Decyzja wykonawcza 2014/679/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2012/270/UE w odniesieniu do okresu jej stosowania oraz w odniesieniu do przemieszczania do zakładów pakowania bulw ziemniaka pochodzących z wyznaczonych obszarów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się w Unii organizmów Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) i Epitrix tuberis (Gentner)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI
z dnia 25 września 2014 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą 2012/270/UE w odniesieniu do okresu jej stosowania oraz w odniesieniu do przemieszczania do zakładów pakowania bulw ziemniaka pochodzących z wyznaczonych obszarów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się w Unii organizmów Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) i Epitrix tuberis (Gentner)

(notyfikowana jako dokument nr C(2014) 6731)

(2014/679/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 27 września 2014 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie 1 , w szczególności jej art. 16 ust. 3 zdanie czwarte,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji wykonawczej Komisji 2012/270/UE 2 określono środki nadzwyczajne zapobiegające wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się na jej terytorium organizmów Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) i Epitrix tuberis (Gentner).

(2) Z rozwoju sytuacji od czasu wejścia w życie decyzji wykonawczej 2012/270/UE wynika, że środki, które w niej ustanowiono, są skuteczne i powinny być nadal stosowane. W związku z tym ta decyzja wykonawcza powinna mieć zastosowanie bez ograniczeń czasowych.

(3) Doświadczenie pokazuje, że należy umożliwić większą elastyczność zakładom, w których bulwy ziemniaka poddaje się obróbce sprawiającej, że pozostaje na nich nie więcej niż 0,1 % resztek gleby i usunięte zostają określone organizmy. Należy zezwolić na przemieszczanie bulw poza wyznaczone obszary przed przeprowadzeniem tej obróbki. Przemieszczanie do tych zakładów powinno jednak podlegać wymogom gwarantującym, że związane z tym ryzyko fitosanitarne zostaje ograniczone do dopuszczalnego poziomu.

(4) Aby nie dopuścić do zadomowienia się lub rozprzestrzenienia określonych organizmów poza wyznaczonym obszarem, należy ustanowić wymogi dotyczące usuwania stosownych resztek gleby i innych materiałów odpadowych. W tym samym celu należy także ustanowić wymogi dotyczące pojazdów i opakowań do transportu lub przeładunku tych bulw ziemniaków przed przemieszczeniem ich poza wyznaczony obszar lub z zakładu pakowania usytuowanego poza tym obszarem. Konieczne jest również, aby urządzenia używane do przeładunku bulw ziemniaka w zakładach pakowania usytuowanych poza wyznaczonymi obszarami były czyszczone w celu zapobiegania zakażeniu innych ziemniaków przeładowywanych za pomocą tych urządzeń.

(5) Aby ułatwić państwom członkowskim kontrolę odbywającego się poza wyznaczonym obszarem pakowania bulw ziemniaka pochodzących z takiego obszaru, ważne jest, by zakłady pakowania usytuowane poza wyznaczonymi obszarami były upoważnione w tym zakresie i zobowiązane do prowadzenia rejestrów przeładowywanych bulw ziemniaka, które pochodzą z wyznaczonych obszarów.

(6) Należy odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą 2012/270/UE.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji wykonawczej 2012/270/UE wprowadza się następujące zmiany:

1)
artykuł 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

Przemieszczanie bulw ziemniaka w obrębie Unii

1. Bulwy ziemniaka pochodzące z wyznaczonych obszarów w Unii ustanowionych zgodnie z art. 5 pakowane w obrębie tych obszarów lub w zakładach, o których mowa w art. 3b, można przemieszczać w Unii jedynie wtedy, gdy spełniają warunki określone w załączniku I sekcja 2 pkt 1.

Bulwy ziemniaka pochodzące z wyznaczonego obszaru mogą być przemieszczane z tego wyznaczonego obszaru do zakładu pakowania spełniającego wymogi art. 3b, usytuowanego w sąsiedztwie danego wyznaczonego obszaru, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w załączniku I sekcja 2 pkt 2. Bulwy ziemniaka mogą być przechowywane w tym zakładzie.

