Rozporządzenie 61/2014 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości cyromazyny, fenpropidyny, formetanatu, oksamylu i tebukonazolu w określonych produktach oraz na ich powierzchni

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 61/2014
z dnia 24 stycznia 2014 r.
zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości cyromazyny, fenpropidyny, formetanatu, oksamylu i tebukonazolu w określonych produktach oraz na ich powierzchni
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1 lit. a) oraz art. 49 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP) cyromazyny i oksamylu zostały określone w załączniku II i w części B załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005. NDP fenpropidyny, formetanatu i tebukonazolu określono w części A załącznika III do tego rozporządzenia.

(2) W odniesieniu do cyromazyny Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (zwany dalej "Urzędem") przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 2 . Urząd zalecił obniżenie NDP dla pomidorów i bakłażanów. W odniesieniu do innych produktów zalecił podniesienie NDP.

(3) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP cyromazyny w roszpunce warzywnej, sałacie, rokietcie siewnej, rukoli, fasoli (świeżej w strąkach), grochu (świeżym w strąkach) i selerze niektóre informacje nie były dostępne i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP poddane zostaną przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(4) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP cyromazyny w świeżych ziołach brak jest informacji i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. W świetle dodatkowych informacji na temat dobrych praktyk rolniczych przekazanych przez Niderlandy oraz ze względu na fakt, iż konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów powinny zostać określone w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie. Wspomniane NDP poddane zostaną przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(5) Urząd wskazał, że poddane ocenie stosowanie cyromazyny w endywii może budzić obawy związane z ochroną konsumentów. NDP dla tego produktu należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(6) Cyromazyna jest substancją farmakologicznie czynną stosowaną w weterynarii. NDP w odniesieniu do produktów owczych należy wyznaczyć na takim samym poziomie, jak przewidziano w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 37/2010 3 , ponieważ spodziewane narażenie w wyniku stosowania w weterynaryjnych produktach leczniczych jest wyższe niż w wyniku stosowania w środkach ochrony roślin.

(7) W odniesieniu do fenpropidyny Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 4 . Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Zalecił obniżenie NDP dla bananów, owsa, żyta, pszenicy i buraka cukrowego. W odniesieniu do innych produktów zalecił podniesienie lub pozostawienie dotychczasowych NDP.

(8) W odniesieniu do formetanatu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 12 ust. 1 5 . Urząd zalecił pozostawienie dotychczasowych NDP w odniesieniu do pomidorów.

(9) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP formetanatu w melonach i arbuzach pewne informacje nie są dostępne i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd.

(10) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP formetanatu w winogronach stołowych i do produkcji wina, truskawkach, papryce, ogórkach, fasoli w strąkach, porze i cukinii brak jest informacji i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. NDP dla tych produktów należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(11) Urząd wskazał, że dotychczasowy NDP formetanatu w cukinii może budzić obawy związane z ochroną konsumentów.

(12) W ramach procedury udzielania zezwoleń na stosowanie środków ochrony roślin zawierających substancję czynną formetanat na powierzchni moreli, brzoskwiń/nektaryn, winogron stołowych i do produkcji wina, truskawek, papryki, ogórków, melonów, dyni, arbuzów, sałaty i endywii złożono wniosek zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w sprawie zmiany dotychczasowych NDP.

(13) Zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wniosek ten został poddany ocenie przez państwo członkowskie, którego dotyczył, a sprawozdanie oceniające przekazano Komisji.

(14) Urząd dokonał oceny wniosku i sprawozdania oceniającego, analizując w szczególności ryzyko dla konsumentów oraz w odpowiednich przypadkach dla zwierząt, i wydał uzasadnioną opinię dotyczącą proponowanych NDP 6 . Urząd przekazał tę opinię Komisji i państwom członkowskim oraz podał ją do publicznej wiadomości.

(15) W swojej uzasadnionej opinii Urząd stwierdził, że w odniesieniu do stosowania formetanatu na powierzchni moreli przedłożone dane nie są wystarczające jako podstawa określenia nowego NDP. Wskazał, że proponowane NDP dla truskawek, papryki, ogórków i cukinii mogą budzić obawy związane z ochroną konsumentów. NDP dla tych produktów należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(16) W odniesieniu do pozostałych zastosowań Urząd stwierdził, że spełniono wszystkie wymogi dotyczące danych oraz że zmiany NDP, o które wystąpili wnioskodawcy, są dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów na podstawie oceny narażenia konsumentów dokonanej dla 27 określonych grup konsumentów europejskich. Urząd wziął pod uwagę najnowsze informacje dotyczące właściwości toksykologicznych formetanatu. Ani w przypadku długotrwałego narażenia na wymienioną substancję w wyniku spożywania wszystkich produktów spożywczych mogących ją zawierać, ani w przypadku narażenia krótkoterminowego w wyniku dużej konsumpcji danych uprawianych roślin i produktów, nie wykazano istnienia ryzyka przekroczenia dopuszczalnego dziennego spożycia ani ostrej dawki referencyjnej (ARfD).

(17) W odniesieniu do oksamylu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w związku z jego art. 12 ust. 1 7 . Urząd zalecił pozostawienie dotychczasowych NDP w odniesieniu do niektórych produktów.

(18) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP oksamylu w pomarańczach, mandarynkach, bananach, pomidorach, bakłażanach, ogórkach, korniszonach i cukiniach pewne informacje nie są dostępne i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP poddane zostaną przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do NDP w pomarańczach, mandarynkach i ziemniakach Urząd stwierdził, że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę wartości oceny ryzyka z uwzględnieniem określonej granicy oznaczalności w badaniach pozostałości.

(19) Urząd wskazał, że poddane ocenie nowe zastosowania oksamylu w przypadku papryki, melonów i arbuzów, jak również dotychczasowy NDP w odniesieniu do papryki mogą budzić obawy związane z ochroną konsumentów. NDP dla tych produktów należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(20) W odniesieniu do tebukonazolu Urząd przedłożył uzasadnioną opinię w sprawie dotychczasowych NDP zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005 8 . Urząd zaproponował zmianę definicji pozostałości. Zalecił obniżenie NDP dla jabłek, gruszek, moreli, brzoskwiń, winogron stołowych, truskawek, jeżyn, malin, borówek amerykańskich, żurawin, porzeczek, agrestu, bzu czarnego, marchwi, pasternaku, korzenia pietruszki zwyczajnej, czosnku, pomidorów, ogórków, dyni, arbuzów, brokułów, kalafiora, kapusty głowiastej, szparagów, pora, ziaren soi, żyta i pszenicy zwyczajnej oraz mleka przeżuwaczy. W odniesieniu do innych produktów zalecił podniesienie lub pozostawienie dotychczasowych NDP.

(21) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP tebukonazolu w wiśniach i czereśniach, winogronach do produkcji wina, jeżynach popielicach, salsefii, bakłażanach, melonach, selerze, orzeszkach ziemnych, ziarnach ryżu, chmielu, przyprawach (nasionach) oraz kminku niektóre informacje nie były dostępne i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. Ponieważ konsumenci nie są narażeni na ryzyko, NDP w odniesieniu do tych produktów należy wyznaczyć w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie lub na poziomie określonym przez Urząd. Wspomniane NDP poddane zostaną przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia. W odniesieniu do kminku należy wziąć pod uwagę dodatkowe informacje na temat dobrej praktyki rolniczej przedstawione przez Austrię oraz ustalić NDP dla tego produktu na tym samym poziomie, co dla grupy przypraw - nasion.

(22) Urząd stwierdził, że w odniesieniu do NDP tebukonazolu w kalarepie, fasoli (świeżej, w strąkach i bez strąków), grochu (świeżym, w strąkach), ziarnach słonecznika i buraku cukrowym brak jest informacji i że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. NDP dla kalarepy, ziarna słonecznika i buraka cukrowego należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005. W świetle uwag partnerów handlowych Unii oraz faktu, że nie występuje żadne zagrożenie dla konsumentów, NDP dla fasoli (świeżej, w strąkach i bez strąków) i grochu (świeżego, w strąkach) powinny zostać określone w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 na dotychczasowym poziomie. NDP dla fasoli (świeżej, w strąkach i bez strąków) i grochu (świeżego, w strąkach) zostaną poddane przeglądowi, w którym uwzględnione zostaną informacje dostępne w ciągu dwóch lat od opublikowania niniejszego rozporządzenia.

