Rozporządzenie delegowane 157/2014 w sprawie warunków udostępniania deklaracji właściwości użytkowych wyrobów budowlanych na stronie internetowej

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 157/2014
z dnia 30 października 2013 r.
w sprawie warunków udostępniania deklaracji właściwości użytkowych wyrobów budowlanych na stronie internetowej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 3 w związku z art. 60 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 305/2011 zobowiązuje producentów wyrobów budowlanych do sporządzania deklaracji właściwości użytkowych przy wprowadzaniu do obrotu wyrobu budowlanego objętego zharmonizowaną normą lub zgodnego z europejską oceną techniczną wydaną dla danego produktu. Kopię tej deklaracji należy dostarczyć w formie papierowej lub drogą elektroniczną.

(2) Zgodnie z art. 7 ust. 3 i art. 60 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 305/2011 Komisji powierza się zadanie ustalania warunków regulujących elektroniczne przetwarzanie deklaracji właściwości użytkowych w celu umożliwienia ich udostępnienia na stronie internetowej. Te warunki udostępniania deklaracji właściwości użytkowych w internecie pozwalają na wykorzystanie nowych technologii informatycznych i obniżają koszty ponoszone przez producentów wyrobów budowlanych i cały sektor budowlany.

(3) Biorąc pod uwagę możliwe specyficzne potrzeby odbiorców wyrobów budowlanych, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw działających na placach budowy bez dostępu do internetu, niniejszego aktu delegowanego nie należy rozszerzać tak, by obejmował jakiekolwiek odstępstwo od art. 7 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 305/2011.

(4) W celu zapewnienia łatwej identyfikacji formularza elektronicznego deklaracji właściwości użytkowych odpowiadającej danemu wyrobowi producenci powinni powiązać każdy pojedynczy produkt lub partię tego samego produktu, które wprowadzają do obrotu, z daną deklaracją właściwości użytkowych poprzez niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu, który powinien być wymieniony w deklaracji właściwości użytkowych zgodnie z załącznikiem III do rozporządzenia (UE) nr 305/2011.

(5) W celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego związanego z przekazywaniem deklaracji właściwości użytkowych przy jednoczesnym zapewnieniu stałej wiarygodności informacji zawartych w takich deklaracjach elektroniczny formularz deklaracji właściwości użytkowych nie powinien być zmieniany po udostępnieniu w internecie i powinien pozostawać dostępny przez okres co najmniej dziesięciu lat od momentu wprowadzenia wyrobu budowlanego do obrotu lub przez inny okres, który może mieć zastosowanie na podstawie art. 11 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 305/2011.

(6) Strona internetowa, na której jest udostępniona deklaracja właściwości użytkowych, powinna być monitorowana i utrzymywana, aby w miarę możliwości zapewnić stały dostęp do niej i zapobiec jej niedostępności w wyniku awarii technicznej.

(7) Strona internetowa, na której udostępniona jest deklaracja właściwości użytkowych, powinna być dostępna nieodpłatnie dla odbiorców wyrobów budowlanych. Odbiorcy ci powinni zostać poinstruowani o sposobie dostępu do strony internetowej oraz elektronicznego formularza deklaracji właściwości użytkowych.

(8) Aby zwiększyć efektywność i konkurencyjność całego europejskiego sektora budowlanego, podmioty gospodarcze przekazujące deklaracje właściwości użytkowych i pragnące skorzystać z nowych technologii informacyjnych w celu ułatwienia przekazywania tych deklaracji powinny uzyskać taką możliwość najszybciej jak to możliwe,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Podmioty gospodarcze mogą udostępnić deklarację właściwości użytkowych, o której mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 305/2011, na stronie internetowej, na zasadzie odstępstwa od art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 305/2011, pod warunkiem że spełnią wszystkie poniższe warunki:
a)
zapewnią, by zawartość deklaracji właściwości użytkowych nie była zmieniana po jej udostępnieniu na stronie internetowej;
b)
zapewnią takie monitorowanie i utrzymanie strony internetowej, na której zostały udostępnione deklaracje właściwości użytkowych sporządzone dla wyrobów budowlanych, aby zarówno strona internetowa, jak i deklaracje właściwości użytkowych były stale dostępne dla odbiorców wyrobów budowlanych;
c)
zapewnią, by deklaracja właściwości użytkowych była dostępna dla odbiorców wyrobów budowlanych nieodpłatnie przez okres dziesięciu lat od momentu wprowadzenia wyrobu budowlanego do obrotu lub przez inny okres, który może mieć zastosowanie zgodnie z art. 11 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 305/2011;
d)
przekażą odbiorcom wyrobów budowlanych instrukcje dotyczące dostępu do strony internetowej i deklaracji właściwości użytkowych sporządzonych dla takich wyrobów dostępnych na tej stronie.
2.
Producenci zapewniają powiązanie każdego pojedynczego wyrobu lub partii tego samego wyrobu, które wprowadzają do obrotu, z daną deklaracją właściwości użytkowych poprzez niepowtarzalny kod identyfikacyjny typu wyrobu.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 października 2013 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 88 z 4.4.2011, s. 5.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024