Decyzja 2006/264/WE w sprawie środków ochronnych odnoszących się do rzekomego pomoru drobiu w Rumunii

DECYZJA KOMISJI
z dnia 27 marca 2006 r.
w sprawie środków ochronnych odnoszących się do rzekomego pomoru drobiu w Rumunii

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 892)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/264/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 kwietnia 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej zwierząt wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich oraz zmieniającą dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG(1), w szczególności jej art. 18,

uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich(2), w szczególności jej art. 22,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rzekomy pomór drobiu jest wysoce zakaźną chorobą wirusową drobiu oraz ptaków i z tego względu istnieje niebezpieczeństwo wprowadzenia czynnika chorobotwórczego za pośrednictwem międzynarodowego handlu żywym drobiem i wyrobami drobiowymi.

(2) Rumunia powiadomiła Komisję o przypadkach wybuchu rzekomego pomoru drobiu na swoim terytorium.

(3) Ze względu na zagrożenie dla zdrowia zwierząt i możliwość wprowadzenia choroby do Wspólnoty należy podjąć właściwe środki w odniesieniu do przywozu żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, hodowlanych i dzikich ptaków łownych oraz jaj wylęgowych tych gatunków pochodzących z Rumunii.

(4) Rumunia podała dodatkowe informacje na temat sytuacji związanej z chorobą oraz wystąpiła z wnioskiem o regionalizację w celu zawieszenia przywozu do Wspólnoty wyłącznie z regionów dotkniętych chorobą, ponieważ sytuacja w pozostałych częściach kraju wydaje się zadowalająca. Biorąc pod uwagę dostępne obecnie informacje, możliwe jest ograniczenie środków ochronnych do określonych regionów.

(5) Informacje przedstawione Komisji wykazują, że podejrzenie choroby po raz pierwszy wystąpiło w Rumunii dnia 22 listopada 2005 r.

(6) Biorąc pod uwagę okres inkubacji choroby, należy zawiesić przywóz do Wspólnoty z regionów Rumunii dotkniętych chorobą świeżego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz hodowlanych i dzikich ptaków łownych, przetworów mięsnych oraz wyrobów mięsnych składających się z mięsa tych gatunków lub zawierających takie mięso, otrzymanych z ptaków poddanych ubojowi po dniu 1 października 2005 r.

(7) Decyzja Komisji 2005/432/WE z dnia 3 czerwca 2005 r. ustanawiająca warunki zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wzory świadectw na przywóz wyrobów mięsnych do spożycia przez ludzi z państw trzecich i uchylająca decyzje 97/41/WE, 97/221/WE i 97/222/WE(3) ustanawia wykaz państw trzecich lub ich części, które mogą otrzymać zezwolenie na przywóz do Wspólnoty wyrobów mięsnych, i ustanawia systemy obróbki uznane za skuteczne w unieszkodliwianiu danych czynników chorobotwórczych.

(8) W celu uniknięcia ryzyka przenoszenia chorób za pośrednictwem wyrobów objętych dyrektywą 2005/432/WE, w zależności od statusu zdrowotnego kraju pochodzenia i gatunków, z których otrzymano produkt, należy zastosować odpowiednią obróbkę. W związku z tym wydaje się stosowne utrzymanie zezwolenia na przywóz do Wspólnoty wyrobów drobiowych pochodzących z regionów Rumunii dotknętych chorobą i poddanych całościowej obróbce w temperaturze co najmniej 70 °C.

(9) W celu umożliwienia przywozu wyrobów mięsnych poddanych obróbce cieplnej wystarczającej do unieszkodliwienia ewentualnego wirusa obecnego w mięsie, konieczne jest określenie wymaganej obróbki mięsa drobiowego w świadectwie zdrowia sporządzonym zgodnie z załącznikami III i IV do decyzji 2005/432/WE.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie zawieszają przywóz z okręgów w Rumunii wymienionych w Załączniku do niniejszej decyzji żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, hodowlanych i dzikich ptaków łownych oraz jaj wylęgowych tych gatunków.