(23) Urząd wskazał, że poddane ocenie stosowanie tebukonazolu w kapuście pekińskiej, jak również dotychczasowe NDP dla jabłek, gruszek, wiśni i czereśni, brzoskwiń, winogron stołowych i do produkcji wina oraz kapusty pekińskiej mogą budzić obawy związane z ochroną konsumentów. NDP dla kapusty pekińskiej należy wyznaczyć na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(24) W odniesieniu do tebukonazolu w owocach cytrusowych z wyjątkiem pomarańczy, sałacie i innych warzywach sałatowych, szczypiorku, pietruszce i suchych nasionach roślin strączkowych Urząd przekazał opinie dotyczące NDP dla tych produktów 9 (10 . Ponieważ uwagi te zawierają dodatkowe informacje, które wcześniej nie były dostępne dla Urzędu, należy wziąć je pod uwagę.

(25) W odniesieniu do tebukonazolu w śliwkach, czosnku, cebuli, kukurydzy cukrowej, karczochach kulistych, fasoli suchej, orzeszkach ziemnych, ziarnach soi, nasionach bawełny, chmielu i jadalnych podrobach ze ssaków Komisja Kodeksu Żywnościowego (Codex Alimentarius) 11 przyjęła NDP zgodne z Kodeksem (CXL) w odniesieniu do tebukonazolu. Jako że wspomniane CXL są wspierane przez aktualizowaną ocenę Urzędu, należy wziąć je pod uwagę, z wyjątkiem tych CXL, które nie są bezpieczne dla konsumentów w Unii i w odniesieniu do których Unia zgłosiła do Komisji Kodeksu Żywnościowego zastrzeżenie 12 .

(26) W odniesieniu do produktów, dla których na poziomie Unii nie zgłoszono stosownych zezwoleń ani tolerancji przywozowej oraz dla których brak NDP zgodnych z Kodeksem, Urząd stwierdził, że osoby zarządzające ryzykiem powinny przeprowadzić dalszą analizę. W świetle aktualnego stanu wiedzy naukowej i technicznej należy wyznaczyć NDP dla tych produktów na poziomie określonej granicy oznaczalności lub wartości wzorcowej, jak określono w art. 18 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(27) Na podstawie uzasadnionych opinii Urzędu oraz po uwzględnieniu czynników istotnych dla rozpatrywanej kwestii stwierdzono, że stosowne zmiany NDP spełniają wymogi art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.

(28) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 396/2005.

(29) Należy przewidzieć rozsądnie długi termin przed rozpoczęciem stosowania zmienionych NDP, aby umożliwić państwom członkowskim, państwom trzecim i podmiotom prowadzącym przedsiębiorstwa spożywcze przygotowanie się do spełnienia nowych wymogów wynikających ze zmiany NDP.

(30) Aby umożliwić normalny obrót produktami, ich przetwarzanie i konsumpcję, w rozporządzeniu należy przewidzieć przepisy przejściowe dla produktów, które zostały zgodnie z prawem wyprodukowane przed zmianą NDP i w przypadku których informacje wskazują, że utrzymany jest wysoki poziom ochrony konsumentów.

(31) Za pośrednictwem Światowej Organizacji Handlu zostały przeprowadzone konsultacje na temat nowych NDP z partnerami handlowymi Unii, a ich uwagi zostały uwzględnione.

(32) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 w wersji przed zmianami wprowadzonymi niniejszym rozporządzeniem nadal ma zastosowanie do produktów, które zostały wyprodukowane zgodnie z prawem przed dniem 14 sierpnia 2014 r., w odniesieniu do substancji czynnych w produktach i na ich powierzchni, wymienionych w poniższym wykazie:

1)
cyromazyna i fenpropidyna: wszystkie produkty;
2)
formetanat: wszystkie produkty z wyjątkiem winogron stołowych i do produkcji wina, pomidorów, bakłażanów, cukinii, melonów, dyni i arbuzów;
3)
oksamyl: wszystkie produkty z wyjątkiem papryki;
4)
tebukonazol: wino i wszystkie inne produkty z wyjątkiem jabłek, gruszek, wiśni i czereśni, brzoskwiń, winogron stołowych i do produkcji wina oraz kapusty pekińskiej.
Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się jednak od dnia 14 sierpnia 2014 r. z wyjątkiem formetanatu w winogronach stołowych i do produkcji wina, pomidorach, bakłażanach, melonach, dyniach i arbuzach, dla którego niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia jego wejścia w życie.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 24 stycznia 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 wprowadza się następujące zmiany:

1) w załączniku II wprowadza się następujące zmiany:

a) kolumny dotyczące cyromazyny i oksamylu otrzymują brzmienie:

"Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP)(a) Cyromazyna Oksamyl
(1) (2) (3) (4)
0100000 1. OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE ORZECHY 0,05(*) 0,01(*)
0110000 (i) Owoce cytrusowe
0110010 Grejpfruty (Pomarańcza olbrzymia, pomelo, sweeties, tangelo (oprócz minneoli), ugli i podobne mieszańce) (+)
0110020 Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce)
0110030 Cytryny (Cedrat, cytryna, ręka Buddy (Citrus medica var. sarcodactylis))
0110040 Limy (limonki)
0110050 Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis)) (+)
0110990 Pozostałe
0120000 (ii) Orzechy z drzew orzechowych
0120010 Migdały
0120020 Orzechy brazylijskie
0120030 Orzechy nerkowca
0120040 Kasztany jadalne
0120050 Orzechy kokosowe
0120060 Orzechy laskowe (Filbert)
0120070 Orzechy makadamia
0120080 Orzeszki pekan
0120090 Orzeszki sosnowe
0120100 Pistacje
0120110 Orzechy włoskie
0120990 Pozostałe
0130000 (iii) Owoce ziarnkowe
0130010 Jabłka (Jabłoń płonka)
0130020 Gruszki (Gruszka azjatycka)
0130030 Pigwy
0130040 Nieszpułka zwyczajna
0130050 Nieśplik japoński
0130990 Pozostałe
0140000 (iv) Owoce pestkowe
0140010 Morele
0140020 Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita)
0140030 Brzoskwinie (Nektaryny i podobne mieszańce)
0140040 Śliwki (Śliwka lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus))
0140990 Pozostałe
0150000 (v) Jagody i drobne owoce
0151000 a) Winogrona stołowe i do produkcji wina
0151010 Winogrona stołowe
0151020 Winogrona do produkcji wina
0152000 b) Truskawki
0153000 c) Owoce leśne
0153010 Jeżyny
0153020 Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus)
0153030 Maliny (Maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))
0153990 Pozostałe
0154000 d) Inne drobne owoce i jagody
0154010 Borówki amerykańskie (Borówki czarne)
0154020 Żurawiny (Borówki brusznice/borówki czerwone (V. vitis-idaea))
0154030 Porzeczki (czerwone, czarne i białe)
0154040 Agrest (Włączając mieszańce z innymi gatunkami Ribes)
0154050 Róża dzika
0154060 Morwy (Chróścina jagodna zwana też: "poziomkowym drzewem")
0154070 Głóg (mediteranean medlar) (Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta))
0154080 Bez czarny (Aronia czarna, jarząb pospolity, kruszyna (rokitnik), głóg, jarząb brekinia i pozostałe jagody z drzew)
0154990 Pozostałe
0160000 (vi) Owoce różne
0161000 a) Z jadalną skórką
0161010 Daktyle
0161020 Figi
0161030 Oliwki stołowe
0161040 Kumkwat (Marumi kumkwat, nagami kumkwat, limkwat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.))
0161050 Karambola (Bilimbi)
0161060 Kaki (szaron, persymon)
0161070 Czapetka kuminowa (śliwka jawajska) (Jabłko jawajskie, pomerac, różane jabłko, goździkowiec brazylijski, owoce goździkowca jednokwiatowego/grumichama (Eugenia uniflora))
0161990 Pozostałe
0162000 b) Z niejadalną skórką, małe
0162010 Kiwi
0162020 Liczi (śliwa chińska) (Pulasan, rambutan, longan, mangostan, słodliwka pospolita/langsat, oszpilna jadalna/salak jadalny)
0162030 Owoce męczennicy
0162040 Owoc opuncji (cactus fruit)
0162050 Caimito
0162060 Oczar wirginijski (Wirginia kaki) (Diospyros digyna, kazimira jadalna (Casimiroa edulis) Llave (Pouteria viridis), canistel (Pouteria campechiana) i Calocarpum sapota)
0162990 Pozostałe
0163000 c) Z niejadalną skórką, duże
0163010 Awokado
0163020 Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy) (+)
0163030 Mango
0163040 Papaja
0163050 Granaty
0163060 Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe) (Flaszowiec siatkowaty, flaszowiec łuskowaty, ilama (Annona diversifolia) i pozostałe średnich rozmiarów owoce Annonnacea)
0163070 Guajawa (Pitaja/smoczy owoc (Hylocereus undatus))
0163080 Ananasy
0163090 Chlebowiec właściwy (Jackfruit)
0163100 Durian (rościan)
0163110 Flaszowiec miękkociernisty
0163990 Pozostałe
0200000 2. WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE
0210000 (i) Warzywa korzeniowe i bulwiaste 0,05(*) 0,01(*)
0211000 a) Ziemniaki
0212000 b) Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste
0212010 Maniok (Dasheen, eddoe/Japanese taro, tannia)
0212020 Słodkie ziemniaki
0212030 Pochrzyn (Kłębiany kątowate (Pacchyrhizus erosus, yam bean), Mexican yam bean)
0212040 Maranta trzcinowata
0212990 Pozostałe
0213000 c) Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego
0213010 Buraki
0213020 Marchew
0213030 Seler korzeniowy
0213040 Chrzan pospolity (Korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki)
0213050 Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty - topinambur) (Czyściec bulwiasty)
0213060 Pasternak
0213070 Pietruszka zwyczajna - korzeń
0213080 Rzodkiewka (Rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus))
0213090 Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy)
0213100 Brukiew
0213110 Rzepa
0213990 Pozostałe
0220000 (ii) Warzywa cebulowe 0,05(*) 0,01(*)
0220010 Czosnek
0220020 Cebula (Pozostałe cebule, cebula srebrzysta)
0220030 Szalotka
0220040 Dymka i cebula siedmiolatka (Pozostałe cebule szczypiorowe i podobne odmiany)
0220990 Pozostałe
0230000 (iii) Warzywa owocowe
0231000 a) Rośliny psiankowate
0231010 Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp./miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L. chinense), pomidor drzewiasty) 0,6 0,01(*)(+)
0231020 Papryka (Papryka ostra (chili, papryka krzewiasta)) 1,5 0,01(*)
0231030 Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon)) 0,6 0,02(+)
0231040 Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa 0,05(*) 0,01(*)
0231990 Pozostałe 0,05(*) 0,01(*)
0232000 b) Dyniowate - z jadalną skórką 20,01(*)(+)
0232010 Ogórki
0232020 Korniszony
0232030 Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)
0232990 Pozostałe
0233000 c) Dyniowate - z niejadalną skórką 0,4 0,01(*)
0233010 Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty))
0233020 Dynie (Dynia olbrzymia (późna odmiana))
0233030 Arbuzy
0233990 Pozostałe
0234000 d) Kukurydza cukrowa (Kukurydza miniaturowa) 0,05(*) 0,01(*)
0239000 e) Pozostałe warzywa o jadalnych owocach 0,05(*) 0,01(*)
0240000 (iv) Warzywa kapustne 0,05(*) 0,01(*)
0241000 a) Kapustne kwitnące
0241010 Brokuły (Odmiana kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński)
0241020 Kalafiory
0241990 Pozostałe
0242000 b) Kapustne głowiaste
0242010 Brukselka
0242020 Kapusta głowiasta (Kapusta głowiasta, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kapusta głowiasta biała)
0242990 Pozostałe
0243000 c) Kapustne liściowe
0243010 Kapusta pekińska (Kapusta sitowa, pak choi, kapusta chińska/tai goo choi, kapusta choi sum, kapusta pekińska/petsai)
0243020 Kale (Borecole/jarmuż średniowysoki kędzierzawy, kapusta pastewna, couve-galega, couve-portuguesa, kapusta bezgłowa zielona)
0243990 Pozostałe
0244000 d) Kalarepa
0250000 (v) Warzywa liściowe i świeże zioła
0251000 a) Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne 0,01(*)
0251010 Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna) 15(+)
0251020 Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos)) 3(+)
0251030 Endywia (cykoria endywia) (Dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), zielone części mniszka lekarskiego) 0,05(*)
0251040 Rzeżucha (Kiełki fasoli mung, kiełki lucerny) 0,05(*)
0251050 Gorycznik wiosenny 0,05(*)
0251060 Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp.)) 3(+)
0251070 Gorczyca sarepska 0,05(*)
0251080 Liście i pędy kapustnych, w tym nać rzepy (Mizuna, liście grochu i rzodkwi i inne liście, w tym gatunku brassica (zbiór do czasu tworzenia się 8 listka), liście kalarepy) 0,05(*)
0251990 Pozostałe 0,05(*)
0252000 b) Szpinak i podobne (liście) 0,05(*) 0,01(*)
