Rozporządzenie wykonawcze 620/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wymiany informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia a właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 620/2014
z dnia 4 czerwca 2014 r.
ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wymiany informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia a właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie warunków dopuszczenia instytucji kredytowych do działalności oraz nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i firmami inwestycyjnymi, zmieniającą dyrektywę 2002/87/WE i uchylającą dyrektywę 2006/48/WE oraz 2006/49/WE 1 , w szczególności jej art. 50 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby zapewnić skuteczną i sprawną współpracę między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmującego państwa członkowskiego, wymiana informacji powinna być dwukierunkowa, w ramach właściwych kompetencji nadzorczych tych organów. Należy zatem określić standardowe formularze, wzory i procedury operacyjne, w tym harmonogramy, na potrzeby wymiany informacji w sytuacjach normalnych i sytuacjach zaburzenia płynności. Należy również ustanowić zharmonizowane częstotliwości i ostateczne terminy przekazywania regularnie wymienianych informacji, przewidując wymianę informacji co pół roku lub co rok. W celu zapewnienia wymiany najbardziej aktualnych informacji właściwe organy powinny jednak w miarę możliwości jak najwcześniej wymieniać się informacjami, nie czekając do upływu ostatecznego terminu przekazania informacji.

(2) Bez uszczerbku dla procedury standardowej wymiany informacji ustanowionej w niniejszym rozporządzeniu właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia lub przyjmującego państwa członkowskiego powinny informować się nawzajem bez zbędnej zwłoki o każdej potencjalnej sytuacji, która może wpłynąć na stabilność finansową lub funkcjonowanie oddziału oraz dostarczać wszystkie niezbędne i stosowne informacje dotyczące danej sytuacji.

(3) Z uwagi na różnice w wielkości, złożoności i znaczeniu oddziałów prowadzących działalność w przyjmujących państwach członkowskich ważne jest, aby w wymianie informacji stosować zasadę proporcjonalności. W tym celu potrzeba otrzymywania przez właściwe organy w przyjmujących państwach członkowskich szerszego zakresu informacji, w przypadku gdy organy te są odpowiedzialne za oddziały uznane za istotne zgodnie z art. 51 dyrektywy 2013/36/UE, powinna być odzwierciedlona w formularzach i wzorach stosowanych na potrzeby wymiany tych informacji oraz w częstotliwości wymiany tych informacji.

(4) Aby zapewnić sprawne przekazywanie informacji odpowiednim osobom, a także poufność przekazywanych informacji, właściwe organy powinny sporządzić, udostępnić i regularnie aktualizować listę osób wyznaczonych do kontaktów.

(5) Wymiana informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmującego państwa członkowskiego nie ogranicza się do rodzajów informacji określonych w art. 50 dyrektywy 2013/36/UE, a więc do rodzajów informacji określonych w niniejszym rozporządzeniu. W dyrektywie 2013/36/UE zawarto w szczególności przepisy w odniesieniu do wymiany informacji na temat kontroli na miejscu dotyczących oddziałów, powiadomień dotyczących korzystania ze swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług oraz środków, w tym środków zapobiegawczych, podjętych przez właściwe organy w odniesieniu do oddziałów i ich jednostek dominujących. W niniejszym rozporządzeniu nie należy zatem określać wymogów w zakresie wymiany informacji w tych dziedzinach.

(6) Standardowe formularze, wzory i procedury powinny również dotyczyć wymiany informacji w odniesieniu do prowadzenia działalności w przyjmującym państwie członkowskim na zasadzie świadczenia usług transgranicznych.

(7) Z uwagi na charakter usług transgranicznych właściwe organy przyjmujących państw członkowskich nie posiadają informacji na temat operacji prowadzonych w ich jurysdykcjach, a ustanowienie procedur wymiany informacji ma kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności finansowej i monitorowania warunków udzielania zezwoleń, w szczególności monitorowania, czy instytucja świadczy usługi zgodnie z przekazanymi powiadomieniami. Pomimo znaczenia tych informacji, z uwagi na potrzebę unikania potencjalnego obciążenia związanego z ich gromadzeniem i rozpowszechnianiem wśród wszystkich właściwych organów przyjmujących państw członkowskich, informacje te powinny być dostarczane na wniosek właściwych organów przyjmujących państw członkowskich, a nie na zasadzie regularnej wymiany.

(8) Z uwagi na fakt, że rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 524/2014 2 wyszczególnia rodzaje informacji będące przedmiotem wymiany pomiędzy właściwymi organami, niniejsze rozporządzenie wykonawcze należy uznać za niezbędne uzupełnienie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014.

