Rozporządzenie wykonawcze 614/2014 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 555/2008 w odniesieniu do stosowania niektórych środków wsparcia w sektorze wina

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 614/2014
z dnia 6 czerwca 2014 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 555/2008 w odniesieniu do stosowania niektórych środków wsparcia w sektorze wina

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 oraz (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 54 lit. a), b), c), e) oraz f),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) nr 1308/2013 uchyliło i zastąpiło rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 2 i w sekcji 4 rozdział II tytuł I część II zawiera przepisy dotyczące krajowych programów wsparcia w sektorze wina. Chociaż większość przepisów określonych w tej sekcji zapewnia kontynuację przepisów mających zastosowanie do krajowych programów wsparcia w sektorze wina na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1234/2007, ustanowiono również niektóre nowe przepisy. Przepisy te wprowadzają nowe elementy, mianowicie podśrodek w ramach środka promocyjnego dotyczącego promowania wina w państwach członkowskich oraz środek na rzecz innowacji w sektorze wina, jak również przedłużenie środka na rzecz restrukturyzacji i przekształcania winnic w celu ponownego sadzenia winnic w następstwie obowiązkowego karczowania ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych. Należy ustanowić przepisy dotyczące wdrożenia tych nowych elementów.

(2) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 555/2008 3 ustanawia przepisy dotyczące krajowych programów wsparcia w sektorze wina, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 1234/2007. W celu wdrożenia nowych przepisów ustanowionych w rozporządzeniu (UE) nr 1308/2013 należy wprowadzić odpowiednie przepisy do rozporządzenia (WE) nr 555/2008.

(3) Art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 555/2008 powinien umożliwić państwom członkowskim wprowadzanie zmian do swoich programów operacyjnych oraz ujednolicenie ich z nowymi elementami wprowadzonymi rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013. W tym celu państwa członkowskie powinny mieć możliwość zmiany swoich programów operacyjnych w dodatkowym czasie po dniu 30 czerwca 2014 r., biorąc pod uwagę termin przyjęcia rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 612/2014 4 oraz niniejszego rozporządzenia.

(4) Należy ustanowić przepisy dotyczące selekcji projektów informacyjnych i pierwszeństwa udzielanego przy wyborze projektów na rynku wewnętrznym. Procedury selekcji w odniesieniu do promocji wina w państwach członkowskich powinny być spójne z procedurą służącą promocji win na rynkach państw trzecich, jak ustanowiono w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 555/2008, lecz należy również uwzględnić szczególne cele i geograficzny zakres stosowania tego podśrodka.

(5) W art. 19 rozporządzenia (WE) nr 555/2008 przewiduje się zarządzanie finansami na cele inwestycyjne. Przepisy te powinny także mieć zastosowanie do środka innowacji w sektorze wina. W szczególności, aby umożliwić lepsze wykorzystanie funduszy, należy przewidzieć możliwość wypłaty wsparcia po wykonaniu tylko niektórych działań przewidzianych w odnośnym wniosku, przy jednoczesnym upewnieniu się, że wszystkie pozostałe działania zostaną zakończone. Ponadto należy ustalić górny pułap dla płatności zaliczkowych podobny do pułapu ustalonego dla inwestycji.

(6) Art. 37b rozporządzenia (WE) nr 555/2008 zawiera wymóg, by beneficjenci dostarczali informacje dotyczące zaliczek przyznanych zgodnie z niektórymi przepisami tego rozporządzenia. Obowiązek ten powinien mieć także zastosowanie do środka innowacji wprowadzonego rozporządzeniem (UE) nr 1308/2013.

