Rozporządzenie 1151/2009 wprowadzające specjalne warunki w odniesieniu do przywozu oleju słonecznikowego pochodzącego lub wysyłanego z Ukrainy z powodu ryzyka zanieczyszczenia olejem mineralnym i uchylające decyzję 2008/433/WE

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1151/2009
z dnia 27 listopada 2009 r.
wprowadzające specjalne warunki w odniesieniu do przywozu oleju słonecznikowego pochodzącego lub wysyłanego z Ukrainy z powodu ryzyka zanieczyszczenia olejem mineralnym i uchylające decyzję 2008/433/WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1), w szczególności jego art. 53 ust. 1 lit. b, ppkt (ii),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2008/433/WE z dnia 10 czerwca 2008 r. wprowadzająca specjalne warunki w odniesieniu do przywozu oleju słonecznikowego pochodzącego i wysyłanego z Ukrainy z powodu ryzyka zanieczyszczenia olejem mineralnym(2) została przyjęta w celu ochrony zdrowia publicznego w następstwie wykrycia w kwietniu 2008 r. wysokiego stężenia parafiny mineralnej w oleju słonecznikowym z Ukrainy.

(2) Władze Ukrainy poinformowały służby Komisji o ustanowieniu odpowiedniego systemu kontroli opracowanego w celu zapewnienia, by wszystkie przesyłki oleju słonecznikowego, które mają zostać wyeksportowane do Wspólnoty Europejskiej posiadały zaświadczenie, że nie zawierają ilości oleju mineralnego czyniących olej słonecznikowy niezdatnym do spożycia przez ludzi.

(3) Szczegóły tego systemu kontroli i certyfikacji zostały ocenione przez służby Komisji i państwa członkowskie i przedyskutowane podczas zebrania Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, które miało miejsce dnia 20 czerwca 2008 r. Stwierdzono, że ten system kontroli i certyfikacji może zostać zaakceptowany.

(4) Biuro ds. Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej przeprowadziło misję kontrolną na Ukrainie w dniach od 16 do 24 września 2008 r. w celu oceny istniejących systemów kontrolnych służących zapobieganiu zanieczyszczeniu olejem mineralnym oleju słonecznikowego przeznaczonego na wywóz do Wspólnoty Europejskiej(3). Zespół przeprowadzający kontrolę stwierdził, że władze Ukrainy wprowadziły nowy oficjalny system kontroli, by zapobiec występowaniu oleju mineralnego w oleju słonecznikowym przeznaczonym dla Wspólnoty, i że ten system kontroli daje wystarczające gwarancje w tej kwestii. Wyniki te wskazują jednak, że dochodzenie przeprowadzone przez władze Ukrainy nie wyjawiło źródła zanieczyszczenia z powodu braku urzędowego pobrania próbek oraz dalszych działań następczych.

(5) Biorąc pod uwagę poziom ryzyka i zgodnie z art. 1 ust. 4 decyzji 2008/433/WE, państwa członkowskie zbadały wszystkie przesyłki oleju słonecznikowego pochodzące z Ukrainy w celu sprawdzenia, że przesyłki te nie zawierają niedopuszczalnego stężenia oleju mineralnego i że informacje podane w wymaganym świadectwie jest prawdziwa. Wyniki tych badań wykazały dokładność i wiarygodność systemu kontrolnego i systemu certyfikacji wprowadzonego przez władze Ukrainy. Wszystkie wyniki analiz potwierdziły prawidłowość zadeklarowanych w świadectwie stężeń oleju mineralnego.

(6) Należy dopilnować, by pobieranie próbek z przesyłek oleju słonecznikowego w celu stwierdzenia obecności oleju mineralnego przeprowadzane było zgodnie z przepisami dotyczącymi pobierania próbek ustanowionymi rozporządzeniem Komisji (WE) nr 333/2007 z dnia 28 marca 2007 r. ustanawiającym metody pobierania próbek i metody analiz do celów urzędowej kontroli poziomów ołowiu, kadmu, rtęci, cyny nieorganicznej, 3-MCPD i benzo[a]pirenu w środkach spożywczych(4) i międzynarodową normą ISO 5555:2003 dotyczącą pobierania próbek tłuszczów i olejów zwierzęcych i roślinnych.

(7) Należy więc dokonać przeglądu obecnych środków. Biorąc pod uwagę, że zmiany są istotne, przepisy są bezpośrednio stosowane i wiążące w całości, decyzja 2008/433/WE powinna zostać zastąpiona przez niniejsze rozporządzenie, które może na późniejszym etapie zostać poddane przeglądowi na podstawie wyników kontroli przeprowadzonych przez państwa członkowskie.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zakres

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do surowego i rafinowanego oleju z nasion słonecznika, objętego kodem CN 1512 11 91 lub kodem TARIC 1512 19 90 10 (zwanego dalej olejem słonecznikowym), pochodzącego lub wysyłanego z Ukrainy.

Artykuł  2

Definicje

Dla celów niniejszego rozporządzenia "mineralna parafina" oznacza węglowodory nasycone w zakresie C10-C56 ze źródeł zewnętrznych poza alkanami C27, C29 i C31, które uważa się za endogenne dla oleju słonecznikowego.