(9) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt wykonawczych standardów technicznych przedstawiony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego) (EUNB).

(10) EUNB przeprowadził otwarte konsultacje społeczne na temat projektu wykonawczych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o wydanie opinii do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się standardowe formularze, wzory i procedury w odniesieniu do wymogów w zakresie wymiany informacji, które mogą ułatwić monitorowanie instytucji prowadzących działalność za pośrednictwem oddziału lub w ramach korzystania ze swobody świadczenia usług w innym państwie członkowskim lub innych państwach członkowskich niż państwo, w którym znajduje się ich siedziba zarządu.

Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do informacji określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 524/2014.

Artykuł  2

Termin przekazywania informacji oraz częstotliwość wymiany informacji dotyczących instytucji prowadzących działalność za pośrednictwem oddziału

1.
Informacje dotyczące przypadków nieprzestrzegania wymogów prawnych lub regulacyjnych, zastosowania środków nadzorczych lub innych środków administracyjnych bądź nałożenia kar administracyjnych lub sankcji karnych są przekazywane bez zbędnej zwłoki i najpóźniej w ciągu 14 dni kalendarzowych po stwierdzeniu przez właściwe organy przypadku nieprzestrzegania wymogów, zastosowania środka nadzorczego lub innego środka administracyjnego bądź też nałożenia kary administracyjnej lub sankcji karnej.
2.
W przypadku gdy dany oddział uznaje się za istotny zgodnie z art. 51 dyrektywy 2013/36/UE, właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia przekazują właściwym organom przyjmującego państwa członkowskiego, które nadzorują ten istotny oddział, informacje ilościowe dotyczące płynności oraz ustalenia wynikające z nadzoru nad płynnością, z częstotliwością co pół roku i nie później niż w następujących terminach przekazywania informacji:
a)
do dnia 28 lutego każdego roku na podstawie sytuacji na dzień 31 grudnia poprzedniego roku;
b)
do dnia 31 sierpnia każdego roku na podstawie sytuacji na dzień 30 czerwca tego roku.
3.
Informacje inne niż określone w ust. 1 i 2 są przekazywane co roku i nie później niż dnia 30 kwietnia każdego roku na podstawie sytuacji na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, z wyjątkiem informacji dotyczących zarządzania i stosunków właścicielskich instytucji, które są przekazywane na podstawie najbardziej aktualnych dostępnych informacji.
Artykuł  3

Procedury operacyjne dotyczące przekazywania informacji pomiędzy właściwymi organami

1.
Właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia prowadzą w odniesieniu do każdej instytucji aktualną listę, która zawiera odpowiednie dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe w sytuacjach nadzwyczajnych, na potrzeby wymiany informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmujących państw członkowskich, oraz udostępniają taką listę właściwym organom przyjmującego państwa członkowskiego.

Właściwe organy przyjmujących państw członkowskich informują bez zbędnej zwłoki właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia o danych kontaktowych i wszelkich zmianach tych danych. Właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia i przyjmujących państw członkowskich co roku dokonują przeglądu listy kontaktowej.

2.
Wymiana informacji odbywa się w formie pisemnej lub elektronicznej i jest skierowana do odpowiednich osób wyznaczonych do kontaktów, wskazanych na liście kontaktowej, o której mowa w ust. 1, o ile właściwy organ, który przedłożył wniosek o udzielenie informacji, nie określił inaczej.
3.
W przypadku wymiany informacji w formie elektronicznej korzysta się z zabezpieczonych kanałów komunikacyjnych, chyba że właściwe organy uznały korzystanie z niezabezpieczonych kanałów komunikacyjnych za stosowne.
4.
Następujące informacje można przekazywać ustnie, zanim zostaną potwierdzone w formie pisemnej lub elektronicznej:
a)
informacje dotyczące nieprzestrzegania wymogów prawnych lub regulacyjnych;
b)
informacje dotyczące zastosowania środków nadzorczych lub innych środków administracyjnych;
c)
informacje dotyczące nałożenia kar administracyjnych lub sankcji karnych;
d)
informacje dotyczące sytuacji zaburzenia płynności.
5.
Właściwe organy potwierdzają otrzymanie informacji. W przypadku informacji przekazanych w formie elektronicznej przy użyciu zabezpieczonego kanału komunikacyjnego potwierdzenie przekazuje się za pomocą tego samego kanału. Potwierdzenie nie jest wymagane, gdy informacje przekazano ustnie lub przy użyciu zabezpieczonego kanału komunikacyjnego, który umożliwia nadawcy uzyskanie potwierdzenia, iż adresat otrzymał informacje.
6.
W przypadku ustanowienia kolegium organów nadzoru zgodnie z art. 51 ust. 3 dyrektywy 2013/36/UE oraz w przypadku gdy wszystkie oddziały instytucji uznaje się za istotne, ust. 1-5 niniejszego artykułu nie mają zastosowania. W takich przypadkach wymiana informacji następuje zgodnie z procedurą określoną w pisemnych uzgodnieniach, o których mowa w art. 51 ust. 3 dyrektywy 2013/36/UE.
Artykuł  4

