Rozporządzenie wykonawcze 763/2014 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w odniesieniu do charakterystyki technicznej działań informacyjnych i promocyjnych oraz wytycznych dotyczących reprodukcji symbolu Unii

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 763/2014
z dnia 11 lipca 2014 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w odniesieniu do charakterystyki technicznej działań informacyjnych i promocyjnych oraz wytycznych dotyczących reprodukcji symbolu Unii

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, (WE) nr 861/2006, (WE) nr 1198/2006 i (WE) nr 791/2007 oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1255/2011 1 , w szczególności jego art. 119 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 119 rozporządzenia (UE) nr 508/2014 ustanawia ogólne zasady w odniesieniu do działań informacyjnych i promocyjnych, które mają być stosowane do wszystkich programów operacyjnych i operacji finansowanych w ramach Funduszu Morskiego i Rybackiego (zwanego dalej "EFMR"). Szczegółowe zasady dotyczące działań informacyjnych i promocyjnych dla ogółu społeczeństwa oraz działań informacyjnych dla wnioskodawców i beneficjentów określono w załączniku V do rozporządzenia (UE) nr 508/2014.

(2) Mając na względzie spójną i harmonijną wizualną tożsamość Unii do celów działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do działań w ramach polityki spójności Unii, w tym operacji finansowanych w ramach EFMR, zachodzi potrzeba ustalenia wytycznych dotyczących reprodukowania symbolu Unii oraz określenia standardowej kolorystyki, jak również właściwości technicznych do celów prezentacji tego symbolu wraz z odniesieniem do funduszu lub funduszy wspierających dane działanie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Uznanie wsparcia Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego

Państwo członkowskie lub instytucja zarządzająca odpowiada za dopilnowanie, aby wszystkie skierowane do beneficjentów, potencjalnych beneficjentów i opinii publicznej środki informacyjne i promocyjne popularyzujące wsparcie działania ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego były rozpoznawalne dzięki użyciu:

a)
symbolu Unii zgodnego z art. 2, wraz z odniesieniem do Unii Europejskiej zgodnym z art. 3;
b)
odniesienia do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, albo, w przypadku działań finansowanych z różnych funduszy, odniesienia do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych zgodnie z art. 4.
Artykuł  2

Symbol Unii

1.
Symbol Unii przedstawia się zgodnie ze standardami graficznymi określonymi w załączniku.
2.
Na stronach internetowych symbol Unii prezentuje się w kolorze. Kolor należy stosować również we wszystkich innych mediach, gdy tylko jest to możliwe. Wersję monochromatyczną można stosować jedynie w uzasadnionych przypadkach.
3.
Symbol Unii jest zawsze wyraźnie widoczny i umieszczony w eksponowanym miejscu. Umiejscowienie i wielkość symbolu powinno być odpowiednie do formatu wykorzystanego materiału lub dokumentu. Minimalna wysokość symbolu Unii wynosi 1 cm. W przypadku niewielkich przedmiotów reklamowych, minimalna wysokość to 5 mm.
4.
W przypadku symbolu Unii umieszczonego na stronie internetowej musi on być widoczny w obrębie pola widzenia urządzenia cyfrowego, nie wymagając od użytkowników przewijania strony.
5.
Jeżeli obok symbolu Unii są wyświetlane inne znaki, symbol Unii ma przynajmniej taki sam rozmiar, mierzony w szerokości bądź wysokości, jak największe z pozostałych znaków. W związku z tym zaleca się takie umieszczanie symbolu UE, aby nie łączył się on z logo obcych organizacji.
Artykuł  3

Wzmianka o Unii Europejskiej

1.
Nazwa Unii Europejskiej powinna być zawsze zapisywana w całości. W połączeniu z symbolem UE można stosować którykolwiek z następujących krojów pisma: Arial, Auto, Calibri, Garamond, Trebuchet, Tahoma lub Verdana. Nie jest dozwolone stosowanie kursywy, podkreśleń ani innych specjalnych form pisma.
2.
Rozmieszczenie tekstu względem symbolu UE jest dowolne, ale tekst nie może w żaden sposób kolidować z tym symbolem.
3.
Stosowany rozmiar pisma powinien być proporcjonalny do rozmiaru symbolu. Pismo powinno mieć kolor niebieski odbity pantone (Pantone Reflex Blue), czarny lub biały, w zależności od tła.
Artykuł  4