Artykuł  3

Certyfikacja i uprzednie powiadomienie

1.
Olej słonecznikowy importowany do Wspólnoty Europejskiej nie zawiera więcej niż 50 mg/kg mineralnej parafiny.
2.
Do każdej przesyłki oleju słonecznikowego zgłoszonej do przywozu dołączone jest świadectwo, jak określono w załączniku, zaświadczające, że produkt nie zawiera więcej niż 50 mg/kg mineralnej parafiny, i sprawozdanie analityczne wydane przez laboratorium akredytowane zgodnie z normą EN ISO/IEC 17025 do przeprowadzania analiz oleju mineralnego w oleju słonecznikowym, wskazujące wyniki pobrania próbek, analizy na obecność oleju mineralnego, niepewność pomiaru wyniku analitycznego, jak również granicę wykrywalności (LOD) i granicę oznaczalności (LOQ) metody analitycznej.
3.
Świadectwo dołączone do sprawozdania analitycznego podpisane jest przez upoważnionego przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.
4.
Każda przesyłka oleju słonecznikowego jest oznaczona kodem, który umieszcza się na świadectwie fitosanitarnym, na sprawozdaniu analitycznym zawierającym wyniki pobrania próbek i analizy, jak również na dokumentach handlowych dołączonych do przesyłki.
5.
Analiza, o której mowa w ust. 2, musi zostać przeprowadzona na próbce pobranej zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 333/2007 i normą międzynarodową i ISO 5555:2003.
6.
Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe lub ich przedstawiciele powiadamiają punkt kontroli granicznej o szacowanej dacie i czasie fizycznego przybycia przesyłki przynajmniej jeden dzień roboczy przed fizycznym przybyciem przesyłki.
Artykuł  4

Kontrola urzędowa

1.
Właściwe organy w państwach członkowskich sprawdzają, czy do każdej przeznaczonej do przywozu przesyłki oleju słonecznikowego jest dołączone świadectwo i sprawozdanie analityczne, jak przewidziano w art. 3 ust. 2.

Państwa członkowskie pobierają próbki i przeprowadzają analizę na obecność mineralnych parafin niektórych zgłoszonych do przywozu do Wspólnoty przesyłek oleju słonecznikowego wybranych metodą wyrywkową w celu zweryfikowania, czy przesyłka nie zawiera więcej niż 50 mg/kg mineralnej parafiny.

Państwa członkowskie powiadamiają Komisję poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt o wszystkich przesyłkach, w których stwierdzono zawartość mineralnej parafiny wyższą niż 50 mg/kg, z uwzględnieniem niepewności pomiaru.

2.
Wszystkie urzędowe kontrole przed zgodą na dopuszczenie do swobodnego obrotu we Wspólnocie wykonywane są w ciągu 15 dni roboczych od momentu kiedy przesyłka jest zgłoszona do przywozu i fizycznie dostępna do pobrania próbki.
Artykuł  5

Podział przesyłki

Przesyłki nie są rozdzielane do zakończenia urzędowych kontroli przez właściwy organ, jak określono w art. 4.

W przypadku późniejszego podziału przesyłki, każdej jej części, aż do momentu dopuszczenia jej do obrotu, towarzyszą kopie oficjalnych dokumentów określonych w art. 3 ust. 2 poświadczone przez właściwy organ państwa członkowskiego, na którego terenie podział ten miał miejsce.

Artykuł  6

Środki podejmowane w następstwie niezgodności

W przypadku niezgodności przesyłki oleju słonecznikowego podejmuje się środki zgodnie z art. 19 rozporządzenia (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt(5).

Artykuł  7

Koszty

Wszystkie koszty poniesione w wyniku urzędowych kontroli, łącznie z kosztami pobierania próbek, analizy, przechowywania oraz wszelkimi środkami podjętymi w następstwie niezgodności z wymogami, ponoszą podmioty prowadzące przedsiębiorstwa paszowe lub żywnościowe.

Artykuł  8

Uchylenie

Decyzja 2008/433/WE traci moc.

Odniesienia do uchylonej decyzji traktuje się jako odniesienia do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  9

Środki przejściowe

W drodze odstępstwa od art. 3 ust. 2 państwa członkowskie zezwalają na przywóz przesyłek oleju słonecznikowego pochodzącego lub wysyłanego z Ukrainy, które opuściły Ukrainę przed dniem 1 stycznia 2010 r. i którym towarzyszy świadectwo przewidziane w art. 1 decyzji 2008/433/WE.

Artykuł  10

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2010 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 27 listopada 2009 r.
W imieniu Komisji
Androulla VASSILIOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1.

(2) Dz.U. L 151 z 11.6.2008, s. 55.

(3)http://ec.europa.eu/food/fvo/rep_details_en.cfm?rep_id=2080

(4) Dz.U. L 88 z 29.3.2007, s. 29.

(5) Dz.U. L 165 z 30.4.2004, s. 1.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2009.313.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1151/2009 wprowadzające specjalne warunki w odniesieniu do przywozu oleju słonecznikowego pochodzącego lub wysyłanego z Ukrainy z powodu ryzyka zanieczyszczenia olejem mineralnym i uchylające decyzję 2008/433/WE
Data aktu: 27/11/2009
Data ogłoszenia: 28/11/2009
Data wejścia w życie: 18/12/2009, 01/01/2010