(7) W załącznikach I-VIII, VIIIa i VIIIc do rozporządzenia (WE) nr 555/2008 znajdują się formularze do wypełnienia przez państwa członkowskie dotyczące krajowych programów wsparcia, w szczególności do celów przedstawiania programów wsparcia, ich zmiany i powiązanych planów finansowania, jak również do celów składania sprawozdań i ocen. Załączniki te należy zmienić w celu uwzględnienia wprowadzenia, w sekcji 4 rozdział II tytuł I część II rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, nowych przepisów dotyczących treści, oceny kosztów i kontroli.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 555/2008.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiana rozporządzenia (WE) nr 555/2008

W rozporządzeniu (WE) nr 555/2008 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 3 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Z wyjątkiem przypadków środków nadzwyczajnych wynikających z klęsk żywiołowych, zmiany programów wsparcia składa się najwyżej dwa razy w ciągu roku budżetowego, do dnia 1 marca i 30 czerwca.

Zmienione programy składa się do Komisji, dołączając, gdzie stosowne:

a) zaktualizowane wersje programu wsparcia w formie określonej w załączniku I oraz zestawienie finansowe w formie określonej w załączniku IV;

b) uzasadnienie proponowanych zmian.

W drodze odstępstwa od akapitu pierwszego, terminy określone w tym akapicie nie mają zastosowania w 2014 r., jeżeli zmiany programu są zgodne z nowymi przepisami wprowadzonymi rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 * .";

2)
w podsekcji 2 sekcja 1 rozdział II tytuł II dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 5fa

Procedura selekcji

1. Państwa członkowskie określają procedurę składania wniosków obejmującą w szczególności zasady:

a) weryfikacji zgodności z wymogami i kryteriami określonymi w art. 5b i 5c;

b) terminów przedstawiania wniosków i badania odpowiedniości każdego z proponowanych działań;

c) regulujące zawieranie umów, w tym ewentualne standardowe formularze, zapewnienie zabezpieczeń oraz ustalenia dotyczących płatności zaliczek;

d) oceny każdego danego działania objętego wsparciem, w tym odpowiednich wskaźników.

2. Państwa członkowskie dokonują selekcji wniosków w szczególności w oparciu o następujące kryteria:

a) zgodność pomiędzy proponowanymi strategiami a wytyczonymi celami;

b) jakość proponowanych środków;

c) ich prawdopodobne skutki oraz skuteczność w zwiększaniu świadomości konsumentów na temat unijnego systemu chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych lub w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji wina oraz ryzyka związanego ze spożywaniem alkoholu;

d) zapewnienie, by zaangażowane podmioty gospodarcze były skuteczne i miały dostęp do wymaganego potencjału technicznego oraz by koszty działania planowanego do samodzielnego przeprowadzenia nie przekraczały zwykłych stawek rynkowych.

3. Po zbadaniu wniosków państwa członkowskie dokonują selekcji tych, które są najbardziej korzystne ekonomicznie.

Pierwszeństwo mają działania:

a) dotyczące kilku państw członkowskich;

b) dotyczące kilku regionów administracyjnych lub regionów produkcji wina;

c) dotyczące kilku chronionych nazw pochodzenia lub chronionych oznaczeń geograficznych.

4. Dwa państwa członkowskie lub ich większa grupa mogą podjąć decyzję o wyborze wspólnego działania promocyjnego. Zobowiązują się one do udziału w finansowaniu i uzgadniają administracyjne procedury współpracy dla ułatwienia monitoringu, wdrażania i kontroli wspólnego działania promocyjnego.

5. Jeśli państwa członkowskie udzielają krajowej pomocy na cele promocji, informują o niej w odpowiednich częściach załączników I, V, VII, VIII i VIIIc do niniejszego rozporządzenia.";

3)
w sekcji 6a dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 20c

Zarządzanie finansowe

1. Wsparcie jest wypłacane po ustaleniu, że pojedyncze działanie lub wszystkie działania objęte wnioskiem o wsparcie, zależnie od wyboru dokonanego przez państwo członkowskie na potrzeby zarządzania danym środkiem, zostały wykonane i poddane kontroli na miejscu.

W przypadkach gdy wsparcie jest z zasady wypłacane dopiero po wykonaniu wszystkich działań, w drodze odstępstwa od akapitu pierwszego, wsparcie wypłaca się dla pojedynczych wykonanych działań, jeżeli pozostałe działania nie mogły zostać przeprowadzone ze względu na działanie siły wyższej lub nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 * .