Formularze i wzory stosowane podczas wymiany informacji dotyczących instytucji prowadzących działalność za pośrednictwem oddziału

1.
Informacje ilościowe, o których mowa w art. 2 ust. 2, wymienia się za pomocą wzoru określonego w części 1 załącznika I i przekazuje się w formularzu określonym w tym wzorze.
2.
Informacje ilościowe dotyczące płynności i wypłacalności instytucji inne niż informacje, o których mowa w ust. 1, wymienia się za pomocą wzoru określonego w części 2 załącznika I i przekazuje się w formularzu określonym w tym wzorze.
3.
Informacje ilościowe dotyczące wolumenu usług oferowanych w ramach korzystania ze swobody świadczenia usług wymienia się za pomocą wzoru określonego w części 3 załącznika I i przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje informacje.
4.
Informacje ilościowe dotyczące udziałów w rynku oddziału z siedzibą w przyjmujących państwie członkowskim wymienia się za pomocą wzoru określonego w części 4 załącznika I i przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje informacje.
5.
Informacje nieilościowe inne niż informacje, o których mowa w ust. 6, 7 i 8, wymienia się za pomocą odpowiedniego wzoru i przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje informacje:
a)
wzoru określonego w części 2 załącznika I w przypadku informacji dotyczących płynności i wypłacalności instytucji;
b)
wzoru określonego w części 3 załącznika I w przypadku informacji dotyczących transgranicznego świadczenia usług;
c)
wzoru określonego w części 4 załącznika I w przypadku informacji dotyczących oddziału z siedzibą w przyjmującym państwie członkowskim;
d)
wzoru określonego w części 5 załącznika I w przypadku informacji dotyczących systemów gwarantowania depozytów.
6.
Informacje nieilościowe określone w części 6 załącznika I dotyczące zarządzania i stosunków właścicielskich instytucji, jej polityki w zakresie płynności i finansowania, planów awaryjnych w zakresie płynności i finansowania oraz przygotowań na wypadek sytuacji nadzwyczajnych przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje informacje. Informacje przekazuje się jako dodatek do innych informacji wymienianych za pomocą wzorów określonych w częściach 1-5 załącznika I.
7.
Informacje dotyczące przypadków nieprzestrzegania wymogów prawnych lub regulacyjnych, zastosowania środków nadzorczych lub innych środków administracyjnych bądź nałożenia kar administracyjnych lub sankcji prawnych, o których mowa w art. 2 ust. 1, przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje informacje.
8.
Informacje dotyczące identyfikacji instytucji jako globalnej instytucji o znaczeniu systemowym lub jako innej instytucji o znaczeniu systemowym w rozumieniu art. 131 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE przekazuje się w formularzu uznanym za odpowiedni przez właściwy organ, który przekazuje te informacje.
Artykuł  5

Wnioski właściwych organów o udzielenie informacji ad hoc

1.
Wnioski o udzielenie informacji, których wymiana nie jest wymagana na podstawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014, przekazuje się w formie pisemnej lub elektronicznej odpowiednim osobom wyznaczonym do kontaktów, wskazanym na liście kontaktowej, o której mowa w art. 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
2.
Właściwy organ składający wniosek, o którym mowa w ust. 1, wyjaśnia, w jaki sposób informacje mogą ułatwić prowadzenie nadzoru lub monitorowanie instytucji, badanie warunków udzielenia instytucji zezwolenia lub utrzymanie stabilności systemu finansowego. Wspomniany właściwy organ określa rozsądny termin na udzielnie odpowiedzi, uwzględniając charakter oraz pilny tryb wniosku i informacji, będących przedmiotem wniosku.
3.
Właściwy organ, który otrzymuje wniosek określony w ust. 1, przekazuje informacje bez zbędnej zwłoki i dokłada wszelkich starań, aby udzielić odpowiedzi w terminie wskazanym we wniosku. Jeżeli wspomniany właściwy organ nie jest w stanie udzielić odpowiedzi w terminie wskazanym we wniosku, bez zbędnej zwłoki powiadamia właściwy organ, który złożył wniosek, o terminie, w jakim przekaże informacje.