0252010 Szpinak (Szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pakkhom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium), zatrwian)
0252020 Portulaka pospolita (Portulaka zimowa (miner's lettuce), portulaka ogrodowa, portulaka pospolita, szczaw zwyczajny, soliród, solanka sodowa (Salsola soda))
0252030 Boćwina (Liście buraka ćwikłowego)
0252990 Pozostałe
0253000 c) Liście winorośli (Basella alba, liście bananowca, Acacia pennata) 0,05(*) 0,01(*)
0254000 d) Rukiew wodna (Wilec wodny/szpinak wodny/kangkung (Ipomoea aquatica), Marsilea crenata, mimoza wodna) 0,05(*) 0,01(*)
0255000 e) Cykoria warzywna (liściasta, brukselska) 0,05(*) 0,01(*)
0256000 f) Zioła 15(+) 0,02(*)
0256010 Trybula
0256020 Szczypiorek
0256030 Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum))
0256040 Pietruszka - nać (Liście pietruszki korzeniowej)
0256050 Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis)
0256060 Rozmaryn
0256070 Tymianek (Majeranek, oregano)
0256080 Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry)
0256090 Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa)
0256100 Estragon (Hizop)
0256990 Pozostałe
0260000 (vi) Warzywa strączkowe (świeże) 0,01(*)
0260010 Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi) 5(+)
0260020 Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)) 0,05(*)
0260030 Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy) 5(+)
0260040 Groch (bez strąków) (Groch siewny, groszek zielony, ciecierzyca) 0,05(*)
0260050 Soczewica 0,05(*)
0260990 Pozostałe 0,05(*)
0270000 (vii) Warzywa łodygowe (świeże) 0,01(*)
0270010 Szparagi 0,05(*)
0270020 Karczochy (Łodygi Borago officinalis) 0,05(*)
0270030 Seler 3(+)
0270040 Koper włoski 0,05(*)
0270050 Karczochy kuliste (Kwiat bananowca) 0,05(*)
0270060 Por 0,05(*)
0270070 Rabarbar 0,05(*)
0270080 Pędy bambusa 0,05(*)
0270090 Rdzenie palmowe 0,05(*)
0270990 Pozostałe 0,05(*)
0280000 (viii) Grzyby 0,01(*)
0280010 Grzyby uprawne (Pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak shiitake, grzybnia (części wegetatywne)) 10
0280020 Grzyby dzikie (Pieprznik jadalny, trufle, smardze, borowik szlachetny) 0,05(*)
0280990 Pozostałe 0,05(*)
0290000 (ix) Wodorosty morskie 0,05(*) 0,01(*)
0300000 3. NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE 0,05(*) 0,01(*)
0300010 Fasola (Bób, fasola zwykła, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasola polna, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))
0300020 Soczewica
0300030 Groch (Ciecierzyca, groch polny, groszek siewny)
0300040 Łubin
0300990 Pozostałe
0400000 4. NASIONA I OWOCE OLEISTE 0,05(*) 0,01(*)
0401000 (i) Nasiona oleiste
0401010 Siemię lniane
0401020 Orzeszki ziemne
0401030 Mak
0401040 Ziarna sezamu
0401050 Ziarna słonecznika
0401060 Nasiona rzepaku (Brukiew, rzepik)
0401070 Ziarna soi
0401080 Nasiona gorczycy
0401090 Nasiona bawełny
0401100 Nasiona dyni (Nasiona innych dyniowatych)
0401110 Krokosz balwierski
0401120 Ogórecznik (Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum), nawrot polny (Buglossoides arvensis))
0401130 Lnicznik właściwy
0401140 Konopie
0401150 Rącznik pospolity
0401990 Pozostałe
0402000 (ii) Owoce oleiste
0402010 Oliwki do produkcji oliwy
0402020 Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej)
0402030 Olejowiec gwinejski
0402040 Drzewo kapokowe
0402990 Pozostałe
0500000 5. ZBOŻA 0,05(*) 0,01(*)
0500010 Jęczmień
0500020 Gryka zwyczajna (Szarłat, komosa ryżowa)
0500030 Kukurydza
0500040 Proso zwyczajne (Włośnica ber, miłka abisyńska, manneczka łękowata/korakan (Eleusine coracana), rosplenica perłowa)
0500050 Owies zwyczajny
0500060 Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica))
0500070 Żyto
0500080 Sorgo
0500090 Pszenica (Orkisz, pszenżyto)
0500990 Pozostałe (Ziarno mozgi kanaryjskiej/siemię kanarkowe (Phalaris canariensis))
0600000 6. HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO 0,1(*) 0,05(*)
0610000 (i) Herbata
0620000 (ii) Ziarna kawy
0630000 (iii) Napary ziołowe (suszone)
0631000 a) Kwiaty
0631010 Kwiaty rumianku
0631020 Kwiat malwy sudańskiej
0631030 Płatki róży
0631040 Kwiaty jaśminu (Kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))
0631050 Lipa drobnoziarnista
0631990 Pozostałe
0632000 b) Liście
0632010 Liście truskawki
0632020 Liście rooibos (Liście miłorzębu)
0632030 Ostrokrzew paragwajski
0632990 Pozostałe
0633000 c) Korzenie
0633010 Korzeń waleriany
0633020 Korzeń żeńszenia
0633990 Pozostałe
0639000 d) Pozostałe napary ziołowe
0640000 (iv) Ziarna kakaowe (fermentowane lub suszone)
0650000 (v) Chleb świętojański (st johns bread)
0700000 7. CHMIEL (suszony) 0,1(*) 0,05(*)
0800000 8. PRZYPRAWY
0810000 (i) Nasiona 0,1(*) 0,05(*)
0810010 Anyż
0810020 Czarnuszka siewna
0810030 Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)
0810040 Kolendra
0810050 Kmin rzymski
0810060 Koper ogrodowy
0810070 Koper włoski
0810080 Kozieradka pospolita
0810090 Gałka muszkatołowa
0810990 Pozostałe
0820000 (ii) Owoce i jagody 0,1(*) 0,05(*)
0820010 Ziele angielskie
0820020 Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński)
0820030 Kminek
0820040 Kardamon malabarski
0820050 Jagody jałowca
0820060 Pieprz, czarny, zielony i biały (Pieprz długi, pieprz różowy)
0820070 Wanilia płaskolistna
0820080 Tamarynd
0820990 Pozostałe
0830000 (iii) Kora 0,1(*) 0,05(*)
0830010 Cynamon (Kasja)
0830990 Pozostałe
0840000 (iv) Korzenie lub kłącza
0840010 Lukrecja 0,1(*) 0,05(*)
0840020 Imbir 0,1(*) 0,05(*)
0840030 Kurkuma 0,1(*) 0,05(*)
0840040 Chrzan pospolity (+) (+)
0840990 Pozostałe 0,1(*) 0,05(*)
0850000 (v) Pąki 0,1(*) 0,05(*)
0850010 Goździki
0850020 Kapary
0850990 Pozostałe
0860000 (vi) Słupki kwiatowe 0,1(*) 0,05(*)
0860010 Szafran
0860990 Pozostałe
0870000 (vii) Osnówka nasienia 0,1(*) 0,05(*)
0870010 Kwiat muszkatołowy
0870990 Pozostałe
0900000 9. ROŚLINY CUKRODAJNE 0,05(*) 0,01(*)
0900010 Burak cukrowy (korzeń)
0900020 Trzcina cukrowa
0900030 Cykoria podróżnik korzenie
0900990 Pozostałe
1000000 10. PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE
1010000 (i) Tkanka 0,01(*)
1011000 a) Świnie 0,01(*)
1011010 Mięśnie
1011020 Tłuszcz
1011030 Wątroba
1011040 Nerka
1011050 Podroby jadalne
1011990 Pozostałe
1012000 b) Bydło 0,01(*)
1012010 Mięśnie
1012020 Tłuszcz
1012030 Wątroba
1012040 Nerka
1012050 Podroby jadalne
1012990 Pozostałe
1013000 c) Owce 0,3(+)
1013010 Mięśnie
1013020 Tłuszcz
1013030 Wątroba
1013040 Nerka
1013050 Podroby jadalne
1013990 Pozostałe
1014000 d) Kozy 0,01(*)
1014010 Mięśnie
1014020 Tłuszcz
1014030 Wątroba
1014040 Nerka
1014050 Podroby jadalne
1014990 Pozostałe
1015000 e) Konie, osły, muły lub osłomuły 0,01(*)
1015010 Mięśnie
1015020 Tłuszcz
1015030 Wątroba
1015040 Nerka
1015050 Podroby jadalne
1015990 Pozostałe
1016000 f) Drób - kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie 0,01(*)
1016010 Mięśnie
1016020 Tłuszcz
1016030 Wątroba
1016040 Nerka
1016050 Podroby jadalne
1016990 Pozostałe
1017000 g) Inne zwierzęta hodowlane (Królik, kangur, zwierzyna płowa) 0,01(*)
1017010 Mięśnie
1017020 Tłuszcz
1017030 Wątroba
1017040 Nerka
1017050 Podroby jadalne
1017990 Pozostałe
1020000 (ii) Mleko 0,01(*) 0,01(*)
1020010 Bydło
1020020 Owce
1020030 Kozy
1020040 Konie
1020990 Pozostałe
1030000 (iii) Jaja ptasie 0,01(*) 0,01(*)
1030010 Kury
1030020 Kaczki
1030030 Gęsi
1030040 Przepiórki
1030990 Pozostałe
1040000 (iv) Miód (Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, miód w plastrze) 0,05(*) 0,05(*)
1050000 (v) Płazy i gady (Żabie udka, krokodyle) 0,01(*) 0,01(*)
1060000 (vi) Ślimaki 0,01(*) 0,01(*)
1070000 (vii) Inne produkty ze zwierząt lądowych (Zwierzęta łowne) 0,01(*) 0,01(*)
(a) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w Załączniku I.