Jeżeli kontrole wykazują, że całe działanie objęte wsparciem nie zostało w pełni wykonane z przyczyn innych niż działanie siły wyższej lub nadzwyczajne okoliczności, o których mowa w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1306/2013, a wsparcie zostało wypłacone po pojedynczych działaniach stanowiących część szerszego działania objętego wnioskiem o wsparcie, państwa członkowskie podejmują decyzję o odzyskaniu wypłaconej pomocy.

2. Beneficjenci wsparcia na innowację mogą zwrócić się o wypłatę zaliczki przez właściwe agencje płatnicze, jeśli taką możliwość przewiduje krajowy program wsparcia.

Kwota zaliczek nie może przekraczać 20 % pomocy publicznej dotyczącej inwestycji w innowacje, a płatność tej kwoty jest uzależniona od ustanowienia gwarancji bankowej lub analogicznej gwarancji odpowiadającej 110 % kwoty zaliczki. Jednak w przypadku inwestycji, dla której pomoc przyznano na podstawie indywidualnej decyzji podjętej w roku budżetowym 2014 lub 2015, kwota zaliczek może zostać podniesiona do 50 % pomocy publicznej związanej z tą inwestycją. Do celów rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 282/2012 * łączną kwotę zaliczki należy przeznaczyć na realizację danego działania w ciągu dwóch lat od dnia jej wypłaty.

Gwarancja jest zwalniana, gdy właściwa agencja płatnicza stwierdzi, że kwota rzeczywistych wydatków odpowiadających pomocy publicznej na cele innowacji przekracza kwotę zaliczki.";

4)
w art. 37b wprowadza się następujące zmiany:
a)
ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W przypadku gdy zaliczki przyznaje się zgodnie z art. 5 ust. 7, art. 5e, art. 9 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 20a ust. 4 i art. 24 ust. 3, beneficjenci powinni przedstawić corocznie agencjom płatniczym, w odniesieniu do każdego projektu, następujące informacje:

a) zestawienia kosztów uzasadniające, z podziałem na każde działanie, stosowanie zaliczek do dnia 15 października; oraz

b) potwierdzenie, z podziałem na każde działanie, salda niewykorzystanych zaliczek pozostających na dzień 15 października.

Państwa członkowskie określają w swoich przepisach krajowych datę przekazania tych informacji, aby mogły być one uwzględnione w bieżących rocznych sprawozdaniach finansowych agencji płatniczych, o których mowa w art. 6 rozporządzenia (WE) nr 885/2006, w terminie określonym w art. 7 ust. 2 tego rozporządzenia.";

b)
ustęp 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do celów art. 18 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 282/2012 dowód ostatecznego nabycia praw, który należy przedstawić, powinno stanowić ostatnie roczne zestawienie kosztów oraz potwierdzenie salda rocznego, o którym mowa w ust. 1.

W odniesieniu do zaliczek udzielonych na podstawie art. 9 ust. 2, art. 19 ust. 2 i art. 20a ust. 4 niniejszego rozporządzenia, ostatnie zestawienie kosztów i potwierdzenie salda rocznego, o których mowa w ust. 1 i 2, są przedstawiane do końca drugiego roku budżetowego po ich płatności.";

5)
art. 77 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Art. 24 ust. 1, 2, 3 i 6 oraz art. 26 ust. 1 i 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 65/2011 * stosuje się odpowiednio do środków przewidzianych w art. 50 i 51 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.";

6)
w załącznikach I-VIIIa i VIIIc wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 czerwca 2014 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK

1) w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 555/2008 część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

Państwo członkowskie * : ..........................................................................................

Okres * ................... Data złożenia: ........................ Numer weryfikacji: ...........