Jeżeli informacje, które są przedmiotem wniosku o udzielenie informacji, nie są dostępne, właściwy organ, który otrzymał wniosek określony w ust. 1, informuje o tym fakcie właściwy organ składający wniosek.

Artykuł  6

Wymiana informacji dotyczących podmiotów świadczących usługi transgraniczne

Właściwe organy przyjmującego państwa członkowskiego, w którym instytucja prowadzi działalność w ramach korzystania ze swobody świadczenia usług, które przedstawiły właściwym organom państwa członkowskiego pochodzenia wniosek o udzielenie informacji dotyczących tych usług określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 524/2014, przedkładają wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej odpowiedniej osobie wyznaczonej do kontaktów, wskazanej na liście kontaktowej, o której mowa w art. 3 ust. 1. Właściwe organy państwa członkowskiego pochodzenia przekazują informacje będące przedmiotem wniosku w terminie trzech miesięcy od jego otrzymania.

Artykuł  7

Wymiana informacji dotyczących instytucji prowadzących działalność za pośrednictwem oddziału w przypadku zaburzenia płynności występującego w instytucji lub samym oddziale

W sytuacji zaburzenia płynności właściwe organy stosują wzór określony w załączniku II do niniejszego rozporządzenia i procedury określone w art. 3 niniejszego rozporządzenia na potrzeby wymiany informacji określonych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) nr 524/2014.

Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 czerwca 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

CZĘŚĆ  1

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE PÓŁROCZNE

Formularz do wymiany informacji na temat płynności i ustaleń nadzorczych dotyczących poszczególnych instytucji, prowadzonej dwa razy do roku z właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego nadzorującymi istotny oddział
Odniesienie prawne Art. 4 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co pół roku
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (30/06/rrrr lub 31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji
Grupa informacji Element informacji W stosownych przypadkach odniesienie do formularzy COREP/FINREP lub inne odniesienie Wartość informacji (ilościowe, zgodnie z wymaganiami sieci, lub jakościowe, które są przekazywane w uwagach własnych) Uwagi
Płynność Wskaźnik pokrycia wypływów netto (waluta krajowa) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 1, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 2, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 3, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
[w stosownych przypadkach proszę dodać więcej wierszy zawierających istotne waluty]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (waluta krajowa) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 1, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 2, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 3, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
[w stosownych przypadkach proszę dodać więcej wierszy zawierających istotne waluty]
Składniki buforu płynnościowego instytucji, w tym:
Środki pieniężne W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Depozyty utrzymywane w bankach centralnych W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Papiery wartościowe o wadze ryzyka wynoszącej 0 % W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Papiery wartościowe o wadze ryzyka wynoszącej 20 % W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Obligacje przedsiębiorstw niefinansowych W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Inne aktywa o wysokiej i bardzo wysokiej płynności i jakości kredytowej, uwzględniając kryteria wymienione w art. 481 ust. 2 CRR W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Całkowite aktywa obciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite aktywa nieobciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite otrzymane zabezpieczenie obciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite otrzymane zabezpieczenie nieobciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Relacja kredytów do depozytów W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z FINREP]
Opis wszelkich krajowych wskaźników płynności, które właściwe organy lub wyznaczony organ stosują w odniesieniu do instytucji w ramach środków z zakresu polityki makroostrożnościowej jako obowiązujące wymogi, wytyczne, zalecenia, ostrzeżenia lub inne środki, w tym definicje tych wskaźników [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Opis wszelkich istotnych niedociągnięć w zakresie zarządzania ryzykiem płynności instytucji, które są znane właściwym organom i które mogą wpływać na oddziały, opis wszelkich powiązanych środków nadzorczych, które podjęto w odniesieniu do tych niedociągnięć oraz zakres zgodności instytucji z tymi środkami nadzorczymi [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować] Należy pamiętać, że kwestie nieprzestrzegania minimalnych wymogów regulacyjnych i wszelkich środków nadzorczych podjętych przez właściwe organy w celu rozwiązania tych kwestii zgłasza się poza tym formularzem służącym do regularnej wymiany informacji i zgodnie z art. 2 ust. 3 wykonawczych standardów technicznych
Ogólna ocena profilu ryzyka płynności instytucji i zarządzania ryzykiem, w szczególności dotycząca oddziału(-ów) z siedzibą w przyjmującym państwie członkowskim [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Opis wszelkich szczególnych wymogów w zakresie płynności stosowanych zgodnie z art. 105 dyrektywy 2013/36/UE [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Informacje dotyczące wszelkich przeszkód w dokonywaniu przekazów pieniężnych i zabezpieczeń do lub z oddziałów instytucji [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]