(*) Wskazuje granicę oznaczalności.

Cyromazyna
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości i tworzenia się melaminy są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0251010 Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna)
0251020 Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))
0251060 Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp.))
0256000 f) Zioła
0256010 Trybula
0256020 Szczypiorek
0256030 Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum))
0256040 Pietruszka - nać (Liście pietruszki korzeniowej)
0256050 Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis)
0256060 Rozmaryn
0256070 Tymianek (Majeranek, oregano)
0256080 Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry)
0256090 Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa)
0256100 Estragon (Hizop)
0256990 Pozostałe
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metabolizmu upraw są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0260010 Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi)
0260030 Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy)
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości i tworzenia się melaminy są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0270030 Seler
(+) W odniesieniu do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) zastosowanie ma najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), z uwzględnieniem zmian danych poziomów na skutek przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
0840040 Chrzan pospolity
(+) NDP w odniesieniu do weterynaryjnych produktów leczniczych
1013000 c) Owce
1013010 Mięśnie
1013020 Tłuszcz
1013030 Wątroba
1013040 Nerka
1013050 Podroby jadalne
1013990 Pozostałe
Oksamyl
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące stabilności przy przechowywaniu, metabolizmu upraw i badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0110020 Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce)
0110050 Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis))
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metabolizmu upraw są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0163020 Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy)
0231010 Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp./miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L. chinense), pomidor drzewiasty)
0231030 Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon))
0232000 b) Dyniowate - z jadalną skórką
0232010 Ogórki
0232020 Korniszony
0232030 Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi)
0232990 Pozostałe
(+) W odniesieniu do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) zastosowanie ma najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), z uwzględnieniem zmian danych poziomów na skutek przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
0840040 Chrzan pospolity"

b) dodaje się kolumny dotyczące fenpropidyny, formetanatu i tebukonazolu w brzmieniu:

"Pozostałości pestycydów i najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (mg/kg)