Jeśli modyfikacja wymagana przez Komisję/modyfikacja wymagana przez państwo członkowskie *

A. Opis proponowanych środków oraz ich wymiernych celów

a) Wsparcie w ramach systemu płatności jednolitej zgodnie z art. 103o rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie:

b) (i) Promocja na rynku państwa trzeciego zgodnie z art. 103p rozporządzenia (WE) nr 1234/2007

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

Pomoc państwa:

(ii) Promocja w państwach członkowskich zgodnie z art. 45 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

Pomoc państwa:

c) (i) Restrukturyzacja i przekształcanie winnic zgodnie z art. 103q rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

(ii) Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych zgodnie z art. 46 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

d) Zielone zbiory zgodnie z art. 103r rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

e) Fundusze wspólnego inwestowania zgodnie z art. 103s rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

f) Ubezpieczanie zbiorów zgodnie z art. 103t rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

Pomoc państwa:

g) Inwestycje w przedsiębiorstwie zgodnie z art. 103u rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele: Pomoc państwa:

h) Innowacje w sektorze wina zgodnie z art. 51 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanych środków:

Wymierne cele:

i) Destylacja produktów ubocznych zgodnie z art. 103v rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Wprowadzone do programu wsparcia: tak/nie, jeśli tak:

Opis proponowanego działania (w tym poziom pomocy):

Wymierne cele:

B. Wyniki przeprowadzonych konsultacji

C. Ocena wskazująca przewidywane skutki techniczne, gospodarcze, środowiskowe i społeczne * ";

D. Harmonogram wdrażania działań

E. Ogólne zestawienie finansowe sporządzone w formacie określonym w załączniku II (podać numer weryfikacji)

F. Kryteria i wskaźniki ilościowe stosowane w celu monitorowania i oceny Kroki podjęte w celu zapewnienia właściwego i skutecznego wdrażania programów

G. Wskazanie właściwych organów i władz odpowiedzialnych za wdrażanie programu

2) w załączniku II część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018(*)

(w tys. EUR)
Państwo członkowskie(**):
Data przekazania informacji:
Rok budżetowy
Środki Rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 2014 2015 2016 2017 2018 Ogółem
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
1- System płatności jednolitych Artykuł 103o
3- Restrukturyzacja i przekształcanie winnic Artykuł 103q
4- Zielone zbiory Artykuł 103r
5- Fundusze wspólnego inwestowania Artykuł 103s
6- Ubezpieczenie zbiorów Artykuł 103t
7- Inwestycje w przedsiębiorstwie Artykuł 103u
9- Destylacja produktów ubocznych Artykuł 103v
Razem
Środek i podśrodki Rozporządzenie (UE) nr 1308/2013
2- Promocja Artykuł 45
3a- Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych Artykuł 46 ust. 3 lit. c)
8- Innowacja Artykuł 51
Razem
Ogółem
(*) Kwoty uwzględniają także wydatki związane z działaniami uruchomionymi w ramach pierwszego programu pięcioletniego na lata 2009-2013 oraz w odniesieniu do których płatności zostaną dokonane w ramach drugiego programu pięcioletniego na lata 2014-2018.
(**) Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.";

3) w załączniku III część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018(*)

(w tys. EUR)
Państwo członkowskie(**):
Region:
Dzień przekazania informacji:
Rok budżetowy
Środki Rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 2014 2015 2016 2017 2018 Ogółem
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
1- System płatności jednolitych Artykuł 103o
3- Restrukturyzacja i przekształcanie winnic Artykuł 103q
4- Zielone zbiory Artykuł 103r
5- Fundusze wspólnego inwestowania Artykuł 103s
6- Ubezpieczenie zbiorów Artykuł 103t
7- Inwestycje w przedsiębiorstwie Artykuł 103u
9- Destylacja produktów ubocznych Artykuł 103v
Razem
Środek i podśrodki Rozporządzenie(UE) nr 1308/2013
2- Promocja Artykuł 45
3a- Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych Artykuł 46 ust. 3 lit. c)
8- Innowacja Artykuł 51
Razem
Ogółem
(*) Kwoty uwzględniają także wydatki związane z działaniami uruchomionymi w ramach pierwszego programu pięcioletniego na lata 2009-2013 oraz w odniesieniu do których płatności zostaną dokonane w ramach drugiego programu pięcioletniego na lata 2014-2018.
(**) Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.";

