Rozporządzenie delegowane 522/2014 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 w odniesieniu do szczegółowych przepisów dotyczących zasad wyboru przeznaczonych do wsparcia przez EFRR innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i zarządzania tymi działaniami

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) NR 522/2014
z dnia 11 marca 2014 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 w odniesieniu do szczegółowych przepisów dotyczących zasad wyboru przeznaczonych do wsparcia przez EFRR innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i zarządzania tymi działaniami

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i przepisów szczególnych dotyczących celu "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" oraz w sprawie uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1080/2006 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 4 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 2  zasoby z funduszy strukturalnych na cel "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" przeznaczone na innowacyjne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich (zwane dalej "innowacyjnymi działaniami") powinny być wdrażane przez Komisję.

(2) Przepis art. 92 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1303/2013 umożliwia Komisji wdrażanie zasobów przeznaczonych na innowacyjne działania w ramach zarządzania pośredniego przewidzianego w art. 60 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 3 .

(3) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące zasad zarządzania innowacyjnymi działaniami przez podmiot lub organ, któremu powierzono zadania związane z wykonaniem budżetu zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 966/2012.

(4) Należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące zasad wyboru innowacyjnych działań przeznaczonych do wsparcia przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). W celu zapewnienia wyboru wysokiej jakości projektów należy określić procedury i kryteria wyboru innowacyjnych działań z uwzględnieniem różnorodności terytorialnej obszarów miejskich Unii.

(5) Komisja powinna określić zakres tematyczny dla wyboru innowacyjnych działań w celu zapewnienia, aby zaproszenia do składania wniosków odnosiły się do takich zagadnień obszarów miejskich, których znaczenie dla Unii potencjalnie wzrośnie w nadchodzących latach,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zarządzanie innowacyjnymi działaniami

1. 
Komisja wyznacza jeden lub większą liczbę podmiotów lub organów, którym mają zostać powierzone zadania związane z wykonaniem budżetu w odniesieniu do innowacyjnych działań na szczeblu Unii zgodnie z art. 58 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 (dalej zwane "podmiotem, któremu powierza się zadania").

Oprócz spełnienia wymogów określonych w art. 60 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 podmiot, któremu powierza się zadania, wykazuje się udokumentowanym doświadczeniem w dziedzinie zarządzania funduszami unijnymi w kilku państwach członkowskich.

2. 
Komisja zawiera umowę o delegowaniu zadań z podmiotem, któremu powierza się zadania, zgodnie z art. 61 ust. 3 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 i umowa ta oprócz wymogów ustanowionych w art. 40 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1268/2012 4  zawiera przepisy regulujące:
a)
wytyczne dla wnioskodawców i beneficjentów;
b)
roczny program prac do zatwierdzenia przez Komisję;
c)
organizację naboru wniosków w celu wyboru innowacyjnych działań;
d)
ocenę kwalifikowalności wnioskodawców;
(e)
powołanie, w porozumieniu z Komisją, zespołu ekspertów do oceny i klasyfikacji wniosków;
(f)
wybór innowacyjnych działań na podstawie zalecenia zespołu ekspertów i w porozumieniu z Komisją;
(g)
wymóg dostarczenia beneficjentowi dokumentu określającego warunki wsparcia określone przez Komisję;
(h)
analizę sprawozdań składanych przez beneficjentów oraz płatności na rzecz beneficjentów;
(i)
monitorowanie poszczególnych innowacyjnych działań;
(j)
organizację imprez informacyjnych;
(k)
rozpowszechnianie wyników, w porozumieniu z Komisją;
(l)
audyt poszczególnych innowacyjnych działań w celu zapewnienia, aby dotacje były wykorzystywane zgodnie z zasadami należytego zarządzania finansami;
(m)
wkład finansowy wspierający podmiot, któremu powierza się zadania, w wykonywaniu zadań w zakresie zarządzania, wypłacany w formie zryczałtowanego wkładu w koszty operacyjne podmiotu, któremu powierza się zadania, i ustalany na podstawie kwoty funduszy unijnych przeznaczonych na dotację powierzoną temu podmiotowi.
3. 
Podmiot, któremu powierza się zadania, przedkłada Komisji dokumenty zgodnie z art. z art. 60 ust. 5 rozporządzenia (UE, Euratom) nr 966/2012 oraz wszelkie informacje niezbędne do ewaluacji realizacji innowacyjnych działań.
Artykuł  2

Wybór innowacyjnych działań

1. 
Podmiot, któremu powierza się zadania, wybiera innowacyjne działania na podstawie naboru wniosków, uwzględniając zakres tematyczny określany co roku przez służby Komisji.
2. 
Wnioski o wsparcie na rzecz innowacyjnych działań mogą składać następujące instytucje:
a)
dowolny organ władzy miejskiej lokalnej jednostki administracyjnej zdefiniowanej według stopnia urbanizacji jako miasto lub przedmieście i obejmującej co najmniej 50 000 mieszkańców;
b)
dowolne stowarzyszenie lub ugrupowanie władz miejskich lokalnych jednostek administracyjnych zdefiniowanych według stopnia urbanizacji jako miasto lub przedmieście i obejmujących co najmniej 50 000 mieszkańców; mogą to być również stowarzyszenia lub ugrupowania transgraniczne, stowarzyszenia lub ugrupowania w różnych regionach lub państwach członkowskich.
3. 
Zespół ekspertów, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. e), formułuje zalecenia dotyczące innowacyjnych działań, które mają zostać wybrane. Skład zespołu ekspertów jest wyważony pod względem geograficznym, a jego pracom przewodniczy Komisja. Przy opracowywaniu zaleceń zespół ekspertów bierze pod uwagę w szczególności następujące kryteria:
a)
innowacyjną treść projektu oraz jego możliwości w zakresie identyfikowania lub testowania nowych rozwiązań;
b)
jakość projektu;
c)
zaangażowanie właściwych partnerów w przygotowanie projektu;
d)
zdolność wykazania wymiernych wyników;
e)
możliwość przenoszenia proponowanych rozwiązań.

Zespół ekspertów zapewnia uwzględnienie w swoich zaleceniach różnorodności terytorialnej obszarów miejskich Unii.

4. 
Podmiot, któremu powierza się zadania, dokonuje wyboru innowacyjnych działań na podstawie zalecenia zespołu ekspertów i w porozumieniu z Komisją.
5. 
Kwota dotacji przyznanej na rzecz każdego innowacyjnego działania nie przekracza 5.000.000 EUR.
6.  5
 Każde innowacyjne działanie jest realizowane w terminie nieprzekraczającym czterech lat.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2014 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 289.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 320).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).
4 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1).
5 Art. 2 ust. 6 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2017/2056 z dnia 22 sierpnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.294.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 listopada 2017 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2014.148.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 522/2014 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1301/2013 w odniesieniu do szczegółowych przepisów dotyczących zasad wyboru przeznaczonych do wsparcia przez EFRR innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i zarządzania tymi działaniami
Data aktu: 11/03/2014
Data ogłoszenia: 20/05/2014
Data wejścia w życie: 09/06/2014