Numer kodu Grupy i przykłady poszczególnych produktów, do których odnoszą się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości (NDP)(a) Fenpropidyna (suma fenpropidyny i jej soli, wyrażona jako fenpropidyna) (R) (S) Formetanat: suma formetanatu i jego soli wyrażona jako formetanat (chlorowodorek formetanatu) Tebukonazol (R)
(1) (2) (3) (4) (5)
0100000 1. OWOCE, ŚWIEŻE LUB MROŻONE ORZECHY
0110000 (i) Owoce cytrusowe 0,01(*) 0,01(*)
0110010 Grejpfruty (Pomarańcza olbrzymia, pomelo, sweeties, tangelo (oprócz minneoli), ugli i podobne mieszańce) 5
0110020 Pomarańcze (Pomarańcza bergamota, pomarańcza gorzka i podobne mieszańce) 0,9
0110030 Cytryny (Cedrat, cytryna, ręka Buddy (Citrus medica var. sarcodactylis))
0110040 Limy (limonki) 5
0110050 Mandarynki (Klementynki, tangeriny, minneola i podobne mieszańce tangor (Citrus reticulata x sinensis)) 5
0110990 Pozostałe 5
0120000 (ii) Orzechy z drzew orzechowych 0,01(*) 0,01(*) 0,05
0120010 Migdały
0120020 Orzechy brazylijskie
0120030 Orzechy nerkowca
0120040 Kasztany jadalne
0120050 Orzechy kokosowe
0120060 Orzechy laskowe (Filbert)
0120070 Orzechy makadamia
0120080 Orzeszki pekan
0120090 Orzeszki sosnowe
0120100 Pistacje
0120110 Orzechy włoskie
0120990 Pozostałe
0130000 (iii) Owoce ziarnkowe 0,01(*) 0,01(*)
0130010 Jabłka (Jabłoń płonka) 0,3
0130020 Gruszki (Gruszka azjatycka) 0,3
0130030 Pigwy 0,5
0130040 Nieszpułka zwyczajna 0,5
0130050 Nieśplik japoński 0,5
0130990 Pozostałe 0,5
0140000 (iv) Owoce pestkowe 0,01(*) 0,01(*)
0140010 Morele 0,6
0140020 Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita) 1(+)
0140030 Brzoskwinie (Nektaryny i podobne mieszańce) 0,6
0140040 Śliwki (Śliwka lubaszka, śliwa renkloda, śliwa mirabela, śliwa tarnina, głożyna pospolita/daktyl chiński/jujuba pospolita (Ziziphus zizyphus)) 1
0140990 Pozostałe 0,02(*)
0150000 (v) Jagody i drobne owoce 0,01(*)
0151000 a) Winogrona stołowe i do produkcji wina 0,1
0151010 Winogrona stołowe 0,5
0151020 Winogrona do produkcji wina 1(+)
0152000 b) Truskawki 0,01(*) 0,02(*)
0153000 c) Owoce leśne 0,01(*) 0,5
0153010 Jeżyny
0153020 Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus) (+)
0153030 Maliny (Maliny moroszki, maliny tekszla (Rubus arcticus), krzyżówka maliny tekszli z maliną zwyczajną (Rubus arcticus x Rubus idaeus))
0153990 Pozostałe (+)
0154000 d) Inne drobne owoce i jagody 0,01(*) 1,5
0154010 Borówki amerykańskie (Borówki czarne)
0154020 Żurawiny (Borówki brusznice/borówki czerwone (V. vitis-idaea))
0154030 Porzeczki (czerwone, czarne i białe)
0154040 Agrest (Włączając mieszańce z innymi gatunkami Ribes)
0154050 Róża dzika
0154060 Morwy (Chróścina jagodna zwana też: "poziomkowym drzewem")
0154070 Głóg (mediteranean medlar) (Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta))
0154080 Bez czarny (Aronia czarna, jarząb pospolity, kruszyna (rokitnik), głóg, jarząb brekinia i pozostałe jagody z drzew)
0154990 Pozostałe
0160000 (vi) Owoce różne 0,01(*)
0161000 a) Z jadalną skórką 0,01(*)
0161010 Daktyle 0,02(*)
0161020 Figi 0,02(*)
0161030 Oliwki stołowe 0,05
0161040 Kumkwat (Marumi kumkwat, nagami kumkwat, limkwat (Citrus aurantifolia x Fortunella spp.)) 0,02(*)
0161050 Karambola (Bilimbi) 0,02(*)
0161060 Kaki (szaron, persymon) 0,02(*)
0161070 Czapetka kuminowa (śliwka jawajska) (Jabłko jawajskie, pomerac, różane jabłko, goździkowiec brazylijski, owoce goździkowca jednokwiatowego/ grumichama (Eugenia uniflora)) 0,02(*)
0161990 Pozostałe 0,02(*)
0162000 b) Z niejadalną skórką, małe 0,01(*)
0162010 Kiwi 0,02(*)
0162020 Liczi (śliwa chińska) (Pulasan, rambutan, longan, mangostan, słodliwka pospolita/langsat, oszpilna jadalna/salak jadalny) 0,02(*)
0162030 Owoce męczennicy 1
0162040 Owoc opuncji (cactus fruit) 0,02(*)
0162050 Caimito 0,02(*)
0162060 Oczar wirginijski (Wirginia kaki) (Diospyros digyna, kazimira jadalna (Casimiroa edulis) Llave (Pouteria viridis), canistel (Pouteria campechiana) i Calocarpum sapota) 0,02(*)
0162990 Pozostałe 0,02(*)
0163000 c) Z niejadalną skórką, duże
0163010 Awokado 0,01(*) 0,02(*)
0163020 Banany (Musa acuminata, plantany, banan jabłkowy) 0,2 0,05
0163030 Mango 0,01(*) 0,1
0163040 Papaja 0,01(*)
0163050 Granaty 0,01(*) 0,02(*)
0163060 Flaszowiec peruwiański (czerymoja, jabłko budyniowe) (Flaszowiec siatkowaty, flaszowiec łuskowaty, ilama (Annona diversifolia) i pozostałe średnich rozmiarów owoce Annonnacea) 0,01(*) 0,02(*)
0163070 Guajawa (Pitaja/smoczy owoc (Hylocereus undatus)) 0,01(*) 0,02(*)
0163080 Ananasy 0,01(*) 0,02(*)
0163090 Chlebowiec właściwy (Jackfruit) 0,01(*) 0,02(*)
0163100 Durian (rościan) 0,01(*) 0,02(*)
0163110 Flaszowiec miękkociernisty 0,01(*) 0,02(*)
0163990 Pozostałe 0,01(*) 0,02(*)
0200000 2. WARZYWA ŚWIEŻE LUB MROŻONE
0210000 (i) Warzywa korzeniowe i bulwiaste 0,01(*) 0,01(*)
0211000 a) Ziemniaki 0,02(*)
0212000 b) Tropikalne warzywa korzeniowe i bulwiaste 0,02(*)
0212010 Maniok (Dasheen, eddoe/Japanese taro, tannia)
0212020 Słodkie ziemniaki
0212030 Pochrzyn (Kłębiany kątowate (Pacchyrhizus erosus, yam bean), Mexican yam bean)
0212040 Maranta trzcinowata
0212990 Pozostałe
0213000 c) Pozostałe warzywa korzeniowe i bulwiaste oprócz buraka cukrowego
0213010 Buraki 0,02(*)
0213020 Marchew 0,4
0213030 Seler korzeniowy 0,5
0213040 Chrzan pospolity (Korzenie dzięgielu, korzenie lubczyku ogrodowego, korzenie goryczki) 0,4
0213050 Karczoch jerozolimski (Słonecznik bulwiasty - topinambur) (Czyściec bulwiasty) 0,02(*)
0213060 Pasternak 0,4
0213070 Pietruszka zwyczajna - korzeń 0,4
0213080 Rzodkiewka (Rzodkiew czarna, rzodkiew oleista, rzodkiew mała i podobne odmiany, cibora jadalna (Cyperus esculentus)) 0,02(*)
0213090 Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy) 0,4(+)
0213100 Brukiew 0,3
0213110 Rzepa 0,3
0213990 Pozostałe 0,02(*)
0220000 (ii) Warzywa cebulowe 0,01(*) 0,01(*)
0220010 Czosnek 0,1
0220020 Cebula (Pozostałe cebule, cebula srebrzysta) 0,1
0220030 Szalotka 0,05
0220040 Dymka i cebula siedmiolatka (Pozostałe cebule szczypiorowe i podobne odmiany) 0,06
0220990 Pozostałe 0,02(*)
0230000 (iii) Warzywa owocowe 0,01(*)
0231000 a) Rośliny psiankowate
0231010 Pomidory (Pomidory drobnoowocowe (czereśniowe), Physalis spp./miechunka, kolcowój pospolity i kolcowój chiński (Lycium barbarum i L. chinense), pomidor drzewiasty) 0,3 0,9
0231020 Papryka (Papryka ostra (chili, papryka krzewiasta)) 0,01(*) 0,6
0231030 Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon)) 0,3 0,4(+)
0231040 Ketmia jadalna (okra), ketmia piżmowa 0,01(*) 0,02(*)
0231990 Pozostałe 0,01(*) 0,02(*)
0232000 b) Dyniowate - z jadalną skórką
0232010 Ogórki 0,01(*) 0,2
0232020 Korniszony 0,3 0,02(*)
0232030 Cukinie (Kabaczek, dynia (patison), tykwa pospolita/lauki (Lagenaria siceraria), kolczoch jadalny, sopropo/gorzki melon/przepękla ogórkowata, gurdlina ogórkowata, trukwa ostrokątna/teroi) 0,01(*) 0,2
0232990 Pozostałe 0,01(*) 0,02(*)
0233000 c) Dyniowate - z niejadalną skórką 0,3
0233010 Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty)) 0,2(+)
0233020 Dynie (Dynia olbrzymia (późna odmiana)) 0,15
0233030 Arbuzy 0,15
0233990 Pozostałe 0,15
0234000 d) Kukurydza cukrowa (Kukurydza miniaturowa) 0,01(*) 0,6
0239000 e) Pozostałe warzywa o jadalnych owocach 0,01(*) 0,02(*)
0240000 (iv) Warzywa kapustne 0,01(*) 0,01(*)
0241000 a) Kapustne kwitnące
0241010 Brokuły (Odmiana kalabryjska, Brassica ruvo, brokuł chiński) 0,15
0241020 Kalafiory 0,05
0241990 Pozostałe 0,02(*)
0242000 b) Kapustne głowiaste 0,7
0242010 Brukselka
0242020 Kapusta głowiasta (Kapusta głowiasta, kapusta głowiasta czerwona, kapusta włoska, kapusta głowiasta biała)
0242990 Pozostałe
0243000 c) Kapustne liściowe 0,02(*)
0243010 Kapusta pekińska (Kapusta sitowa, pak choi, kapusta chińska/tai goo choi, kapusta choi sum, kapusta pekińska/petsai)
0243020 Kale (Borecole/jarmuż średniowysoki kędzierzawy, kapusta pastewna, couve-galega, couve-portuguesa, kapusta bezgłowa zielona)
0243990 Pozostałe
0244000 d) Kalarepa 0,02(*)
0250000 (v) Warzywa liściowe i świeże zioła
0251000 a) Sałata i inne warzywa sałatowe w tym kapustne 0,01(*) 0,01(*) 0,5
0251010 Roszpunka warzywna (Roszpunka jadalna)
0251020 Sałata (Sałata głowiasta, lollo rosso (sałata krojona), sałata lodowa, sałata rzymska (cos))
0251030 Endywia (cykoria endywia) (Dzika endywia, endywia czerwonolistna, endywia, endywia kędzierzawa, cykoria sałatowa (C. endivia var. crispum/C. intybus var. foliosum), zielone części mniszka lekarskiego)
0251040 Rzeżucha (Kiełki fasoli mung, kiełki lucerny)
0251050 Gorycznik wiosenny
0251060 Rokietta siewna, rukola (Dwurząd (Diplotaxis spp.))
0251070 Gorczyca sarepska
0251080 Liście i pędy kapustnych, w tym nać rzepy (Mizuna, liście grochu i rzodkwi i inne liście, w tym gatunku brassica (zbiór do czasu tworzenia się 8 listka), liście kalarepy)
0251990 Pozostałe
0252000 b) Szpinak i podobne (liście) 0,01(*) 0,01(*) 0,02(*)
0252010 Szpinak (Szpinak nowozelandzki, Amaranthus powellii (pakkhom, tampara), liście żółtosoczy strzałkowatej, bitterblad/bitawiri (Cestrum latifolium), zatrwian)
0252020 Portulaka pospolita (Portulaka zimowa (miner's lettuce), portulaka ogrodowa, portulaka pospolita, szczaw zwyczajny, soliród, solanka sodowa (Salsola soda))
0252030 Boćwina (Liście buraka ćwikłowego)
0252990 Pozostałe
0253000 c) Liście winorośli (Basella alba, liście bananowca, Acacia pennata) 0,01(*) 0,01(*) 0,02(*)