W przypadku, o którym mowa w akapicie drugim, właściwy organ przeprowadza następujące działania:

a) intensywne monitorowanie występowania określonych organizmów poprzez odpowiednie kontrole roślin ziemniaka oraz, w stosownych przypadkach, innych roślin żywicielskich, obejmujące także pola, na których rosną te rośliny, znajdujące się w promieniu co najmniej 100 m od zakładu pakowania;

b) działania mające na celu uświadomienie opinii publicznej zagrożeń związanych z określonymi organizmami oraz środków wprowadzonych w celu zapobiegania wprowadzaniu takich organizmów do Unii i rozprzestrzenianiu się ich na jej terytorium w pobliżu zakładów pakowania.

2. Bulwy ziemniaka wprowadzane do Unii zgodnie z art. 2 z państw trzecich, w których stwierdzono występowanie jednego lub większej liczby określonych organizmów, można przemieszczać w obrębie Unii jedynie wtedy, gdy spełniają warunki określone w załączniku I sekcja 2 pkt 3.

Artykuł 3a

Wymogi dotyczące pojazdów, opakowań, urządzeń i pozostałości gleby

1. Państwa członkowskie dopilnowują, aby wszelkie pojazdy i opakowania wykorzystane do transportu bulw ziemniaka pochodzących z wyznaczonego obszaru przed spełnieniem wymogów załącznika I sekcja 2 pkt 1 lit. b) zostały poddane dekontaminacji i oczyszczone w odpowiedni sposób w następujących przypadkach:

a) zanim zostaną przemieszczone poza wyznaczony obszar; oraz

b) zanim opuszczą zakład pakowania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 akapit drugi.

2. Państwa członkowskie dopilnowują, aby urządzenia używane do przeładunku bulw ziemniaka, o których mowa w ust. 1 w zakładzie pakowania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 akapit drugi, były poddawane dekontaminacji i oczyszczane w odpowiedni sposób po każdym użyciu.

3. Państwa członkowskie dopilnowują, aby pozostałości gleby lub inne materiały odpadowe, w związku z wymogami art. 3 ust. 1 oraz ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, były usuwane w sposób uniemożliwiający zadomowienie się lub rozprzestrzenienie określonych organizmów poza wyznaczonym obszarem.

Artykuł 3b

Wymogi dotyczące zakładów pakowania usytuowanych poza przedmiotowymi wyznaczonymi obszarami

Zakłady pakowania, które znajdują się poza przedmiotowymi wyznaczonymi obszarami, a w których dokonuje się przeładunku bulw ziemniaka pochodzących z takich obszarów, o których mowa w art. 3 ust. 1 akapit drugi, spełniają następujące wymogi:

a) są upoważnione przez właściwy organ urzędowy do pakowania bulw ziemniaka pochodzących z wyznaczonego obszaru; oraz

b) przechowują, przez okres jednego roku od momentu dostarczenia bulw ziemniaka do danego zakładu, rejestry przeładowywanych bulw ziemniaka, które pochodzą z wyznaczonych obszarów.";

2)
skreśla się art. 7;
3)
w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 września 2014 r.

W imieniu Komisji

Tonio BORG

Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do decyzji wykonawczej 2012/270/UE sekcja 2 otrzymuje brzmienie:

"SEKCJA 2

Warunki przemieszczania

(1) Bulwy ziemniaka pochodzące z wyznaczonych obszarów w Unii można przemieszczać z takich obszarów do niewy-znaczonych obszarów w obrębie Unii jedynie wówczas, gdy spełnione są następujące warunki:

a) bulwy ziemniaka były uprawiane w zarejestrowanym miejscu produkcji zgodnie z dyrektywą Komisji 92/90/EWG 3 lub przez zarejestrowanego producenta zgodnie z dyrektywą Komisji 93/50/EWG 4 lub przemieszczane z magazynu lub centrum wysyłkowego zarejestrowanego zgodnie z dyrektywą 93/50/EWG;

b) bulwy ziemniaka zostały umyte lub oczyszczone, tak że pozostało na nich nie więcej niż 0,1 % resztek gleby, lub zostały poddane działaniu równoważnej metody zastosowanej specjalnie w celu osiągnięcia tego samego rezultatu i usunięcia przedmiotowych określonych organizmów oraz dopilnowania, aby nie zachodziło ryzyko ich rozprzestrzenienia;

c) materiały opakowaniowe, w których przemieszczane są bulwy ziemniaka, są czyste; oraz

d) bulwom ziemniaka towarzyszy paszport roślin sporządzony i wydany zgodnie z dyrektywą Komisji 92/105/EWG 5 .