4) w załączniku IV część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

(w tys. EUR)
Państwo członkowskie(*):
Data przekazania informacji(**): Data poprzedniego przekazania informacji:
Numer niniejszej zmienionej tabeli:

Przyczyna: modyfikacja wymagana przez Komisję/modyfikacja wymagana przez państwo członkowskie(***)

Rok budżetowy
Środki Rozporządzenie (WE) nr 1234/2007 2014 2015 2016 2017 2018 Ogółem
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9)
1- System płatności jednolitych Artykuł 103o
3- Restrukturyzacja i przekształcanie winnic Artykuł 103q Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
4- Zielone zbiory Artykuł 103r Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
5- Fundusze wspólnego inwestowania Artykuł 103s Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
6- Ubezpieczenie zbiorów Artykuł 103t Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
7- Inwestycje w przedsiębiorstwie Artykuł 103u Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
9- Destylacja produktów ubocznych Artykuł 103v Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
Razem Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
Środek i

podśrodki

Rozporządzenie (UE)

nr 1308/2013

2- Promocja Artykuł 45 Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
3a- Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych Artykuł 46 ust. 3 lit. c) Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
8- Innowacja Artykuł 51 Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
Razem Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
Ogółem Kwota przekazana poprzednio
Kwota skorygowana
(*) Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.

(**) Termin przekazania informacji: 1 marca i 30 czerwca.

(***) Niepotrzebne skreślić."

5) w załączniku V część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

Państwo członkowskie * : Okres: Data złożenia: .....................................................

Numer weryfikacji:

A. Ocena ogólna:

B. Warunki i efekty wdrożenia proponowanych środków *

a) Wsparcie w ramach systemu płatności jednolitej zgodnie z art. 103o

b) 1. Promocja na rynku państwa trzeciego zgodnie z art. 103p rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania:

Efekty *

Pomoc państwa:

2. Promocja w państwach członkowskich zgodnie z art. 45 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Warunki wdrażania:

Efekty * ";

Pomoc państwa:

(c) 1. Restrukturyzacja i przekształcanie winnic zgodnie z art. 103q rozporządzenia (WE) nr 1234/2007;

Warunki wdrażania:

Efekty:

2. Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych zgodnie z art. 46 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Warunki wdrażania:

Efekty:

d) Zielone zbiory zgodnie z art. 103r rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania:

Efekty:

e) Fundusze wspólnego inwestowania zgodnie z art. 103s rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania:

Efekty:

f) Ubezpieczanie zbiorów zgodnie z art. 103t rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania:

Efekty:

Pomoc państwa:

g) Inwestycje w przedsiębiorstwie zgodnie z art. 103u rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania:

Efekty:

Pomoc państwa:

h) Innowacja zgodnie z art. 47 rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

Warunki wdrażania:

Efekty:

i) Destylacja produktów ubocznych zgodnie z art. 103v rozporządzenia (WE) nr 1234/2007:

Warunki wdrażania (w tym poziom pomocy):

Efekty:

C. Wnioski (oraz, w razie potrzeby, przewidywane zmiany)

6) w załączniku VI część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

Państwo członkowskie(*):
Data przekazania informacji(**):
Tabela skorygowana: Tak/Nie(***) Jeśli tak, numer:
Rok budżetowy
Środki Rozporządzenie (WE) nr 1234/ 2007 2014 2015 2016 2017 2018 Ogółem
Prognoza/ Wykonanie (3) Prognoza/ Wykonanie (3) Prognoza/ Wykonanie (3) Prognoza/ Wykonanie (3) Prognoza/ Wykonanie (3)
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
1- System płatności jednolitych [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...]
3- Restrukturyzacja i przekształcanie winnic Artykuł-103q
4- Zielone zbiory Artykuł-103r
5- Fundusze wspólnego inwestowania Artykuł-103s
6- Ubezpieczenie zbiorów Artykuł-103t
7- Inwestycje w przedsiębiorstwie Artykuł-103u
9- Destylacja produktów ubocznych Artykuł-103v
Razem
Środek i podśrodki Rozporządzenie (UE) nr 1308/ 2013
2- Promocja Artykuł 45
3a- Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych Artykuł 46 ust. 3 lit. c)
8- Innowacja Artykuł 51
Suma cząstkowa
Ogółem
(*) Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.