0254000 d) Rukiew wodna (Wilec wodny/szpinak wodny/kangkung (Ipomoea aquatica), Marsilea crenata, mimoza wodna) 0,01(*) 0,01(*) 0,02(*)
0255000 e) Cykoria warzywna (liściasta, brukselska) 0,01(*) 0,01(*) 0,15
0256000 f) Zioła 0,02(*) 0,02(*)
0256010 Trybula 0,05(*)
0256020 Szczypiorek 2
0256030 Liście selera (Koper włoski, kolendra siewna, koper, kminek, lubczyk ogrodowy, dzięgiel, marchewnik anyżowy i liście innych selerowatych (baldaszkowatych), mikołajek (Eryngium foetidum)) 0,05(*)
0256040 Pietruszka - nać (Liście pietruszki korzeniowej)
0256050 Szałwia (Cząber górski, cząber ogrodowy, liście Borago officinalis) 0,05(*)
0256060 Rozmaryn 0,05(*)
0256070 Tymianek (Majeranek, oregano) 0,05(*)
0256080 Bazylia (Melisa lekarska, mięta, mięta pieprzowa, bazylia azjatycka, bazylia pospolita, bazylia amerykańska, kwiaty jadalne (aksamitka wzniesiona i inne), wąkrotka azjatycka (Centella asiatica), liście dzikiego betelu (Piper sarmentosum), liście curry) 0,05(*)
0256090 Liście laurowe (laurel) (Palczatka cytrynowa) 0,05(*)
0256100 Estragon (Hizop) 0,05(*)
0256990 Pozostałe 0,05(*)
0260000 (vi) Warzywa strączkowe (świeże) 0,01(*) 0,01(*)
0260010 Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi) 2(+)
0260020 Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)) 2(+)
0260030 Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy) 2(+)
0260040 Groch (bez strąków) (Groch siewny, groszek zielony, ciecierzyca) 0,02(*)
0260050 Soczewica 0,02(*)
0260990 Pozostałe 0,02(*)
0270000 (vii) Warzywa łodygowe (świeże) 0,01(*) 0,01(*)
0270010 Szparagi 0,02(*)
0270020 Karczochy (Łodygi Borago officinalis) 0,02(*)
0270030 Seler 0,5(+)
0270040 Koper włoski 0,02(*)
0270050 Karczochy kuliste (Kwiat bananowca) 0,6
0270060 Por 0,6
0270070 Rabarbar 0,02(*)
0270080 Pędy bambusa 0,02(*)
0270090 Rdzenie palmowe 0,02(*)
0270990 Pozostałe 0,02(*)
0280000 (viii) Grzyby 0,01(*) 0,01(*) 0,02(*)
0280010 Grzyby uprawne (Pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak shiitake, grzybnia (części wegetatywne))
0280020 Grzyby dzikie (Pieprznik jadalny, trufle, smardze, borowik szlachetny)
0280990 Pozostałe
0290000 (ix) Wodorosty morskie 0,01(*) 0,01(*) 0,02(*)
0300000 3. NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, SUCHE 0,01(*) 0,01(*)
0300010 Fasola (Bób, fasola zwykła, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasola polna, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)) 0,3
0300020 Soczewica 0,2
0300030 Groch (Ciecierzyca, groch polny, groszek siewny) 0,2
0300040 Łubin 0,2
0300990 Pozostałe 0,2
0400000 4. NASIONA I OWOCE OLEISTE 0,01(*) 0,01(*)
0401000 (i) Nasiona oleiste
0401010 Siemię lniane 0,6
0401020 Orzeszki ziemne 0,15
0401030 Mak 0,05
0401040 Ziarna sezamu 0,02(*)
0401050 Ziarna słonecznika 0,02(*)
0401060 Nasiona rzepaku (Brukiew, rzepik) 0,5
0401070 Ziarna soi 0,15
0401080 Nasiona gorczycy 0,3
0401090 Nasiona bawełny 2
0401100 Nasiona dyni (Nasiona innych dyniowatych) 0,02(*)
0401110 Krokosz balwierski 0,02(*)
0401120 Ogórecznik (Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum), nawrot polny (Buglossoides arvensis)) 0,02(*)
0401130 Lnicznik właściwy 0,3
0401140 Konopie 0,02(*)
0401150 Rącznik pospolity 0,02(*)
0401990 Pozostałe 0,02(*)
0402000 (ii) Owoce oleiste
0402010 Oliwki do produkcji oliwy 0,05
0402020 Orzechy palmowe (nasiona palmy oleistej) 0,02(*)
0402030 Olejowiec gwinejski 0,02(*)
0402040 Drzewo kapokowe 0,02(*)
0402990 Pozostałe 0,02(*)
0500000 5. ZBOŻA 0,01(*)
0500010 Jęczmień 0,6
0500020 Gryka zwyczajna (Szarłat, komosa ryżowa) 0,01(*) 0,02(*)
0500030 Kukurydza 0,01(*) 0,02(*)
0500040 Proso zwyczajne (Włośnica ber, miłka abisyńska, manneczka łękowata/korakan (Eleusine coracana), rosplenica perłowa) 0,01(*) 0,02(*)
0500050 Owies zwyczajny 0,3
0500060 Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica)) 0,01(*) 1(+)
0500070 Żyto 0,1 0,1
0500080 Sorgo 0,01(*) 0,02(*)
0500090 Pszenica (Orkisz, pszenżyto) 0,1 0,1
0500990 Pozostałe (Ziarno mozgi kanaryjskiej/siemię kanarkowe (Phalaris canariensis)) 0,01(*) 0,02(*)
0600000 6. HERBATA, KAWA, NAPARY ZIOŁOWE I KAKAO 0,05(*) 0,05(*)
0610000 (i) Herbata 0,05(*)
0620000 (ii) Ziarna kawy 0,1
0630000 (iii) Napary ziołowe (suszone) 0,05(*)
0631000 a) Kwiaty
0631010 Kwiaty rumianku
0631020 Kwiat malwy sudańskiej
0631030 Płatki róży
0631040 Kwiaty jaśminu (Kwiaty dzikiego bzu czarnego (Sambucus nigra))
0631050 Lipa drobnoziarnista
0631990 Pozostałe
0632000 b) Liście
0632010 Liście truskawki
0632020 Liście rooibos (Liście miłorzębu)
0632030 Ostrokrzew paragwajski
0632990 Pozostałe
0633000 c) Korzenie
0633010 Korzeń waleriany
0633020 Korzeń żeńszenia
0633990 Pozostałe
0639000 d) Pozostałe napary ziołowe
0640000 (iv) Ziarna kakaowe (fermentowane lub suszone) 0,05(*)
0650000 (v) Chleb świętojański (st johns bread) 0,05(*)
0700000 7. CHMIEL (suszony) 0,05(*) 0,05(*) 40(+)
0800000 8. PRZYPRAWY
0810000 (i) Nasiona 0,05(*) 0,05(*) 1,5(+)
0810010 Anyż
0810020 Czarnuszka siewna
0810030 Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)
0810040 Kolendra
0810050 Kmin rzymski
0810060 Koper ogrodowy
0810070 Koper włoski
0810080 Kozieradka pospolita
0810090 Gałka muszkatołowa
0810990 Pozostałe
0820000 (ii) Owoce i jagody 0,05(*) 0,05(*)
0820010 Ziele angielskie 0,05(*)
0820020 Pieprz syczuański (żółtodrzew pieprzowy, pieprz japoński) 0,05(*)
0820030 Kminek 1,5(+)
0820040 Kardamon malabarski 0,05(*)
0820050 Jagody jałowca 0,05(*)
0820060 Pieprz, czarny, zielony i biały (Pieprz długi, pieprz różowy) 0,05(*)
0820070 Wanilia płaskolistna 0,05(*)
0820080 Tamarynd 0,05(*)
0820990 Pozostałe 0,05(*)
0830000 (iii) Kora 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0830010 Cynamon (Kasja)
0830990 Pozostałe
0840000 (iv) Korzenie lub kłącza
0840010 Lukrecja 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0840020 Imbir 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0840030 Kurkuma 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0840040 Chrzan pospolity (+) (+) (+)
0840990 Pozostałe 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0850000 (v) Pąki 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0850010 Goździki
0850020 Kapary
0850990 Pozostałe
0860000 (vi) Słupki kwiatowe 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0860010 Szafran
0860990 Pozostałe
0870000 (vii) Osnówka nasienia 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
0870010 Kwiat muszkatołowy
0870990 Pozostałe
0900000 9. ROŚLINY CUKRODAJNE 0,01(*) 0,02(*)
0900010 Burak cukrowy (korzeń) 0,07
0900020 Trzcina cukrowa 0,01(*)
0900030 Cykoria podróżnik korzenie 0,01(*)
0900990 Pozostałe 0,01(*)
1000000 10. PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO-ZWIERZĘTA LĄDOWE
1010000 (i) Tkanka 0,01(*)
1011000 a) Świnie
1011010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1011020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1011030 Wątroba 0,2 0,2
1011040 Nerka 0,05 0,2
1011050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1011990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1012000 b) Bydło
1012010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1012020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1012030 Wątroba 0,5 0,2
1012040 Nerka 0,1 0,2
1012050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1012990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1013000 c) Owce
1013010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1013020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1013030 Wątroba 0,5 0,2
1013040 Nerka 0,1 0,2
1013050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1013990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1014000 d) Kozy
1014010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1014020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1014030 Wątroba 0,5 0,2
1014040 Nerka 0,1 0,2
1014050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1014990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1015000 e) Konie, osły, muły lub osłomuły
1015010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1015020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1015030 Wątroba 0,5 0,2
1015040 Nerka 0,1 0,2
1015050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1015990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1016000 f) Drób - kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, strusie, gołębie 0,02(*) 0,1(*)
1016010 Mięśnie
1016020 Tłuszcz
1016030 Wątroba
1016040 Nerka
1016050 Podroby jadalne
1016990 Pozostałe
1017000 g) Inne zwierzęta hodowlane (Królik, kangur, zwierzyna płowa)
1017010 Mięśnie 0,02(*) 0,1(*)
1017020 Tłuszcz 0,02(*) 0,1(*)
1017030 Wątroba 0,5 0,2
1017040 Nerka 0,1 0,2
1017050 Podroby jadalne 0,02(*) 0,2
1017990 Pozostałe 0,02(*) 0,1(*)
1020000 (ii) Mleko 0,02 0,01(*) 0,02(*)
1020010 Bydło
1020020 Owce
1020030 Kozy
1020040 Konie
1020990 Pozostałe
1030000 (iii) Jaja ptasie 0,02(*) 0,01(*) 0,1(*)
1030010 Kury
1030020 Kaczki
1030030 Gęsi
1030040 Przepiórki
1030990 Pozostałe
1040000 (iv) Miód (Mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, miód w plastrze) 0,05(*) 0,05(*) 0,05(*)
1050000 (v) Płazy i gady (Żabie udka, krokodyle) 0,02(*) 0,01(*) 0,1(*)
1060000 (vi) Ślimaki 0,02(*) 0,01(*) 0,1(*)
1070000 (vii) Inne produkty ze zwierząt lądowych (Zwierzęta łowne) 0,02(*) 0,01(*) 0,1(*)
(a) Wskazuje granicę oznaczalności.