(2) W odniesieniu do przemieszczania bulw ziemniaka do zakładu pakowania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 akapit drugi, oprócz wymogów określonych w pkt 1 lit. a), muszą być spełnione następujące warunki:

a) bulwy ziemniaka były uprawiane na polach, które zostały poddane działaniu środków owadobójczych przeciwko określonym organizmom w odpowiednich momentach w sezonie wegetacyjnym;

b) w odpowiednich momentach przed zbiorami przeprowadzone zostały na tych polach urzędowe kontrole i nie wykryto określonych organizmów;

c) producent z wyprzedzeniem powiadomił odpowiedzialne organy urzędowe o swoim zamiarze przemieszczenia bulw ziemniaka zgodnie z niniejszym punktem oraz o terminie zamierzonego przemieszczania;

d) bulwy ziemniaka są transportowane do zakładu pakowania w zamkniętych pojazdach lub w zamkniętych i czystych opakowaniach w sposób uniemożliwiający wydostanie się lub rozprzestrzenienie określonych organizmów;

e) podczas transportu do zakładu pakowania bulwom ziemniaka towarzyszy dokument wskazujący ich pochodzenie i miejsce przeznaczenia; oraz

f) natychmiast po przybyciu do zakładu pakowania bulwy ziemniaka są poddawane obróbce opisanej w pkt 1 lit. b) niniejszej sekcji.

(3) Bulwy ziemniaka wprowadzane do Unii zgodnie z sekcją 1 z państw trzecich, w których stwierdzono występowanie jednego lub większej liczby określonych organizmów, mogą być przemieszczane w obrębie Unii jedynie wówczas, gdy posiadają paszport roślin, o którym mowa w pkt 1 lit. d).

1 Dz.U. L 169 z 10.7.2000, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji 2012/270/UE z dnia 16 maja 2012 r. w odniesieniu do środków nadzwyczajnych zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmów Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) i Epitrix tuberis (Gentner) (Dz.U. L 132 z 23.5.2012, s. 18).
3 Dyrektywa Komisji 92/90/EWG z dnia 3 listopada 1992 r. ustanawiająca obowiązki, jakim podlegają producenci i importerzy roślin, produktów roślinnych lub innych oraz ustanawiająca szczegóły ich rejestracji (Dz.U. L 344 z 26.11.1992, s. 38).
4 Dyrektywa Komisji 93/50/EWG z dnia 24 czerwca 1993 r. określająca niektóre rośliny niewymienione w załączniku V część A do dyrektywy Rady 77/93/EWG, których producenci, magazyny lub centra wysyłkowe w strefach produkcji takich roślin, muszą być wpisani do rejestru urzędowego (Dz.U. L 205 z 17.8.1993, s. 22).
5 Dyrektywa Komisji 92/105/EWG z dnia 3 grudnia 1992 r. ustanawiająca stopień normalizacji w odniesieniu do »paszportów« roślin używanych przy przemieszczaniu niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów w obrębie Wspólnoty i ustanawiająca szczegółowe procedury dotyczące wydawania takich »paszportów« roślin oraz warunki i szczegółowe procedury dotyczące ich wymiany (Dz.U. L 4 z 8.1.1993, s. 22).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.283.61

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2014/679/UE zmieniająca decyzję wykonawczą 2012/270/UE w odniesieniu do okresu jej stosowania oraz w odniesieniu do przemieszczania do zakładów pakowania bulw ziemniaka pochodzących z wyznaczonych obszarów w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się w Unii organizmów Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) i Epitrix tuberis (Gentner)
Data aktu: 25/09/2014
Data ogłoszenia: 27/09/2014
Data wejścia w życie: 01/01/1970