(**) Termin przekazania informacji: 1 marca.

(***) Niepotrzebne skreślić.";

7) w załączniku VII część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

(suma w tys. EUR)
Państwo członkowskie(*):
Data przekazania informacji(**): Data poprzedniego przekazania informacji:
Numer niniejszej zmienionej tabeli:
Rok budżetowy
2014 2015 2016 2017 2018 Ogółem
Środki Rozporządzenie (WE) nr 1234/ 2007 Prognoza Wykonanie Prognoza Wykonanie Prognoza Wykonanie Prognoza Wykonanie Prognoza Wykonanie Wykonanie
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14)
1 - System płatności jednolitych [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...] [...]
2 - Promocja na rynkach państw trzecich Artykuł-103p Liczba projektów (Skumulowane)
Średnie wsparcie Wspólnoty(***)
Pomoc państwa (Skumulowane)
3 - Restrukturyzacja i przekształcanie winnic Artykuł-103q Objęty

obszar

(ha)

(Skumulowane)
Średnia

kwota

(EUR/ha)

(****)

4 - Zielone zbiory Artykuł-103r Objęty

obszar

(ha)

Średnia

kwota

(EUR/ha)

(****)

5 - Fundusze wspólnego inwestowania Artykuł-103s Liczba nowych funduszy (Skumulowane)
Średnie wsparcie Wspólnoty(*****)
6 - Ubezpieczenie zbiorów Artykuł-103t Liczba producentów (Skumulowane)
Średnie wsparcie Wspólnoty (******)
Pomoc państwa (Skumulowane)
Artykuł-103u Liczba beneficjentów (Skumulowane)
7 - Inwestycje w przedsiębiorstwie Średnie wsparcie Wspólnoty (*******)
Pomoc państwa (Skumulowane)
7.1 Inwestycje w przedsiębiorstwie w regionach konwergencji Artykuł-103u ust. 4 lit. a) Koszty kwalifikowalne (Skumulowane)
7.2 Inwestycje w przedsiębiorstwie w regionach innych niż regiony konwergencji Artykuł-103u ust. 4 lit. b) Koszty kwalifikowalne (Skumulowane)
7.3 Inwestycje w przedsiębiorstwie w regionach najbardziej oddalonych Artykuł-103u ust. 4 lit. c) Koszty kwalifikowalne (Skumlwane)
7.4 Inwestycje w przedsiębiorstwie w małych regionach wysp Morza Egejskiego Artykuł-103u ust. 4 lit. d) Koszty kwalifikowalne (Skumulowane)
7.5 Inwestycje w przediębiorstwie w regionach konwergencji Artykuł-103u ust. 4 lit. a) Wkład Wspólnoty (Skumulowane)
7.6 Inwestycje w przedsiębiorstwie w regionach innych niż regiony konwergencji Artykuł-103u ust. 4 lit. b) Wkład Wspólnoty (Skumulowane)
7.7 Inwestycje w przedsiębiorstwie w regionach najbardziej oddalonych Artykuł-103u ust. 4 lit. c) Wkład Wspólnoty (Skumulowane)
7.8 Inwestycje w przedsiębiorstwie w małych regionach wysp Morza Egejskiego Artykuł-103u ust. 4 lit. d) Wkład Wspólnoty (Skumulowane)
9- Destylacja

produktów

ubocznych

Artykuł-103v Zakres maks. pomocy (EUR/% obj./hl)(********)
mln hl
Średnie wsparcie

Wspólnoty (*********)

2a - Promocja w państwach członkowskich Artykuł-45 ust. 1 lit. a) Liczba projektów (Skumulowane)
Średnie wsparcie Wspólnoty(***)
3a - Ponowne

sadzenie

winnic ze

względów zdrowotnych lub fitosanitarnych

Artykuł-46 ust. 3 lit. c) Objęty

obszar

(ha)

(Skumulowane)
Średnia

kwota

(EUR/ha)

(****)

8 - Innowacja Artykuł-51 Liczba beneficjentów (Skumulowane)
Średnie wsparcie Wspólnoty (*******)
(*) Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.

