.

Artykuł  2

Sposoby, strukturę i wskaźniki oceny sprawozdań dotyczących jakości danych z rachunków narodowych i regionalnych, o których mowa w art. 1, określono w załączniku.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 grudnia 2016 r.

W imieniu Komisji
Jean-Claude JUNCKER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Sposoby, struktura i wskaźniki oceny sprawozdań dotyczących jakości składanych przez państwa członkowskie

1.
Wprowadzenie

Sprawozdanie dotyczące jakości danych z rachunków narodowych i regionalnych zawiera zarówno wskaźniki ilościowe, jak i jakościowe opisy jakości danych przekazanych w poprzednim roku. Komisja (Eurostat) podaje państwom członkowskim wyniki wskaźników ilościowych, obliczone na podstawie przekazanych danych. Państwa członkowskie interpretują i komentują te wyniki zgodnie z ich metodyką kompilacji danych i statystycznym procesem produkcyjnym.

2.
Sposoby
-
Do dnia 15 lutego 2017 r., a następnie co roku Komisja (Eurostat) przekazuje państwom członkowskim projekty dokumentów na potrzeby sprawozdań dotyczących jakości, częściowo wypełnione wszystkimi wskaźnikami oceny ilościowej określonymi w sekcji 4.
-
Co roku, nie później niż dnia 31 maja, państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostatowi) wypełnione sprawozdanie dotyczące jakości.
3.
Struktura

Każde państwo członkowskie przedkłada jedno sprawozdanie dotyczące jakości obejmujące wszystkie tablice programu transmisji danych ESA 2010 określone w załączniku B do rozporządzenia (UE) nr 549/2013.

Sprawozdanie dotyczące jakości zawiera informacje na temat wszystkich kryteriów jakości określonych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 223/2009. Informacje przedstawia się zgodnie z następującym schematem:

-
Przydatność
-
Dokładność i wiarygodność
-
Aktualność i terminowość
-
Dostępność i przejrzystość
-
Spójność i porównywalność

Informacje dotyczące wdrożenia ESA 2010, które zostały już przekazane przez państwa członkowskie, są ponownie wykorzystywane przez Komisję i nie są wymagane w sprawozdaniach dotyczących jakości.

4.
Wskaźniki oceny
4.1.
Wskaźniki ilościowe

Sprawozdanie dotyczące jakości zawiera następujące wskaźniki ilościowe:

Nr Wskaźnik Definicja (*) Zmienna lub tablica programu transmisji danych ESA 2010 Okres odniesienia (*) Kryteria jakości Wdrożenie od
1. Wskaźnik

kompletności

danych

Stosunek liczby komórek danych przekazanych przez państwa członkowskie do liczby komórek danych wymaganych programem transmisji danych ESA 2010 i nieobjętych odstępstwami. Wszystkie tablice, dane kwartalne i roczne 1995 r. do

ostatniego

roku

i kwartału

Przydatność 2017 r.
2. Wskaźniki rewizji danych kwartalnych Wskaźnik rewizji kluczowych zmiennych kwartalnych między pierwszą a ostatnią transmisją danych oraz średni wskaźnik rewizji w kolejnych transmisjach danych następujących po pierwszej transmisji Sezonowo i kalendarzowo wyrównany wolumen produktu krajowego brutto (tablica 1) Dostępne kwartały ostatnich trzech lat Dokładność i wiarygodność 2019 r.
Sezonowo wyrównana liczba pracujących ogółem w tysiącach osób (tablica 1) 2019 r.
Niewyrównane sezonowo dochody do dyspozycji brutto sektora gospodarstw domowych oraz instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych (tablica 801) 2021 r.
Niewyrównane sezonowo spożycie sektora gospodarstw domowych oraz instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych (tablica 801) 2021 r.
Niewyrównana sezonowo wartość dodana brutto przedsiębiorstw niefinansowych (tablica 801) 2021 r.
Niewyrównane sezonowo nakłady brutto na środki trwałe przedsiębiorstw niefinansowych (tablica 801) 2021 r.
3. Wskaźniki rewizji danych rocznych Średnie wskaźniki rewizji kluczowych zmiennych rocznych w kolejnych transmisjach danych następujących po pierwszej transmisji Tablica 1:

Produkt krajowy brutto (w cenach bieżących i wolumenach), wartość dodana brutto (w cenach bieżących)

Tablica 1 (w cenach bieżących):

Koszty związane z zatrudnieniem, nadwyżka operacyjna brutto i dochód mieszany brutto

Tablica 1 (w cenach bieżących):

Spożycie w sektorze gospodarstw domowych i instytucjach niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych

Spożycie w sektorze instytucji rządowych i samorządowych

Nakłady brutto na środki trwałe

Eksport towarów i usług

Import towarów i usług

Ostatnie pięć lat Dokładność i wiarygodność 2019 r.
Tablica 1 (w tysiącach osób)

Pracujący ogółem

Pracownicy najemni

Tablica 2 (w cenach bieżących):

Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych

Dochody sektora instytucji rządowych i samorządowych

Tablica 7 (w cenach bieżących):

Zobowiązania sektora finansowego ogółem (nieskonsoli-dowane)