CZĘŚĆ  2

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ROCZNE

Formularz do prowadzonej co roku wymiany informacji dotyczących płynności i wypłacalności poszczególnych instytucji
Odniesienie prawne Art. 4 ust. 1, art. 5 i 11 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co roku
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji
Grupa informacji Element informacji W stosownych przypadkach odniesienie do formularzy COREP/ FINREP lub inne odniesienie Wartość informacji

(ilościowe, zgodnie z wymaganiami sieci, lub

jakościowe, które są przekazywane w uwagach

własnych)

Uwagi
Płynność Wskaźnik pokrycia wypływów netto (waluta krajowa) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 1, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 2, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik pokrycia wypływów netto (istotna waluta 3, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
[w stosownych przypadkach proszę dodać więcej wierszy zawierających istotne waluty]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (waluta krajowa) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 1, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 2, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
Wskaźnik stabilnego finansowania netto (istotna waluta 3, proszę określić) [W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania, ale w oparciu o kalibrację podlegającą specyfikacji krajowej do momentu zastąpienia jej kalibracją z rozporządzenia w sprawie wymogów kapitałowych] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej do momentu, gdy wskaźniki będą dostępne w COREP]
[w stosownych przypadkach proszę dodać więcej wierszy zawierających istotne waluty]
Składniki buforu płynnościowego instytucji, w tym:
Środki pieniężne W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Depozyty utrzymywane w bankach centralnych W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Papiery wartościowe o wadze ryzyka wynoszącej 0 % W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Papiery wartościowe o wadze ryzyka wynoszącej 20 % W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Obligacje przedsiębiorstw niefinansowych W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Inne aktywa o wysokiej i bardzo wysokiej płynności i jakości kredytowej, uwzględniając kryteria wymienione w art. 481 ust. 2 CRR W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w odniesieniu do pokrycia wypływów netto i stabilnego finansowania [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Całkowite aktywa obciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite aktywa nieobciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite otrzymane zabezpieczenie obciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Całkowite otrzymane zabezpieczenie nieobciążone W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
w tym aktywa uznane jako zabezpieczenie przez bank centralny W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości w odniesieniu do obciążenia aktywów [Wartość oparta na wykonawczych standardach technicznych]
Relacja kredytów do depozytów W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z FINREP]
Opis wszelkich krajowych wskaźników płynności, które właściwe organy lub wyznaczony organ stosują w odniesieniu do instytucji w ramach środków z zakresu polityki makroostrożnościowej jako obowiązujące wymogi, wytyczne, zalecenia, ostrzeżenia lub inne środki, w tym definicje tych wskaźników [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Opis wszelkich istotnych niedociągnięć w zakresie zarządzania ryzykiem płynności instytucji, które są znane właściwym organom i które mogą wpływać na oddziały, opis wszelkich powiązanych środków nadzorczych, które podjęto w odniesieniu do tych niedociągnięć oraz zakres zgodności instytucji z tymi środkami nadzorczymi [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować] Należy pamiętać, że kwestie nieprzestrzegania minimalnych wymogów regulacyjnych i wszelkich środków nadzorczych podjętych przez właściwe organy w celu rozwiązania tych kwestii zgłasza się poza tym formularzem służącym do regularnej wymiany informacji i zgodnie z art. 2 ust. 3 wykonawczych standardów technicznych
Ogólna ocena profilu ryzyka płynności instytucji i zarządzania ryzykiem, w szczególności dotycząca oddziału(-ów) z siedzibą w przyjmującym państwie członkowskim [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Opis wszelkich szczególnych wymogów w zakresie płynności stosowanych zgodnie z art. 105 dyrektywy 2013/36/UE [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Informacje dotyczące wszelkich przeszkód w dokonywaniu przekazów pieniężnych i zabezpieczeń do lub z oddziałów instytucji [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Wypłacalność Informacja na temat tego, czy instytucja spełnia następujące wymogi:

a) wymogi w zakresie funduszy własnych ustanowione w art. 92 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, uwzględniając wszelkie środki przyjęte lub uznane zgodnie z art. 458 tego rozporządzenia oraz, w stosownych przypadkach, uwzględniając przepisy przejściowe określone w części dziesiątej tego rozporządzenia;

b) wszelkie dodatkowe wymogi w zakresie funduszy własnych nałożone zgodnie z art. 104 dyrektywy 2013/36/UE;

c) wymogi w zakresie buforu kapitałowego określone w tytule VII rozdziału 4 dyrektywy 2013/36/UE

[Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować] Należy pamiętać, że kwestie nieprzestrzegania minimalnych wymogów regulacyjnych i wszelkich środków nadzorczych podjętych przez właściwe organy w celu rozwiązania tych kwestii zgłasza się poza tym formularzem służącym do regularnej wymiany informacji i zgodnie z art. 2 ust. 3 wykonawczych standardów technicznych
Współczynnik kapitału podstawowego Tier I instytucji w rozumieniu art. 92 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 575-/2013 W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Współczynnik kapitału Tier I instytucji w rozumieniu art. 92 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 575/2013 W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Łączny współczynnik kapitałowy instytucji w rozumieniu art. 92 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 575/2013 W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Łączna kwota ekspozycji instytucji na ryzyko w rozumieniu art. 92 ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Wymogi w zakresie funduszy własnych mające zastosowanie w państwie członkowskim pochodzenia zgodnie z art. 92 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, uwzględniając wszelkie środki przyjęte lub uznane zgodnie z art. 458 tego rozporządzenia oraz, w stosownych przypadkach, uwzględniając przepisy przejściowe określone w części dziesiątej tego rozporządzenia [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Wartość, która ma być przekazywana na podstawie sprawozdawczości i specyfikacji krajowej] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Poziom bufora zabezpieczającego, który instytucja jest zobowiązana utrzymywać zgodnie z art. 129 dyrektywy 2013/36/UE W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Poziom specyficznego dla instytucji bufora antycyklicznego, który instytucja jest zobowiązana utrzymywać zgodnie z art. 130 dyrektywy 2013/36/UE W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Poziom bufora ryzyka systemowego, który instytucja jest zobowiązana utrzymywać zgodnie z art. 133 dyrektywy 2013/36/UE W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Poziom dowolnego bufora globalnych instytucji o znaczeniu systemowym lub bufora innych instytucji o znaczeniu systemowym, który instytucja jest zobowiązana utrzymywać zgodnie z art. 131 ust. 4 i 5 dyrektywy 2013/36/UE W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Poziom wszelkich dodatkowych wymogów w zakresie funduszy własnych nałożonych zgodnie z art. 104 ust. 1 lit. a) dyrektywy 2013/36/UE i wszelkich innych nałożonych wymogów dotyczących wypłacalności instytucji zgodnie z tym artykułem W oparciu o wymogi określone w wykonawczych standardach technicznych dotyczących sprawozdawczości nadzorczej [Wartość z COREP] Informacje przekazane właściwym organom nadzorującym istotny odział w przyjmującym państwie członkowskim
Dźwignia finansowa Informacje ujawnione przez instytucję zgodnie z art. 451 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 dotyczące jej wskaźnika dźwigni i zarządzania ryzykiem nadmiernej dźwigni [Link do informacji ujawnionych przez instytucję]

CZĘŚĆ  3

INFORMACJE ROCZNE - USŁUGI

Formularz do wymiany informacji dotyczących dostawców usług transgranicznych
Odniesienie prawne Art. 16 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co roku na wniosek
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji
Informacje dotyczące dostawców usług transgranicznych Wielkość depozytów przyjętych od rezydentów przyjmującego państwa członkowskiego [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Wartość, która ma być przekazywana, podana w mln w obowiązującej walucie instytucji, oparta na sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Wielkość kredytów przyznanych rezydentom przyjmującego państwa członkowskiego [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Wartość, która ma być przekazywana, podana w mln w obowiązującej walucie instytucji, oparta na sprawozdawczości i specyfikacji krajowej]
Następujące elementy informacji są związane z rodzajami działalności wymienionymi w załączniku I do dyrektywy 2013/36/UE, w odniesieniu których instytucja zgłosiła chęć prowadzenia w przyjmującym państwie członkowskim na zasadzie świadczenia usług:
forma, w jakiej instytucja prowadzi działalność [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
rodzaje działalności, które mają największe znaczenie, jeżeli chodzi o działalność instytucji w przyjmującym państwie członkowskim [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Potwierdzenie, czy instytucja prowadzi działalność określoną jako podstawowa działalność w powiadomieniu przekazanym przez instytucję zgodnie z art. 39 dyrektywy 2013/36/UE [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]