(*) Pełny wykaz produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, do których stosują się NDP, można znaleźć w Załączniku I.

Fenpropidyna (suma fenpropidyny i jej soli, wyrażona jako fenpropidyna) (R) (S)
(R) = Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

fenpropidynakod 1000000 z wyjątkiem 1040000: suma fenpropidyny, kwasu 2-metylo-2-[4-(2-metylo-3- piperydyn-1-ylo-propylo)-fenylo]propionowego, i ich soli, wyrażona jako fenpropidyna.

(S) = Laboratoria referencyjne UE ds. pozostałości pestycydów uznały, że wzorzec referencyjny dla kwasu 2-metylo-2-[4-(2-metylo-3- piperydyn-1-ylo-propylo)-fenylo]propionowego nie jest dostępny w handlu. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni dostępność w handlu wzorca referencyjnego, o którym mowa w pierwszym zdaniu, do dnia 25 stycznia 2015 r., lub, jeśli do tego czasu wzorzec referencyjny nie będzie dostępny w handlu, uwzględni jego niedostępność.

(+) W odniesieniu do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) zastosowanie ma najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), z uwzględnieniem zmian danych poziomów na skutek przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
0840040 Chrzan pospolity
Formetanat: suma formetanatu i jego soli wyrażona jako formetanat (chlorowodorek formetanatu)
(+) W odniesieniu do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) zastosowanie ma najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), z uwzględnieniem zmian danych poziomów na skutek przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
0840040 Chrzan pospolity
Tebukonazol (R)
(R) = Definicja pozostałości różni się dla następujących kombinacji pestycydu-numeru kodu:

tebukonazol-kod 1000000 z wyjątkiem 1040000: suma tebukonazolu, hydroksy-tebukonazolu, oraz ich koniugatów, wyrażona jako tebukonazol

(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące badań pozostałości są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0140020 Wiśnie i czereśnie (Czereśnia, wiśnia pospolita)
0151020 Winogrona do produkcji wina
0153020 Jeżyny popielice (Krzyżówka maliny z jeżyną, malinojeżyna, owoce Boysenberry, maliny moroszki i inne mieszańce Rubus)
0153990 Pozostałe
0213090 Salsefia (Skorzonera, ostropest plamisty/skolimus hiszpański, łopian większy)
0231030 Bakłażan (oberżyna) (Psianka melonowa (pepino), antroewa/bakłażan biały (S. macrocarpon))
0233010 Melony (Ogórek kiwano (melon rogowaty))
0260010 Fasola (w strąkach) (Fasola szparagowa, fasola wielokwiatowa, slicing bean, Vigna unguiculata subsp. sesquipedalis, nasiona guar, ziarna soi)
0260020 Fasola (bez strąków) (Bób, fasola szparagowa, fasola jaś, fasola półksiężycowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata))
0260030 Groch (w strąkach) (Groszek śnieżny/groszek cukrowy)
0270030 Seler
0500060 Ryż (Zizania wodna/dziki ryż (Zizania aquatica))
(+) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że pewne informacje dotyczące metod analitycznych są niedostępne. Dokonując przeglądu NDP, Komisja uwzględni informacje, o których mowa w pierwszym zdaniu, jeśli zostaną one przedłożone do dnia 25 stycznia 2016 r., lub, jeśli informacje te nie zostaną przedłożone w tym terminie, uwzględni ich brak.
0700000 7. CHMIEL (suszony)
0810000 (i) Nasiona
0810010 Anyż
0810020 Czarnuszka siewna
0810030 Nasiona selera zwyczajnego (Nasiona lubczyku ogrodowego)
0810040 Kolendra
0810050 Kmin rzymski
0810060 Koper ogrodowy
0810070 Koper włoski
0810080 Kozieradka pospolita
0810090 Gałka muszkatołowa
0810990 Pozostałe
0820030 Kminek
(+) W odniesieniu do chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w grupie przypraw (kod 0840040) zastosowanie ma najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości określony dla chrzanu pospolitego (Armoracia rusticana) w kategorii warzyw, w grupie warzyw korzeniowych i bulwiastych (kod 0213040), z uwzględnieniem zmian danych poziomów na skutek przetwarzania (suszenia) zgodnie z art. 20 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 396/2005.
0840040 Chrzan pospolity"

2) w załączniku III skreśla się kolumny dotyczące cyromazyny, fenpropidyny, formetanatu, oksamylu i tebukonazolu.

1 Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1.
2 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for cyromazine according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) cyromazyny zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011;9(7):2326 [52 s.].
3 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 37/2010 z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie substancji farmakologicznie czynnych i ich klasyfikacji w odniesieniu do maksymalnych limitów pozostałości w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 15 z 20.1.2010, s. 1).
4 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for fenpropidin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) fenpropidyny zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011;9(8):2333 [42 s.].
5 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for formetanate according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) formetanatu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2010;8(10):1832 [30 s.].
6 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Reasoned opinion on the modification of the existing MRL for formetanate in various crops" (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany dotychczasowego NDP formetanatu w różnych uprawach). Dziennik EFSA 2012;10(8):2866 [35 s.].
7 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for oxamyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) oksa-mylu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2010;8(10):1830 [34 s.].
8 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for tebuconazole according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005" (Przegląd dotychczasowych najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) tebukonazolu zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 396/2005). Dziennik EFSA 2011;9(8):2339 [96 s.].
9 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Modification of the existing MRLs for tebuconazole in pulses" (Zmiana dotychczasowych NDP tebukonazolu w nasionach roślin strączkowych). Dziennik EFSA 2011;9(6):2282 [30 s.].
10 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; "Reasoned opinion on the modification of the existing MRLs for tebuconazole in citrus (except oranges), lettuce and other salad plants, parsley and chives" (Uzasadniona opinia dotycząca zmiany dotychczasowych NDP tebu-konazolu w owocach cytrusowych (z wyjątkiem pomarańczy), sałacie i innych warzywach sałatowych, pietruszce i szczypiorku). Dziennik EFSA 2012;10(9):2898 [37 s.].
11 Sprawozdania Komitetu KKŻ ds. Pozostałości Pestycydów są dostępne na stronie: http://www.codexalimentarius.org/download/report/777/REP12_PRe. pdf. Wspólny program FAO i WHO dotyczący standardów żywieniowych, Komisja Kodeksu Żywnościowego. Dodatki II i III. Sesja trzydziesta piąta. Rzym, Włochy, 2-7 lipca 2012 r.
12 Wsparcie naukowe w przygotowaniu stanowiska UE na 44. sesji Komitetu KKŻ ds. Pozostałości Pestycydów (CCPR). Dziennik EFSA 2012;10(7):2859 [155 s.].

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.22.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 61/2014 zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości cyromazyny, fenpropidyny, formetanatu, oksamylu i tebukonazolu w określonych produktach oraz na ich powierzchni
Data aktu: 24/01/2014
Data ogłoszenia: 25/01/2014
Data wejścia w życie: 14/08/2014, 14/02/2014