Tablica 7 (w cenach bieżących):

Zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych (skonsolidowane)

Zadłużenie sektora gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych (skonsolidowane)

Tablica 10:

Wartość dodana brutto w cenach bieżących, pracujący w liczbie osób (t+12 miesięcy)

Koszty związane z zatrudnieniem w cenach bieżących (t +24 miesiące) (NUTS 2 (1))

Tablica 13 (w cenach bieżących):

Dochód do dyspozycji netto sektora gospodarstw domowych (NUTS 2)

4. Terminowość - daty przekazania danych Data pierwszego przekazania danych oraz data przekazania danych zweryfikowanych dla każdej tablicy programu transmisji danych ESA 2010 w przypadku wszystkich transmisji danych, które miały mieć miejsce w ostatnim roku Wszystkie tablice, dane kwartalne i roczne Ostatni rok Aktualność i terminowość 2017 r.
5. Spójność wewnątrz tablic i między nimi Średnia i maksymalna absolutna różnica pokazująca, w jakim stopniu dane statystyczne są spójne w obrębie danego ich zbioru, tj. przestrzega się wszystkich odpowiednich tożsamości arytmetycznych i rachunkowych, nie ma niewyjaśnionych Produkt krajowy brutto, w cenach bieżących (dane kwartalne i roczne):

W tablicy 1 (produkt krajowy brutto w ujęciu od strony produkcji, wydatków i dochodów)

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2017 r.
zmian i zachowana jest spójność z zasadami rzetelności Wartość dodana brutto, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 1 i 3

Koszty związane z zatrudnieniem, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 1 i 3

Nakłady brutto na środki trwałe, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 1 i 3 oraz 1 i 22

Eksport towarów i usług, w cenach bieżących (dane kwartalne i roczne):

W tablicy 1 (w ujęciu od strony wydatkowej produktu krajowego brutto oraz szczegółowego podziału eksportu)

Eksport towarów i usług, w cenach bieżących (dane kwartalne i roczne):

W tablicy 1 (w ujęciu od strony wydatkowej produktu krajowego brutto oraz szczegółowego podziału importu)

Pracujący ogółem, pracownicy najemni i osoby pracujące na własny rachunek (dane roczne, w tysiącach osób):

Między tablicami 1 i 3

6. Spójność - dane roczne i suma danych kwartalnych Do jakiego stopnia dane statystyczne roczne i kwartalne są zgodne (W przypadku wszystkich zmiennych z wyjątkiem pracujących bada się zgodność między danymi rocznymi a sumą danych z czterech kwartałów; w przypadku pracujących - bada się zgodność między danymi rocznymi a średnią danych z czterech kwartałów)

Produkt krajowy brutto, w cenach bieżących, dane niewyrównane sezonowo (tablica 1)

Pracujący ogółem w tysiącach osób, dane niewyrównane sezonowo (tablica 1)

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2017 r.
Nadwyżka operacyjna brutto sektora przedsiębiorstw niefinansowych (tablice 8/801, w cenach bieżących)

Dochód do dyspozycji brutto sektora gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych (tablice 8/801 w cenach bieżących)

7. Spójność - wartości ogółem i suma składników Do jakiego stopnia suma składników równa się wartości ogółem Produkt krajowy brutto, w cenach bieżących, dane niewyrównane sezonowo, wartość ogółem i suma składników wydatków (dane kwartalne i roczne), tablica 1

Wartość dodana brutto, w cenach bieżących, wartość ogółem i podziały według NACE Rev. 2 (2), poziom A*10 (dane kwartalne i roczne), tablica 1

Pracujący ogółem w tysiącach osób, dane niewyrównane sezonowo, wartość ogółem i suma liczby pracowników najemnych i osób pracujących na własny rachunek (dane kwartalne i roczne), tablica 1

Pracujący ogółem, w tysiącach osób, wartość ogółem i suma podziałów według NACE Rev. 2, poziom A*10 (dane roczne), tablica 1

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2017 r.
8. Spójność -

najważniejsze

zmienne

i rachunki

niefinansowe

według sektorów

Różnice między danymi dotyczącymi najważniejszych zmiennych a odpowiadającymi im danymi w rachunkach niefinansowych według sektorów Produkt krajowy brutto, w cenach bieżących, dane niewyrównane sezonowo (dane kwartalne i roczne):

Między tablicami 1 i 8/801

Spożycie w sektorze gospodarstw domowych i instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych, w cenach bieżących, dane niewyrównane sezonowo (dane kwartalne i roczne):

Między tablicami 1 i 8/801

Nakłady brutto na środki trwałe, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 1 i 8

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2021 r.
Koszty związane z zatrudnieniem, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 1 i 8

9. Spójność - najważniejsze zmienne i rachunki regionalne Różnice między danymi dotyczącymi najważniejszych zmiennych a odpowiadającymi im danymi w rachunkach regionalnych Wartość dodana brutto, w cenach bieżących (dane roczne):

Między wartością ogółem tablicy 1 a sumą regionów NUTS 2 tablic 10 i 12

Pracujący w tysiącach osób (dane roczne):