CZĘŚĆ  4

INFORMACJE DOTYCZĄCE ODDZIAŁÓW - OD ORGANÓW PRZYJMUJĄCYCH

Formularz do wymiany informacji dotyczących oddziałów z siedzibą w przyjmujących państwach członkowskich
Odniesienie prawne Art. 15 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co roku
Właściwy organ:
Nazwa oddziału:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Grupa informacji Element informacji W stosownych przypadkach odniesienie do formularzy COREP/FINREP lub inne odniesienie Wartość informacji (ilościowe, zgodnie z wymaganiami sieci, lub jakościowe, które są przekazywane w uwagach własnych) Uwagi
Informacje dotyczące oddziałów z siedzibą w przyjmujących państwach członkowskich Udział danego oddziału w rynku w odniesieniu do kredytów [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Przekazywana wartość wyrażona w % oparta na sprawozdawczości i specyfikacji krajowej. Nie należy przekazywać tej wartości, jeżeli nie przekracza ona 2 % ogółu kredytów w przyjmującym państwie członkowskim]
Udział danego oddziału w rynku w odniesieniu do depozytów [Definicja i wzór obliczeniowy, które mają zostać przekazane przez właściwy organ] [Przekazywana wartość wyrażona w % oparta na sprawozdawczości i specyfikacji krajowej. Nie należy przekazywać tej wartości, jeżeli nie przekracza ona 2 % ogółu depozytów w przyjmującym państwie członkowskim]
Identyfikacja ryzyka systemowego stwarzanego przez oddział lub jego działalność w przyjmującym państwie członkowskim, w tym wszelkie oceny prawdopodobnego wpływu zawieszenia lub zamknięcia działalności oddziału na płynność systemową, systemy płatnicze, systemy rozliczeń i rozrachunku [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Przeszkody w dokonywaniu przekazów pieniężnych i przekazywaniu zabezpieczeń do oddziału lub z takiego oddziału [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]

CZĘŚĆ  5

OGÓLNE INFORMACJE ROCZNE - SYSTEM GWARANTOWANIA DEPOZYTÓW

Formularz do wymiany informacji dotyczących systemów gwarantowania depozytów
Odniesienie prawne Art. 6 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co roku
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji
Grupa informacji Element informacji Wartość informacji (ilościowe, zgodnie z wymaganiami sieci, lub jakościowe, które są przekazywane w uwagach własnych) Uwagi
System gwarantowania depozytów Nazwa systemu gwarantowania depozytów, do którego należy instytucja [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Maksymalne pokrycie systemu gwarantowania depozytów na kwalifikującego się deponenta [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Zakres pokrycia, rodzaje depozytów objętych systemem i wszelkie wykluczenia z pokrycia, w tym produkty i rodzaje deponentów [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Mechanizmy finansowania systemu gwarantowania depozytów, w szczególności określenie, czy system finansowany jest ex ante lub ex post oraz wielkość systemu [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]
Dane kontaktowe administratora systemu gwarantowania depozytów [Uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie na dzień sprawozdawczy. W przypadku braku zmian w porównaniu z poprzednim okresem sprawozdawczym właściwe organy mogą odnieść się do przekazanych wcześniej informacji lub odpowiednio je zaktualizować]

CZĘŚĆ  6

DODATKOWE INFORMACJE ROCZNE

Dodatkowe będące przedmiotem wymiany informacje dotyczące zarządzania i stosunków właścicielskich poszczególnych instytucji, ich polityki w zakresie płynności i finansowania, planów awaryjnych w zakresie płynności i finansowania oraz przygotowań na sytuacje nadzwyczajne
Odniesienie prawne Art. 3, art. 4 ust. 3 i art. 14 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr XX/2014
Częstotliwość, z jaką wymieniane są informacje co roku
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data odniesienia (31/12/rrrr):
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji

Dodatkowe będące przedmiotem wymiany informacje dotyczące zarządzania i stosunków właścicielskich instytucji oraz przygotowań na sytuacje nadzwyczajne

1. Obecna struktura organizacyjna instytucji, w tym jej linie biznesowe i powiązania z podmiotami w ramach grupy

2. Dane kontaktowe osób we właściwych organach, które są odpowiedzialne za postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, i procedury przekazania stosowane w sytuacjach nadzwyczajnych

Dodatkowe Informacje wymieniane z właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego nadzorującymi istotny oddział

1. Obecna struktura organu zarządzającego i kadry kierowniczej wyższego szczebla, w tym podział odpowiedzialności w zakresie nadzoru nad oddziałem

2. Aktualny wykaz akcjonariuszy i udziałowców posiadających znaczny pakiet akcji na podstawie informacji przekazanych przez instytucję kredytową zgodnie z art. 26 ust. 1 dyrektywy 2013/36/UE.