(**) Termin przekazania informacji: dla prognoz: do dnia 1 marca i 30 czerwca każdego roku; dla realizacji: do dnia 1 marca każdego roku (2015 r. po raz pierwszy).

(***) Obliczona jako iloraz kwot(y) zadeklarowanych(ej) oraz liczby projektów wskazanej w niniejszym załączniku.

(****) Obliczona jako iloraz kwot(-y) zadeklarowanych(-ej) w załączniku II (dla prognoz) i w załączniku VI (dla realizacji) oraz obszaru rozpatrywanego w niniejszym załączniku.

(*****) Obliczona jako iloraz kwot(-y) zadeklarowanych(-ej) w załączniku II (dla prognoz) i w załączniku VI (dla realizacji) oraz liczby funduszy rozpatrywanych w niniejszym załączniku.

(******) Obliczona jako iloraz kwot(-y) zadeklarowanych(-ej) w załączniku II (dla prognoz) i w załączniku VI (dla realizacji) oraz liczby producentów rozpatrywanych w niniejszym załączniku.

(*******) Obliczona jako iloraz kwot(-y) zadeklarowanych(-ej) w załączniku II (dla prognoz) i w załączniku VI (dla realizacji) oraz liczby beneficjentów rozpatrywanych w niniejszym załączniku.

(********) Szczegóły należy podać w załącznikach I i V.

(*********) Obliczona jako iloraz kwot(-y) zadeklarowanych(-ej) w załączniku II (dla prognoz) i w załączniku VI (dla realizacji) oraz liczby hektolitrów rozpatrywanych w niniejszym załączniku.";

8) w załączniku VIII część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

1. Promocja w państwach członkowskich

Państwo członkowskie:
Prognoza/wykonanie(*)
Data przekazania informacji(**): Data poprzedniego przekazania informacji:
Numer niniejszej zmienionej tabeli:
Beneficjenci Kwalifikujący się środek (art. 45 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 1308/ 2013) Opis(***) Rynek docelowy Okres Kwalifikujące się wydatki (EUR) w tym wkład Wspólnoty (EUR) w tym inne wsparcie ze środków publicznych, o ile dotyczy (EUR)
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
...

2. Promocja w państwach trzecich

Państwo członkowskie:
Prognoza/wykonanie(*)
Data przekazania informacji(**): Data poprzedniego przekazania informacji:
Numer niniejszej zmienionej tabeli:
Beneficjenci Kwalifikujący się środek (art. 45 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 1308/ 2013) Opis(***) Objęty obszar Okres Kwalifikujące się wydatki

(EUR)

w tym wkład Wspólnoty (EUR) w tym inne wsparcie ze środków publicznych, o ile dotyczy (EUR)
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8)
...
(*) Niepotrzebne skreślić.

(**) Termin przekazania informacji: dla prognoz: do dnia 1 marca i 30 czerwca każdego roku; dla realizacji: do dnia 1 marca każdego roku (2015 r. po raz pierwszy).

(***) Włączyć, jeśli działanie promocyjne jest organizowane we współpracy z jednym lub większą liczbą państw członkowskich.";

9) w załączniku VIIIa część B otrzymuje brzmienie:

"B. LATA BUDŻETOWE 2014-2018

1. Restrukturyzacja i przekształcanie winnic zgodnie z art. 103q rozporządzenia (WE) nr 1234/2007

Państwo członkowskie(*):
Rok budżetowy:
Data przekazania informacji(**):
Region: Globalnie zatwierdzone działania restrukturyzacyjne i przekształcenia Działania restrukturyzacyjne, których dotyczyło poprzednie karczowanie(***) Kontrola przed karczowaniem(****) Kontrola po restrukturyzacji/przekształceniu Powierzchnia ostatecznie przyjęta po kontroli