Artykuł  2

Państwa członkowskie zawieszają przywóz następujących produktów z okręgów Rumunii wymienionych w Załączniku do niniejszej decyzji:

a) świeże mięso drobiowe, mięso ptaków bezgrzebieniowych, hodowlanych i dzikich ptaków łownych; oraz

b) przetwory i wyroby mięsne składające się z mięsa gatunków określonych w lit. a) lub zawierające takie mięso.

Artykuł  3
1.
W drodze odstępstwa od art. 2 lit. a) i b) państwa członkowskie zezwalają na przywóz produktów objętych tym artykułem, uzyskanych z drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, hodowlanych i dzikich ptaków łownych pochodzących z okręgów w Rumunii wymienionych w Załączniku do niniejszej decyzji, które zostały poddane ubojowi lub zabite przed dniem 1 października 2005 r.
2.
Świadectwa weterynaryjne towarzyszące przesyłkom produktów określonych w ust. 1 zawierają następujący tekst:

"Świeże mięso drobiowe/świeże mięso z ptaków bezgrzebieniowych/ świeże mięso z dzikich ptaków łownych/świeże mięso z hodowlanych ptaków łownych/wyroby mięsne składające się z mięsa drobiowego, mięsa z ptaków bezgrzebieniowych, hodowlanych lub dzikich ptaków łownych lub zawierające takie mięso/przetwory mięsne składające się z mięsa drobiowego, mięsa z ptaków bezgrzebieniowych, mięsa z hodowlanych lub dzikich ptaków łownych lub zawierające takie mięso(*) zgodnie z art. 3 ust. 1 decyzji Komisji 2006/264/WE.

______

(*) Niepotrzebne skreślić.".

3.
W drodze odstępstwa od art. 2 lit. b) niniejszej decyzji państwa członkowskie zezwalają na przywóz wyrobów mięsnych składających się z mięsa drobiowego, mięsa z ptaków bezgrzebieniowych, mięsa z hodowlanych lub dzikich ptaków łownych lub zawierających takie mięso, jeżeli mięso tych gatunków poddano jednej ze szczególnych metod obróbki określonych w pkt B, C lub D w części 4 załącznika II do decyzji 2005/432/WE.
4.
Szczególna obróbka zastosowana zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu określona jest w pkt 9.1 kolumna B w świadectwie weterynaryjnym sporządzonym zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku III do decyzji 2005/432/WE; do świadectwa dodaje się następujący tekst:

"Wyroby mięsne poddane obróbce zgodnie z decyzją Komisji 2006/264/WE".

5.
Szczególna obróbka zastosowana zgodnie z ust. 3 niniejszego artykułu jest poświadczona poprzez dodanie następującego tekstu do świadectwa weterynaryjnego sporządzonego zgodnie ze wzorem zawartym w załączniku IV do decyzji 2005/432/WE:

"Wyroby mięsne poddane obróbce zgodnie z decyzją Komisji 2006/264/WE".

Artykuł  4

Państwa członkowskie niezwłocznie podejmują środki niezbędne do zastosowania się do niniejszej decyzji, a następnie podają je do wiadomości publicznej. Państwa członkowskie niezwłocznie informują Komisję o tych środkach.

Artykuł  5 1

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2006 r.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 marca 2006 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, str. 56. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem przystąpienia z 2003 r.

(2) Dz.U. L 24 z 30.1.1998, str. 9. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 882/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 165 z 30.4.2004, str. 1).

(3) Dz.U. L 151 z 14.6.2005, str. 3.

ZAŁĄCZNIK 2

Części terytorium Rumunii, o których mowa w art. 1 i art. 2:

okręg Argeş

okręg Braşov

okręg Bucarest

okręg Brăila

okręg Buzău

okręg Caraş-Severin

okręg Călăraşi

okręg Constanţa

okręg Dâmboviţa

okręg Giurgiu

okręg Gorj

okręg Ialomiţa

okręg Ilfov

okręg Mehedinţi

okręg Mureş

okręg Olt

okręg Prahova

okręg Sălaj

okręg Tulcea

okręg Vaslui

okręg Vâlcea

okręg Vrancea

1 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2006/501/WE z dnia 14 lipca 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.198.38) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.
2 Załącznik zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2006/501/WE z dnia 14 lipca 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.198.38) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024