Rozporządzenie wykonawcze 755/2012 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w odniesieniu do kwalifikowalności określonych kosztów działań na rzecz ochrony środowiska w ramach programów operacyjnych organizacji producenckich sektora owoców i warzyw

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 755/2012
z dnia 16 sierpnia 2012 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w odniesieniu do kwalifikowalności określonych kosztów działań na rzecz ochrony środowiska w ramach programów operacyjnych organizacji producenckich sektora owoców i warzyw

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych (rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku)(1), w szczególności jego art. 103h w związku z art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 ustanowiono wspólną organizację rynków produktów rolnych, która obejmuje sektor owoców i warzyw oraz sektor przetworzonych owoców i warzyw. Na podstawie art. 103c ust. 3 tego rozporządzenia państwa członkowskie gwarantują, że programy operacyjne zawierają co najmniej dwa działania na rzecz ochrony środowiska lub co najmniej 10 % wydatków poniesionych w ramach programów operacyjnych przeznaczanych jest na działania na rzecz ochrony środowiska. W myśl rozporządzenia wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska musi pokrywać dodatkowe koszty i utracone dochody wynikające z danego działania.

(2) Zgodnie z art. 60 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 543/2011 z dnia 7 czerwca 2011 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw(2) w załączniku IX do tego rozporządzenia wykonawczego zamieszczono wykaz działań i wydatków niekwalifikujących się do uzyskania wsparcia w ramach programów operacyjnych. Wynika z niego jednak, że określone koszty działań na rzecz ochrony środowiska, w tym koszty powstałe w związku z ekologicznym gospodarowaniem opakowaniami, są w drodze wyjątku kwalifikowalne.

(3) Doświadczenia w zakresie podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska związanych z gospodarowaniem opakowaniami wykazują, że istnieją wątpliwości co do korzyści środowiskowych netto uzyskanych dzięki tym działaniom oraz odnośnie do faktu rzeczywistego powodowania przez nie ponoszenia dodatkowych kosztów i utraty dochodów przez organizacje producenckie, a zatem co do uzasadnienia udzielania pomocy publicznej. Ponadto zarówno zarządzanie tymi działaniami, jak i ich kontrola, okazały się skomplikowane, zwłaszcza w zakresie wyliczenia wsparcia, które może zostać przyznane. Na podstawie tych doświadczeń i w celu zachęcenia do wdrażania działań na rzecz ochrony środowiska bardziej racjonalnych pod względem kosztów, a także w celu obniżenia kosztów związanych z zarządzaniem systemem unijnym, należy zrezygnować ze wspierania działań na rzecz ochrony środowiska związanych z gospodarowaniem opakowaniami.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011.

(5) Komitet Zarządzający ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 543/2011 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 60 ust. 4 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w akapicie pierwszym skreśla się lit. c);
b)
skreśla się akapit drugi;
2)
w załączniku IX pkt 1 tiret czwarte otrzymuje brzmienie:

"- kosztów szczególnych działań na rzecz ochrony środowiska, o których mowa w art. 103c ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1234/2007. Koszty związane z wykorzystywaniem opakowań i gospodarowaniem nimi nie są w żadnym przypadku kwalifikowalne;".

Artykuł  2

Przepisy przejściowe

1.
Działania na rzecz ochrony środowiska powstałe w związku z gospodarowaniem opakowaniami ujęte w programie operacyjnym zatwierdzonym przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają kwalifikowalne do końca obowiązywania programu, pod warunkiem że spełniają wymogi obowiązujące przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
W stosownych przypadkach państwa członkowskie dokonają zmian w ramach krajowych, o których mowa w art. 103f ust. 1 akapit pierwszy rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 w celu dostosowania do zmian wprowadzonych art. 1 niniejszego rozporządzenia.

W drodze odstępstwa od art. 56 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 543/2011, zmiany wprowadzone w ramach krajowych zgodnie z art. 56 ust. 1 nie podlegają procedurze określonej w art. 103f ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1234/2007.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 sierpnia 2012 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

(2) Dz.U. L 157 z 15.6.2011, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.223.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 755/2012 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 w odniesieniu do kwalifikowalności określonych kosztów działań na rzecz ochrony środowiska w ramach programów operacyjnych organizacji producenckich sektora owoców i warzyw
Data aktu: 16/08/2012
Data ogłoszenia: 21/08/2012
Data wejścia w życie: 28/08/2012