Między wartością ogółem tablicy 1 a sumą regionów NUTS 2 tablic 10 i 12

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2021 r.
10. Spójność -

najważniejsze

zmienne i tablice

podaży

i wykorzystania

Różnice między danymi dotyczącymi najważniejszych zmiennych a odpowiadającymi im danymi w tablicach podaży i wykorzystania (wszystkie dane w cenach bieżących, dane roczne)

Wartość dodana brutto:

Między tablicami 1 i 16

Podatki od produktów pomniejszone o dotacje do produktów:

Między tablicami 1 i 15

Spożycie, spożycie w sektorze gospodarstw domowych, spożycie w sektorze instytucji rządowych i samorządowych, spożycie w sektorze instytucji niekomercyjnych działających na rzecz gospodarstw domowych:

Między tablicami 1 i 16

Akumulacja brutto, nakłady brutto na środki trwałe, przyrost rzeczowych środków obrotowych, nabycie pomniejszone o sprzedaż aktywów o wyjątkowej wartości:

Między tablicami 1 i 16

Eksport towarów i usług:

Między tablicami 1 i 16

Import towarów i usług:

Między tablicami 1 i 15

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2021 r.
Koszty związane z zatrudnieniem:

Między tablicami 1 i 16

Nadwyżka operacyjna brutto i dochód mieszany brutto:

Między tablicami 1 i 16

11. Spójność -

najważniejsze

zmienne

i statystyka

finansów sektora

instytucji

rządowych

i samorządowych

Różnice między danymi dotyczącymi najważniejszych zmiennych a odpowiadającymi im danymi w statystyce finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych (wszystkie dane w cenach bieżących)

Spożycie indywidualne (dane roczne):

Między tablicami 1 i 2

Spożycie ogólnospołeczne (dane roczne):

Między tablicami 1 i 2

Podatki od produktów (dane roczne):

Między tablicami 1 i 9

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2021 r.
12. Spójność -

rachunki

niefinansowe

według sektorów

i statystyka

finansów sektora

instytucji

rządowych

i samorządowych

Różnice między danymi z rachunków niefinansowych według sektorów a odpowiadającymi im danymi w statystyce finansów sektora instytucji rządowych i samorządowych Wierzytelności netto i zadłużenie netto, sektor instytucji rządowych i samorządowych, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 8 i 2

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2021 r.
13. Spójność - rachunki niefinansowe według sektorów i rachunki finansowe według sektorów Różnice między danymi z rachunków niefinansowych według sektorów a odpowiadającymi im danymi w rachunkach finansowych według sektorów Wierzytelności netto i zadłużenie netto, wszystkie sektory, w cenach bieżących (dane roczne):

Między tablicami 8 i 6

Ostatnie pięć lat Spójność i porównywalność 2019 r.
(*) O ile nie określono inaczej, wskaźniki ilościowe oblicza się na podstawie najnowszego zbioru danych państw członkowskich opublikowanego na stronie internetowej Eurostatu.

(1)Rozporządzenie (WE) nr 1059/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku w sprawie ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS) (Dz.U. L 154 z 21.6.2003, s. 1).

(2)Rozporządzenie (WE) nr 1893/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U. L 393 z 30.12.2006, s. 1).

4.2.
Informacje jakościowe

Sprawozdanie dotyczące jakości zawiera następujące informacje jakościowe:

Nr Wskaźnik Definicja Kryteria jakości Wdrożenie od
1. Uregulowania w zakresie rewizji danych Metadane dotyczące krajowych uregulowań w zakresie rewizji danych, zawierające:

- linki do istniejących metadanych publikowanych na szczeblu krajowym,

- zwięzłe informacje na temat rewizji benchmarkingowych lub istotnych rutynowych zmian i ich wpływu na produkt krajowy brutto.

Dokładność i wiarygodność 2017 r.
2. Dokumentacja dotycząca metodyki Wykaz krajowych publikacji na temat wykorzystywanych źródeł danych i stosowanej metodyki, zawierający tytuły tych publikacji i linki do nich, jeśli są dostępne Dostępność i przejrzystość 2017 r.
3. Długość porównywalnych

szeregów czasowych

w perspektywie czasowej

Metadane dotyczące długości porównywalnych szeregów czasowych w perspektywie czasowej, zawierające:

- linki do istniejących metadanych publikowanych na szczeblu krajowym,

- zwięzłe informacje na temat długości porównywalnych szeregów czasowych, przerw w szeregach czasowych i uzasadnienia tych przerw.

Spójność i porównywalność 2021 r.
1 Dz.U. L 174 z 21.5.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 223/2009 z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie statystyki europejskiej (Dz.U. L 87 z 31.3.2009, s. 164).
3 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/403/UE z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie przyznania odstępstw państwom członkowskim w odniesieniu do przekazywania danych statystycznych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej (Dz.U. L 195 z 2.7.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2016.345.27

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2016/2304 w sprawie sposobów, struktury, częstotliwości składania oraz wskaźników oceny sprawozdań dotyczących jakości danych przekazywanych na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013
Data aktu: 19/12/2016
Data ogłoszenia: 20/12/2016
Data wejścia w życie: 09/01/2017