(ha)

Powierzchnia nie przyjęta po kontroli

(ha)

Odrzucone wnioski o premie (EUR) Sankcje(****)
administracyjna na miejscu
Liczba wniosków Obszar (ha) Liczba Obszar, którego dotyczyło poprzednie karczowanie (ha) Liczba skontrolowanych producentów Skontrolowany obszar (ha) Liczba skontrolowanych producentów Skontrolowany obszar (ha) Liczba skontrolowanych producentów Skontrolowany obszar (ha)
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15)
1
2
...
Razem dla państwa członkowskiego

2. Ponowne sadzenie winnic ze względów zdrowotnych lub fitosanitarnych zgodnie z art. 46 ust. 3 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013

Lata budżetowe 2014-2018:

Państwo członkowskie(*):
Rok budżetowy:
Data przekazania informacji(**):
Region: Globalnie zatwierdzone operacje ponownego sadzenia Kontrola administracyjna przed ponownym sadzeniem Kontrola administracyjna po ponownym obsadzaniu Powierzchnia ostatecznie przyjęta po kontroli (ha) Powierzchnia

nie przyjęta

po kontroli

(ha)

Odrzucone

wnioski o

premie (EUR)

Kary(****)
Liczba wniosków Obszar (ha) Liczba skontrolowanych producentów Skontrolowany obszar (ha) Liczba skontrolowanych producentów Skontrolowany obszar (ha)
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11)
1
2
...
Razem dla państwa członkowskiego
(*) Należy zastosować akronimy wg wskazówek OPOCE.

(**) Termin przekazania informacji: 1 grudnia każdego roku, a po raz pierwszy 1 grudnia 2014 r.

(***) Częściowo ujęte w kolumnach 2 i 3.

(****) W stosownych przypadkach.";

10) w załączniku VIIIc tabele 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"Tabela 2

Arkusz informacji ogólnych(*)

grafika

Tabela 3

1. Uzupełniający arkusz informacyjny dotyczący pomocy na promocję na rynkach państw trzecich (art. 130p rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 (*)

grafika

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") (Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1).
3 Rozporządzenie (WE) nr 555/2008 z dnia 27 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady (WE) nr 479/2008 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina w odniesieniu do programów wsparcia, handlu z krajami trzecimi, potencjału produkcyjnego oraz kontroli w sektorze wina (Dz.U. L 170 z 30.6.2008, s. 1).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 612/2014 z dnia 11 marca 2014 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 poprzez zmianę rozporządzenia Komisji (WE) nr 555/2008 w odniesieniu do nowych środków w ramach krajowych programów wsparcia w sektorze wina (zob. s. 62 niniejszego Dziennika Urzędowego).
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).
* Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej (rozporządzenie horyzontalne) (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549).
**) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 282/2012 z dnia 28 marca 2012 r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu zabezpieczeń w odniesieniu do produktów rolnych (Dz.U. L 92 z 30.3.2012, s. 4).
* Rozporządzenie Komisji (UE) nr 65/2011 z dnia 27 stycznia 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w zakresie wprowadzenia procedur kontroli, jak również wzajemnej zgodności w odniesieniu do środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich (Dz.U. L 25 z 28.1.2011, s. 8).
* Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.
**) Lata winiarskie.
***) Niepotrzebne skreślić.
****) Państwa członkowskie, o których mowa w art. 103o ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007, nie mają obowiązku wypełniania pkt C i F.
* Należy zastosować akronim wg wskazówek OPOCE.
**) Należy wypełnić tylko akapity dotyczące działań, które zostały wprowadzone w programie wsparcia.
***) Ocena skutków technicznych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych oparta na kryteriach i wskaźnikach ilościowych zdefiniowanych do celów monitoringu i oceny przedłożonego programu.
***) Ocena skutków technicznych, gospodarczych, środowiskowych i społecznych oparta na kryteriach i wskaźnikach ilościowych zdefiniowanych do celów monitoringu i oceny przedłożonego programu.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024