Rozporządzenie wykonawcze 1030/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do jednolitych formatów i dat do celów ujawniania wartości stosowanych do określania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1030/2014
z dnia 29 września 2014 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do jednolitych formatów i dat do celów ujawniania wartości stosowanych do określania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648-/2012 1 , w szczególności jego art. 441 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby pomóc w zapewnieniu ogólnej spójności w zakresie ujawniania informacji i przejrzystości w procesie określania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym, instytucje te są zobowiązane do publicznego ujawniania wartości wskaźników stosowanych w tym procesie.

(2) We wzorach ujawniania informacji stosowanych przez instytucje określone jako globalne instytucje o znaczeniu systemowym zgodnie z art. 131 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE 2 należy uwzględnić międzynarodowe standardy, w szczególności te, które zostały wydane przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego.

(3) W celu zapewnienia spójności i porównywalności zgromadzonych informacji sprawozdawczy dzień odniesienia powinno się ustalać tak, aby pokrywał się z danymi liczbowymi z końca poprzedniego roku obrotowego danej instytucji lub z dowolnego innego dnia uzgodnionego z właściwym organem.

(4) W celu ułatwienia publicznego dostępu do ujawnionych informacji i biorąc pod uwagę, że do przeprowadzenia procesu określania potrzebne są dane ze wszystkich państw członkowskich, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) powinien gromadzić informacje od każdej instytucji i publikować je na swojej stronie internetowej.

(5) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez EUNB.

(6) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych kosztów i korzyści z nimi związanych oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 4

Jednolity format

Globalne instytucje o znaczeniu systemowym przekazują informacje stosowane do określania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym (wskaźniki, dane pomocnicze i pozycje uzupełniające) właściwemu organowi w formacie elektronicznym, stosując wzór znajdujący się w załączniku do niniejszego rozporządzenia i uwzględniając dodatkowe specyfikacje danych bazowych oraz instrukcje wydawane corocznie przez właściwy organ. Z zastosowaniem tego wzoru oraz z uwzględnieniem wspomnianych specyfikacji i instrukcji globalne instytucje o znaczeniu systemowym ujawniają wartości wskaźników stosowanych do określenia wyników instytucji zgodnie z metodą identyfikacji ustanowioną w rozporządzeniu delegowanym (UE) nr 1222/2014.

Globalne instytucje o znaczeniu systemowym nie mają obowiązku publicznego ujawniania danych pomocniczych i pozycji uzupełniających.

Artykuł  2

Data ujawniania informacji

Globalne instytucje o znaczeniu systemowym publicznie ujawniają informacje z końca roku obrotowego, o których mowa w art. 1, nie później niż cztery miesiące po zakończeniu każdego roku obrotowego.

Właściwe organy mogą zezwolić instytucjom, których koniec roku obrotowego przypada na 30 czerwca, na zgłaszanie wartości wskaźników w oparciu o ich stan z dnia 31 grudnia. W każdym przypadku informacje te należy ujawnić nie później niż dnia 31 lipca.

Artykuł  3 5

Miejsce ujawnienia informacji

Instytucje mogą publicznie ujawnić wartości wskaźników określone we wzorze zawartym w załączniku do niniejszego rozporządzenia za pomocą środka przekazu, który wybiorą do ujawnienia informacji, zgodnie z wymogami zawartymi w części ósmej rozporządzenia (UE) nr 575/2013 i art. 434 wspomnianego rozporządzenia.

W przypadku gdy wartości wskaźników nie zostaną ujawnione za pomocą środka przekazu określonego w akapicie pierwszym, globalne instytucje o znaczeniu systemowym podają bezpośredni odnośnik do ujawnionych informacji na stronie internetowej danej instytucji lub do danego środka przekazu, w którym są dostępne.

Bez zbędnej zwłoki, po ujawnieniu tych informacji przez globalne instytucje o znaczeniu systemowym, właściwe organy przesyłają do EUNB wypełnione wzory, w tym dane pomocnicze i pozycje uzupełniające. EUNB ujawnia wypełniony wzór, z wyłączeniem danych pomocniczych i pozycji uzupełniających, na swojej stronie internetowej do celów centralizacji.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 września 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 6

WZÓR DO CELÓW OKREŚLENIA GLOBALNYCH INSTYTUCJI O ZNACZENIU SYSTEMOWYM

Ogólne dane banku
Sekcja 1: Informacje ogólne
a) Ogólne informacje dostarczone przez właściwy organ nadzoru:
1) Kod państwa
2) Nazwa banku
3) Data zgłoszenia (rrrr-mm-dd)
4) Waluta sprawozdawcza
b) Ogólne informacje dostarczone przez instytucję sprawozdającą:
1) Jednostka sprawozdawcza
2) Standard rachunkowości
3) Data publicznego ujawnienia informacji (rrrr-mm-dd)
4) Język publicznego ujawnienia informacji
5) Adres internetowy strony, na której publicznie ujawniono informacje

Wskaźnik wielkości

Sekcja 2: Całkowite ekspozycje Kwota

Wskaźniki wzajemnych powiązań

Sekcja 3: Aktywa wewnątrz systemu finansowego Kwota
Sekcja 4: Pasywa wewnątrz systemu finansowego Kwota
Sekcja 5: Wyemitowane papiery wartościowe Kwota

Wskaźniki substytucyjności/infrastruktury instytucji finansowych

Sekcja 6: Płatności dokonane w ciągu roku sprawozdawczego (z wyjątkiem płatności wewnątrzgrupowych) Kwota
Sekcja 7: Aktywa w depozycie Kwota
Sekcja 8: Transakcje gwarantowane na rynku papierów dłużnych i rynku akcji Kwota

Wskaźniki złożoności

Sekcja 9: Kwota nominalna pozagiełdowych instrumentów pochodnych Kwota
Sekcja 10: Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu i dostępne do sprzedaży Kwota
Sekcja 11: Aktywa klasyfikowane na poziomie 3 Kwota

Wskaźnik działalności transgranicznej

Sekcja 12: Należności transgraniczne Kwota
Sekcja 13: Zobowiązania transgraniczne Kwota

Dane pomocnicze

Sekcja 14: Wskaźniki pomocnicze Kwota
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniająca dyrektywę 2002/87/WE i uchylająca dyrektywy 2006/48/WE oraz 2006/49/WE (Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).
4 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2016/818 z dnia 17 maja 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.136.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2016 r.
5 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2016/818 z dnia 17 maja 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.136.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2016 r.
6 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2016/818 z dnia 17 maja 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.136.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 maja 2016 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.284.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 1030/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do jednolitych formatów i dat do celów ujawniania wartości stosowanych do określania globalnych instytucji o znaczeniu systemowym zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013
Data aktu: 29/09/2014
Data ogłoszenia: 30/09/2014
Data wejścia w życie: 20/10/2014