Rozporządzenie delegowane 1048/2014 ustanawiające przepisy dotyczące działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej oraz działań informacyjnych skierowanych do beneficjentów w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 1048/2014
z dnia 30 lipca 2014 r.
ustanawiające przepisy dotyczące działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej oraz działań informacyjnych skierowanych do beneficjentów w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego 1 , w szczególności jego art. 53 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 514/2014 ustanawia przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego.

(2) Jak pokazuje doświadczenie, obywatele Unii Europejskiej nie są w wystarczającym stopniu świadomi roli, jaką odgrywa Unia w programach finansowania. Należy zatem określić szczegółowy zakres działań informacyjnych i promocyjnych w celu wypełnienia tej luki komunikacyjno-informacyjnej.

(3) Należy określić minimum koniecznych działań skierowanych do potencjalnych beneficjentów i informujących ich o możliwościach w zakresie finansowania oferowanego wspólnie przez Unię i państwa członkowskie w ramach programów krajowych. Dzięki temu informacje na temat możliwości pozyskania finansowania będą docierały do szerokiego kręgu zainteresowanych stron, zgodnie z zasadami przejrzystości. W celu zwiększenia przejrzystości wykorzystania środków finansowych należy publikować wykaz beneficjentów, nazwy projektów oraz wysokość finansowania przyznanego na te projekty ze środków publicznych.

(4) Aby umożliwić bezzwłoczne zastosowanie środków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu i nie opóźniać zatwierdzenia programów krajowych, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(5) Zjednoczone Królestwo i Irlandia są związane rozporządzeniem (UE) nr 514/2014, a w konsekwencji również niniejszym rozporządzeniem.

(6) Dania nie jest związana rozporządzeniem (UE) nr 514/2014 ani niniejszym rozporządzeniem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Obowiązki państw członkowskich w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej

1.
Państwa członkowskie zapewniają, aby działania informacyjne i promocyjne, o których mowa w art. 53 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 514/2014, były rozpowszechnianie za pośrednictwem różnych form i sposobów komunikacji.

Państwa członkowskie zapewniają szerokie rozpowszechnianie podstawowych wskazówek na temat programów krajowych, włącznie ze szczegółowymi informacjami na temat wkładów finansowych, a także ich udostępnianie wszystkim zainteresowanym stronom.

Niemniej jednak na podstawie przesłanek, o których mowa w art. 53 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 514/2014, państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o objęciu szczegółowych ustaleń w zakresie zarządzania programem krajowym oraz innych informacji związanych z wdrażaniem programu klauzulą poufności.

2.
Państwa członkowskie przeprowadzają imprezy informacyjne z okazji rozpoczęcia programu krajowego lub w celu przedstawienia osiągnięć programu krajowego lub osiągnięć związanych z realizacją szczegółowych rozporządzeń, o których mowa w art. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 514/2014.

Wykaz działań, o których mowa w art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 514/2014, jest aktualizowany przynajmniej raz do roku.

Wszystkie państwa członkowskie przekazują Komisji adres strony internetowej, o której mowa w art. 53 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 514/2014.

Artykuł  2

Obowiązki beneficjentów w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej

1.
Na zasadach określonych w niniejszym artykule państwa członkowskie przewidują w stosunku do beneficjentów obowiązek informowania opinii publicznej na temat pomocy finansowej otrzymanej w ramach programu krajowego.
2.
Państwo członkowskie zadba o to, aby beneficjent był obowiązany wystawić widoczną stałą tablicę dużego formatu w terminie do trzech miesięcy od ukończenia każdego projektu spełniającego poniższe warunki:
a)
całkowity wkład Unii w ramach projektu przekracza 100 000 EUR; oraz
b)
projekt obejmuje zakup obiektu fizycznego bądź finansowanie infrastruktury lub projektów budowlanych.

Na tablicy powinien zostać podany rodzaj oraz nazwa projektu. Informacje, o których mowa w art. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 1049/2014 2 , powinny zajmować przynajmniej 25 % tablicy.

3.
Jeśli projekt finansowany jest w ramach programu krajowego, państwo członkowskie zapewnia, aby beneficjent poinformował o tym osoby uczestniczące w projekcie.
4.
Wszystkie projekty i dokumenty w ramach programu krajowego, w tym zaświadczenia obecności, zawierają wzmiankę o tym, że projekt jest współfinansowany w ramach programu krajowego.
Artykuł  3

Obowiązek państw członkowskich w zakresie informowania potencjalnych beneficjentów

1.
Państwa członkowskie zapewniają, aby potencjalni beneficjenci mieli, z uwzględnieniem dostępności elektronicznych i pozostałych sposobów przekazywania informacji, dostęp do właściwych i aktualnych informacji obejmujących przynajmniej:
a)
możliwości finansowania i ogłoszenie zaproszenia do składania wniosków;
b)
warunki kwalifikowalności do otrzymania finansowania w ramach programu krajowego;
c)
opis procedur rozpatrywania wniosków o finansowanie i odnośnych terminów;
d)
kryteria wyboru projektów do finansowania;
e)
dane osób, mogących udzielić informacji na temat programów krajowych.
2.
Państwo członkowskie powiadamia potencjalnych beneficjentów o opublikowaniu informacji, zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 514/2014.
Artykuł  4

Spoczywający na państwach członkowskich obowiązek informowania beneficjentów

Państwo członkowskie powiadamia beneficjentów, że przyjęcie finansowania jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich wymienienie na liście działań publikowanej zgodnie z art. 53 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 514/2014.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 lipca 2014 r.

W imieniu Komisji
Jose Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. LI 50 z 20.5.2014, s. 112.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 1049/2014 z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie charakterystyki technicznej działań informacyjnych i promocyjnych w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego (zob. s. 9 niniejszego Dziennika Urzędowego).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.291.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 1048/2014 ustanawiające przepisy dotyczące działań informacyjnych i promocyjnych skierowanych do opinii publicznej oraz działań informacyjnych skierowanych do beneficjentów w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 514/2014 ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz instrumentu na rzecz wsparcia finansowego współpracy policyjnej, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz zarządzania kryzysowego
Data aktu: 30/07/2014
Data ogłoszenia: 07/10/2014
Data wejścia w życie: 08/10/2014