3. Polityka instytucji w zakresie płynności i finansowania, w tym opisy mechanizmów finansowania w odniesieniu do oddziałów, wszelkie wewnątrzgrupowe mechanizmy wsparcia i procedury w zakresie scentralizowanych środków pieniężnych

4. Plany awaryjne w zakresie płynności i finansowania, w tym informacje na temat zakładanych scenariuszy warunków skrajnych

ZAŁĄCZNIK  II

Formularz do wymiany informacji w sytuacjach zaburzenia płynności

Odniesienie prawne Art. 17 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 524/2014
Właściwy organ:
Nazwa instytucji:
Data przedłożenia (dd/mm/rrrr):
Informacje przekazane na zasadzie skonsolidowanej (Tak/Nie) Proszę zaznaczyć "Tak", jeżeli informacje zawarte w tym formularzu przekazuje się na zasadzie skonsolidowanej, a nie na poziomie instytucji

SEKCJA  1

Opis sytuacji zaburzenia płynności

Pytanie/element informacji Odpowiedź/wartość
Czy sytuacja zaburzenia wystąpiła lub czy istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpi w ciągu najbliższego miesiąca lub w późniejszym terminie (proszę określić czas)? [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Opis sytuacji, w tym główna przyczyna zaburzenia płynności [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Co się wydarzy w następnej kolejności? Jakie mogą nastąpić zdarzenia, które dotyczyłyby właściwego organu? [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Czy rozpoczęto realizację planów awaryjnych takich jak awaryjne plany finansowania? [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Szacowany wpływ sytuacji na ryzyko wystąpienia efektu domina w sektorze bankowym państwa członkowskiego pochodzenia w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Szacowany wpływ sytuacji na instytucję, w tym jej kluczowe funkcje ekonomiczne instytucji w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Szacowany wpływ sytuacji na działalność oddziału w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy [uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]

SEKCJA  2

Działania i likwidacja zaburzenia płynności

Proszę wymienić działania podjęte do tej pory przez instytucję lub właściwy organ w celu złagodzenia przyczyny zaburzenia. Proszę podać informacje na temat wpływu tych działań:
Działanie i podmiot, który je podjął Wpływ
uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne
Proszę wymienić przyszłe działania planowane przez instytucję lub właściwy organ w celu złagodzenia przyczyny zaburzenia. Proszę podać harmonogram podjęcia tych działań i ich planowany wpływ:
Działanie i podmiot, który je podejmie Harmonogram Wpływ
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
Jakie są poszczególne etapy i zdarzenia powodujące rozpoczęcie dalszych działań?
[uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Proszę wymienić działania mające na celu poprawę poziomu płynności podjęte przez instytucję lub właściwy organ. Proszę podać ich wpływ ilościowy.
Działanie i podmiot, który je podjął Wpływ
uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne
Proszę wymienić przyszłe działania mające na celu poprawę poziomu płynności planowane przez instytucję lub właściwy organ. Proszę podać harmonogram podjęcia tych działań i ich planowany wpływ
Działanie i podmiot, który je podejmie Harmonogram Wpływ
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
uwagi własne uwagi własne uwagi własne
Jakie są poszczególne etapy i zdarzenia powodujące rozpoczęcie dalszych działań?
[uwagi własne zawierające odpowiedź na pytanie]
Ponadto proszę podać ostatnie dostępne dane ilościowe dotyczące płynności określone w art. 4 ust. 1 lit. c)-h) rozporządzenia delegowanego (UE) nr 524/2014 (zob. również formularze w części 1 lub 2 załącznika I)
1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 338.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 524/2014 z dnia 12 marca 2014 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających informacje, które właściwe organy państw członkowskich pochodzenia i przyjmujących państw członkowskich przekazują sobie nawzajem (Dz.U. L 148 z 20.5.2014, s. 6).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.172.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 620/2014 ustanawiające wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do wymiany informacji między właściwymi organami państwa członkowskiego pochodzenia a właściwymi organami przyjmującego państwa członkowskiego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/36/UE
Data aktu: 04/06/2014
Data ogłoszenia: 12/06/2014
Data wejścia w życie: 02/07/2014