Wzmianka o Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim

W przypadku wymieniania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego lub europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych na stronie internetowej, odniesienie to powinno znaleźć się w polu widzenia urządzenia cyfrowego, nie wymagając od użytkowników przewijania strony.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 lipca 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

Standardy graficzne do celów reprodukcji godła Unii oraz standardowej kolorystyki

Bliższe szczegóły i wskazówki w internecie:

http://ec.europa.eu/dgs/communication/services/visual_identity/pdf/use-emblem_en.pdf

OPIS SYMBOLICZNY

Na błękitnym tle dwanaście złotych gwiazd tworzy okrąg, reprezentujący unię narodów Europy. Liczba gwiazd jest stała (12), jako że dwunastka symbolizuje doskonałość i jedność.

OPIS HERALDYCZNY

Na błękitnym tle krąg dwunastu złotych pięcioramiennych gwiazd, niedotykających się ramionami.

OPIS GEOMETRYCZNY

grafika

Symbol ma kształt niebieskiej prostokątnej flagi o długości równej 1,5 szerokości. Dwanaście złotych gwiazd rozmieszczonych w równych odstępach na planie niewidzialnego okręgu, którego środek leży w punkcie przecięcia przekątnych prostokąta. Promień okręgu jest równy jednej trzeciej szerokości flagi. Każda z gwiazd ma pięć ramion, kończących się na obwodzie niewidocznych okręgów o promieniu równym 1/18 szerokości flagi. Wszystkie gwiazdy ustawione są w pozycji pionowej - co oznacza, że jedno ramię skierowane jest pionowo do góry, a dwa leżą na poziomej linii, prostopadłej do drzewca flagi. Gwiazdy rozmieszczone są na okręgu tak jak godziny na tarczy zegara. Ich liczba pozostaje niezmienna.

PRZEPISOWE KOLORY

Kolory godła są następujące:

- NIEBIESKI ODBITY PANTONE (PANTONE Reflex Blue) na powierzchni prostokąta;

- ŻÓŁTY PANTONE (PANTONE YELLOW) - kolor gwiazd.

DRUK CZTEROKOLOROWY

Przy zastosowaniu druku czterobarwnego dwa standardowe kolory otrzymuje się z czterech barw procesu czterobarwnego.

ŻÓŁTY PANTONE (PANTONE YELLOW) uzyskuje się dzięki użyciu barwy 100 % żółtej "Process Yellow"

NIEBIESKI PANTONE REFLEX uzyskuje się poprzez wymieszanie barw 100 % "Process Cyan" (zielonkawożółtej) i 80 % "Process Magenta" (purpurowej).

INTERNET

W palecie kolorów komputerowych PANTONE REFLEX BLUE odpowiada kolorowi RGB: 0/51/153 (w systemie szesnastkowym: 003399), a PANTONE YELLOW odpowiada kolorowi RGB: 255/204/0 (w systemie szesnastkowym: FFCC00).

REPRODUKCJA JEDNOBARWNA

Jeżeli jedynym dostępnym kolorem jest czarny, prostokąt powinien posiadać czarny kontur, a gwiazdy powinny być czarne na białym tle.

grafika

Przy użyciu koloru niebieskiego (Reflex Blue) należy zastosować 100-procentowy niebieski z białym negatywem do odwzorowania gwiazd.

grafika

REPRODUKCJE NA KOLOROWYM TLE

Jeżeli tło musi być kolorowe, wokół prostokąta należy wykonać białą obwódkę o szerokości 1/25 wysokości prostokąta.

grafika

1 Dz.U. L 149 z 20.5.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.209.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 763/2014 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w odniesieniu do charakterystyki technicznej działań informacyjnych i promocyjnych oraz wytycznych dotyczących reprodukcji symbolu Unii
Data aktu: 11/07/2014
Data ogłoszenia: 16/07/2014
Data wejścia w życie: 19/07/2014